سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۱۹۰۶۳

تاریخ انتشار :

۱۳۹۷/۰۹/۱۰ ۱۴:۰۰

با محدودیت رسانه‌ها، «...نیوز» ناجی مردم می‌شود!یک طنزنویس مطبوعاتی درباره شرایط امروز مطبوعات معتقد است که وقتی رسانه‌ها محدود می‌شوند، «آمدنیوز» که خودش پُر از شبهه است، ناجی مردم ایران می‌شود!

به گزارش اصلاحات پرس، علی‌ میرمیرانی‌ که سال‌هاست با نام «ابراهیم رها» طنز می‌نویسد، در گفت‌وگویی با ایسنا درباره جایگاه طنز مطبوعاتی در فضای رسانه‌ای امروز و علت کاهش تاثیرگذاری مطبوعات، اظهار کرد: سوالی که مشخصا بارها از من پرسیده می‌شود، این است که چرا به مطبوعات برنمی‌گردی؟ بخشی به این دلیل است که مطبوعات در دولت نهم و پس از آن از حیز انتفاع ساقط شد و در واقع دیگر اصلا مطبوعاتی باقی نماند که بخواهد تاثیرگذار باشد یا اگر هم ماند آنقدر دچار ممیزی شد که بود و نبودش چندان فرقی نمی‌کرد.

او ادامه داد: با این رویکرد نشریات زرد در شکل‌های متفاوتی شروع به رشد کردند و همزمان رسانه‌های رسمی تأثیرگذاری و تیراژشان را از دست دادند. به عنوان مثال تیراژ ۱۳۰ هزارتایی روزنامه‌هایی همچون «شرق» و «اعتماد» در بخش خصوصی به کمتر از ١٠ هزار تبدیل شده است. این موضوع نشان می‌دهد که مطبوعات کارکرد خودشان را از دست داده‌اند یا حداقل کارکردشان کمتر شده است.

این طنزنویس با اشاره به تاثیر کاهش رونق مطبوعات در انگیزه روزنامه‌نگاران، اظهار کرد: وقتی تأثیرگذاری از دست می‌رود، ستون‌نویس هم دیگر تأثیری ندارد. طبیعتا وقتی روزنامه‌نگاری احساس می‌کند در صفحه اجتماعی خود با ۱۲۰ هزار فالوئر، بازخورد بیشتری از نوشتن در روزنامه‌ دارد، دچار بی‌انگیزگی‌ و شلختگی می‌شود.

میرمیانی اضافه کرد:‌ به همین دلیل هم در نهایت مطبوعات در دهه  ۹۰تأثیر خود را نسبت به دوره طلایی دهه ۷۰ از دست داد. دهه ۷۰ دوره عجیبی بود و مطبوعات واقعا رکن چهارم دموکراسی بودند. این تاثیرگذاری به مرور در دهه ۸۰  کمتر شد و در دهه ۹۰ مطبوعات از دست رفت. طبیعتا این موضوع شامل حال حوزه طنز مطبوعاتی هم شد. امروز روزنامه‌ها با تیراژ و تاثیرگذاری حداقلی منتشر می‌شوند و می‌توان گفت اصلا مطبوعاتی باقی نمانده است. یکی از دوستان به من گفت به ناشر بگو کتابت را برای معرفی به برخی مطبوعات بفرستد و من به او گفتم با مقایسه تیراژ کتاب‌هایم و مطبوعات بهتر است مطبوعات را در کتاب‌هایم معرفی کنم!

این نویسنده با بیان اینکه «فشارهایی که امروز بر مطبوعات وجود دارد، مطابق با نگاه‌های دهه شصتی است»، اظهار کرد: با وجود پیشرفت فضای سایبری، نهادهای رسمی فشل شده‌اند. طبیعی است که وقتی  خبر دروغ به مردم داده شود، مرجع اخبار «آمد نیوز» می‌شود. بالا تا پایین آقای «روح‌الله زم» که مدیریت «آمدنیوز» را بر عهده دارد، پر از اما و اگر است و حالا آمده منجی ملت ایران هم شده است. این موضوع به این خاطر است که در سال‌های اخیر روی مطبوعات فشار آورده‌ایم و مطبوعات و خبرگزاری‌ها را محدود کرده‌ایم.

تبلیغاتپربازدیدترین ها

همه‌ی آنچه درباره‌ی «جمشید شارمهد» و انجمنش می‌دانیمایرادات دولت هیچ ربطی به اصلاح‌طلبان نداردصدور قرار موقوفی تعقیب برای سردار نقدی غیرقانونی است/ درخواست اعاده دادرسی می کنیمبرای ۱۴۰۰ نیاز به تغییر صحنه داریم/چه اشکالی دارد یک پایداری در سبد کاندیداهای ۱۴۰۰ باشد؟بورس چگونه از حباب خارج می‌شود؟اصلاح‌طلبان با نامزد شناخته شده به صحنه انتخابات می‌آیند؟تئوریسین‌های اصلاحات هنوز در حال و هوای سال ۷۶ هستند/ مردم می‌گویند این‌ها سر و ته یک کرباسنداصلاحات از کادرسازی و پوست‌اندازی غافل است/ برای رهبران سیاسی اصلاحات انتقاد از خود بی‌معناستمحمد مهاجری: اصولگرایان از رسیدن به پاستور اطمینان دارندجنایت مرد قناد به خاطر همسر سابق
آخرین اخبار

تئوریسین‌های اصلاحات هنوز در حال و هوای سال ۷۶ هستند/ مردم می‌گویند این‌ها سر و ته یک کرباسندرقابت قیمت کاغذ با قیمت طلا و ارز!/ علت گرانی کتاب چیست؟آخرین خبر از پرونده‌های وقف جنگل ها در آق‌مشهد و کوه دماوندسه نسخه‌ برای نظارت بر نمایندگان/ ردصلاحیت چند مرحله‌ای می‌شود؟به خاطر حمایت از عمه ام، با اسید به شوهرش حمله کردمسخنگوی قوه قضاییه: آزادی در انتظار یکی از فعالان محیط‌زیستی/ عفو شامل او شدچرا فیفا جواب فدراسیون فوتبال را نمی‌دهد؟نتایج طرح مالیات خانه‌های خالی دو سال دیگر بروز می‌کندتغییر پروتکل‌های بهداشتی برگزاری کنکور/استفاده از مصلی‌ها و ورزشگاه‌هامسکن ارزان می شود؟مردم با رعایت مقررات بهداشتی، مانع بروز موج جدید کرونا شوندتیم‌های اروپایی به دنبال جذب «حسینی»جان باختگان کرونا در کشور به ۱۷ هزار و ۹۷۶ نفر رسیدعماد افروغ: با محرم برخورد صفر و یک نکنیمایرادات دولت هیچ ربطی به اصلاح‌طلبان نداردبی‌اعتمادی بیشترین آسیب را در مواجهه با بحران و فشار به همراه خواهد داشت/ آذرمنصوریچه کسی می‌گوید که جامعه تاب اقتصاد ریاضتی را ندارد؟اصلاح‌طلبان با نامزد شناخته شده به صحنه انتخابات می‌آیند؟وحدت شرط کافی برای پیروزی اصلاح‌طلبان در انتخابات نیستبالاخره حجاریان از نماینده مجلس به هیات نظارت شکایت کرده است؟


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved