سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۳۸۸۸

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۱۰/۲۴ ۱۷:۴۸

فریدون مجلسی: مکانیسم ماشه کشور را ناگهان در یک بن بست قرار نمی‌دهدطبق مکانیسم حل اختلاف برجام، حتی روسیه و چین نمی توانند با وتوی خود مانع روند شوند و قطعنامه های قبلی به صورت اتوماتیک بازمی گردد.

جماران نوشت: عصر امروز کشورهای انلگلیس، فرانسه و آلمان با صدرو بیانیه ای اعلام کردند که مکانیسم ماشه را در برجام فعال کرده اند.

در همین رابطه، یک دیپلمات پیشین و کارشناس بین المللی معتقد است فعال شدن مکانیسم ماشه طوری نیست که ایران را ناگهان در یک بن بست قرار دهد. بلکه در فاصله یکی دوماهی که طول می کشد تا تشریفاتش در شورای امنیت طی شود، مهلتی برای بازگشت، اثبات حسن نیت و ترمیم اختلاف موجود وجود دارد.

با روی کار آمدن ترامپ روند برجام دگرگون شد

فریدون مجلسی در گفت و گو با خبرنگار جماران در خصوص قرارداد برجام و فعال شدن مکانیسم حل اختلاف در آن گفت: برجام تعهدی دوجانبه بود که به موجب آن ایران از یکسری مزایا بهره مند می شد، ضمن اینکه از برخی حقوق خود در انرژی هسته ای صرف نظر کرد. اما پیش از برجام متاسفانه پاره ای از اقدامات در زمان آقای احمدی نژاد باعث شد تا 6 قطعنامه تحریم در شورای امنیت سازمان ملل علیه کشور تصویب شود و به موجب آن تحریم های بین المللی علیه ایران وضع شدند و دیگر هیچ کشوری حق نداشت با ایران وارد معامله شود.

وی افزود: پس از امضای برجام نیز با اینکه آن قطعنامه‌ها به طور کامل کنار گذاشته شد، اما متاسفانه برخی ها با اقداماتی ماجراجویانه در داخل کشور از همان ابتدا تلاش کردند تا از تاثیر برجام بکاهند. با روی کار آمدن ترامپ هم روند برجام دگرگون شد و رئیس جمهور آمریکا تلاش کرد تا پای کشورش را به طور کامل از برجام بیرون بکشد. ترامپ نه تنها از برجام خارج شد بلکه طرفین دیگر این قرارداد را هم تهدید کرد که اگر با ایران معامله ای انجام دهند آنها را تحریم خواهد کرد.

این تحلیلگر مسائل بین‌الملل ادامه داد: گروهی از کشورها به طرفداری اصولی از آمریکا و بخشی دیگر به دلیل نگرانی‌های اقتصادی به تهدیدهای آمریکا گوش کردند. بنابراین ایران خسارات بسیار بزرگی از این مسأله دید و دچار مشکلاتی نظیر محرومیت از فروش نفت، اختلال در تولیدات پتروشیمی و نداشتن رابطه بانکی با دنیا شد. در ایران دو نگاه وجود داشته و هست. یکی نگاه بازگشت ایران به عرصه بین‌المللی است که همان تفکری بود که رئیس جمهور فعلی را روی کار آورد. عملا نیز آقای روحانی توانست برجام را به امضاء برساند، اما در مرحله دوم یعنی مقابله با تحریم های آمریکا، با اینکه ایشان قول داده بود ولی به دلیل مشکلاتی که برایش ایجاد کردند نتوانست کاری پیش ببرد و حتی تدریجا ناچار شد به طرفداران ضدبرجام بپیوندد.

وی بیان کرد: اما به نظر می رسد مشکلاتی هم که امروز در جامعه پدید آمده ناشی از نگاه دوم و برخورد آن با نگاه اول باشد است. امضا نکردن FATF توسط ارگان های دیگر نیز با وجودی که در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده، ناشی از برخورد همین دو نگاه در جامعه است.

مکانیسم ماشه ایران را ناگهان در یک بن بست قرار نمی دهد

مجلسی افزود: اروپایی ها قبلا اعلام کرده بودند که بدون پذیرفتن تعهدات بین المللی نظیر FATF که تنها ایران و کره شمالی آن را امضا نکرده اند، نمی توانند کمکی به ما کنند. FATF مقرراتی است که می گوید نقل و انتقالات مالی به نفع تروریسم و پولشویی ممنوع است. 

وی ادامه داد: صاحبان قدرت از ماه ها قبل منتظر چنین تصمیمی از سوی کشورهای اروپایی بوده اند و به نظر می رسد امروز نیز آمادگی لازم برای مواجهه با این اقدام را داشته باشند.

این دیپلمات پیشین ایران در توضیح روشن تر اتفاقاتی که از این پس خواهد افتاد، گفت:  می توانم بگویم فعال شدن مکانیسم ماشه طوری نیست که ایران را ناگهان در یک بن بست قرار دهد. بلکه در فاصله یکی دوماهی که طول می کشد تا تشریفاتش طی شود، مهلتی برای بازگشت و اثبات حسن نیت و ترمیم اختلاف موجود وجود دارد.

مجلسی افزود: وقتی پرونده ایران به شورای امنیت رود و در صورت رفع نشدن اختلافات، طبق مکانیسم حل اختلاف برجام، حتی روسیه و چین نمی توانند با وتوی خود مانع روند شوند و قطعنامه های قبلی به صورت اتوماتیک بازمی گردد. یعنی عملا ما به پایان دوره احمدی نژاد که تحریم های بین المللی علیه کشور اجرا می شد، بازمی‌گردیم.

تبلیغاتپربازدیدترین ها

درباره روحانی جنجالی مدعی طب اسلامی، چه می‌دانیم؟گزینه خارجی هدایت تیم ملی فوتبال ایران کیست؟آقای هاشمی در تاریخ ایران در ابعاد مختلف یک شخصیت استثنایی بوده استعبدالله شهبازی: شاه به ازهاری گفت پس ماندن من در کشور چه سودی دارد؟رقبای جنجالی رئیس‌جمهور دیوانه؛ چه کسی حریف دونالد ترامپ خواهد شد؟شبی که در ارکستر سمفونیک هر چیزی بود جز نواختن موسیقی/حاشیه‌ای برآمده از متن+تصاویرنشر اصادیق!/ سعید حجاریانظریف چه گفت؟ ترامپ و دلواپسان چه شنیدندردصلاحیت‌ها به نفع اصلاح‌طلبان شد/حجت بر اصلاحات تمام شده است/دیگر انتخاب بین بد و بدتر معنی نداردباهنر: قالیباف می‌خواهد از صندلی ریاست مجلس به عنوان سکوی پرتاب به ریاست جمهوری استفاده کند
آخرین اخبار

گزارش ناظر بازی از اتفاقات بازی پرسپولیس و تراکتور/ فرمانده میدان هم مصدوم شد!دوقطبی مذاکره - عدم مذاکره اثرات مخرب بر منافع ملی داردطالبان رسما مسئولیت اسقاط هواپیمای منسوب به آمریکا را برعهده گرفتنوآوری در صنعت بیمه بسیار کم است/ کاهش رشد بیمه‌های زندگی در کشور/ میزان اعتماد به صنعت بیمه در وضعیت مطلوبی قرار نداردمُهر تایید محسن رضایی بر رد شدن لوایح پالرمو و CFT در مجمع تشخیصناصری: ظریف جریان تندرو بین المللی را خلع سلاح کردمهاجری: اظهارات ظریف در مصاحبه با «اشپیگل» دیپلماتیک بود/ ترامپ بی‌ادبی را از دلواپسان داخل ایران یاد می‌گیردمعزی: امیدوارم عدم پخش سخنان رئیس جمهور با نیت خاص و سیاسی نباشدباهنر: اصولگرایان با دولیست حتماً انتخابات را می‌بازند/ اصلاح‌طلبان هم طرفدار دارند هم کاندیدا برای بستن لیست!وزیر بهداشت: ورود مسافران چینی به ایران منوط به داشتن کارت سلامت شدانتقاد ربیعی از کار ناشایست صداوسیما در پخش نکردن سخنرانی رییس‌جمهوریمجلس پوپولیستی نتیجه فقدان نظام حزبی است/ائتلاف قبل از انتخابات معنا نداردسرمربی بعدی تیم ملی فوتبال، ایرانی استرادوشوویچ در آستانه جدایی از پرسپولیسوضعیت سلامتی استاد شجریان پایدار استنگران هستم روزی کلمه «جمهوری» به جرم تبدیل شود/مجلس هم برای شما، نوش جان‌تان!اعتراضات مردمی حرکتی آگاهانه است و نباید به حرکت‌های کور تقلیلش دهیم/جوامع مطالباتی ما حکمرانی پر مدعا داردسخنگوی سپاه: اظهارات خلاف واقع این فرد مورد رسیدگی قرار می گیردولیعهد انگلیس: دوست دارم به ایران بروم/ ایران قرن‌ها بخش مهمی از جهان بوده استرد صلاحیت برخی از نامزدها که جنبه سیاسی دارد ناشی از سوءتفاهم است/ مشارکت حداکثری نیازمند اعتماد است


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved