سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۳۷۰۴

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۱۰/۱۴ ۱۲:۰۸

کارکرد وعده انتقام سخت/ علی شکوری رادسردار شهید سلیمانی سرمایه‌ای نمادین برای ملت و‌ کشور است و تا سال‌های سال می‌تواند الگوی جوانان کشور و الهام‌بخش آنان در وارستگی، مردم‌داری، شجاعت و فدایی بودن برای کشور و‌ ملت باشد. این سرمایه نمادین را با عصبیت و عصبانیت و به پای انتقام‌جویی محض تباه نکنیم.

علی شکوری‌راد در روزنامه اعتماد نوشت: خبر ترور سردار سرافراز وطن شهید قاسم سلیمانی به دست نیروهای جنایت‌پیشه امریکا نفس موجب شده است آمیزه‌ای از اندوه، خشم و نگرانی قلب‌ها را بفشارد. رزم دلاورانه قاسم سلیمانی علیه داعشیان خونریز نفس آنها را گرفت و پس از آن آوازه روحیه رزمندگی و توان رزمی او مدت‌ها بود که نفس تجاوزکاران امریکایی را در سینه‌های پر تبختر آنان و هم‌پیمانان منطقه‌ای آنها حبس کرده بود. اما اینک و پس از این اقدام جنایتکارانه امریکا و شهادت او، نفس در سینه جهانیان به شماره افتاده است که واکنش ایران چه خواهد بود. مقام معظم رهبری وعده انتقام سخت داده‌اند و طنین آن در گفتار نظامیان و به خصوص فرماندهان سپاه و کسانی که خود را پیرو ولایت می‌نامند تکرار می‌شود. انتقام‌جویی، ساده‌ترین‌ و طبیعی‌ترین واکنش نسبت به این جنایت است و شاید نشود آن را نفی و‌ تخطئه کرد اما وعده آن می‌تواند کارکرد دیگری داشته باشد. سردار سلیمانی یک نظامی رشید تمام‌عیار بود. او فارغ از منازعات سیاسی در داخل کشور به عنوان یک نظامی در خدمت فرمانده کل قوا بود و در چارچوب استراتژی او نه فقط فرماندهی بلکه سربازی می‌کرد. برای یک نظامی این رویکرد کمال محسوب می‌شود و هیچ‌ منتقدی نباید و‌ نمی‌تواند او را به خاطر این ویژگی تخطئه کند. علاوه بر این شهید سلیمانی یک انسان مردمی، عاطفی و به لحاظ خصوصیات فردی برجسته و‌ اسطوره بود. او بنا بر وصیت امام (ره) وارد جناح‌بندی‌های سیاسی نشد و علیه انتخاب مردم موضع نگرفت. به یاد ندارم علیه رهبران محبوب مردم که به حاشیه سیاست‌های اداره کشور رانده شده‌اند، موضع گرفته باشد یا علیه آنها حرفی زده باشد. همین ویژگی‌ها موجب بروز نوعی کاریزما در او شده و او را در زمره شخصیت‌های محبوب کشور قرار داده بود.

تندروها کسانی هستند که بیش از بقیه بر آتش جنگ انتقام‌جویانه می‌دمند. در حالی که رهبری نظام از یک‌سو و رییس‌جمهور امریکا از سوی دیگر اعلام‌کرده‌اند خواهان جنگ نیستند و‌ رهبری حتی تصریح کرده‌اند که جنگ نخواهد شد. اما وضعیت پس از ترور شهید سلیمانی بیش از هر زمان دیگر آبستن بروز جنگ شده است و همین موضوع نفس‌ها را در سینه‌ها حبس کرده است چه آنکه چنین جنگی در صورت وقوع ممکن است از کنترل طرفین خارج شده و دامنه آن به ‌شدت گسترش یابد. هم‌زمان با تندروها در داخل تندروهای امریکایی و نیروهای سرنگونی‌طلب وابسته در خارج هر یک رویای خود را در جنگ می‌بینند، به این‌ گمان که آینده از آن آنان خواهد بود! اما خردورزانه‌ترین و دوراندیشانه‌ترین کار همان‌طورکه در بیانیه مرجعیت عالی عراق آمده بود خویشتن‌داری و جلوگیری از شعله‌ور شدن حالت برانگیخته و بحران کنونی است. این به معنی کوتاه آمدن یا صرف‌نظر کردن از انتقام عزتمندانه نیست. دنیا واکنش ایران را نسبت به این جنایت طبیعی می‌داند و تلاش خواهد کرد با رفتارهای مداراجویانه آن را از واکنش تند منصرف کند. باید بدون توجه به هیاهوی تندروها و ترغیب آنها به تعجیل در واکنش، خویشتن‌دارانه بر وعده انتقام سخت تاکید کرد. این وعده برای امریکایی‌ها بسیار نگران‌کننده و فرساینده خواهد بود و‌ آنها را در موضع انفعال نگاه خواهدداشت. چوبی را که حق‌طلبانه و توجیه‌پذیر بالا برده‌ایم تا زمانی‌که بالا نگاه داریم کارکرد خواهد داشت. سردار سلیمانی در زمان حیات خود موجد امنیت برای کشور و مردم بود. ارزش شهادت او‌ در صورتی که برای انتقامجویی محض خرج نشود می‌تواند همچنان موجد امنیت و علاوه بر آن صلح و‌ رفاه برای کشور و‌ مردم باشد. سردار شهید سلیمانی سرمایه‌ای نمادین برای ملت و‌ کشور است و تا سال‌های سال می‌تواند الگوی جوانان کشور و الهام‌بخش آنان در وارستگی، مردم‌داری، شجاعت و فدایی بودن برای کشور و‌ ملت باشد. این سرمایه نمادین را با عصبیت و عصبانیت و به پای انتقام‌جویی محض تباه نکنیم.

تبلیغاتپربازدیدترین ها

گزینه خارجی هدایت تیم ملی فوتبال ایران کیست؟آقای هاشمی در تاریخ ایران در ابعاد مختلف یک شخصیت استثنایی بوده استعبدالله شهبازی: شاه به ازهاری گفت پس ماندن من در کشور چه سودی دارد؟رقبای جنجالی رئیس‌جمهور دیوانه؛ چه کسی حریف دونالد ترامپ خواهد شد؟حواستان باشد در پمپ بنزین ضرر نکنیداصلا معلوم نیست چه کسی لیدر اصلاح طلبان است؟/اکنون اصلاح‌طلبان با اصولگرایان چه تفاوتی دارند؟شبی که در ارکستر سمفونیک هر چیزی بود جز نواختن موسیقی/حاشیه‌ای برآمده از متن+تصاویرنشر اصادیق!/ سعید حجاریانردصلاحیت‌ها به نفع اصلاح‌طلبان شد/حجت بر اصلاحات تمام شده است/دیگر انتخاب بین بد و بدتر معنی نداردباهنر: قالیباف می‌خواهد از صندلی ریاست مجلس به عنوان سکوی پرتاب به ریاست جمهوری استفاده کند
آخرین اخبار

سومین نمایشگاه فیگوراتیو؛ نبود بیماری به معنای سلامت نیستآیت‌الله یزدی: دشمن امروز با پول، زن و مقام به دنبال نفوذ در جمهوری اسلامی استمصرف بنزین چقدر کم شد؟/ روزانه 110 میلیون لیتر بنزین در کشور تولید می‌شوددی‌بیاسی 48 ساعت دیگر سرمربی تیم ملی ایران می‌شودترامپ: تا سه‌شنبه از معامله قرن رونمایی می‌کنیمظریف: کشورهای عادی از مذاکره سر باز نمی‌زنندسربازان آمریکایی در حمله ایران دچار جراحات مغزی شدندشبی که در ارکستر سمفونیک هر چیزی بود جز نواختن موسیقی/حاشیه‌ای برآمده از متن+تصاویرشرور معروف جنوب شرق کشور به هلاکت رسیدتمام راهکارهای اخراج نیروهای آمریکایی از عراق را پیگیری می کنیمدرباره تمدید جدول زمانی مکانیسم حل اختلاف توافق شدکدام پیروزی؛ AFC تره هم برایتان خرد نمی‌کند/ همه بروند که شما بمانید؟گزارش فروش هفتگی سینمای ایرانعضویت در NPT با ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت بی‌معناسترسولی: اصلاح‌طلبان با کمبود نامزد برای بستن لیست مواجه‌اندواکنش به سخنان واعظی/تاکید شورایعالی بر صحت فرآیند انتخابات ریاست هلال احمردیدار خاتمی و روحانی این بار بدون مراسم افطارباهنر: قالیباف می‌خواهد از صندلی ریاست مجلس به عنوان سکوی پرتاب به ریاست جمهوری استفاده کندافزایش ۲۰۰ تا ۲ دو میلیون تومانی برخی خودروهاوزیر دفاع: موشک‌باران عین‌الاسد در بالاترین سطح استانداردها انجام شد


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved