سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۱۶۴۸۳

تاریخ انتشار :

۱۳۹۷/۰۶/۰۴ ۱۰:۱۵

مشاجره پوپولیستی مدیران سرخابی بر سر سوپرجام به کجا می‌رسد؟صرف‌نظر از این شایعه که در محافل فوتبالی پیچیده، دعوای گرشاسبی و فتحی یک علت دیگر هم می‌تواند داشته باشد؛ تلاش برای جلب رضایت سکونشینان و تبدیل شدن به مدیر محبوب سکوها...

روزنامه خبرورزشی نوشت: ادبیاتی که مدیران عامل استقلال و پرسپولیس در ماجرای سوپرجام و در مواجهه با هم به کار می‌برند، اصلاً شبیه شرایط این دو باشگاه که هر دو به صورت مستقیم زیرمجموعه وزارت ورزش هستند و خاستگاه مشترکی دارند، نیست.

باورپذیر نیست گرشاسبی و فتحی که هر دو حکم‌شان را و به نوعی خرج و مخارج‌شان را از مسعود سلطانی‌فر می‌گیرند، این‌گونه دور از چشم وزیر که این روز‌ها بیشتر درگیر بازی‌های آسیایی است به جان هم بیفتند و از «خانه خاله» و «قدرت عمو» و «لابی دایی!» حرف بزنند و سر سوپرجام که یک ماه و چند روز از تاریخ لغوش می‌گذرد، دعوا کنند.

ناخودآگاه ذهن مخاطبی که می‌داند استقلال و پرسپولیس هر دو متعلق به مجموعه وزارت ورزش هستند، سمت باور این شایعه می‌رود که وزارت ورزش می‌خواهد رقابت میان سرخابی‌ها را داغ نگه دارد و خودش از مدیران عامل دو باشگاه استقلال و پرسپولیس خواسته بی‌پروا از حق باشگاه خود دفاع کنند و علیه هم موضع بگیرند تا شعار‌های ورزشگاه از موضوعات غیر فوتبالی به همان محور قبلی که «استقلال سرور پرسپولیسه» و «پرسپولیس سرور استقلاله» بود برگردد و «هرکی قرمز بپوشه آبی فلانش می‌کنه» و «پرسپولیس چی کارش می‌کنه، فلان فلانش می‌کنه» جای شعار‌های غیر فوتبالی را بگیرد.

صرف‌نظر از این شایعه که در محافل فوتبالی پیچیده، دعوای گرشاسبی و فتحی یک علت دیگر هم می‌تواند داشته باشد؛ تلاش برای جلب رضایت سکونشینان و تبدیل شدن به مدیر محبوب سکوها...
استقلال بعد از علی فتح‌الله زاده و پرسپولیس بعد از امیر عابدینی هرگز مدیرعامل هوادارمحور نداشتند و حالا این رویه پوپولیستی می‌تواند گرشاسبی و فتحی را نزد هواداران دو باشگاه صاحب جایگاه و پایگاه کند. اینکه فتحی می‌گوید پرسپولیس اگر راست می‌گوید ما را در زمین ببرد و جام بگیرد، جام اهدایی هیچ ارزشی ندارد و گرشاسبی می‌گوید هواداران پرسپولیس مطمئن باشند جام مال ماست، فکر شده است و به هدف کسب محبوبیت بیان می‌شود. برای هوادار متعصب استقلال خیلی مهم است که مدیرعاملش بگوید نمی‌گذاریم سازمان لیگ جام را به پرسپولیس بدهد و اگر کمیته استیناف حکم به برگزاری مجدد سوپرجام ندهد، به دادگاه عالی ورزش شکایت می‌کنیم و برای هوادار پرسپولیس هم خیلی اهمیت دارد مدیرعاملش جلوی باشگاه رقیب بایستد و بگوید مگر خانه خاله است و استقلال نمی‌تواند قهرمانی سوپرجام را از ما بگیرد.

