سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۱۰۷۴۴

تاریخ انتشار :

۱۳۹۷/۰۱/۲۰ ۱۸:۵۹

نایب رییس فراکسیون امید مجلس تشریح کرد:

نگرانی‌های احتمالی از حضور یک نظامی در سیاستحسین‌زاده، نایب رییس فراکسیون امید مجلس با بیان اینکه همواره برعدم حضور نظامیان در انتخابات و دیگر عرصه‌های سیاسی تاکید شده است، گفت: آنچه مسلم است سابقه افراد در تصمیم‌سازی‌های سیاسیون موثر است و نمی‌توان انتظار داشت به صرف تغییر لباس، تفکر افراد نیز تغییر کند. بنابراین به نظر می‌رسد عمده حساسیت‌ها در این رابطه مربوط به روش‌هایی است که ممکن است این افراد نظامی درصورت حضور در عرصه سیاست اتخاذ کنند.

عبدالکریم حسین‌زاده، نایب رییس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی درباره طرح موضوع حضور یک فرد نظامی در جایگاه ریاست جمهوری که از طرف برخی چهره های اصولگرا مطرح شده است، نوشت: باوجود آنکه اخیرا برخی اصولگرایان مسائلی را درمورد نیاز کشور به استفاده از یک نظامی به عنوان کاندیدای ریاست‌جمهوری 1400 مطرح کرده‌اند، باید بگوییم چه در دوران حضرت امام(ره) و چه در دوره اخیر که سیاست‌های کلی انتخابات ازسوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد، برعدم حضور نظامیان در انتخابات و دیگر عرصه‌های سیاسی تاکید شد. حال آنکه در یک فضای دموکراتیک باید همه مسائل به رای مردم گذاشته شود و طبیعتا این مردم هستند که درنهایت تصمیم می‌گیرند که چه رییس‌جمهوری می‌خواهند و ما نمی‌توانیم برای مردم رییس‌جمهور انتخاب کنیم.

در عین حال به نظر می‌رسد باتوجه به فلسفه منع نظامیان از حضور در عرصه‌های سیاسی ازسوی حضرت امام(ره) و رهبری معظم انقلاب که فارغ از مسائل مختلف و آسیب‌های احتمالی حضور این افراد در عرصه سیاست برای جامعه و کشور، حتی ناظر بر حفظ شأن خود نظامیان و صیانت از این جایگاه مقدس از ورود به دعواهای سیاسی نیز هست و به هر تفسیر، این مسائل کلان، موضوعاتی نیست که قرار باشد ما بخواهیم برای مردم تعیین‌تکلیف کنیم. همزمان درحالی که بعضا تحلیل‌هایی مبنی بر عبور جامعه از دو جناح اصلاح‌طلب و اصولگرا و احتمال حرکت به سوی یک کاندیدای نظامی مطرح می‌شود، واقعیت امر این است که این مسائل صرفا درحد تحلیل و پیش‌بینی سیاسی و اجتماعی است و به نظر می‌رسد ریشه و انگیزه طرح چنین ایده‌ها و ارایه این تحلیل‌ها مشخص نیست. البته شکی نیست که مردم تحت فشار هستند و بخش‌های مختلف جامعه چه درمیان پایگاه اجتماعی نزدیک به جریانات اصلاح‌طلبی و روشنفکری و چه درمیان حامیان طیف اصولگرا به برخی روندها و امور اعتراض دارند و از این وضعیت ناراضی‌اند. این مسائل قابل پذیرش است و ...

جریان‌های سیاسی نیز باید به‌جای به تعویق انداختن امور، نسبت به آسیب‌شناسی نقاط ضعف و قوت خود اقدام کنند و خود را بیش از پیش برای پاسخگویی به مطالبات مردم آماده کنند. با این حال شخصا فکر نمی‌کنم چنین فضایی در جامعه پیش بیاید، مگر اینکه در مقاطعی با عدم مشارکت سیاسی ازسوی جامعه مواجه شویم و این در حالی است که معمولا فضای رقابتی در روزهای منتهی به انتخابات این عدم مشارکت را دچار تغییر و شکست می‌کند. نکته حائز اهمیت دیگر این است که نفس مخالفت با حضور شهروندان مختلف جامعه برای رقابت در عرصه انتخابات در سطوح مختلف اقدامی غیردموکراتیک است.

به این اعتبار ما نمی‌توانیم مانع از حضور افراد مختلف در عرصه‌های انتخاباتی شویم، حال آنکه در ادوار گذشته نیز مکرر شاهد اعلام کاندیداتوری چهره‌هایی با سبقه سیاسی بودیم اما مساله مهم این است که در تمامی این موارد مردم نظر دیگری داشتند و به این کاندیداها اقبال نشان ندادند. در عین حال نکته بسیار مهم این است که آنچه ازسوی حضرت امام(ره) و سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری منع شده، ناظر برصرف پوشش و لباس نظامی نبوده و قطعا تفکر و رویکرد نظامی‌گری است که ازسوی بنیانگذار و رهبری انقلاب اسلامی برای حضور در عرصه سیاست منع شده است.

آنچه مسلم است سابقه افراد در تصمیم‌سازی‌های سیاسیون موثر است و نمی‌توان انتظار داشت به صرف تغییر لباس، تفکر افراد نیز تغییر کند. بنابراین به نظر می‌رسد عمده حساسیت‌ها در این رابطه مربوط به روش‌هایی است که ممکن است این افراد نظامی درصورت حضور در عرصه سیاست اتخاذ کنند.

منبع: روزنامه اعتماد

تبلیغاتپربازدیدترین ها

همه‌ی آنچه درباره‌ی «جمشید شارمهد» و انجمنش می‌دانیمایرادات دولت هیچ ربطی به اصلاح‌طلبان نداردصدور قرار موقوفی تعقیب برای سردار نقدی غیرقانونی است/ درخواست اعاده دادرسی می کنیمبرای ۱۴۰۰ نیاز به تغییر صحنه داریم/چه اشکالی دارد یک پایداری در سبد کاندیداهای ۱۴۰۰ باشد؟تئوریسین‌های اصلاحات هنوز در حال و هوای سال ۷۶ هستند/ مردم می‌گویند این‌ها سر و ته یک کرباسنداصلاح‌طلبان با نامزد شناخته شده به صحنه انتخابات می‌آیند؟جهان، پس از کرونا چگونه خواهد بود؟/ محمود سریع‌القلماصلاحات از کادرسازی و پوست‌اندازی غافل است/ برای رهبران سیاسی اصلاحات انتقاد از خود بی‌معناستچرا فیفا جواب فدراسیون فوتبال را نمی‌دهد؟اصلاح‌طلبان دیگر از کسی که از اعلام وابستگی به جریان اصلاحات ابا دارد حمایت نمی‌کنند
آخرین اخبار

احمدی نژاد میان اقشار طرفدار شخصیت های پوپولیست کاریزما دارد/ جامعه از جریانات سیاسی ناامید شدهجهان، پس از کرونا چگونه خواهد بود؟/ محمود سریع‌القلمتحلیلی از سرگذشت علمی و کارآفرینی استاد عالی نسب/ چرا با گران شدن ارز مخالفت کرد؟چه کسی رئیس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان می‌شود؟تئوریسین‌های اصلاحات هنوز در حال و هوای سال ۷۶ هستند/ مردم می‌گویند این‌ها سر و ته یک کرباسندرقابت قیمت کاغذ با قیمت طلا و ارز!/ علت گرانی کتاب چیست؟آخرین خبر از پرونده‌های وقف جنگل ها در آق‌مشهد و کوه دماوندسه نسخه‌ برای نظارت بر نمایندگان/ ردصلاحیت چند مرحله‌ای می‌شود؟به خاطر حمایت از عمه ام، با اسید به شوهرش حمله کردمسخنگوی قوه قضاییه: آزادی در انتظار یکی از فعالان محیط‌زیستی/ عفو شامل او شدچرا فیفا جواب فدراسیون فوتبال را نمی‌دهد؟نتایج طرح مالیات خانه‌های خالی دو سال دیگر بروز می‌کندتغییر پروتکل‌های بهداشتی برگزاری کنکور/استفاده از مصلی‌ها و ورزشگاه‌هامسکن ارزان می شود؟مردم با رعایت مقررات بهداشتی، مانع بروز موج جدید کرونا شوندتیم‌های اروپایی به دنبال جذب «حسینی»جان باختگان کرونا در کشور به ۱۷ هزار و ۹۷۶ نفر رسیدعماد افروغ: با محرم برخورد صفر و یک نکنیمایرادات دولت هیچ ربطی به اصلاح‌طلبان نداردبی‌اعتمادی بیشترین آسیب را در مواجهه با بحران و فشار به همراه خواهد داشت/ آذرمنصوری


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved