سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۳۸۶۷

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۱۰/۲۴ ۱۶:۴۱

سیلی که بر محرومیت سیستان و بلوچستان افزود!/ مطهره مرادیمیهمان ناخوانده این روزهای کشور، امروز به سیستان و بلوچستان سفر کرد و بار دیگر دل داغدار مردم کشور را داغدارتر کرد.

مطهره مرادی فعال رسانه ای و اجتماعی استان سیستان و بلوچستان طی یادداشتی نوشت: میهمان ناخوانده این روزهای کشور، امروز به سیستان و بلوچستان سفر کرد و بار دیگر دل داغدار مردم کشور را داغدارتر کرد. اما این اولین باری نیست که سیل ما را غافلگیر کرده باشد سیستان و بلوچستان همیشه به دلیل مجاورت خانه ها در کنار رودخانه های بزرگ فصلی بلایای طبیعی چون سیل را از سر می گذراند، اما مسئله تاسف بار آنجاست که از این اتفاق تا کنون درس گرفته نشده و برای آن تدبیری اندیشیده نشده است .

 حتی سدهایی دستور ساخت در دو دولت قبل گرفته اند که پروژه های آن ها کاملا خوابیده است و هر بار رسانه ای می شود که بودجه ای به آن تعلق داده اند و به زودی راه اندازی می شود !

ساخت و ساز‌های غیر علمی و ناکارشناسانه در مسیر رودها، عدم مدیریت درست پیش از وقوع سیل که نسبت به دیگر بلایای طبیعی قابل پیش بینی است، عدم شناخت کافی از بحران و راه‌های برخورد با آن دست به دست هم داده است و اکنون استان ما را با فاجعه بزرگ و خسارت های مالی میلیاردی و کشته شدن چندین نفرروبه رو کرده است.
پرسش اصلی مردم از مسئولان این است که: چرا باید چنین باشد؟

چرا با وجود اعلام هواشناسی استان مبنی بر بارش های بی سابقه و اعلام هر روزه مسئولان که نیروهایشان آماده باش برای هر نوع اتفاقی هستند چرا باید اینگونه شود؟ چرا اقدام کارشناسی دقیق انجام نمی شود و وظیفه مدیریت بحران چیست؟ چرا پس از وقوع سیل آن هم بعد از دو روز مسئولان ما در صحنه حاضر می شوند و اتفاقات عجیب و تاسف بار از آن ها سر می زند.

آنقدر این ناکارآمدی ها در تمام سطوح کشور از جمله استان ما زیاد است که مسئولان استانی در استان حضور ندارند و آن هایی هم که حضور دارند روزهای اول وقوع سیل حتی خودشان امکان حضور در منطقه و تلفن زدن را به علت بسته شدن مسیرهای ارتباطی ٥٠٠ روستا نداشتند و هم اکنون هم راه های ارتباطی ٤٠٠ نقطه و تلفن هایشان قطع است و هیچکس از حال و روزشان خبر که ندارد هیچ حتی یه بالگرد هم نمیفرستن ببینند چه بر سرشان آمده است!

مسئولینی که بر موج سیل موج سواری می کنند.

در بین این خودنمایی ها و عکس در ژست های مختلف و هر چه مثلا مشغول تر در کار کمک رسانی، تنها نکته ای است که مسئولان همه با هم بر سر آن اتفاق نظر دارند و درست انجام نمی شود کمک و امدادرسانی به مردم مصیبت زده سیل است.

اکنون که سیل آمده است تمام دارایی محرومین سیستانی و بلوچستانی را در این شرایط اسفبار اقتصادی کشور برده است و خسارت های میلیاردی به دام و زمین های کشاورزی آن ها وارد شده است، زمان آن رسیده است که به دور از هر گونه تعصب و جدال با همدیگر به هم وطنان سیل زده کمک کنیم.
 
اما آنچه که در این مسئله بسیار اهمیت دارد این است که سیل برخی از مسئولین را از خواب بی کفایتی، ناکارآمدی و انتصابات بی جا بیدار کند و بداند که با هر انتخابی خود را مدیون این مردم کرده اند و پس لازم است به جای لابی گری های سیاسی و نگاه به جناح خاصی برای انتصاب شخص غیر کارشناس در یک پست خودداری کند و آن هایی که امتحانشان را پس داده اند و ناکارآمد عمل کرده اند را بر کنار کند تا جلوی وقوع تلفات جانی و مالی و فاجعه های در پیش را بگیرند.

در نهایت هم لطف خداوند شامل حال مردم سیستان و بلوچستان شد که بارش باران پس از سه شبانه روز متوقف شد و گرنه اگر حتی یک روز دیگر باران داشتیم شاید اکنون تلفات جانی بسیاری داشتیم مسئولین هم که امکان حضور در منطقه را به علت قطع شدن راه های ارتباطی نداشتند.

در پایان هم با افتخار می گویم قهرمان های این اتفاق هم مثل همیشه خود مردم بومی و غیر بومی هستند کسانی که زودتر از مسئولین پایشان به مناطق آسیب دیده باز شد مخصوصا جوانان پاکباخته این مرز و بوم در موارد فراوانی ابتکار عمل را به دست گرفته و نقش بی‌ بدیلی به عرصه آوردند و اکنون هم پیام های بسیاری مبنی بر کمک مالی از سراسر کشور دریافت می کنیم.

گفتنی است طبق اخبار اعلام شده از مدیر بحران استان؛ اکنون پس از سه روز از وقوع سیل سدها سریز شده، تعداد ٢٨٥ خانوار اسیب دیده، 
٣ هزار گرفتار سیلاب نجات داده شدن
٢ نفر فوتی اعلام شده توسط مدیر کل بحران استان
از تعداد ١٨٩ روستا هم برق ٤٥ روستا وصل شده است
از تعداد ٣١ محور مسدود ٢٠ محور اکنون باز شده است

تبلیغاتپربازدیدترین ها

گزینه خارجی هدایت تیم ملی فوتبال ایران کیست؟آقای هاشمی در تاریخ ایران در ابعاد مختلف یک شخصیت استثنایی بوده استعبدالله شهبازی: شاه به ازهاری گفت پس ماندن من در کشور چه سودی دارد؟رقبای جنجالی رئیس‌جمهور دیوانه؛ چه کسی حریف دونالد ترامپ خواهد شد؟حواستان باشد در پمپ بنزین ضرر نکنیداصلا معلوم نیست چه کسی لیدر اصلاح طلبان است؟/اکنون اصلاح‌طلبان با اصولگرایان چه تفاوتی دارند؟شبی که در ارکستر سمفونیک هر چیزی بود جز نواختن موسیقی/حاشیه‌ای برآمده از متن+تصاویرنشر اصادیق!/ سعید حجاریانردصلاحیت‌ها به نفع اصلاح‌طلبان شد/حجت بر اصلاحات تمام شده است/دیگر انتخاب بین بد و بدتر معنی نداردباهنر: قالیباف می‌خواهد از صندلی ریاست مجلس به عنوان سکوی پرتاب به ریاست جمهوری استفاده کند
آخرین اخبار

سومین نمایشگاه فیگوراتیو؛ نبود بیماری به معنای سلامت نیستآیت‌الله یزدی: دشمن امروز با پول، زن و مقام به دنبال نفوذ در جمهوری اسلامی استمصرف بنزین چقدر کم شد؟/ روزانه 110 میلیون لیتر بنزین در کشور تولید می‌شوددی‌بیاسی 48 ساعت دیگر سرمربی تیم ملی ایران می‌شودترامپ: تا سه‌شنبه از معامله قرن رونمایی می‌کنیمظریف: کشورهای عادی از مذاکره سر باز نمی‌زنندسربازان آمریکایی در حمله ایران دچار جراحات مغزی شدندشبی که در ارکستر سمفونیک هر چیزی بود جز نواختن موسیقی/حاشیه‌ای برآمده از متن+تصاویرشرور معروف جنوب شرق کشور به هلاکت رسیدتمام راهکارهای اخراج نیروهای آمریکایی از عراق را پیگیری می کنیمدرباره تمدید جدول زمانی مکانیسم حل اختلاف توافق شدکدام پیروزی؛ AFC تره هم برایتان خرد نمی‌کند/ همه بروند که شما بمانید؟گزارش فروش هفتگی سینمای ایرانعضویت در NPT با ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت بی‌معناسترسولی: اصلاح‌طلبان با کمبود نامزد برای بستن لیست مواجه‌اندواکنش به سخنان واعظی/تاکید شورایعالی بر صحت فرآیند انتخابات ریاست هلال احمردیدار خاتمی و روحانی این بار بدون مراسم افطارباهنر: قالیباف می‌خواهد از صندلی ریاست مجلس به عنوان سکوی پرتاب به ریاست جمهوری استفاده کندافزایش ۲۰۰ تا ۲ دو میلیون تومانی برخی خودروهاوزیر دفاع: موشک‌باران عین‌الاسد در بالاترین سطح استانداردها انجام شد


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved