سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۴۲۲۰

تاریخ انتشار :

۱۳۹۶/۱۱/۱۷ ۱۴:۴۲

گفت‌وگوی اعتماد با علیرضا علوی‌تبار

اصلاح‌طلبان باید در هدف انقلابی باشندعلوی تبار: اصلاح‌طلبان به نقد روش انقلابی رسیدند؛ نه اینکه از انقلاب توبه کنند/مضمون اعتراضات اخیر لزوما انقلابی نبود/اصلاح طلبان علیه اعتراضات موضع خاصی نگرفتند، علیه روشی انتقاد کردند که نمی‌شد آن را به همه اعتراض‌کنندگان تعمیم داد

به گزارش اصلاحات پرس، روزنامه اعتماد نوشت: شاید چهار دهه بعد از انقلاب اسلامی ٥٧ بد نباشد که از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب بپرسیم چرا زمانی انقلاب کردید و حالا از هر تریبونی نسبت به هر تحرکی اخطار می‌دهید. کدام منطق، موجب این دو رویه متفاوت است؟ علیرضا علوی‌تبار، فعال سیاسی اصلاح‌طلب معتقد است که باید انقلابی بودن را در روش و هدف از هم تفکیک کرد. او معتقد است که بخشی از اصلاح‌طلبان امروز در هدف انقلابی و رادیکال هستند و بخش دیگر از آنها غیر انقلابی. با این حال او معتقد است که هر دو گروه اصلاح‌طلب، در روش انقلابی نیستند. او تصریح می‌کند که اصلاح‌طلبان اگر می‌خواهند بمانند، باید راه‌حل‌هایی ریشه‌نگرانه‌تر به کار ببرند.

 

چرا اصلاح‌طلبان که در سال‌های انقلاب اسلامی ٥٧ انقلابی بودند، امروز اصلاح‌طلب شده‌اند؟

اگر از زاویه کنشگر سیاسی نگاه کنیم باید تفکیکی بین هدف انقلابی و روش انقلابی داشته باشیم. کسی که هدف انقلابی دارد به دنبال تغییر و دگرگونی بنیادی ساختارهای جامعه است. به این لحاظ در ابعاد اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی ممکن است خیلی از اصلاح‌طلبان به لحاظ هدف انقلابی باشند، یعنی خواهان دگرگونی‌ها و تغییرات اساسی در جامعه باشند. آنچه امروز از آن فاصله گرفته‌اند، استفاده از روش‌های انقلابی است؛ نه هدف انقلابی. روش انقلابی همراه با خشونت و مبتنی بر جنبش توده‌ای است و توأم با نوعی تقلیل‌گرایی سیاسی است. به این معنا که همه مشکلات را به سیاست مرتبط می‌کند و تغییرات ناگهانی و یک شبه را می‌پسندد. اصلاح‌طلبان در آغاز انقلاب ٥٧ در هدف و روش انقلابی بودند. در حال حاضر خیلی از آنها در هدف انقلابی هستند اما تقریبا هیچ‌کدام در روش انقلابی نیستند. تقلیل‌گرایی سیاسی را نمی‌پسندند و به جای متکی بودن به جنبشی توده‌ای به جنبش نهادهای مدنی معتقد هستند. به دنبال تغییرات تدریجی، آرام، منظم اما پیوسته هستند و همچنین رهبری عقلایی و جمعی را جایگزین رهبری فرهمندانه و کاریزماتیک کرده‌اند. علت این رویکرد تجربه انقلاب است که به ما نشان داده خشونت این خطر را دارد که خودش اصالت پیدا کند؛ از حالت ابزار خارج شده و فضای خشنی را بر جامعه غالب کند. این خشونت سبب می‌شود که خیلی از آرمان‌های انقلاب تباه شود. روش انقلابی در کوتاه‌مدت مستلزم دیکتاتوری و تمر‌کز قوا است که استفاده از خشونت را در دست جمع محدودی متمر‌کز می‌کند تا برای ایجاد تغییرات از آن استفاده شود. تجربه انقلاب در زمینه روش انقلابی باعث فاصله گرفتن آنها از آن شده است.

اصلاح‌طلبان به نقد روش انقلابی رسیدند؛ نه اینکه از انقلاب توبه کنند. یک وجه انقلاب عملکرد انقلابی است، در حالی که انقلابات وقتی رخ می‌دهند که نیروهای فعال سیاسی به این نتیجه برسند که اصلاح، امکان‌ناپذیر نیست. وقتی اصلاح‌پذیری نظامی به طور قاطع در ذهن فعالان سیاسی از بین برود، بستر برای انقلاب فراهم می‌شود. ذهنیتی که پدید می‌آید حاصل عملکرد حکومت وقت و تحلیل انقلابیون از این عملکرد است. در زمان شاه چند تلاش مهم برای اصلاحات به بن‌بست رسید. تلاش‌های دکتر مصدق، علی‌امینی در سال ٣٩ و بخشی از درباریان از خارج بازگشته، آن زمان به بن بست رسیدند.

منظورتان فقط تلاش‌های بخش‌هایی از قدرت است یا احزاب را هم شامل تلاشگران می‌دانید؟

احزاب هم از ابتدا انقلابی نبودند. تا سال ٤٢ احزاب کمتر انقلابی بودند. البته باید حزب توده را استثنا کنیم. همه به دنبال اصلاح بودند. سال‌های بعد که درآمد نفت افزایش یافت، شاه از حالت نماینده اقلیت بودن به نماینده شخص خود بودن، تبدیل می‌شود. در طرفداران حکومت هم امکان اصلاح متوقف می‌شود. حتی حزب‌های صوری هم تعطیل می‌شوند. حزب واحد شکل می‌گیرد و همه نیروهای سیاسی به این نتیجه می‌رسند که اصلاحات ناممکن است. جامعه‌ای که نیاز به تغییر دارد، مستعد یک انقلاب می‌شود. در واقع انقلابیون بر اساس تجربه از روش خود فاصله گرفتند.

آیا مواجهه اصلاح‌طلبان با اعتراضات اخیر ناشی از همان رویکرد مخالفت با اقدامات رادیکالی است؟

مضمون اعتراضات اخیر لزوما انقلابی نبود. انقلاب زمینه‌هایی دارد و اتفاقات دی‌ماه بیشتر حالت یک شورش و اعتراض داشت تا حرکت انقلابی. جنبش توده‌وار وسیع نبود و جمعیتی که در اعتراض‌ها شرکت کردند بخش محدودی از جامعه بودند. اصلاح‌طلبان از حق اعتراض دفاع می‌کنند. آنها به عنوان طرفداران حقوق شهروندی که می‌خواهند پایبند اخلاق باشند، باید از حق اعتراض دفاع کنند. از حق اعتراض دفاع کردن به معنای دفاع کردن از هر اعتراضی نیست. ممکن است از اعتراضی به این دلیل که شعارها و هدفش را نمی‌پسندید
دفاع نکنید.

در ناآرامی‌های دی ماه، اصلاح‌طلبان خود را به لحاظ هدف جدا از اعتراضات دیده و بر این اساس علیه آن موضع گرفتند؟

علیه اعتراضات موضع خاصی گرفته نشد، علیه روشی انتقاد کردند که نمی‌شد آن را به همه اعتراض‌کنندگان تعمیم داد. اعتراض‌کنندگان هدف واحد و مشترکی را مطرح نکرده بودند. گروه‌های مختلف به دلیل تحقیر و از روی یأس واکنش نشان می‌دادند. این حرکت، رهبری و سازماندهی نداشت و از این رو هدف از پیش تعیین شده‌ای نداشت که اصلاح‌طلبان نسبت به آن موضع بگیرند. اعتراضات مربوط به بخشی از جامعه بود که مایوس و تحقیر شده بود و این امر، آنها را به خشم آورده بود. روش‌های خشن مربوط به همه هم نبود.

اصلاح‌طلبان در چند سال اخیر با کلید واژه عقلانیت سیاسی با گروه‌های سیاسی دیگر ائتلاف کرده‌اند. این کلید واژه چه مرزی با محافظه‌کاری داشته است؟آیا اصلاح‌طلبان با کلید واژه عقلانیت سیاسی به محافظه‌کاری نغلطیده‌اند؟

بین اصلاح‌طلبان به لحاظ اینکه چه چیزی را منشأ مشکلات می‌دانند، اختلاف وجود دارد. گروهی معتقد هستند که اگر مسوولان و کارگزاران سیاسی تغییر کرده و متناسب با آنها سیاست‌ها و خط‌مشی‌ها تغییر کنند، مشکلی نخواهیم داشت. بخش دیگری از اصلاح‌طلبان معتقدند که در نظام تصمیم‌گیری مشکلات ساختاری داریم. حتی اگر مسوولان سیاسی هم تغییر کنند به دلیل معیوب بودن سیکل تصمیم‌گیری دوباره خطاها تکرار می‌شوند. گروه اول محافظه‌کار‌تر هستند نسبت به گروهی که ریشه مشکلات را در ساختار سیاسی می‌بینند. عقلانیت عملی یعنی تناسب بین ابزار و هدف. بستگی به اینکه هدف، چه نوع تغییری است باید ابزار متناسب را انتخاب کرد. چون در بین اصلاح‌طلبان در مورد اینکه چه چیز باید تغییر کند، دو دیدگاه داریم؛ بنابراین دو نوع عقلانیت عملی هم دارند. یکی عقلانیتی محافظه‌کارتر و دیگری عقلانیتی رادیکال‌تر و ریشه‌ای‌تر. این دو طیف در جریان اصلاحات وجود دارد.

اصولگرایان هم مخالف جریان اصلاحات هستند و هم خود را انقلابی می‌نامند. آیا آنها در استفاده از این واژه به بیراهه نرفته‌اند؟ تناقضی در کاربرد این واژه توسط آنها می‌بینید؟

اصولگراهای رادیکال به لحاظ هدف کاملا محافظه‌کار هستند و به هیچ‌وجه نمی‌خواهند ساختار حکومت و توزیع منابع موجود تغییر کند. وقتی می‌گویند انقلابی هستیم بیشتر به روش اذعان دارند. آنها به لحاظ هدف محافظه‌کار هستند. وقتی هم می‌گویند روش انقلابی دارند، عمدتا منظورشان بهره‌گیری از خشونت است. به خود حق می‌دهند از خشونت بهره بگیرند. از این رو نتیجه می‌گیرند که باید تمرکز قدرت وجود داشته باشد. آنها در ادعای انقلابی بودن دچار تناقض اساسی هستند، چون در هدف انقلابی نیستند اما در روش، خشونت را قبول دارند و برای اعمال آن به تمرکز قدرت روی می‌آورند. البته نباید فراموش کرد که بخشی از اصلاح‌طلبان امروز هم در هدف انقلابی نیستند. بخشی از اصلاح‌طلبان که در هدف انقلابی هستند و در روش اصلاح‌طلب، می‌توان طرفداران تغییرات بنیادی نامید. آنها گروهی از اصلاح‌طلبان هستند که هم روش و هم اهداف‌شان اصلاح‌طلبانه است. هر دو گروه سازگار رفتار می‌کنند و تجربه جهانی نشان داده که با روش‌های انقلابی می‌توان دگرگونی‌های عمیق و بنیادی دنبال کرد.

چرا امروز بیشتر چالش‌ها و بگو مگوهای دو جناح متمرکز بر روش و تاکتیک است و جریان‌ها بیان اهداف خود در جامعه را فراموش کرده‌اند؟ چرا چالش بین دو جناح چنان که در جوامع معمول است بر سر اهداف‌شان نیست و مدام از راه‌های رسیدن می‌گویند تا مقصدشان؟

من منشأ مشکلات فعلی کشور را توزیع شدیدا نابرابر منابع می‌دانم. فقط منابع مادی مدنظر من نیست؛ بلکه به منابع تولید اندیشه و منابع انسانی نیز اشاره می‌کنم. کنترل منابع عمومی کشور در انحصار گروهی خاص است. اصلاح‌طلب واقعی به دنبال دگرگونی و بازتوزیع مجدد و ریشه‌ای منابع است و می‌خواهد منابع را از حالت انحصار خارج کند. آنها باید به این مساله تاکید کنند که اصلاحات پیش نمی‌رود، مگر اینکه منابع باز توزیع شود و از حالت انحصاری و نابرابری شدید در توزیع خارج شود. در این صورت همه را ناامید می‌کنیم.

پس مصادیق آن از انحصار درآوردن آموزش، بهداشت و ایجاد فرصت‌های برابر خواهد بود؟

اصلاح‌طلبان باید به صورت ریشه‌نگری از برابری همه‌جانبه در ایران دفاع کنند. برابری جنسیتی، مذهبی و توزیع ثروت. نمی‌گویم لزوما به برابری می‌رسیم اما معتقد هستم که باید به سمت آن جهت‌گیری کرد؛ آن هم به نحوی ریشه‌ای و رادیکال. اصلاح‌طلبان اگر می‌خواهند بمانند، باید تحلیل‌ها و راه‌حل‌هایی ریشه‌نگرانه‌تر به کار ببرند.

بنابراین معتقدید که اصلاح‌طلبان باید اهداف رادیکالی را دنبال کنند؟

اصلاح‌طلبی اگر می‌خواهد بماند باید در هدف
انقلابی باشد.

تبلیغاتپربازدیدترین ها

فنر ارزی ابزار فریب سیاست‌گذاران بودتجارت مرگ با سیانور در ناصرخسرو!تشکل اسلامی نسل نو در دانشگاه قم چرا تعلیق شد؟راهی برای کاهش خطر نابرابری/ عباس عبدیبیانیه‌ی جمعی از فعالان سیاسی در اعتراض به احکام سنگین اخیر قضاییجزئیات اتهامات شبنم نعمت زاده و احمدرضا لشگری پور/۲۵ شهریور اولین جلسه دادگاهآذرمنصوری: شاید در تهران و شهرهای بزرگ لیست ندهیم«داستان اتم» روی «گاندو» را سفید کرد!گزارشی از گیشه هفتگی سینمای ایرانبدهی‌های شهرداری قالیباف یا بازی با ارقام
آخرین اخبار

زمان طلایی برای گفت و گوی ملی/ غلامرضا ظریفیانزنگنه: رجز نمی‌خوانم اما آمریکا نمی‌تواند صادرات نفت ما را صفر کندبلند شدن برخی صدا‌ها برای مبارزه با فساد، برای رد گم کردن است/ با نه گفتن به مطالبات جوانان مشکلات حل نمی‌شوندواگذاری پروژه‌های دفاعی به شرکت‌های دانش‌بنیان/ تلاش برای استفاده از توانمندی‌های داخلیجلوی سوءاستفاده دلالان بازار چادر مشکی را می‌گیریم/ قیمت کارخانه 80 تا 100 هزار تومان استفاتحه دانشگاه امن و آزاد را باید با شیوه‌نامه انضباطی جدید خواند/ وزارت علوم باید در برابر فشارهای عده معدودی تمامیت‌خواه ایستادگی کند/ این شیوه‌نامه مسیر سرک‌ کشیدن به حریم خصوصی دانشجو را باز گذاشتهآگاه کردن مردم نسبت به کارشکنی‌ها و تخریب‌ها مفید است/ دولت باید در تعامل با مخالفان داخلی سعه‌صدر داشته باشدرفتار برخی «عدالتخواهان سلبریتی» شبیه خوارج است/عده‌ای بحث عدالتخواهی خود را به‌صورت فرقه‌ای جلو می‌برنددر زمان جنگ تخصیص دلارهای نفتی به مجلس واگذار شد/ شکل‌گیری بانک‌های خصوصی‌، کج‌ترین سنگ بنای اقتصاد ایرانامکان خرید بلیت جایگاه زنان در مسابقات والیبال قهرمانی آسیا وجود ندارد/ ممنوعیت تازه یا ظرفیت محدود؟روایت محمود صادقی از انتقاد نمایندگان اصولگرا و پایداری از پناهیان؛ چرا لحن توهین‌آمیز؟/ بخواهم اقدام کنم باید روزی ۱۰ بار از کیهان شکایت کنمنامه مطهری به رئیس صدا و سیما؛ به من اتهام زدند، وقت بدهید پاسخ بدهمگزارش فروش سینمای ایران در سومین هفته شهریورتکرار اتهامات علیه حاکمیت جزایر سه‌گانه دلیل ناتوانی در درک منطقه و جهان استتشکل اسلامی نسل نو در دانشگاه قم چرا تعلیق شد؟انتقادات تند جبار آذین از تلویزیون/ نمی‌توان به آمارهای صداوسیما اتکا کردپزشکیان: جنگ اقتصادی بدتر از جنگ نظامی استترامپ دلایل اخراج بولتون را شرح دادنمایندگان فیفا در تهران/ بررسی شرایط حضور زنان در ورزشگاهنرخ‌های بلیت هواپیما قانونی است/ کاهش قیمت از امروز


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved
Powered by www.dorweb.ir