اصلاحات پرس
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
16713
1397/07/04 10:57

معیارهای دوگانه برای تروریسم/عباس عبدی


به گزارش اصلاحات پرس، عباس عبدی در یادداشتی نوشت: تشخیص عمل تروریستی همواره موضوعی مورد مناقشه بوده است و اینکه چه اقدامی تروریستی نامیده می‌شود، بحث جدیدی نیست. در واقع این بدین معنا نیست که تروریسم یا حمله تروریستی هیچ گونه قابلیت تمایز ندارد بلکه تعریف استانداردی از این موضوع وجود ندارد. در مورد مفاهیمی از این دست در دنیا معیارها دوگانه است. غربی‌ها مطابق با معیارهای خودشان هر چه را بخواهند، تروریسم خطاب می‌کنند و هرچه را نخواهند تروریسم نمی‌دانند. البته یک طرفه نباید قضاوت کرد. مسلمان‌ها نیز کم و بیش همین وضعیت را دارند. ممکن است اقدامی که فلسطینی‌ها علیه اسراییل انجام می‌دهند از نگاه ما غیرتروریستی و دفاعی به حساب بیاید اما غربی‌ها همان اقدام را تروریستی بدانند و معرفی کنند. از همین روی ترسیم کردن خط و مشی مشخص در این زمینه سخت و پیچیده ‌است.

بنابراین حمله تروریستی تعریف سیاسی و حقوقی کاملا روشنی ندارد. این موضوع را می‌توان از برخورد دوگانه با سازمان مجاهدین خلق نیز دریافت. سازمان مجاهدین خلق با هر تعریفی گروهی تروریستی محسوب می‌شود. گروهی که بر روی مردم عادی تا مسوولان و مقامات کورکورانه اسلحه کشیده و خود نیز به آن اذعان داشته است. با این حال قرار گرفتن نام این گروه در فهرست گروه‌های تروریستی تابع محض اقدامات این گروه نبوده و نیست بلکه هر زمان روابط کشورهای غربی با ایران رو به بهبود رفته این گروه در فهرست گروه‌های تروریستی قرار گرفته و اقدامات آنها این‌گونه تعریف شده است اما هر زمان این روابط تغییر کرده نیز حمایت از گروهی همچون مجاهدین خلق افزایش داشته و نام آنها از فهرست خارج شده است.همچنین نمی‌توان به صورت مشخص گفت که یک اقدام بر اساس تعاریف دقیق حقوقی که مرجع قضایی مطرح کرده الزاما یک اقدام تروریستی بوده یا نبوده است.

اما اگر این مرزبندی‌های دقیق را کنار بگذاریم کم و بیش می‌توان فهمید و تشخیص داد که یک اقدام تروریستی چگونه است. در واقع مجموعه اهداف و همچنین شکل و شیوه اجرای کار مشخص می‌کند که این یک حمله مسلحانه مشروع بوده یا تروریستی. در مورد اتفاقی که در اهواز رخ داد و با وجود تلاش‌هایی که شد تا این اقدام حمله به نظامی‌ها منتسب شود اما تعداد قابل توجهی غیرنظامی هم کشته شدند. نظامی‌ها نیامدند تا غیرنظامی‌ها را سپربلای خود قرار دهند بلکه این اتفاق به صورت عادی رخ داده است. بر همین اساس بر مبنای معیارهای شکلی در اهواز حادثه تروریستی رخ داده همچنین برنامه‌هایی چون کشتن یا منفجر کردن با هر هدفی که از سوی گروه‌های خشونت‌طلب که هدف و نتیحه ان ارعاب است صورت گیرد در هر کجای دنیا کم و بیش به عنوان یک حرکت تروریستی مطرح می‌شود فارغ از اینکه جزییات کارشان چگونه بوده است.

منبع: روزنامه اعتماد

کلید واژگان
نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
آخرین اخبار :

درباره ما

اصلاحات پرس (اصلاحات نو) رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

با ما در تماس باشید

info[@]eslahaatpress.com
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
Copyright © 2020 eslahaatpress.com‎, All rights reserved.