سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۱۸۵۷

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۰۵/۲۴ ۱۴:۰۵

به مردم بازگردیمبیکاری جوانان دغدغه این روزهای من است. دغدغه‌ای که وقتی به آن دقیق می‌شوم به بی‌انگیزگی و کرختی مسوولان برای رفع این مشکل بزرگ اجتماعی می‌رسم و نگرانی‌هایم بیشتر می‌شود. انگار سیاستگذاران و مدیران این حوزه دچار بی‌حسی به حقوق همنوع خود شده‌اند و چشم‌شان را روی این مشکل بزرگ بسته‌اند.

حسین راغفر در روزنامه اعتماد نوشت، بیکاری جوانان دغدغه این روزهای من است. دغدغه‌ای که وقتی به آن دقیق می‌شوم به بی‌انگیزگی و کرختی مسوولان برای رفع این مشکل بزرگ اجتماعی می‌رسم و نگرانی‌هایم بیشتر می‌شود. انگار سیاستگذاران و مدیران این حوزه دچار بی‌حسی به حقوق همنوع خود شده‌اند و چشم‌شان را روی این مشکل بزرگ بسته‌اند.

دغدغه من بیکاری جوانان است؛ دغدغه‌ای که محصول چند دهه سیاست‌های غلط اقتصادی است و نتیجه‌اش امروز به بار نشسته و ما شاهدیم که جوانان به مسلخ ناامیدی، بزهکاری و فرار از کشور سوق داده شده‌اند.

بحران‌های اجتماعی و اقتصادی کنونی محصول نظم یا بی‌نظمی‌های موجود هستند. دغدغه من این است که تداوم این بی‌نظمی جامعه را به سمت سقوط هدایت می‌کند؛ سقوط اخلاق و تسلط ابتذال. دغدغه من فقط نابرابری فاحشی که بخش بزرگی از جامعه را به فقر و فساد کشانده‌اند نیست، بلکه رژه اشرافیت است که غرور و هویت قربانیان را دائم تحقیر می‌کند و زمینه‌ساز رشد جرم و جرایم می‌شود. اگر در جامعه همه فقیر بودند، امنیت عمومی بیشتر از وضعیتی بود که گروه کثیری گرفتار مسائل بزرگ و گروه اندکی در تجمل و اشرافیت غوطه‌ور باشند. راهنمای عمل سیاستگذاران، نه دغدغه به اصطلاح کارآفرینان که باید دغدغه‌های جویندگان کار باشد. این جابه‌جایی در سیاست‌های بخش عمومی یعنی توجه از نیازهای کارآفرینان به نیازهای جویندگان کار می‌تواند بازگشت مسوولان به تعهدات خود در قبال مردم باشد. آموزش رایگان همگانی، خدمات بهداشت و سلامت رایگان، حق اشتغال همگانی و... همه مسائلی است که مسوولیت تامین آن به عهده دولت است. در قدم اول باید این مسوولیت‌ها توسط مدیران پذیرفته شود و عهده‌دار آنها شوند و بعد از این پذیرش از این وظایف است که می‌شود از آزادسازی قیمت‌ها و اقتصاد آزاد حرف زد و تلاش کرد تا به این اتفاق مهم اقتصادی رسید.

اگر این پذیرش مسوولیت اتفاق بیفتد و مدیران و مسوولان بپذیرند که این حقوق باید کامل و درست در جامعه در دسترس همه مردم باشد، اگر بپذیرند که حق هر جوانی اشتغال است و حق هر پدرومادری، خیال جمع و آسوده از آینده فرزندشان یا حق هر بیماری دسترسی آسان به درمان و... شرط و ضرورت‌های واجب همه سیاستگذاری‌ها به سمت این خواسته‌ها باشد و نه تامین خواسته‌های سرمایه‌داران، برنامه‌ریزی‌های اقتصادی و اجتماعی هم تصحیح می‌شوند و این روند نادرست، اصلاح می‌شود. اما اگر همچنان تامین خواسته‌های صاحبان سرمایه، دغدغه سیاستگذاری‌های ما باشد، وضعیتی را می‌بینیم که امروز شاهدش هستیم. دغدغه‌های ما با سیاستگذاری‌های اشتباه، همچنان بیکاری جوانان باقی می‌ماند. همچنان رنج پدرومادری را می‌بینیم که نمی‌توانند داروی فرزند بیمارشان را تامین کنند، جوانانی را می‌بینیم که بعد از سال‌ها درس‌ خواندن و هزینه برای خانواده به دلیل بیکاری، گرفتار آسیب‌های اجتماعی مختلف می‌شوند. اخباری می‌خوانیم از فسادها و اختلاس‌های چند هزار میلیاردی که اموال عمومی را غارت می‌کند و پتک‌ ناامیدی بر سر فرزندان این سرزمین می‌کوبد و ... راه بازگشت همه این خطاکاری‌ها، بازگشت به مردم و حقوق اولیه مردم است. اگر به دغدغه‌های مردم بازگردیم و برای همان دغدغه‌های به ‌ظاهر چاره‌اندیشی کنیم و از این کرختی و بی‌مسوولیتی بیرون بیاییم، این آشفتگی آرام آرام رفع می‌شود، نظم باز می‌گردد و آن ‌وقت می‌شود برای اقتصاد آزاد و هر شرایط دیگری که ایران را به سمت توسعه می‌برد، قدم برداشت.

کلید واژگان

تبلیغاتپربازدیدترین ها

همه‌ی آنچه درباره‌ی «جمشید شارمهد» و انجمنش می‌دانیمادامه واکنش‌ها به واگذاری تکه‌ای از جنگل هیرکانی به یک شخصهاشمی رفسنجانی نتوانست دانشگاه آزاد را وقف کند، جنگل‌های هیرکانی چطور وقف شدند؟صدور قرار موقوفی تعقیب برای سردار نقدی غیرقانونی است/ درخواست اعاده دادرسی می کنیمبرای ۱۴۰۰ نیاز به تغییر صحنه داریم/چه اشکالی دارد یک پایداری در سبد کاندیداهای ۱۴۰۰ باشد؟بورس چگونه از حباب خارج می‌شود؟«بی قدرتی» اصلاح‌طلبی به دلیل«درقدرتی» است/اصلاح‌طلبی حیات خود را به بند ناف قدرت گره زدهمحمد مهاجری: اصولگرایان از رسیدن به پاستور اطمینان دارندجنایت مرد قناد به خاطر همسر سابقسیاسیون عادل را برمی‌گردانند؟
آخرین اخبار

ایرادات دولت هیچ ربطی به اصلاح‌طلبان نداردبی‌اعتمادی بیشترین آسیب را در مواجهه با بحران و فشار به همراه خواهد داشت/ آذرمنصوریچه کسی می‌گوید که جامعه تاب اقتصاد ریاضتی را ندارد؟اصلاح‌طلبان با نامزد شناخته شده به صحنه انتخابات می‌آیند؟وحدت شرط کافی برای پیروزی اصلاح‌طلبان در انتخابات نیستبالاخره حجاریان از نماینده مجلس به هیات نظارت شکایت کرده است؟منشأ خیلی مفاسد آنجاست که قدرت انتخاب را از مردم سلب یا محدود کنیم / آیا می‌توان نماینده را از حق نمایندگی محروم کرد؟روزنامه کیهان یادش افتاد به سخنرانی چند سال قبل مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی حمله کنداصلاحات از کادرسازی و پوست‌اندازی غافل است/ برای رهبران سیاسی اصلاحات انتقاد از خود بی‌معناستانفجار مهیب در بیروت+تصاویراولین واکنش داماد نعمت زاده به فرارش از کشوربازداشت دو مدیر پرسپولیس تکذیب شدشکایت حجاریان از نماینده عضو جبهه پایداری به کجا رسید؟حسادت یک زن به شوهرش، او را بالای دار برداجیر کردن مرد ایدزی برای قتل مشاور املاک/ دفترچه ای که نقشه قتل را لو داد!القای ناکارآمدی دولت، محور اصلی جنگ روانی دشمن استعضو جامعه روحانیت مبارز: احمدی‌نژاد مهره سوخته استابلاغ پروتکل‌های بهداشتی ماه محرم تا هفته آیندهدلایل عمده نگرانی صهیونیست ها از سند همکاری ایران-چین از نگاه شبکه اسرائیلیتعرفه تست کرونا در بخش دولتی و خصوصی اعلام شد


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved