سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۰۹۵۶

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۰۲/۲۵ ۱۸:۲۵

چرا بندرچابهار از تحریم ها معاف شد؟بندر چابهار به دلایل موقعیت استراتژیکی، متصل به آب های آزاد و نفع رسانی بیشمار به کشورهای آسیای میانه و به ویژه افغانستانِ محصور در خشکی مورد معافیت تحریم های آمریکا علیه ایران قرار گرفته است.

ایرنا نوشت: بندر چابهار در ورودی خلیج فارس و تنگه هرمز بندری بدون محدودیت از موقعیت جغرافیایی حساس و مناسبی برخوردار و بزرگترین بندر اقیانوسی ایران است.
سیستان وبلوچستان علیرغم محرومیت و کمبود شدید زیرساخت ها 541 کیلومتر نوار ساحلی و 320 کیلومتر مرز دریایی دارد که می تواند نقش آفرینی خوبی در توسعه تجارت داخلی وخارجی داشته باشد.
چابهار نزدیکترین فاصله زمینی تا کشورهای افغانستان، پاکستان و آسیای میانه است و ترانزیت کالا از طریق این بندر به مثابه اقتصادی ترین بندر برای انجام مبادلات بازرگانی با کمترین هزینه حمل به شمار می رود.
فاصله 910 کیلومتری بندرچابهار تا مرز میلک برای ارسال کالاهای افغانستان فرصتی برای توسعه اقتصادی این کشور است که نمونه آن ارسال گندم اهدایی هند بود.
چابهار نزدیکترین مسیر دریایی به کشورهای جنوب شرق آسیا، اروپا و آفریقا را دارد و بهینه ترین، با صرفه ترین و کم هزینه ترین بندر برای ترانزیت کالا به کشورهای آسیای میانه و افغانستان است.
بهترین راه ترانشیب کالا به بنادر دیگر خلیج فارس بندر چابهار است و از این لحاظ می شود گفت که تنها کلید توسعه شرق کشور است.
علاوه بر توانایی بندر چابهار مبنی بر تخلیه و بارگیری سالانه هشت ونیم میلیون تن کالا در بندر شهیدبهشتی با پیشرفته ترین تجهیزات روز دنیا، همچنین یکی از بزرگترین ترمینال های مسافری بین المللی منطقه با زیربنای بیش از چهار هزار مترمربع و پذیرش همزمان بیش از 600 مسافر را در بندر شهید کلانتری دارد.
با وجودی که اشتغال و تجارت در 541 کیلومتر سواحل سیستان و بلوچستان (چابهار و کنارک) رونق خوبی دارد اما توجه بیشتر به این مناطق ساحلی می تواند موجب توسعه پایدار و کمک به جوامع محلی بویژه رونق بیش از پیش اشتغال شود.
سواحل سیستان و بلوچستان که به سواحل مکران شهرت دارد و به دلیل اهمیت آن رهبر معظم انقلاب نیز بر آبادسازی و توسعه مناطق ساحلی این محدوده در بخش های مختلف تاکید فرموده اند، از منطقه پسابندر و گواتر آغاز می شود و تا زرآباد در انتهای حوزه ساحلی این استان ادامه دارد.
امضای توافقنامه سه جانبه ایران، افغانستان و هند و سرمایه گذاری هند و افغانستان در چابهار و تاثیر پذیری در اقتصاد کشورهای منطقه سبب شده تا دونالد ترامپ که ایران را تحت شدیدترین تحریم ها قرار داده است، باردیگر چابهار را از این تحریم ها معاف اعلام کند.
چابهار که رهبر معظم انقلاب از آن به 'گنج پنهان' تعبیر کرده اند روز به روز موقعیت راهبردی نمایان تری پیدا می کند و این منطقه نوید دهنده توسعه و آبادانی استان محروم سیستان و بلوچستان است.

**امکان پهلودهی بزرگترین کشتی های اقیانوس پیما در بندرچابهار
مدیرکل بنادر ودریانوردی سیستان وبلوچستان به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: پهلودهی بزرگترین کشتی های اقیانوس پیما، وجود تجهیزات پیشرفته تخلیه و بارگیری و امکانات رفاهی وزیرساختی در بندر چابهار از امتیازات مهم برای حضور سرمایه گذاران است.
بهروز آقایی افزود: بندر چابهار نقش مهمی در کریدور شمال- جنوب دارد و از عدم انتظار نوبت کشتی به نسبت سایر بنادر ایران برخوردار است.
وی بیان کرد: بندر چابهار دارای قابلیت منحصر در بانکرینگ (سوخت رسانی به کشتی)و خدمات رسانی به کشتی ها و دارای سیستم تک پنجره به منظور ارائه خدمات بندری بطور متمرکز است.
مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان ادامه داد: وجود سواحل در هر کشوری موجب اشتغال، آبادانی و توسعه پایدار می شود و برای هر متر ساحل استان باید برنامه ریزی و طرح هایی اجرا کرد که نفع آن برای مردم بومی و کشور ایران اسلامی مشهود باشد.
وی ادامه داد: ایجاد 2 بندر شهید بهشتی و شهید کلانتری در چابهار توانسته موجب رونق اقتصادی، ترانزیتی و اشتغال شود.
آقایی گفت: بندر شهید بهشتی با ظرفیت هشت و نیم میلیون تن علاوه بر توسعه اقتصادی استان محروم سیستان و بلوچستان نقش مهمی در ترانزیت کالا به کشورهای آسیای میانه و افغانستان دارد.
وی تصریح کرد: ورود هر کشتی می تواند بیش از هزار و 300 شغل ایجاد کند و به نوعی هر یک میلیون تن کالا چند میلیارد تومان گردش مالی در سطح استان سیستان و بلوچستان ایجاد می کند.

** نقش چابهار در رونق اقتصادی جنوب شرق کشور
سرپرست معاونت استانداری سیستان و بلوچستان و فرمانداری شهرستان ویژه چابهار نیز به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: چابهار با توجه به موقعیت راهبردی و متصل به آب های اقیانوسی در آینده نزدیک تغییر دهنده تجارت و اقتصاد منطقه خواهد بود.
رحمدل بامری افزود: زمینه سرمایه گذاری داخلی و خارجی در چابهار فراهم است و از هرگونه سرمایه گذاری در حوزه شیلات، گردشگری، صنعت، کشاورزی و طرح های خدماتی و اشتغالزایی استقبال می کنیم.
وی بیان کرد: چابهار به دلیل وجود بندر، منطقه آزاد و موقعیت مناسب جغرافیایی مورد توجه سرمایه گذاران داخلی و خارجی است و هم اینک به دلیل نقش آفرینی در توسعه اقتصادی افغانستان از تحریم های آمریکا معاف شده است.
سرپرست فرمانداری چابهار گفت: جای خوشحالی است که از پنج هزار و 800 کیلومتر سواحل کشور 541 کیلومتر آن در سیستان وبلوچستان واقع شده است و باید برای اشتغال و توسعه از آن به نحو احسن استفاده شود. 

کلید واژگان

تبلیغاتپربازدیدترین ها

ادعای روزنامه آمریکایی: ویروس کرونا از آزمایشگاه ویروس شناسی ووهان به بیرون درز کرده استبرادر یکی‌ از فوتی‌های کرونای قم: به‌اصرار من از برادرم تست کرونا گرفتند/چندنفر مثل برادرم بودند و مردنداصلاحات اساسا نمی‌خواهد و نباید با صندوق رای قهر کند/به اعتدال گرایان اعتمادی نیستمجلس آینده شعاری و هیجانی می‌شود/با سناریو، دولت و اصلاح‌طلبان را تخریب کردندپروژهٔ یک‌ دست‌ سازی حاکمیت به‌ نفع افراطی‌ ترین جریان سیاسی موجود کلیدخورده استپیام مشارکت ۴۰ درصدی انتخابات مجلس یازدهم یک هشدار بزرگ بوددرباره جعبه سیاه هواپیما حرف‌های مرا تقطیع کردند/منطقه ما کمبود نیرو ندارد کمبود عقل داردکرباسچی: رای ندادن، رای به رقیب استحیف خون شهید مطهری که به زمین ریخت تا امروز من بیایم این حرفها را بشنومتاجرنیا: با وجود مشارکت اندک هم اصولگرایان پیروز انتخابات تهران نمی‌شوند
آخرین اخبار

اسکوچیچ: در ایران احساس امنیت بیشتری نسبت به برخی کشورهای غربی دارممحمد رحمانیان: همه تئاترها و فیلم‌ها فدای تار موی یک هموطنمگزارشی از تشخیص قطعی کرونا در زندان نداشتیم/ احتمال تمدید تعطیلی دانشگاه‌هاحریرچی: منم کرونایی شدماعتماد مردم برای ما اصل است/همه دستورات ستاد ملی مبارزه با کرونا را امر لازم تلقی کنندپیشنهاد کارگردانان خارجی به مهناز افشارکمیته انضباطی شجاعی را 3 جلسه محروم کردذوالنوری قاطعانه ادعای نماینده قم درباره فوت شدگان کرونا را تکذیب کردرهبری به اصولگرایان اجازه نمی‌ دهند رئیس‌ جمهوری را استیضاح کنندقالیباف نمی‌تواند مثل لاریجانی بر مجلس حکومت کنداعدام آخرین بازمانده باند سارقان جنایتکارمراجع تقلید واقعا مخالف قرنطینه کردن قم بخاطر کرونا هستند؟رهبری اجازه نمی دهند مجلس یازدهم در برابر دولت روحانی رفتار احساسی داشته باشدروحانی: آزاد راه تهران - شمال نمایش قدرت مهندسان ایرانی استرضاوند: نیاز داریم که همه بازیکنان را در اختیار داشته باشیم/ در لیگ قهرمانان آسیا صعود خواهیم کردواکنش استوکس به تهدید پرسپولیس/ تا کرونا هست تعطیلات ادامه دارد!دو راهکار AFC برای بازی پرسپولیس و سپاهان/ تعطیلی آسیا منتفی است!یک بیمار مبتلا به کرونا در استان البرز فوت کردتایید ابتلای دانشجوی خواجه‌نصیر به کروناویروس پس از اعلام منفی بودن تستهای پیشین!نتیجه نهایی آزمایش دو مورد مرگ بیمار مشکوک به کروناویروس ساوه مثبت اعلام شد


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved