سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۱۲۵۷

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۰۳/۲۸ ۱۷:۱۷

روسیه: تهدید بکارگیری زور علیه ایران نقض قوانین بین المللی استمعاون وزیر خارجه روسیه در مورد وضعیت پیرامون ایران و تهدیدهای آمریکا علیه این کشور اعلام کرد: تهدید بکارگیری زور علیه ایران نقض آشکار قوانین بین المللی است.

سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه و مذاکره کننده ارشد هسته‌ای روسیه امروز سه شنبه همچنین درخصوص افزایش غنی سازی اورانیوم در ایران نیز گفت که مسکو انگیزه تهران برای این اقدام را درک می‌کند.

معاون وزیر خارجه روسیه در نشستی در دومای روسیه درباره حادثه دریای عمان همچنین خاطرنشان کرد: این مساله و تشدید اوضاع پیرامون ایران حلقه یک زنجیر است. هر ازچندگاهی اوضاعی پیش می‌آید که شرکای امریکایی از زبان تهدید مستقیم استفاده می‌کنند.
وی ادامه داد: می‌خواهم در این رابطه یاداوری کنم تهدید بکارگیری زور حتی اگر به صورت غیررسمی بیان شود و از طریق نشست اطلاعات اعلام شود، نقض آشکار و مستقیم یکی از اصول اساسی قوانین بین المللی است.

**منافع ایران در برجام تأمین شود
ریابکوف در ادامه سخنان خود درباره کاهش تعهدات ایران دربرجام گفت: اخیراً چند بار اعلام کردیم که انگیزه‌ای که ایران را به سوی این گام سوق داده و در شرایطی که تهران هیچ گونه سودی از اجرای کامل تعهدات خود در این توافق بین المللی نبرده را درک می‌کنیم.
وی ادامه داد: برای ایران هیچ راه دیگری جز کاهش تعهدات داوطلبانه خود در چارچوب برجام باقی نمی‌ماند.
ریابکوف با بیان اینکه این منطق ایران برای ما قابل درک است، اظهار داشت: اما این به آن معنی نیست که ما از آنچه که می‌گذرد حمایت می‌کنیم.
مقام روس افزود: این‌طور نیست ما برعکس نگران هستیم و معتقدیم که دورنمای حفظ برجام بسیار مبهم است.
معاون وزیر خارجه روسیه گفت: باید سریعاً تلاش‌های بیشتر برای حفظ برجام و کسب منافع ایران در این توافق بین المللی بکار گرفته شود.

**اعزام نیروی نظامی آمریکا به خاورمیانه جنگ افروزی است
ریابکوف در ادامه خاطرنشان کرد: قصد آمریکا برای افزایش نیروی نظامی خود در منطقه خاورمیانه را در شرایط تلاش‌های مستمر واشنگتن برای اعمال فشار بر ایران جز سیاست جنگ افروزانه طور دیگری نمی‌توان ارزیابی کرد.

معاون وزیر خارجه روسیه افزود: "آنچه شاهد هستیم تلاش‌های بی‌پایان و مداوم آمریکا برای شدت بخشیدن به فشارهای سیاسی، روانی، اقتصادی، و نظامی (اعزام نیرو به خاورمیانه) به ایران کاملاً تحریک‌آمیز است. این اقدامات را نمی‌توان چیزی جز قدم برداشتن آگاهانه در مسیری برای تحریک به جنگ تعبیر کرد."

دیپلمات روس خاطرنشان کرد که روسیه بارها آمریکا را از برهم زدن اوضاع خاورمیانه و اقدامات غیر معقولانه در این عرصه برحذر داشته است.

**روسیه در تماس دائم با اعضای برجام است
معاون وزیر خارجه روسیه گفت که این کشور در تماس دائم با بقیه اعضای برجام ازجمله ایران قرار دارد و در روزهای آینده برای حفظ این توافق تلاش می‌کند.
وی افزود: ما برای کسب نتایج مثبت در عرصه برجام تلاش می‌کنیم.
ریابکوف گفت: اینکه بتوانیم به روند کنونی برای افزایش هزینه‌های حفظ برجام از سوی شرکت کنندگان آن راه جایگزینی را پیشنهاد کنیم موضوعی حل نشده است.

**شرایط برای بازگشت روسیه به پیمان منع سلاح‌های هسته‌ای کوتاه و میانبرد
معاون وزیر خارجه روسیه گفت: روسیه در صورتی به اجرای پیمان منع موشک‌های هسته‌ای کوتاه و میانبرد بازخواهد گشت که آمریکا اقدام مشابه کند.
وی افزود: اما اطمینان دارم که این امر تحقق نخواهد یافت و روز ۲ ماه اوت (۱۱ مرداد ماه) با پایان مهلت شش ماهه از زمان اطلاع دادن خروج امریکا از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای کوتاه و میانبرد این پیمان، فسخ خواهد شد.
ریابکوف در همین حال گفت که روسیه در صورت ادامه اقدامات آمریکا برای بی ثبات کردن اوضاع باروت را خشک نگه خواهد داشت (خودداری از اقدامات تشدید کننده اوضاع) و تا زمانی که آمریکا موشک‌ها را مستقر نکند در هیچ نقطه‌ای در پاسخ به این اقدام موشک مستقر نمی‌کند.
پیمان منع موشک‌های هسته‌ای کوتاه و میانبرد در سال ۱۹۸۷ میان رونالد ریگان و میخائیل گورباچف رهبران وقت آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی سابق امضا شد.
در ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ ترامپ اعلام کرد که قصد دارد آمریکا را از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای کوتاه و میانبرد خارج کند و به دنبال آن واشنگتن مسکو را به نقض این پیمان متهم کرد.
مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در اولتیماتومی به روسیه اعلام کرد که این کشور باید در طول ۶۰ روز مجموعه موشکی 9M729 را که به عقیده مقام‌های آمریکایی دارای برد بیش از میزان مجاز در پیمان منع موشک‌های هسته‌ای کوتاه و میانبرد است نابود کند.
روز اول ماه فوریه سال ۲۰۱۹ آمریکا اعلام کرد که اجرای این پیمان را به تعلیق در می‌آورد و پس از شش ماه نیز مطابق مفاد آن، از پیمان خارج می‌شود.

تبلیغاتپربازدیدترین ها

هیچ‌کس صدای رومینا را نشنیدقیمت جدید محصولات سایپا اعلام شدمهریه‌ گل‌ های‌ رز‌ دردسر ‌ساز ‌شد!جزئیات تازه از قتل رومینا، دختر 14 ساله تالشیسعودی کیست که در ایران آقایی کند؟ لجن می‌مالم بر سرش/ آمریکا غلط می‌کند جلوی قدرت موشکی ایران را بگیردقیمت هر متر خانه‌ در تهران به 17 میلیون تومان رسیدعارف: نقدها را می‌پذیرم/در دام هیاهوی تبلیغاتی گرفتار نمی‌شوم/برای رفع حصر تلاش کردمآغاز گمانه‌زنی ها در مورد گزینه‌های انتخابات ریاست‌جمهوری/احمدی نژاد، رییسی، ظریف و دیگران23 سال بعد/ توییتری ها درباره دوم خرداد چه گفتند؟خاتمی هیچ‌گاه نگفت سیاست را بوسیدم و کنار گذاشتم/عده‌ای معتقد بودند خاتمی باید رادیکال‌تر باشد
آخرین اخبار

هاشمی: تفاوت سلیقه حزبی نباید مانع حل مشکلات مردم شودوزیر کشور قطع اینترنت در آبان ماه سال گذشته را گردن گرفتاعتبارنامه غلامرضا تاج‌گردون تایید نشداعلام جزئیات نحوه فروش سهام عدالتاصلاح‌طلبان هیچ قدرتی در نظام ندارندمجلس نباید در عزل و نصب‌ها دخالت کندچرا همان آبان‌ماه تعداد کشته‌ها اعلام نشد؟مجلس برادر بزرگتر قوای دیگر استمعین، صفایی‌فراهانی و رضا خاتمی می‌توانند نامزدهای مطلوب اصلاحات در 1400 باشندتداوم روند کاهشی قیمت‌های خودرو در بازارجهانگیری: موانع اعطای اقامت به سرمایه‌گذاران خارجی به سرعت رفع شودشرایط تصویب یک قانون مؤثر و کارآمد در تأمین امنیت زنان فراهم شودبه مردم برای کاهش مشارکت در انتخابات حق می‌دهمبهبودخواهی و ضرورت تقویت طبقه متوسط/ علی جمالیتهیه طرحی برای تعیین تکلیف جا ماندگان سهام عدالتتدارک اکران «کشتارگاه» در «درایوین سینما» و حکایت یک راه دور زدن برای تماشاگربرای اولین بار در ۳۰ سال گذشته ارتش به خیابان‌های آمریکا آمد/ اعتراضات در قاب تصاویرتداوم رشد شاخص بورسپیشنهاد عجیب نماینده مجلس: روزانه یک ختم کامل قرآن داشته باشیمامکان خرید و فروش سهام عدالت برای مشمولان مهیاست


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved