اصلاحات پرس
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
21523
1398/04/24 17:16

علی اعطا:

شبکه هاى وارونه

الزام شهرداری تهران به تعیین تکلیف پروانه عملیات ساختمانی و گواهی پایان کار کلیه ساختمان های در تملک

على اعطا نوشت: تا نشان سم اسبت گم کنند/ ترکمانا نعل را وارونه زن

نکته اول؛در جلسه علنی یک شنبه، تذکری دادم به شهرداری منطقه 22 در رابطه با احداث قریب الوقوع ساختمان بلندمرتبه ای در نزدیکی دریاچه شهدای خلیج فارس – که اکنون در مرحله گودبرداری قرار دارد. پروانه صادر شده، چنانکه اشاره کردم مربوط نیمه دوم سال ۱۳۹۵ بوده است، یعنی زمانی که هنوز مدیریت شهری جدید (شورا و شهرداری) بر سر کار نیامده بود. موضوع تذکر این بود که، وقتی بعد از آبان ۹۳ بر اساس مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری ایران، صدور هرگونه پروانه بلندمرتبه سازی در تهران ممنوع بوده، صدور این پروانه هم محل اشکال است. در این شرایط شهرداری باید از هر طریق ممکن، توافق، تهاتر و یا اقدامات حقوقی، مساله را به گونه ای حل و فصل کند تا دید و منظر دریاچه بیش از این خدشه دار نشود.

منطقه ۲۲ در اسناد فرادست می بایست به مرکز تفرجگاهی در مقیاس فراشهری تبدیل می شده است. در تذکر از شهرداری منطقه ۲۲ – که مدیرانی اهل دقت و دغدغه دارد - خواسته شده است نسبت به صدور غیرقانونی پروانه بلندمرتبه در حریم دریاچه در سال ۱۳۹۵ بی تفاوت نماند، و با هر روش ممکن از حریم دید و منظر دریاچه صیانت و حفاظت کند. کسانی خبر را تحریف کرده اند و موضوع را به گونه دیگری جلوه داده اند. نعل وارونه زده اند تا مسیری را وارونه نشان دهند. 

 

نکته دوم؛در همین جلسه در مقام مخبر، گزارش کمیسیون شهرسازی و معماری را در رابطه با طرح "الزام شهرداری تهران به تعیین تکلیف پروانه عملیات ساختمانی و گواهی پایان کار کلیه ساختمان های در تملک" در پشت تریبون ارایه کردم. توضیح دادم که به طور سنتی، شهرداری برای ساخت ساختمان هایی که در تملک داشته است، پروانه ساختمانی دریافت نمی کرده است؛ و این موضوع اختصاص به این سال و آن سال ندارد. این رویه غلط در شهرداری تهران به یک سنت تبدیل شده است. تبعات موضوع را توضیح دادم و مثالهایی زدم. گفتم به عنوان مثال، ساختمان شهرداری برخی مناطق، در سامانه شهرسازی سابقه ای ندارد. یا پروانه و پایان کار ندارد. مثال زدم از ساختمانی که در دوره مدیریت شهری قبل در منطقه ۷، در حیاط اثر تاریخی خانه لرزاده، بدون پروانه ساخته شده بود. طبیعتا اگر برای اخذ پروانه اقدام می شد، در حریم اثر تاریخی پروانه صادر نمی شد. 

در این مورد هم، کسانی فرصت را غنیمت شمردند و این عبارات را به عنوان تخلفات اخیر شهرداری چند منطقه، و تذکر شورا به مناطق متخلف نام بردند.


 
در پایان؛ شورا در برابر تخلفات و اشکالات احتمالی، تسامح نمی کند. تذکر می دهد و پیگیری می کند. از سویی شورا در برابر تحریف واقعیت صحن نیز سکوت نمی کند. در دو موردی که اشاره شد، پیداست قلب ماهیت صورت گرفته است و با توجه به سرعت و دامنه انتشار این خبر تحریف شده در شبکه های اجتماعی، اراده ای دخیل بوده است. من از همه همکاران رسانه ای و همه خبرنگارانی که در صحن شورا حضور دارند تشکر می کنم که با سعه صدر و دقت نظر، واقعیات را جستجو و منعکس می کنند. طرفه اینجاست علیرغم تلاش همکاران خبرنگار که با مسئولیت پذیری، واقعیت صحن منعکس می شود؛ در شبکه های اجتماعی در سطح وسیع، موضوع قلب ماهیت داده است.

کلید واژگان
نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
آخرین اخبار :

درباره ما

اصلاحات پرس (اصلاحات نو) رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

با ما در تماس باشید

info[@]eslahaatpress.com
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
Copyright © 2020 eslahaatpress.com‎, All rights reserved.