مخاطب قدیمی فوتبال بی‌اختیار یاد دوران کری‌های عابدینی و فتح‌الله‌زاده می‌افتد که هر روز در روزنامه‌ها برای هم رجز می‌خواندند و سال‌ها بعد معلوم شد همان روزها، معمولاً ناهار و شام را با هم می‌خوردند و به بهانه هماهنگی برای ترانسفر بازیکن، حتی جمله‌هایشان علیه یکدیگر را با هم هماهنگ می‌کردند!

حالا لابد یک دهه بعد، گرشاسبی و فتحی هم برای ما و شما خواهند گفت چه عصر‌ها که تلفنی با هم حرف می‌زدند تا جمله‌های مناسب را برای حمله به هم، هماهنگ کنند!

اما فارغ از این دعوا‌ها با ادبیات غیر قابل باور، در ماجرای سوپرجام حق با کیست؟ حق با استقلال است که می‌گوید سازمان لیگ سوپرجام را لغو کرد و باید این بازی برگزار شود یا پرسپولیس که می‌گوید استقلال در تاریخ اعلام شده از سوی سازمان لیگ، در ایران نبود و طبق قانون بازنده است و نباید ادعایی داشته باشد؟

یک قاضی برجسته در پاسخ به این سؤال می‌گوید: «۳ بر صفر حکم درستی نیست... در صورتی می‌توانستند بازی را ۳ بر صفر کنند که استقلال در زمین حاضر نمی‌شد، یعنی تیم داوری و پرسپولیس به زمین می‌آمدند و استقلال نمی‌آمد. وقتی سازمان لیگ، خودش بازی را برگزار نکرده، حکم ۳ بر صفر اصلاً عقلانی نیست.».
اما در عوض یکی از افراد حاضر در جلسه ویژه شهرآورد که قبل از سوپرجام لغو شده در شورای تأمین استانداری تهران برگزار شد، می‌گوید: «ملکی نماینده باشگاه استقلال در این جلسه به صراحت اعلام کرد ما بازی نمی‌کنیم و ما هم همین را گزارش کردیم و حکم ۳ بر صفر براساس همین گزارش صادر شد.»

البته صادق ورمزیار یک بحث تازه را مطرح می‌کند. رئیس آکادمی باشگاه استقلال می‌گوید: «برگزاری سوپرجام در آن تاریخ غیرقانونی بود. مگر فیفا نمی‌گوید بازیکنان باید بعد از جام جهانی تا تاریخ مشخصی استراحت داشته باشند؟ چرا فدراسیون فوتبال بدون توجه به قانون فیفا، در آن تاریخ قصد برگزاری سوپرجام را داشت؟ شفر حق داشت مانع بازی کردن استقلال شود. مگر می‌شود بازیکن را بدن‌سازی نکرده به یک بازی سنگین فرستاد؟ فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ باید تاریخ بهتری را برای این بازی در نظر می‌گرفتند.»

حالا همه منتظر حکم کمیته استیناف هستند، حکمی که قطعاً یک معترض خواهد داشت. یا استقلال که اگر ۳ بر صفر بازنده شود به CAS شکایت می‌کند یا پرسپولیس که اگر برنده اعلام نشود حاضر به انجام بازی نیست.

 

مسئولان و صاحب‌نظران پاسخ می‌دهند
حق با استقلال است یا پرسپولیس؟

کمیته استیناف فدراسیون فوتبال کار رسیدگی به درخواست تجدید نظر باشگاه استقلال نسبت به حکم کمیته انضباطی برای سوپرجام را شروع کرده و در روز‌های آتی حکم قطعی صادر خواهد شد. حالا این که بر سر جریان برگزار نشدن سوپرجام فوتبال ایران حق با پرسپولیس است یا استقلال، سؤالی است که آن را با تنی چند از مسئولان و کارشناسان مطرح کردیم، این پاسخ‌ها را بخوانید.

اصغر حاجیلو: استقلال حرف غیرقانونی نمی‌زند
سرپرست تیم استقلال در این خصوص به خبرورزشی گفت: نمی‌دانم چرا بعضی‌ها اصل ماجرا را فراموش کرده‌اند. زمانی که برای برگزاری سوپرجام در نظر گرفته شده بود هرگز نمی‌شد بازی انجام شود، چون ورزشگاه آزادی آماده نبود. اگر ما اردوی خارجی خود را ترک می‌کردیم و به تهران می‌آمدیم باز هم بازی انجام نمی‌شد چراکه ورزشگاه آزادی در حال بازسازی بود، در این شرایط هم استقلال ضرر می‌کرد و هم بازی برگزار نمی‌شد. پرسپولیسی‌ها هم برای ما عزیز هستند، اما بهتر است قهرمان سوپرجام در یک زمان عادلانه و داخل زمین مشخص شود و با کری خواندن چیزی درست نمی‌شود.

سعید فتاحی: ما فقط مجری قانون هستیم
رئیس کمیته مسابقات لیگ برتر در این خصوص به خبرورزشی گفت: ما زمان بازی سوپرجام را مشخص کرده بودیم، اما مسئولان باشگاه استقلال اعلام کردند حاضر به انجام بازی در تاریخ فوق نیستند و در نهایت هم بازی انجام نشد. پرونده به کمیته انضباطی رفت و پرسپولیس برنده سوپرجام لقب گرفت حالا هم استقلالی‌ها درخواست تجدید نظر کرده‌اند تا کمیته استیناف به حکم صادره رسیدگی کند، این کل ماجراست و تا زمانی که کمیته استیناف به تمامی زوایای پرونده رسیدگی نکرده نمی‌شود حرف قاطعی زد لذا بهتر است تا پایان رسیدگی به این موضوع صبر کنیم و ما هم فقط مجری قانون هستیم.

مهدی دادرس: هیچ کس نمی‌تواند به ما فشاری وارد کند
عضو کمیته استیناف فدراسیون فوتبال در این خصوص به خبرورزشی گفت: تا پایان هفته جاری حکم نهایی کمیته استیناف در خصوص بازی سوپرجام اعلام خواهد شد و آن‌جا مشخص می‌شود حق با پرسپولیس بوده است یا استقلال. البته از طرف سرخابی‌ها با ما تماس‌هایی گرفته شده، اما کمیته استیناف هرگز تحت فشار تیم‌ها و گروه‌ها قرار نمی‌گیرد و در جوی آرام و کاملاً مستقل حکم را صادر می‌کند. شاید حکم قبلی کمیته انضباطی تأیید شد و شاید هم حکم دیگری صادر کنیم به هر حال احتمال هر چیزی وجود دارد و ما از هیچ گروه و دسته‌ای ترس نداریم.

امیر قلعه‌نویی: باید در تقویم لیگ گنجانده شود
سرمربی سپاهان و پرافتخارترین مربی تاریخ لیگ برتر در این خصوص به ما گفت: من در جریان ریز قضیه نیستم، ولی یک پیشنهاد برای فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ دارم که شاید بتواند کمکی به اصل ماجرا کند. به نظرم همان زمان که مسابقات لیگ برتر قرعه‌کشی می‌شود تاریخ برگزاری سوپرجام هم در آن گنجانده شود یعنی در تقویم سالانه فوتبال ایران به ثبت برسد و رسمیت پیدا کند، حال می‌خواهد زمان برگزاری اول فصل باشد یا نیم‌فصل و یا حتی سوپرجام در شهرستان‌ها برگزار شود و حتماً نباید در تهران باشد در این صورت دیگر تیم‌های قهرمان دچار مشکل نمی‌شوند و طبق تقویم مسابقات در سوپرجام به میدان خواهند رفت.

مصطفی قنبرپور: معلوم است که حق با پرسپولیس بوده!
سرپرست تیم پرسپولیس در این خصوص به ما گفت: از لحاظ قانونی معلوم است که حق با پرسپولیس بوده و کمیته انضباطی هم حکم خود را صادر کرده است. از سوی سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال هم تصمیم بر این بوده به خاطر انصراف استقلال از بازی در سوپرجام حکم و جام قهرمانی را به پرسپولیس بدهند و ما هم منتظر اجرای حکم هستیم. من دوست ندارم وارد جزئیات ماجرا شوم، اما آن‌چه مسلم است پرسپولیس برای انجام بازی سوپرجام آماده بود و هرگز کنار نکشید، ولی استقلالی‌ها از بازی در زمان مقرر انصراف دادند.

تبلیغاتپربازدیدترین ها

تأملی بر یک نامه/سعید حجاریانروایت دست اول از شب تولد دلار ۴۲۰۰ تومانی/ روحانی نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی را تعیین کرد نه جهانگیری!دفاع عجیب کمیسیون تحقیق مجلس از تاجگردونکرونا باعث شد دولت ناچار به پناه بردن به بورس شود/ نهادها در برابر تغییر مقاومت می‌کننداکران فیلم‌های خارجی؛ فرمولی تازه برای نجات سینمای ایران!؟کمیسیونی کاملا فرهنگی بدون کتاب و فیلم!هاشم آقاجری: کارنامه مصدق نشان می‌دهد که در ایران امکان یک توسعه دموکراتیک ملی و مستقل وجود داردرسانه بلژیکی: کاوه رضایی با "کلوب بروژ" به پایان خط رسیده استسیف: برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد/«تقریبا هیچ» حرف دلم بودفرمانده ستاد مدیریت کرونا در تهران اعلام کرد: پیشنهاد تعطیلی یک هفته‌ای تهران
آخرین اخبار

شهرک‌های صنعتی سراسر کشور ‌در سال جهش تولید زیر پوشش بیمه ایران قرار گرفتندبیمه‌نامه چاپی در صورت درخواست در اختیار بیمه‌گذاران قرار می‌گیرداطلاعیه جدید ستاد مقابله با کرونای بیمه ایرانبررسی راهکارهای گسترش همکاری‌های بیمه ایران و ایران خودروصیادی آسیب زای چینی ها در خلیج‌فارس با مشارکت "ژن‌ خوب"برخی عناصر سطحی مجلس تحت تاثیر احمدی‌نژاد هستندسپاه پاسداران وارد می شود؛ مواجهه منطقی با کرونا در دستور کارحمله نیروهای لباس شخصی به کوی دانشگاهکرونایی‌های مجلس معرفی شدند۲۰ میلیارد یورو خارج از ایران بلوکه شده است/ دستور رهبری را اجرا کردمکرونا باعث شد دولت ناچار به پناه بردن به بورس شود/ نهادها در برابر تغییر مقاومت می‌کنندحادثه در مترو تهران / واگن های مترو از خط خارج شدنداکران فیلم‌های خارجی؛ فرمولی تازه برای نجات سینمای ایران!؟رسانه بلژیکی: کاوه رضایی با "کلوب بروژ" به پایان خط رسیده استکرونا ارزش سهام «نت‌فلیکس» را به اوج رساند/ ۵۰۰ دلار برای هر سهمفرمانده ستاد مدیریت کرونا در تهران اعلام کرد: پیشنهاد تعطیلی یک هفته‌ای تهرانآخرین قیمت‌ها از بازار سکه، طلا و ارز در روز چهارشنبهرشد شاخص بورس از تب و تاب افتادموسوی: اراده سیاسی رهبران چین و ایران بر توسعه روابط راهبردی استمیدانستیم بازگشایی آمارها را بالا می برد این جهل ما نبود، این ضعف اقتصاد ما بود/فشار بیاورند ناگفته ها را می گویم


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved