سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۱۹۱۰۹

تاریخ انتشار :

۱۳۹۷/۰۹/۱۱ ۱۲:۳۰

چاووش‌اوغلو: گفت‌وگوی اردوغان و پوتین "سازنده" بود/بدون تعلل S-۴۰۰ ها را می‌خریموزیر امور خارجه ترکیه گفت‌وگوی رجب طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین درباره حادثه تنگه کرچ را "سازنده" توصیف کرد.

به گزارش اصلاحات پرس، مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه به خبرنگاران گفت: ما نگران مساله تنگه کرچ بودیم و رجب طیب اردوغان (رییس جمهور ترکیه) برای تنش‌زدایی در این خصوص هم با ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه و هم با پترو پروشنکو، رییس جمهور اوکراین تماس گرفت. امیدوارم چنین حوادثی بار دیگرتکرار نشود. ما به تنشی دیگر در همسایگی‌مان نیاز نداریم. در این زمینه گفت‌وگوی بسیار سازنده‌ای میان اردوغان و پوتین صورت گرفت.

چاووش‌اوغلو همچنین درباره خرید سامانه دفاع موشکی S-۴۰۰ از روسیه گفت، ترکیه تصمیم گرفت سامانه S-۴۰۰ روسیه را خریداری کند؛ زیرا هنگامی که آنکارا نیازمند چنین تسلیحاتی بود، مسکو بهترین قرارداد را پیشنهاد داد.

وزیر امور خارجه ترکیه در این باره اظهار کرد: S-۴۰۰ یک قرارداد نهایی شده است. ما این قرارداد را نهایی کرده‌ایم و بدون هیچ بحثی S-۴۰۰ را از روسیه می‌خریم. این چیزی است که به روس‌ها نیز می‌گوییم، طی ۱۰ سال گذشته تلاش کردیم تا سامانه دفاع موشکی‌ای را از دوستان آمریکایی‌مان بخریم، منظورم سامانه دفاع موشکی پاتریوت است اما نشد. ما نیاز مبرمی (به این سامانه) داریم و به همین دلیل است که S-۴۰۰ را خریداری کردیم.

وی افزود: روسیه بهترین قرارداد را به ما پیشنهاد داد و حالا این قرارداد نهایی شده است. باید دید در آینده چه کسی بهترین پیشنهاد را مطرح می‌کند.

وزیر امور خارجه ترکیه همچنین خاطر نشان کرد، برقراری صلح نیازمند سیاست خارجی بشر دوستانه و سازنده است.

چاووش‌اوغلو در مطلبی که در روزنامه یونانی کاتیمرینی چاپ شد، اظهار کرد، بشر در قرن ۲۱ با چالش متفاوتی روبه‌رو است.

او معتقد است: زمانی که بسیاری از مردم بر این باورند دستاوردها در قانون بین‌المللی، موسسات، دموکراسی و حاکمیت قانون، تجارت آزاد، برابری جنسیتی و سایر موارد جزء نیمه پر لیوان هستند، نیمه خالی لیوان به تدریج خود را نمایان می‌کند.

به نوشته چاووش‌اوغلو، جنگ‌های تجاری که شکل جدیدی از  استثمار بین‌المللی هستند، رقابت‌های ژئوپولیتیک، جنگ‌های نیابتی قدرت‌های بزرگ، تجزیه کشورها، تروریسم، بیگانه هراسی، خصومت علیه مسلمانان، نابرابری نژادی و بی‌عدالتی از جمله مسائل مطرح در جهان معاصر هستند که نیمه خالی لیوان را تشکیل می‌دهند.

به باور وزیر امور خارجه ترکیه، چالش‌های انسانی دستاوردها و فرصت‌های انسانی را نابود می‌کنند.

او در این باره نوشته است: کدام طرف پیروز می‌شود؟ پاسخ به چگونگی واکنش ما نسبت به این چالش‌ها وابسته است، از جمله اینکه ما انسان‌ها تا چه اندازه می‌توانیم برای به دست آوردن نتایج مثبت با یکدیگر همکاری کنیم. یک چیز روشن است؛ تنها در صورتی که ابتکار عمل داشته و سازنده و انسان دوست باشیم، بدی غالب نخواهد شد. رویکرد "بنشینیم و ببینیم چه می‌شود" دیگر قابل اتخاذ نیست.

چاووش‌اوغلو خاطر نشان کرد: "رویکرد سازنده و بشردوستانه" ترکیه ۴۰۰۰ کیلومتر مربع را از حضور داعش و یگان‌های مدافع خلق و اتحاد دموکراتیک پاکسازی کرد. اگر ما مداخله نمی‌کردیم مردممان از سوی این تروریست‌ها مورد حملات متعددی قرار می‌گرفتند و راهکار ناامیدکننده‌ای برای تراژدی سوریه غیرقابل‌دستیابی بود.

چاووش‌اوغلو نوشت: مثال سوریه بنا به دلیلی پیش کشیدم. سوریه بار دیگر به ما نشان می‌دهد که پیشگیری مهم است، زیرا به محض آن‌که آتش درگیری کشوری را در بر گیرد، تنها چیزی که قابل پیش‌بینی باقی می‌ماند این است که کشور با پیامدهای غیرمنتظره‌ای روبه‌رو می‌شود.

منبع: ایسنا

تبلیغاتپربازدیدترین ها

همه‌ی آنچه درباره‌ی «جمشید شارمهد» و انجمنش می‌دانیمایرادات دولت هیچ ربطی به اصلاح‌طلبان نداردصدور قرار موقوفی تعقیب برای سردار نقدی غیرقانونی است/ درخواست اعاده دادرسی می کنیمبرای ۱۴۰۰ نیاز به تغییر صحنه داریم/چه اشکالی دارد یک پایداری در سبد کاندیداهای ۱۴۰۰ باشد؟تئوریسین‌های اصلاحات هنوز در حال و هوای سال ۷۶ هستند/ مردم می‌گویند این‌ها سر و ته یک کرباسنداصلاح‌طلبان با نامزد شناخته شده به صحنه انتخابات می‌آیند؟جهان، پس از کرونا چگونه خواهد بود؟/ محمود سریع‌القلماصلاحات از کادرسازی و پوست‌اندازی غافل است/ برای رهبران سیاسی اصلاحات انتقاد از خود بی‌معناستچرا فیفا جواب فدراسیون فوتبال را نمی‌دهد؟اصلاح‌طلبان دیگر از کسی که از اعلام وابستگی به جریان اصلاحات ابا دارد حمایت نمی‌کنند
آخرین اخبار

احمدی نژاد میان اقشار طرفدار شخصیت های پوپولیست کاریزما دارد/ جامعه از جریانات سیاسی ناامید شدهجهان، پس از کرونا چگونه خواهد بود؟/ محمود سریع‌القلمتحلیلی از سرگذشت علمی و کارآفرینی استاد عالی نسب/ چرا با گران شدن ارز مخالفت کرد؟چه کسی رئیس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان می‌شود؟تئوریسین‌های اصلاحات هنوز در حال و هوای سال ۷۶ هستند/ مردم می‌گویند این‌ها سر و ته یک کرباسندرقابت قیمت کاغذ با قیمت طلا و ارز!/ علت گرانی کتاب چیست؟آخرین خبر از پرونده‌های وقف جنگل ها در آق‌مشهد و کوه دماوندسه نسخه‌ برای نظارت بر نمایندگان/ ردصلاحیت چند مرحله‌ای می‌شود؟به خاطر حمایت از عمه ام، با اسید به شوهرش حمله کردمسخنگوی قوه قضاییه: آزادی در انتظار یکی از فعالان محیط‌زیستی/ عفو شامل او شدچرا فیفا جواب فدراسیون فوتبال را نمی‌دهد؟نتایج طرح مالیات خانه‌های خالی دو سال دیگر بروز می‌کندتغییر پروتکل‌های بهداشتی برگزاری کنکور/استفاده از مصلی‌ها و ورزشگاه‌هامسکن ارزان می شود؟مردم با رعایت مقررات بهداشتی، مانع بروز موج جدید کرونا شوندتیم‌های اروپایی به دنبال جذب «حسینی»جان باختگان کرونا در کشور به ۱۷ هزار و ۹۷۶ نفر رسیدعماد افروغ: با محرم برخورد صفر و یک نکنیمایرادات دولت هیچ ربطی به اصلاح‌طلبان نداردبی‌اعتمادی بیشترین آسیب را در مواجهه با بحران و فشار به همراه خواهد داشت/ آذرمنصوری


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved