اصلاحات پرس
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
102206
1402/04/14 09:41

جزئیات گفتگوی تلفنی وزیر خارجه ایران و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا؛

بورل: برجام، حفظ ساختار آن و ادامه مذاکرات سازنده مهم است

در گفتگوی تلفنی جوزپ بورل نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی و امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران، آخرین تحولات بین المللی، منطقه‌ای و مناسبات اروپا و ایران مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. جوزپ بورل نیز در این گفتگو ضمن استقبال از همکاری‌ها و مذاکرات در حال انجام میان جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تداوم آن را مفید و مثبت ارزیابی کرد.

در گفتگوی تلفنی جوزپ بورل نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی و امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران، آخرین تحولات بین المللی، منطقه ای و مناسبات اروپا و ایران مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. امیرعبداللهیان، ضمن تاکید بر لزوم مقابله جدی و موثر اروپا با انواع اسلام هراسی، اهانت صورت گرفته در سوئد نسبت به  مقدسات اسلامی و قرآن کریم  که منجر به جریحه دار شدن احساسات مسلمانان در اقصی نقاط جهان گردید را به شدت محکوم کرد.  

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه، با اشاره به اهمیت حفظ کانال های گفتگو در مسیر تلاش برای دستیابی به درک مشترک میان ایران و اروپا، مذاکرات اخیر جمهوری اسلامی ایران با طرف های اروپایی را صریح و سازنده توصیف نمود. وی نقش بورل و مورا را سازنده خواند و افزود: نماینده جدید اتحادیه اروپا در منطقه که پیش از این وزیر خارجه ایتالیا بود، روابط سازنده ای با ما دارد و امیدواریم به روند تعامل مثبت ایران و اروپا کمک کند. 

 امیرعبداللهیان درخصوص تحولات اوکراین افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره حامی صلح و ثبات در جهان از جمله اوکراین بوده و در این چارچوب معتقد است توقف جنگ تنها از طریق ابتکارات سیاسی ممکن است‌. 

رییس دستگاه دیپلماسی همچنین با اشاره به سوابق و اقدامات تروریستی  گروهک تروریستی منافقین، اقدا اخیر دولت آلبانی در مقابله با این تروریست ها  را اگرچه دیرهنگام، اما تجربه ای برای کشورهای اروپایی که با حمایت از آنها امنیت مردم خود را به خطر انداخته اند، دانست. 

جوزپ بورل نیز در این گفتگو ضمن استقبال از همکاری‌ها و مذاکرات در حال انجام میان جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تداوم آن را مفید و مثبت ارزیابی کرد. 

نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور داخلی و سیاست امنیتی اظهار داشت: اهانت به قرآن کریم، موضع اتحادیه اروپا نیست و هرگونه اهانت و اقدام علیه ادیان از نظر اتحادیه اروپا کاملا محکوم است. 

بورل درخصوص مذاکرات مربوط به رفع تحریم گفت: برجام و حفظ ساختار آن و نیز ادامه مذاکرات سازنده از یک‌سو و روند عادی‌سازی روابط میان تهران و ریاض از سوی دیگر برای اتحادیه اروپا مهم است.

طرفین در این تماس در خصوص برجام ، همکاری مثبت آزانس بین المللی انرژی اتمی تبادل نظر کردند.

نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
  آخرین اخبار :

  درباره ما

  اصلاحات پرس رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

  با ما در تماس باشید

  info[@]eslahaatpress.com

  Telegram Instagram Twitter Tags Rss
  Copyright © 2020 eslahaatpress.com‎, All rights reserved.