سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۳۸۲۹

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۱۰/۲۰ ۱۱:۰۴

پیامدهای راهبردی حمله موشکی ایران/ محمدعلی رفیعیحیاتی‌ترین هدف دولت‌ها، بقا و امنیت است، و تنها راه امنیت هم افزایش قدرت و برقراری موازنه قدرت در برابر کشورهایی است که موجب تهدید و ناامنی هستند. البته همه کشورها نسبت به سایر کشورها احساس تهدید نمی‌کنند.

محمدعلی رفیعی (کارشناس سیاست خارجی) نوشت: حیاتی‌ترین هدف دولت‌ها، بقا و امنیت است، و تنها راه امنیت هم افزایش قدرت و برقراری موازنه قدرت در برابر کشورهایی است که موجب تهدید و ناامنی هستند. البته همه کشورها نسبت به سایر کشورها احساس تهدید نمی‌کنند. نزدیکی جغرافیایی، قدرت نظامی و اقتصادی، قصد حمله و توانایی حمله از جمله عوامل عمده‌ای است که احساس تهدید را به وجود می‌آورند. راهبرد دولت‌ها برای برقراری موازنه قدرت یا موازنه تهدید در برابر تهدید احتمالی سایر کشورها یا باید موجب افزایش قدرت خود شود یا قدرت طرف مقابل را کاهش دهد. این راهبردها را می‌توان به چهار دسته تقسیم کرد: موازنه خارجی یعنی ائتلاف و اتحاد با کشورهای قدرتمند؛ موازنه داخلی یعنی افزایش توان داخلی؛ فرار از مسئولیت و همراه شدن با طرف قدرتمند؛ و حمله پیش‌دستانه با هدف کاهش قدرت کشور تهدیدکننده.

با لحاظ معیارهای ایجاد تهدید، به سادگی کشورهای تهدیدآفرین در خاورمیانه برای سایرین معلوم می‌شود: عراق، عربستان ایران و اسرائیل اتمی. عربستان با ایجاد شورای همکاری خلیج فارس در میانه جنگ ایران و عراق، در کنار اتحاد تاریخی با آمریکا، هم امنیت خود را تضمین کرد و هم کشورهای تهدیدآفرین برای سایرین را به ایران و عراق محدود کرد. جنگ اول خلیج فارس در دهه 90 میلادی آغاز روندی بود که در حمله آمریکا به عراق در سال 2003 به اوج خودش رسید، و آن روند، تقویت حضور نظامی آمریکا در منطقه بود. عراق صدام با حمله به کویت به پایان خود سلام کرد و طی یک دهه بعد، سایر کشورهای منطقه با حمایت آمریکا موفق شدند با جنگ پیش‌دستانه یکی از منابع تهدید خود را از میان ببرند. اسرائیل هم در کنار داشتن بمب اتم، با پیوند راهبردی با آمریکا امنیتش را تضمین کرد.

حضور ارتش یک ابرقدرت در مرزهای بلافصل ایران همراه با تهدید مکرر (از جمله محور شرارت یا همه گزینه‌ها روی میز است) طی دو دهه اخیر تمامی عوامل ایجاد تهدید را برای ایران به وجود آورد. راه‌های موازنه‌سازی برای ایران هم همان چهار گزینه است: اتحاد با روسیه، افزایش قدرت نظامی (و اقتصادی)، حمله پیش دستانه علیه آمریکا یا کنار آمدن با آمریکا. حدود 20 سال پیش، اتحاد با روسیه در مقابل آمریکا، فارغ از خواست ایران، استقبالی از سوی روسیه بازمانده از شوروی نمی‌شد. حمله پیش‌دستانه هم بی‌معنی بود. کنار آمدن با آمریکا می‌توانست گزینه کم‌هزینه‌‌ای باشد اما به دلایلی مانند عدم توازن شدید قدرت دو طرف و تشدید حس ناامنی سایر کشورهای منطقه از جمله عربستان و اسرائیل با همکاری ایران و آمریکا، این گزینه نیز عملیاتی نبود. تنها گزینه ایران افزایش توان نظامی برای مقابله احتمالی بود. سیاست توسعه موشکی و شبکه گروه‌های محور مقاومت ذیل همین راهبرد محسوب می‌شود. 

ایران بارها اعلام کرده به هیچ وجه نیت حمله به سایر کشورهای منطقه ندارد (تلاش برای اثبات حسن نیت در چارچوب معیارهای ایجاد حس تهدید)، و حضور ارتش آمریکا برخلاف تصور کشورهای منطقه، بیشتر موجب ناامنی منطقه‌ای خواهد بود (یعنی ایران به ناچار مجبور به مقابله و ایجاد موازنه تهدید خواهد شد). مشخص است که هدف نهایی ایران، خروج نظامی آمریکا در منطقه است که طبعاً موجب برهم خوردن موازنه به ضرر کشورهای منطقه می‌شود، اما ایران خواهان اثبات این مسأله است که علیرغم برهم خوردن موازنه قدرت به نفع ایران، اما با همکاری منطقه ای (که لازمه آن، حسن نیت است) نیازی به ایجاد موازنه تهدید از سوی سایر کشورها نیست (البته این راهبرد یک استثنا دارد: ناامن‌سازی برای اسرائیل).

اکنون با این چارچوب گفته شده، می‌توان گفت فارغ از میزان هزینه‌های وارد شده به پایگاه آمریکا (یا ادعای برخی رسانه ها مبنی بر هماهنگی و نمایشی بودن حمله موشکی ایران)، این حمله دستاوردهای راهبردی برای ایران به ارمغان آورده است:

1. ایران پیش از ترور سردار سلیمانی، مجبور بود برای اثبات دو ادعای اصلی خود (حسن نیت نسبت به کشورهای منطقه و ناامن سازی منطقه توسط آمریکا)، دست به مقابله نیابتی با نیروهای آمریکایی بزند، که بعضاً کشورهای ثالث هم دچار هزینه می‌شدند و هر دو ادعای ایران توسط رقبا زیر سؤال می‌رفت. این حمله موشکی به پایگاه آمریکایی در واکنش به اقدام تحریک‌آمیز آمریکا و عدم ضربه به هیچ کشور ثالثی، یک رفتار منطبق با راهبرد ایران بدون هزینه‌های جانبی بود.

 2. کشورهای منطقه با حضور نیروها و پایگاه‌های آمریکا خواهان تضمین امنیت خود بودند. این امنیت دو سطح تاکتیکی و راهبردی دارد: خرید تسلیحات و سامانه‌های دفاعی در سطح تاکتیکی (ناتوانی از حمله) و حضور آمریکا به عنوان قدرتمندترین کشور (نبود اراده حمله)، امنیت را در سطح راهبردی تأمین کند. این حمله موشکی، امنیت مورد انتظار را نابود کرد. هماهنگی پیشینی جهت عدم رهگیری موشک‌ها تفاوتی در اصل آن ایجاد نمی‌کند. اگر آمریکا حاضر باشد به هر دلیلی پایگاه خود را درمعرض حمله ایران قرار دهد، چه تضمینی هست این کار را با سایر کشورها انجام ندهد.

3. با توجه به اطلاع دولت و ارتش عراق از حمله موشکی ایران، اطلاع آمریکا از حمله محتمل است. اما این مسأله در اصل ماجرا و در سطح راهبردی تفاوتی ایجاد نمی‌کند، بلکه کاهش خسارت آمریکا فقط مانع از بروز جنگ شده است. قدرت کشورهایی مانند ایران، نامتقارن محسوب می‌شود. معنای نامتقارن نه فقط تاکتیک‌های نظامی را در بر می‌گیرد، بلکه معنای اصلی راهبرد آن، حرکت در حوزه خاکستری یعنی نه جنگ نه صلح است. امتیاز و برتری ایران و سایر گروه‌های محور مقاومت، بازی در زمین خاکستری است به گونه‌ای که طرف مقابل نتواند یک جنگ تمام عیار را آغاز کند.

پ ن ۱. در سطح راهبرد جهانی، آمریکا سال‌ها پیش (از سال 2008 به صورت رسمی) اعلام کرده است که برای تمرکز توان خود جهت مقابله با چین به عنوان رقیب اصلی، قصد خروج از خاورمیانه را دارد. حفظ جریان انرژی خاورمیانه به عنوان گزینه کنترلی رقبا به خصوص چین، و یکی از مهم‌ترین مصادیق اصل استثناگرایی سیاست خارجی آمریکا یعنی اسرائیل دو عامل عمده جهت حضور (حداقلی) آمریکا در خاورمیانه است. خروج تدریجی آمریکا از خاورمیانه با ملاحظه آن دو عامل، یعنی جنگ جدیدی به وقوع نخواهد پیوست، اما نقاط کلیدی در منطقه همچنان در دست آمریکا باقی بماند. عامل اول باعث شده تا چین و روسیه به شدت تلاش کنند جای خالی آمریکا را در منطقه با تمرکز بر دسترسی مطمئن به جریان انرژی، پر کنند. عامل دوم هم که نهایتاً حفظ امنیت اسرائیل را مدنظر دارد، با مقابله ایران و متحدانش روبرو شده است.

پ ن ۲. با توجه به راهبرد آمریکا و سایر شرایط جهانی، خاورمیانه در حال تبدیل از مونوپولی به چندقدرتی است. در این وضعیت، ایران می‌تواند امیدوار باشد مانع راهبردی جهانی جهت نزدیک شدن کشورهای خلیج فارس به ایران وجود تدریجا از بین برود. با توجه به حضور روسیه و چین در منطقه و امکان میانجیگری آن‌ها می‌تواند این موضوع، تسریع شود. همان طور که در ابتدا درباره راهبردهای موازنه‌بخش دولت‌ها گفته شد، می‌توان به این موضوع نیز اشاره کرد که افزایش توان داخلی بدون قدرت اقتصادی هم موجب محدود شدن تداوم سیاست موازنه داخلی می‌شود، و هم در دوران تحول قدرت در منطقه، ایران نمی‌تواند با رقبای جدید مقابله کند و سهم خود را در منطقه حفظ کند. کاهش نقش ایران در دوره جدید، انگیزه سایر قدرت‌ها را برای همکاری منطقه‌ای میان ایران و کشورهای خلیج فارس نیز کمرنگ می‌کند.

کلید واژگان

تبلیغاتپربازدیدترین ها

گزینه خارجی هدایت تیم ملی فوتبال ایران کیست؟آقای هاشمی در تاریخ ایران در ابعاد مختلف یک شخصیت استثنایی بوده استعبدالله شهبازی: شاه به ازهاری گفت پس ماندن من در کشور چه سودی دارد؟رقبای جنجالی رئیس‌جمهور دیوانه؛ چه کسی حریف دونالد ترامپ خواهد شد؟حواستان باشد در پمپ بنزین ضرر نکنیداصلا معلوم نیست چه کسی لیدر اصلاح طلبان است؟/اکنون اصلاح‌طلبان با اصولگرایان چه تفاوتی دارند؟شبی که در ارکستر سمفونیک هر چیزی بود جز نواختن موسیقی/حاشیه‌ای برآمده از متن+تصاویرنشر اصادیق!/ سعید حجاریانردصلاحیت‌ها به نفع اصلاح‌طلبان شد/حجت بر اصلاحات تمام شده است/دیگر انتخاب بین بد و بدتر معنی نداردباهنر: قالیباف می‌خواهد از صندلی ریاست مجلس به عنوان سکوی پرتاب به ریاست جمهوری استفاده کند
آخرین اخبار

سومین نمایشگاه فیگوراتیو؛ نبود بیماری به معنای سلامت نیستآیت‌الله یزدی: دشمن امروز با پول، زن و مقام به دنبال نفوذ در جمهوری اسلامی استمصرف بنزین چقدر کم شد؟/ روزانه 110 میلیون لیتر بنزین در کشور تولید می‌شوددی‌بیاسی 48 ساعت دیگر سرمربی تیم ملی ایران می‌شودترامپ: تا سه‌شنبه از معامله قرن رونمایی می‌کنیمظریف: کشورهای عادی از مذاکره سر باز نمی‌زنندسربازان آمریکایی در حمله ایران دچار جراحات مغزی شدندشبی که در ارکستر سمفونیک هر چیزی بود جز نواختن موسیقی/حاشیه‌ای برآمده از متن+تصاویرشرور معروف جنوب شرق کشور به هلاکت رسیدتمام راهکارهای اخراج نیروهای آمریکایی از عراق را پیگیری می کنیمدرباره تمدید جدول زمانی مکانیسم حل اختلاف توافق شدکدام پیروزی؛ AFC تره هم برایتان خرد نمی‌کند/ همه بروند که شما بمانید؟گزارش فروش هفتگی سینمای ایرانعضویت در NPT با ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت بی‌معناسترسولی: اصلاح‌طلبان با کمبود نامزد برای بستن لیست مواجه‌اندواکنش به سخنان واعظی/تاکید شورایعالی بر صحت فرآیند انتخابات ریاست هلال احمردیدار خاتمی و روحانی این بار بدون مراسم افطارباهنر: قالیباف می‌خواهد از صندلی ریاست مجلس به عنوان سکوی پرتاب به ریاست جمهوری استفاده کندافزایش ۲۰۰ تا ۲ دو میلیون تومانی برخی خودروهاوزیر دفاع: موشک‌باران عین‌الاسد در بالاترین سطح استانداردها انجام شد


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved