سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۳۹۰۶

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۱۰/۲۵ ۱۹:۲۶

کانال‌های تلگرامی خارج از کشور چگونه در سایه تحولات اخیر مرجعیت خبری پیدا کردند؟تعداد اعضای کانال تلگرامی بی بی سی فارسی، پس از اعتراضات آبان ماه رشد چشمگیری داشته است. این کانال تلگرامی از آغاز اعتراضات آبان ماه تاکنون، بیش از ۱۵۸هزار فالوئر جدید پیدا کرده است؛ که از این تعداد ۱۳۳هزار فالوئر آن مربوط به ۱۰ روز گذشته و پس از ترور شهید قاسم سلیمانی و افشای علت اصلی سقوط هواپیمای اوکراینی بوده است.

محمد رهبری، پژوهشگر شبکه‌های اجتماعی مجازی در گزارشی نوشت، شبکه اجتماعی تلگرام، مهمترین شبکه اجتماعی مورد استفاده ایرانیان است و آنچنان که آخرین نظرسنجی ایسپا در تیرماه، نشان می‌دهد، بیش از 42درصد از ایرانیان از این شبکه اجتماعی استفاده می‌کنند و این در حالی است که براساس آمارهای ارائه شده توسط واحد داده‌کاوی خبرگزاری ایرنا، استفاده از این شبکه اجتماعی از ماه تیر به این سو نیز افزایش یافته است. بنابراین با توجه به اهمیت روز افزون تلگرام، کانال‌های تلگرامی را می‌توان یکی از مهمترین منابع خبری در میان ایرانیان تلقی کرد.

پس از وقوع اعتراضات در دی ماه سال 96، تا مدت‌ها، کانال تلگرامی آمدنیوز، مهمترین مرجع خبری، در میان سایر کانال‌های تلگرامی بود به نحوی که یکی از پربازدیدترین کانال‌های تلگرامی شناخته می‌شد. اما پس از دستگیری ادمین این کانال و توقف فعالیت‌های آن، عملا کانال تلگرامی که بتواند جای آن را پر کند وجود نداشت. این فرصتی مناسب برای کانال‌های تلگرامی داخلی بود که بتوانند مرجعیت رسانه‌ای را به داخل کشور بیاورند؛ اما شواهد نشان می‌دهد که از این فرصت استفاده نشده است و همچنان مرجعیت خبری در خارج از کشور باقی مانده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که کاربران تلگرامی کانال تلگرامی بی بی سی فارسی، پس از اعتراضات آبان ماه رشد چشمگیری داشته است. این کانال تلگرامی از آغاز اعتراضات آبان ماه تا کنون، بیش از 158هزار فالوئر جدید پیدا کرده است؛ که از این تعداد 133هزار فالوئر آن مربوط به 10 روز گذشته و پس از ترور شهید قاسم سلیمانی و افشای دلیل سقوط هواپیمای اوکراینی بوده است. این تغییرات در نمودار زیر مشهود است:

تعداد فالوئر کانال بی‌بی‌سی فارسی نشان می‌دهد که این کانال تلگرامی، در فقدان کانال آمدنیوز و ضعف کانال‌های داخلی، عملا به یکی از مهمترین مراجع رسانه‌ای در میان کانال‌های تلگرامی است. اما رشد مخاطب محدود به این کانال نبوده است. کانال مملکته، که مدت‌هاست جانبدارانه نسبت به مسائل سیاسی تولید محتوا می‌کند نیز در این مدت افزایش مخاطب داشته است. این کانال تلگرامی نیز پس از اعتراضات آبان ماه تا به امروز، 66هزار دنبال کننده جدید پیدا کرده است که از این میزان، 30هزار دنبال کننده آن مربوط به 2روز اخیر و پس از افشای دلیل اصلی سقوط هواپیمای اوکراینی و پوشش اعتراضات مردم است. این تغییرات در نمودار زیر مشخص است:

نمودار فوق به خوبی نشان می‌دهد که پنهان‌کاری علت اصلی سقوط هواپیمای اوکراینی، چگونه باعث افزایش محبوبیت کانال مملکته شده است. این کانال همچنین به خوبی اعتراضات دانشجویان را پوشش داده و به همین جهت دنبال کنندگان آن ظرف 2 روز، افزایش بسیار زیادی داشته است.

در یک جمع‌بندی کلی می‌توان گفت که محدودیت‌های اعمال شده بر رسانه‌های داخلی و فقدان شفافیت کافی، در عمل باعث شده است تا مرجعیت خبری، خصوصا اخبار مربوط به اعتراضات، مجددا به خارج از کشور منتقل شده و عملا این کانال‌های تلگرامی به ذهنیت کاربران تلگرامی شکل می‌دهند. این امر نشان می‌دهد که سیاستگذاران رسانه‌ای کشور از رشد کانال آمدنیوز درس نگرفتند و نه تنها سیاست فیلترینگ تلگرام پاسخ نداده است، بلکه در عمل سیاست‌های رسانه‌ای نیز نتیجه معکوس داشته و به علت محدودیت‌های شدیدی که بر روی کانال‌های داخلی اعمال می‌شود، کانال‌های تلگرامی خارج از کشور توانسته‌اند مرجعیت رسانه‌ای بیشتری پیدا کنند.

تبلیغاتپربازدیدترین ها

درباره روحانی جنجالی مدعی طب اسلامی، چه می‌دانیم؟گزینه خارجی هدایت تیم ملی فوتبال ایران کیست؟آقای هاشمی در تاریخ ایران در ابعاد مختلف یک شخصیت استثنایی بوده استعبدالله شهبازی: شاه به ازهاری گفت پس ماندن من در کشور چه سودی دارد؟رقبای جنجالی رئیس‌جمهور دیوانه؛ چه کسی حریف دونالد ترامپ خواهد شد؟شبی که در ارکستر سمفونیک هر چیزی بود جز نواختن موسیقی/حاشیه‌ای برآمده از متن+تصاویرنشر اصادیق!/ سعید حجاریانظریف چه گفت؟ ترامپ و دلواپسان چه شنیدندردصلاحیت‌ها به نفع اصلاح‌طلبان شد/حجت بر اصلاحات تمام شده است/دیگر انتخاب بین بد و بدتر معنی نداردباهنر: قالیباف می‌خواهد از صندلی ریاست مجلس به عنوان سکوی پرتاب به ریاست جمهوری استفاده کند
آخرین اخبار

گزارش ناظر بازی از اتفاقات بازی پرسپولیس و تراکتور/ فرمانده میدان هم مصدوم شد!دوقطبی مذاکره - عدم مذاکره اثرات مخرب بر منافع ملی داردطالبان رسما مسئولیت اسقاط هواپیمای منسوب به آمریکا را برعهده گرفتنوآوری در صنعت بیمه بسیار کم است/ کاهش رشد بیمه‌های زندگی در کشور/ میزان اعتماد به صنعت بیمه در وضعیت مطلوبی قرار نداردمُهر تایید محسن رضایی بر رد شدن لوایح پالرمو و CFT در مجمع تشخیصناصری: ظریف جریان تندرو بین المللی را خلع سلاح کردمهاجری: اظهارات ظریف در مصاحبه با «اشپیگل» دیپلماتیک بود/ ترامپ بی‌ادبی را از دلواپسان داخل ایران یاد می‌گیردمعزی: امیدوارم عدم پخش سخنان رئیس جمهور با نیت خاص و سیاسی نباشدباهنر: اصولگرایان با دولیست حتماً انتخابات را می‌بازند/ اصلاح‌طلبان هم طرفدار دارند هم کاندیدا برای بستن لیست!وزیر بهداشت: ورود مسافران چینی به ایران منوط به داشتن کارت سلامت شدانتقاد ربیعی از کار ناشایست صداوسیما در پخش نکردن سخنرانی رییس‌جمهوریمجلس پوپولیستی نتیجه فقدان نظام حزبی است/ائتلاف قبل از انتخابات معنا نداردسرمربی بعدی تیم ملی فوتبال، ایرانی استرادوشوویچ در آستانه جدایی از پرسپولیسوضعیت سلامتی استاد شجریان پایدار استنگران هستم روزی کلمه «جمهوری» به جرم تبدیل شود/مجلس هم برای شما، نوش جان‌تان!اعتراضات مردمی حرکتی آگاهانه است و نباید به حرکت‌های کور تقلیلش دهیم/جوامع مطالباتی ما حکمرانی پر مدعا داردسخنگوی سپاه: اظهارات خلاف واقع این فرد مورد رسیدگی قرار می گیردولیعهد انگلیس: دوست دارم به ایران بروم/ ایران قرن‌ها بخش مهمی از جهان بوده استرد صلاحیت برخی از نامزدها که جنبه سیاسی دارد ناشی از سوءتفاهم است/ مشارکت حداکثری نیازمند اعتماد است


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved