سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۳۹۰۲

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۱۰/۲۵ ۱۵:۰۲

چالشی پیش‌ روی مرجعیت رسانه‌های داخلی

اعتماد مخاطب با یک عذرخواهی برنمی‌گردد«ما اشتباهی کرده بودیم که طبیعتا باید عذرخواهی می‌کردیم. اینکه اعتماد مخاطب برگردد یا نه با یک عذرخواهی اتفاق نمی‌افتد. ولی به طور کلی این نکته که ما یک اشتباه کردیم و حرف ناحقی گفته شد، باید جبران شود و چون ناخواسته بوده، ما عذرخواهی کردیم.»

یک روز پس از اعلام توضیحاتی مبنی بر شلیک غیرعمد به هواپیمای اوکراینی و سقوط آن، بر صفحه اول برخی روزنامه‌ها عباراتی چون عذرخواهی نقش بست و مطبوعات تلاش کردند با انتشار یادداشت‌هایی مجزا از مخاطب خود برای انتشار خبرهای غیردقیق این روزها عذرخواهی کنند.

روزنامه هفت‌صبح از جمله همین روزنامه‌ها بود که در یادداشتی با عنوان «ما را ببخشید»، از خواننده خود عذرخواهی کرده بود.

آرش خوشخو ـ مدیرمسوول روزنامه هفت صبح ـ به همین منظور در گفت‌وگویی با ایسنا در پاسخ به اینکه آیا می‌توان مرجعیت رسانه‌ای به چالش کشیده شده رسانه‌ها را برگرداند؟ اظهار کرد: این عذرخواهی ارتباطی به این ندارد که ما بخواهیم مخاطب بیشتری را جلب و جذب کنیم. ما اشتباهی کرده بودیم که طبیعتا باید عذرخواهی می‌کردیم. اینکه اعتماد مخاطب برگردد، با یک عذرخواهی اتفاق نمی‌افتد. ولی به طور کلی این نکته که ما یک اشتباه کردیم و حرف ناحقی گفته شده باید جبران شود و چون ناخواسته بوده ما عذرخواهی می‌کردیم.

وی ادامه داد: به هر حال به دلیل فضای خاصی که در رسانه‌های رسمی حاکم است، یک نوع برداشت ناقص از مساله منافع ملی موجب این اتفاق شده است. چیزی نگفتن را می‌شود درک کرد که شاید با منافع ملی زیاد ناهمگون نشود، اما راست را نگفتن اگر به صورت اتوماتیک یا سازمان‌یافته باشد، کاملا متضاد با مساله‌ی منافع ملی است؛ البته اینجا کسی نمی‌خواهد بگوید ما دروغ گفتیم مقامات هم مطرح کردند مساله در حال بررسی است، ولی کلا مساله‌ی منافع ملی هیچ ربطی به اینکه راست را نگوییم ندارد؛ این کاری بدیهی است که باید انجام دهیم؛ آن هم برای کشوری که حکومت مذهبی دارد.

خوشخو سپس گفت: روال باید بر روی راستگویی باشد یا حداقل حرفی نگفتن. اما ما (رسانه‌ها) ناخواسته وارد این بازی شدیم و گول برخی کارشناسان را خوردیم که مشخص شد سواد کامل در حوزه هوانوردی نداشتند و نیاز بود که از خوانندگانمان عذرخواهی کنیم. این اتفاق به بزرگ بودن حادثه هم برمی‌گردد و نشانه‌ی تحول ناگهانی از سوی رسانه‌ها نیست، بلکه عمق حادثه بالا بوده است. به لحاظ کار حرفه‌ای رسانه‌ها باید عذرخواهی می‌کردند.

مدیرمسوول روزنامه هفت صبح در پایان گفت: ما درباره‌ی مخاطبان خودمان صحبت می‌کنیم. ما سعی می‌کنیم مطالب موثق و سرگرم‌کننده برای مخاطب بگذاریم، به همین دلیل سعی کردیم هیچ‌گاه خلاف واقع نگوییم. همیشه مساله‌ی منافع ملی برای ما مهم و خیلی استراتژیک بوده است. الان هم در ماجرای سوگواری هم تا جایی حرکت می‌کنیم که منافع ملی به خطر نیفتد. اینکه برخی خوشحالند که راست گفته‌اند، خوب ذات ماجرا این است که همه راستگو باشیم. اگر این سنت پیش برود که نشریات حداقل دروغ نگویند، مطبوعات شاید بتوانند آن جایگاه ترک خورده‌شان را به دست بیاورند.

تبلیغاتپربازدیدترین ها

درباره روحانی جنجالی مدعی طب اسلامی، چه می‌دانیم؟گزینه خارجی هدایت تیم ملی فوتبال ایران کیست؟آقای هاشمی در تاریخ ایران در ابعاد مختلف یک شخصیت استثنایی بوده استعبدالله شهبازی: شاه به ازهاری گفت پس ماندن من در کشور چه سودی دارد؟رقبای جنجالی رئیس‌جمهور دیوانه؛ چه کسی حریف دونالد ترامپ خواهد شد؟شبی که در ارکستر سمفونیک هر چیزی بود جز نواختن موسیقی/حاشیه‌ای برآمده از متن+تصاویرنشر اصادیق!/ سعید حجاریانظریف چه گفت؟ ترامپ و دلواپسان چه شنیدندردصلاحیت‌ها به نفع اصلاح‌طلبان شد/حجت بر اصلاحات تمام شده است/دیگر انتخاب بین بد و بدتر معنی نداردباهنر: قالیباف می‌خواهد از صندلی ریاست مجلس به عنوان سکوی پرتاب به ریاست جمهوری استفاده کند
آخرین اخبار

گزارش ناظر بازی از اتفاقات بازی پرسپولیس و تراکتور/ فرمانده میدان هم مصدوم شد!دوقطبی مذاکره - عدم مذاکره اثرات مخرب بر منافع ملی داردطالبان رسما مسئولیت اسقاط هواپیمای منسوب به آمریکا را برعهده گرفتنوآوری در صنعت بیمه بسیار کم است/ کاهش رشد بیمه‌های زندگی در کشور/ میزان اعتماد به صنعت بیمه در وضعیت مطلوبی قرار نداردمُهر تایید محسن رضایی بر رد شدن لوایح پالرمو و CFT در مجمع تشخیصناصری: ظریف جریان تندرو بین المللی را خلع سلاح کردمهاجری: اظهارات ظریف در مصاحبه با «اشپیگل» دیپلماتیک بود/ ترامپ بی‌ادبی را از دلواپسان داخل ایران یاد می‌گیردمعزی: امیدوارم عدم پخش سخنان رئیس جمهور با نیت خاص و سیاسی نباشدباهنر: اصولگرایان با دولیست حتماً انتخابات را می‌بازند/ اصلاح‌طلبان هم طرفدار دارند هم کاندیدا برای بستن لیست!وزیر بهداشت: ورود مسافران چینی به ایران منوط به داشتن کارت سلامت شدانتقاد ربیعی از کار ناشایست صداوسیما در پخش نکردن سخنرانی رییس‌جمهوریمجلس پوپولیستی نتیجه فقدان نظام حزبی است/ائتلاف قبل از انتخابات معنا نداردسرمربی بعدی تیم ملی فوتبال، ایرانی استرادوشوویچ در آستانه جدایی از پرسپولیسوضعیت سلامتی استاد شجریان پایدار استنگران هستم روزی کلمه «جمهوری» به جرم تبدیل شود/مجلس هم برای شما، نوش جان‌تان!اعتراضات مردمی حرکتی آگاهانه است و نباید به حرکت‌های کور تقلیلش دهیم/جوامع مطالباتی ما حکمرانی پر مدعا داردسخنگوی سپاه: اظهارات خلاف واقع این فرد مورد رسیدگی قرار می گیردولیعهد انگلیس: دوست دارم به ایران بروم/ ایران قرن‌ها بخش مهمی از جهان بوده استرد صلاحیت برخی از نامزدها که جنبه سیاسی دارد ناشی از سوءتفاهم است/ مشارکت حداکثری نیازمند اعتماد است


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved