سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۳۸۹۱

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۱۰/۲۵ ۱۲:۲۲

در ماجرای آبان، مطبوعات و خبرگزاری‌ها از مردم به‌شدت دور شده‌انددر ماجرای آبان، مطبوعات و خبرگزاری‌ها از مردم به‌شدت دور شده‌اند، مطالب تولیدی خیلی کمی داشته‌اند و تصویر چندانی از واقعه ثبت نشده است.

سعید ارکان زاده یزدی در صفحه توئیترش یادداشتی منتشر کرد: امروز صبح شیده لالمی، در انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران، گزارشی ارائه کرد از پژوهش روشنگر و ارزشمندی که او و گروهش درباره عملکرد 20 روزنامه و 4 خبرگزاری کشور در پوشش رویدادهای آبان داشته‌اند:

روش تحقیق این پژوهش تحلیل محتوا بوده. اخبار روزنامه‌ها از 25 آبان تا چند روز بعد از تظاهرات 4 آذر را تمام‌شماری کرده و اخبار خبرگزاری‌های را نیز با نمونه‌گیری سیستماتیک تحلیل کرده.

بیشترین تعداد اخبار مطبوعات درباره رویدادهای آبان را به‌ترتیب روزنامه‌های همشهری، ایران، کیهان و دنیای اقتصاد داشته‌اند اما با رویکردهای متفاوت. در خبرگزاری‌ها هم فارس و بعد ایرنا بیشترین مطالب را داشته‌اند.

اغلب تیترهای مطالب نقل قول از افراد بوده و تعداد تیترهای استنباطی به‌طرز مشهودی کم بوده است. این نشان از محافظه‌کاری رسانه‌ها می‌دهد.

65 درصد مطالب مربوط به رویدادهای گران‌شدن بنزین در صفحات داخلی روزنامه‌ها منتشر شده، 15 درصد در صفحه اول و 20 درصد هم در اول و هم در صفحات داخلی.

70 درصد مطالب هیچ منبعی نداشته‌اند و آن 30 درصد باقیمانده هم ارزش افزوده چندان زیادی نداشته‌اند. در رسانه‌های اصولگراتعداد مطالبی که امضای نویسنده داشته‌اند خیلی بیشتر بوده. نشان می‌دهد که در رسانه‌های اصلاح‌طلب مطالب طوری بوده که نویسنده انگیزه کمتری داشته نامش را بیاورد.

بیش از نیمی از مطالب منتشرشده درباره آبان فقط خبر کوتاه بوده‌اند که ارزش زیادی ندارند. از آن سو، تعداد کل گزارش‌های میدانی مطبوعات فقط 27 عدد بوده است؛‌ این تعداد بسیار کم است.

در برجسته‌سازی مطالب، 39 درصد مطالب به افزایش نرخ بنزین مربوط بوده، 14 درصد به اغتشاش و آشوب، 13 درصد به کنترل قیمت‌ها، 8 درصد به اعتراضات مردم، 3 درصد به بازداشت‌شدگان و تقریبا صفر به کشته‌شدگان.

فقط 39 درصد کل مطالب درباره رویدادهای آبان عکس داشته‌اند که 80 درصد آن‌ها هم عکس شخصیت‌ها یا آرشیوی بوده است. فقط 3 درصد مطالب عکس‌دار همراه با عکس معترضان بوده. این تقریبا بدین معنی است که عکاس‌ها در میدان حادثه نبوده‌اند.

73 درصد مطالب مطبوعات رویدادها را در قالب آشوب و تخریب در نظر گرفته‌اند و فقط 26 درصد مطالب در قالب اعتراضات مردمی مطرح شده‌اند.

در 78 درصد مطالب، صدای نهادهای رسمی شنیده می‌شود و فقط در 22 درصد صدای نهادهای دیگر. این نشان می‌دهد روزنامه‌نگاری ما به‌شدت دولتی شده است.

جمع‌بندی اینکه در ماجرای آبان، مطبوعات و خبرگزاری‌ها از مردم به‌شدت دور شده‌اند، مطالب تولیدی خیلی کمی داشته‌اند و تصویر چندانی از واقعه ثبت نشده. چرایی این نوع عملکرد را بناست همین تیم پژوهشی با پیمایش و مصاحبه عمیق مشخص کند.

تبلیغاتپربازدیدترین ها

درباره روحانی جنجالی مدعی طب اسلامی، چه می‌دانیم؟گزینه خارجی هدایت تیم ملی فوتبال ایران کیست؟آقای هاشمی در تاریخ ایران در ابعاد مختلف یک شخصیت استثنایی بوده استعبدالله شهبازی: شاه به ازهاری گفت پس ماندن من در کشور چه سودی دارد؟رقبای جنجالی رئیس‌جمهور دیوانه؛ چه کسی حریف دونالد ترامپ خواهد شد؟شبی که در ارکستر سمفونیک هر چیزی بود جز نواختن موسیقی/حاشیه‌ای برآمده از متن+تصاویرنشر اصادیق!/ سعید حجاریانظریف چه گفت؟ ترامپ و دلواپسان چه شنیدندردصلاحیت‌ها به نفع اصلاح‌طلبان شد/حجت بر اصلاحات تمام شده است/دیگر انتخاب بین بد و بدتر معنی نداردباهنر: قالیباف می‌خواهد از صندلی ریاست مجلس به عنوان سکوی پرتاب به ریاست جمهوری استفاده کند
آخرین اخبار

گزارش ناظر بازی از اتفاقات بازی پرسپولیس و تراکتور/ فرمانده میدان هم مصدوم شد!دوقطبی مذاکره - عدم مذاکره اثرات مخرب بر منافع ملی داردطالبان رسما مسئولیت اسقاط هواپیمای منسوب به آمریکا را برعهده گرفتنوآوری در صنعت بیمه بسیار کم است/ کاهش رشد بیمه‌های زندگی در کشور/ میزان اعتماد به صنعت بیمه در وضعیت مطلوبی قرار نداردمُهر تایید محسن رضایی بر رد شدن لوایح پالرمو و CFT در مجمع تشخیصناصری: ظریف جریان تندرو بین المللی را خلع سلاح کردمهاجری: اظهارات ظریف در مصاحبه با «اشپیگل» دیپلماتیک بود/ ترامپ بی‌ادبی را از دلواپسان داخل ایران یاد می‌گیردمعزی: امیدوارم عدم پخش سخنان رئیس جمهور با نیت خاص و سیاسی نباشدباهنر: اصولگرایان با دولیست حتماً انتخابات را می‌بازند/ اصلاح‌طلبان هم طرفدار دارند هم کاندیدا برای بستن لیست!وزیر بهداشت: ورود مسافران چینی به ایران منوط به داشتن کارت سلامت شدانتقاد ربیعی از کار ناشایست صداوسیما در پخش نکردن سخنرانی رییس‌جمهوریمجلس پوپولیستی نتیجه فقدان نظام حزبی است/ائتلاف قبل از انتخابات معنا نداردسرمربی بعدی تیم ملی فوتبال، ایرانی استرادوشوویچ در آستانه جدایی از پرسپولیسوضعیت سلامتی استاد شجریان پایدار استنگران هستم روزی کلمه «جمهوری» به جرم تبدیل شود/مجلس هم برای شما، نوش جان‌تان!اعتراضات مردمی حرکتی آگاهانه است و نباید به حرکت‌های کور تقلیلش دهیم/جوامع مطالباتی ما حکمرانی پر مدعا داردسخنگوی سپاه: اظهارات خلاف واقع این فرد مورد رسیدگی قرار می گیردولیعهد انگلیس: دوست دارم به ایران بروم/ ایران قرن‌ها بخش مهمی از جهان بوده استرد صلاحیت برخی از نامزدها که جنبه سیاسی دارد ناشی از سوءتفاهم است/ مشارکت حداکثری نیازمند اعتماد است


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved