سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۱۵۶۳

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۰۴/۲۶ ۱۵:۳۹

هرمیداس باوند: دولت آمریکا متعهد است مصونیت دیپلماتیک ظریف را رعایت کندزمانی که آقای ظریف نماینده ایران در سازمان ملل بود هیأت ایرانی می توانست در فواصل طولانی رفت و آمد کند. خود ما نیز که در سازمان ملل بودیم می توانستیم تا فاصله 25 مایل در نیویورک رفت و آمد کنیم.

به گزارش جماران، داوود هرمیداس‌باوند، استاد روابط بین الملل و فعال سیاسی، درباره محدودیت‌های اعمال شده برای تحرکات و تردد محمدجواد ظریف اظهار داشت: زمانی که آقای ظریف نماینده ایران در سازمان ملل بود هیأت ایرانی می توانست در فواصل طولانی رفت و آمد کند. خود ما نیز که در سازمان ملل بودیم می توانستیم تا فاصله 25 مایل در نیویورک رفت و آمد کنیم.

 

محدودیت‌ها برای سفر اخیرآقای ظریف بیشتر شده است

داود هرمیداس باوند در گفت و گو با خبرنگار جماران در خصوص محدودیت‌هایی که آمریکا برای محمدجواد ظریف وضع کرده، اظهار داشت: از آنجا که سازمان ملل داخل خاک آمریکا است، مقامات کشورهایی که رابطه دیپلماتیک با این کشور ندارند نمی‌توانند در فاصله بیش از 25 مایل از سازمان ملل متحد گشت و گذار کنند. این موضوع برای هیأت نمایندگی تمامی کشورهایی است که با آمریکا رابطه دیپلماتیک ندارند.

این استاد روابط بین الملل افزود: با اینکه این کشورها از مصونیت‌های دیپلماتیک سازمان ملل برخوردار هستند، اما به نظر می رسد که محدودیت ها برای سفر اخیرآقای ظریف بیشتر شده است. یعنی در فواصلی که سازمان ملل است، ساختمان هیأت نمایندگی ایران و منزل رئیس هیأت نمایندگی دائمی ایران در سازمان ملل قرار دارد که همه این‌ها در منهتن است.

وی ادامه داد: زمانی که آقای ظریف نماینده ایران در سازمان ملل بود هیأت ایرانی می‌توانست در فواصل طولانی رفت و آمد کند. خود ما نیز که در سازمان ملل بودیم می‌توانستیم تا فاصله 25 مایل در نیویورک رفت و آمد کنیم.

 

دولت آمریکا متعهد است مصونیت دیپلماتیک ظریف را رعایت کند

باوند با اشاره به پشیمانی آمریکا از تحریم آقای ظریف، گفت: کمیسیون اعتبارنامه‌ها حضور اعضای نمایندگی ایران در سازمان ملل را تأیید می کند و ربطی به دولت آمریکا ندارد. در آغاز کار مجمع جهانی سازمان ملل نیز وزیران خارجه و حتی رؤسای جمهوری کشورها شرکت می کنند. بنابر این دولت آمریکا متعهد است مصونیت دیپلماتیک ظریف را رعایت کند.

وی با اشاره به ابراز تمایل دولت آمریکا برای مذاکره با ایران، گفت: اگر قرار است وزیر امور خارجه آزادی رفت و آمد نداشته باشد، چطور می‌توان به چنین مسأله‌ای فکر کرد؟ زیرا در چنین سازوکاری در صورت اینکه قرار باشد در آینده مذاکره‌ای میان طرفین صورت گیرد،  باید امکان دیدار وزیران خارجه و بازدید فراهم باشد. به نظر می‌رسد همین ضرورت باعث شده که تحریم آقای ظریف به حالت تعلیق درآید.

 

پابرجا ماندن برجام برای اروپایی‌ها بسیار مهم است

هرمیداس باوند با بیان اینکه پابرجا ماندن برجام برای اروپایی‌ها بسیار مهم است، ادامه داد: اروپایی‌ها معتقدند که برجام باید پابرجا باشد. البته در بعضی از زوایا همسویی با آمریکا را در پیش گرفته‌اند و سعی می‌کنند برای حفظ برجام، نقش میانجی‌گری میان ایران و آمریکا را بازی کنند؛ تا برجام حفظ شود. بی تردید این امر بستگی به توافقی دارد که حاصل می شود. ولی از این لحاظ فرانسه، انگلیس و آلمان سعی کرده اند که در عین حفظ برجام، آمریکا را نیز راضی کنند.

وی در خصوص طرح «توقف در برابر توقف» نیز گفت: همه تمام سعی خود را می‌کنند تا از بن بست فعلی خارج شویم. بنابر‌این هر پیشنهادی که ناظر به نوعی گفت و گوی سازنده باشد و تحمیلاتی که به ایران شده را تغییر دهد، باید با دید مثبت مورد بررسی و ارزیابی قرار داد.

 

شاید نقش فرانسه مؤثر واقع شود

این استاد روابط بین‌الملل با تاکید بر اینکه در سیاست واژه‌ای به اسم «غیر ممکن» وجود ندارد، گفت: از طریق مذاکره طرفین مواضع اولیه خود را تعدیل کرده و به یک سازش اولیه دست پیدا می کنند، شاید هم موفق نشوند. اما همان طوری که ماده 31 منشور سازمان ملل تأکید کرده، در صورت وجود اختلافاتی که ادامه آن تهدیدی برای صلح و امنیت بین المللی است، باید راه های مسالمت آمیز را پیگیری کرد.

وی با بیان راه های مختلف گفت: غیر از مذاکره، میانجی گری، پایمردی، کمیسیون سازش، کمیسیون تحقیق و بعد هم داوری و تسویه قضایی قرار دارد. با توجه به تلاش نافرجام ژاپن برای میانجی گری، از آنجایی که اروپایی‌ها در برخی زوایا دیدگاه‌هایی همسو با آمریکا دارند، شاید نقش فرانسه مؤثر واقع شود و به ملاقاتی چند جانبه میان طرف های برجام و آمریکا منجر شود. یعنی شاید تغییراتی در برجام به وجود آید که طرفین بتوانند به نتیجه قابل قبولی برسد.

تبلیغاتپربازدیدترین ها

چرا انتقاد از دولت به آقای قالیباف نمی‌آید؟آموزش احراز هویت غیرحضوری سجاممهریه‌ گل‌ های‌ رز‌ دردسر ‌ساز ‌شد!روحانی شیعه‌ای که با زنان خارجی دست می‌داد+عکسزم: هنگامه شهیدی اخبار و مطالبی را ارسال می کرد/ هنگامه شهیدی: زم از من خواستگاری کردجزئیات تازه از قتل رومینا، دختر 14 ساله تالشیعارف: نقدها را می‌پذیرم/در دام هیاهوی تبلیغاتی گرفتار نمی‌شوم/برای رفع حصر تلاش کردماظهارات آیت‌الله ‌یزدی درباره بازرگانمجلس یازدهم نشان دهد تابع «هسته‌های قدرت»نیستآغاز گمانه‌زنی ها در مورد گزینه‌های انتخابات ریاست‌جمهوری/احمدی نژاد، رییسی، ظریف و دیگران
آخرین اخبار

پایان مشخصی برای کرونا وجود نداردFIFA اساسنامه جدید فدراسیون را پذیرفت؟2886 بیمار مبتلا به کرونا در 24 ساعت گذشته/ 63 بیمار دیگر جان خود را از دست دادندعارف انگیزه‌ای برای تشکیل جلسات شورای عالی ندارد/ پیام اصلاح‌طلبان در انتخابات ۹۸ حضور با کاندیدای اصلاح‌طلب بودبریتانیا منتظر نتیجه انتخابات آمریکا است/ اروپایی‌ها بی‌عملی را بهترین اقدام می‌دانندجاستین ترودو برای جورج فلوید زانو زد + عکسایران اولین کشوری است که موج دوم شیوع کرونا را تجربه می‌کندتکرار تقاضای مذاکره با ایران؛ نوبت به هوک رسیدمنافع گروه‌های قدرتمند، مانع اصلاحات اقتصادی می‌شودکشورهای توسعه یافته با استفاده از چه مکانیسمی توانسته‌اند فاصله خود با توسعه پایدار را کمتر کنند؟برکشتی بدون قطب‌ نما‌ سواریم/ چرا امر توسعه در کشورمان محقق نشده است؟سرمایه گذاران بورس از خرید سهامی که رشد چند برابری داشته دوری کنندحذف 384 هزار نفر در فرآیند پیش ثبت‌نام ایران‌خودرومشتریان ایران خودرو تا چه زمانی فرصت واریز وجه دارند؟رشد چهل‌هزار واحدی شاخص بورسنظامیان میدان سیاست را ترک کنندموسوی دیدار ریچاردسون با ظریف درباره زندانی آمریکایی را تایید کرد«انصاف» زیر دست‌وپایمان تکه‌تکه شده است/ علیرضا بهشتیمقامات فرانسه به دخالت در امور داخلی ایران خاتمه دهندتبادل پیام میان تهران و واشینگتن درباره نفتکش‌های ایرانی/ آیا سیاست‌های ترامپ بی‌اثر شده است؟


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved