سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۱۹۴۳۳

تاریخ انتشار :

۱۳۹۷/۰۹/۱۸ ۲۲:۱۱

صفایی فراهانی: راه دموکراسی، تمرین در خانواده و مدرسه است/ یکی از مشکلات مدیران در جامعه بحث ندانستن استمحسن صفایی فراهانی در مراسم روز دانشجو: حکومت های ما در سده های اخیر بیشتر از آنکه از روی توانمندی روی کار آمده باشند، ایلی بودند. در اصل خوانینی که آثارشان را در تاریخ می بینیم، چماق داران روسای ایل بودند.

محسن صفایی فراهانی در مراسم روز دانشجو که به همت انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران برگزار شد، گفت: درود می فرستیم به روح شهدای 16 آذر سال 32، که در اصل یادآوری شهادت آن سه مرد نیست، بلکه بحث بیداری و مقاومت دانشگاه در برابر استبداد است. کودتای روز 28 مرداد 32 فاصله چندانی با واقعه 16 آذر آن سال ندارد. بنابراین انتخاب 28 مرداد برای این بود که  کودتاچیان از تعطیلی دانشگاه سوءاستفاده کرده و به هدفشان برسند.

وی افزود: درود می فرستیم به روان اساتیدی که دانشجویان را به این توانایی رساندند و شرایط را برای حضور مستمر آنها در فعالیت های اجتماعی و سیاسی فراهم کردند. واقعاً من از این همه شور و شعف شما دانشجویان شگفت زده شدم، آن هم در شرایطی که دائماً بر طبل نا‌امیدی در کشور کوبیده می‌شود. از شما تقاضا دارم؛ شور و شعفتان را به حلقه‌های توانا تبدیل کنید، زیرا بدون حلقه ‌های پیوسته، این جنبش‌های محدود می‌توانند  آسیب پذیر باشند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: از من خواسته شده راجع به اینکه چرا جمهوریت نتوانسته در 40 سال اخیر نقش خود را ایفا کند، صحبت کنم. یکی از پارامترهای اصلی این مسأله فرهنگ استبدادی است. برعکس کشور هایی که دارای شرایط دموکراسی هستند، ما هیچ گاه چنین شانسی نداشته ایم. حکومت های ما در سده های اخیر بیشتر از آنکه از روی توانمندی روی کار آمده باشند، ایلی بودند. در اصل خوانینی که آثارشان را در تاریخ می بینیم، چماق داران روسای ایل بودند.

 وی بیان کرد: راه دموکراسی، تمرین در خانواده و مدرسه است و به دلیل اینکه ما در این زمینه ضعیف بودیم، به نوعی استبدادزدگی تا امروز ادامه داشته است. توانایی تشکیلاتی  همواره می تواند با طرفی که از این تشکیلات آشفته حال است، مقابله کند.

صفایی فراهانی با بیان خاطره ای از زمان تاسیس مپنا در دوران مدیریتش در وزارت صنعت گفت: آن زمان روزی نبود که شب‌نامه ندهند و نگویند من آمریکایی هستم و می‌خواهم با لباسی دیگر کار آمریکایی‌ها را ادامه دهم. اما حالا مبپنا شرایط و توانایی‌اش مشخص است.

وی ادامه داد: یکی از مشکلات مدیران در جامعه بحث ندانستن است. به نحوی که متوسط پرت برق در کشور های دنیا 8 درصد بوده، اما این آمار در ایران بین 21 تا 23 درصد است و نشان می دهد که ما سالانه چه سرمایه هنگفتی را بر اثر ندانستن از دست می دهیم.

این نماینده اسبق مجلس گفت: اگر ما می توانستیم پالایشگاه بسازیم یا صنایع ماشین سازی خود را تقویت کنیم، می دانستید چقدر از کشور های منطقه جلو بودیم؟ امروز بانکداری ما در منطقه بسیار فشل است، باید پرسید آن روز که تصمیم گرفتند 37 بانک را در 5 بانک ادغام کنند، آیا فکر کردند که چه کار می کنند؟ به نظر شما چرا ما بعد از برجام نتوانستیم با دنیا کار کنیم؟ به این دلیل که سیستم ما نمی توانست با بانک های بین المللی سازگار شود. بنابراین با آنکه می دانستیم که ناتوانی ما مقصر است، ولی باز آن را پنهان کردیم. ما نمی خواهیم بگوییم که فهمی قاصر از اداره کشور داریم.

وقتی در ابعاد سیاسی اجازه تحزب نمی‌دهید و هزار مانع در  فعالیت دانشجویی ایجاد می‌کنید چه طور توقع دارید که با این روش در بخش های مختلف رشد ایجاد شود؟ بی تردید نتیجه چنین رویکردی فسادهای 3هزار و 12هزار میلیاردی خواهد شد.

وی گفت: در شرایطی که بودجه عمرانی کشور تقریباً صفر است، من دیدم که با پلاکاردهای یک جور ، عده‌ای را از اتوبوس پیاده کردند و جلوی بانک مرکزی شعار دادند و حتی در نمازجمعه آنقدر فشار آوردند تا 30 هزار میلیارد تومان از منابع کشور را به آنها دهند و بالاخره موفق شدند.

وی افزود: یک نفر از سبزوار بدون تحصیلات عالیه بیاید موسسه ثامن را بزند و آن مقدار پول را ببرد و بعد از جیب خزانه پول مردم را باز گردانند.

صفایی فراهانی گفت: قانون اساسی جمهوری اسلامی برای تحقق یک جمهوریت به معنای واقعی اشکالات اساسی دارد. اختیارات رئیس جمهور بیش از 25 درصد نیست. فرق دولت روحانی با دولت خاتمی در این است که بحران‌های دولت خاتمی سیاسی بودند، مانند کوی دانشگاه؛ اما الان نه ، با FATF مشکل دارند. سالی 15 هزار میلیارد دلار قاچاق را چه کسانی می‌آورند؟ کولبرها می‌آوردند؟ یا نه ! آن کسانی که به راحتی با تریلی و کشتی از منابع غیر مجاز قاچاق وارد می‌کنند. آنها می گویند اگر سیستم پولشویی و نظارت به وجود آید، هیچ کاری نمی توانند انجام دهند.

وی گفت: سران سه قوه می‌گویند ما به لایحه پولشویی رای دادیم و رهبری هم گفتند تصمیماتان را خودتان بگیرید؛ چرا الان این لایحه گیر کرده است؟ وقتی در جامعه قانون و قانونمداری جزو فراموش شده ها است، چه می ‌خواهید بکنید؟

این نماینده اسبق مجلس تصریح کرد که در سال 89 از همه سال‌ها درآمد نفتی-ارزی ما بالاتر بود.

وی ادامه داد: در دهه 40 که شاه هم قدرت نداشت، رشد اقتصادی ایران بالای 11 درصد است، ماکسیمم تورم‌مان 4 درصد بود. چرا رشد اقتصادی ما بالا بود؟ چون یک کابینه منسجم اقتصادی و کارشناسی حضور داشت.

صفایی فراهانی خاطرنشان کرد: ما در مجلس ششم تلاش کردیم اصل 42 قانون اساسی تصویب شود؛ آنقدر طولش دادند تا دولت خاتمی تمام شد و بعداً تصویبش کردند. شرکت‌های خصوصی از سال 84 واگذار شدند، اما سوال اینجاست که به چه کسی واگذار شدند؟

وی ادامه داد: بی‌اعتباری در جامعه ایجاد شد. امکان استفاده از شرایط کشور به حداقل رسانده شد و باعث ایجاد ناامیدی در میان مردم شد.

وی در پایان گفت: راه موفقیت حضور تشکیلاتی شما و اموال شما است. به هیچ وجه از اینکه تشکل راه بیاندازید، ناامید نشوید. هرچند کار سختی‌است، اما راهی جز این نیست و تنها با تلاش شماست که شرایط کشور عوض می‌شود.

منبع: جماران

کلید واژگان

تبلیغاتپربازدیدترین ها

هیچ‌کس صدای رومینا را نشنیدقیمت جدید محصولات سایپا اعلام شدمهریه‌ گل‌ های‌ رز‌ دردسر ‌ساز ‌شد!جزئیات تازه از قتل رومینا، دختر 14 ساله تالشیسعودی کیست که در ایران آقایی کند؟ لجن می‌مالم بر سرش/ آمریکا غلط می‌کند جلوی قدرت موشکی ایران را بگیردقیمت هر متر خانه‌ در تهران به 17 میلیون تومان رسیدتوصیه‌ برجامی بهزاد نبوی به روحانی/درخواست شکوری‌راد برای بررسی دلایل کاهش مشارکت در انتخاباتعارف: نقدها را می‌پذیرم/در دام هیاهوی تبلیغاتی گرفتار نمی‌شوم/برای رفع حصر تلاش کردم23 سال بعد/ توییتری ها درباره دوم خرداد چه گفتند؟خاتمی هیچ‌گاه نگفت سیاست را بوسیدم و کنار گذاشتم/عده‌ای معتقد بودند خاتمی باید رادیکال‌تر باشد
آخرین اخبار

تداوم روند کاهشی قیمت‌های خودرو در بازارجهانگیری: موانع اعطای اقامت به سرمایه‌گذاران خارجی به سرعت رفع شودشرایط تصویب یک قانون مؤثر و کارآمد در تأمین امنیت زنان فراهم شودبه مردم برای کاهش مشارکت در انتخابات حق می‌دهمبهبودخواهی و ضرورت تقویت طبقه متوسط/ علی جمالیتهیه طرحی برای تعیین تکلیف جا ماندگان سهام عدالتتدارک اکران «کشتارگاه» در «درایوین سینما» و حکایت یک راه دور زدن برای تماشاگربرای اولین بار در ۳۰ سال گذشته ارتش به خیابان‌های آمریکا آمد/ اعتراضات در قاب تصاویرتداوم رشد شاخص بورسپیشنهاد عجیب نماینده مجلس: روزانه یک ختم کامل قرآن داشته باشیمامکان خرید و فروش سهام عدالت برای مشمولان مهیاستتاکنون ١۴٨ هزار و ٩۵٠ نفر در کشور به کرونا مبتلا شده‌اند/ جان باختگان ۷ هزار و ٧٣۴ نفربهای هفت میلیون و ۴۲۰ هزار تومانی سکه در بازار آزادخلیل‌زاده: بازیکنان گول برخی مدیران را نخورندزنوزی: شرکتهای حاشیه فوتبال اصرار به برگزاری دارند/برگزاری لیگ نیاز مبرم مردم نیستکاهش اندک نرخ دلارتروئیکای اروپایی به «ابراز تاسف» در قبال لغو معافیت‌های هسته‌ای ایران بسنده کردوزیر آموزش و پرورش: آماده برگزاری امتحانات پایان سال هستیممتن پاسخ تهدیدآمیز فیفا به فدراسیون ایران/فرصت برای فرار از تعلیقحقوق سربازان ۲۰ درصد اضافه شد/ خبر خوش برای مشمولان غایب


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved