سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۱۸۵۷

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۰۵/۲۴ ۱۴:۰۵

به مردم بازگردیمبیکاری جوانان دغدغه این روزهای من است. دغدغه‌ای که وقتی به آن دقیق می‌شوم به بی‌انگیزگی و کرختی مسوولان برای رفع این مشکل بزرگ اجتماعی می‌رسم و نگرانی‌هایم بیشتر می‌شود. انگار سیاستگذاران و مدیران این حوزه دچار بی‌حسی به حقوق همنوع خود شده‌اند و چشم‌شان را روی این مشکل بزرگ بسته‌اند.

حسین راغفر در روزنامه اعتماد نوشت، بیکاری جوانان دغدغه این روزهای من است. دغدغه‌ای که وقتی به آن دقیق می‌شوم به بی‌انگیزگی و کرختی مسوولان برای رفع این مشکل بزرگ اجتماعی می‌رسم و نگرانی‌هایم بیشتر می‌شود. انگار سیاستگذاران و مدیران این حوزه دچار بی‌حسی به حقوق همنوع خود شده‌اند و چشم‌شان را روی این مشکل بزرگ بسته‌اند.

دغدغه من بیکاری جوانان است؛ دغدغه‌ای که محصول چند دهه سیاست‌های غلط اقتصادی است و نتیجه‌اش امروز به بار نشسته و ما شاهدیم که جوانان به مسلخ ناامیدی، بزهکاری و فرار از کشور سوق داده شده‌اند.

بحران‌های اجتماعی و اقتصادی کنونی محصول نظم یا بی‌نظمی‌های موجود هستند. دغدغه من این است که تداوم این بی‌نظمی جامعه را به سمت سقوط هدایت می‌کند؛ سقوط اخلاق و تسلط ابتذال. دغدغه من فقط نابرابری فاحشی که بخش بزرگی از جامعه را به فقر و فساد کشانده‌اند نیست، بلکه رژه اشرافیت است که غرور و هویت قربانیان را دائم تحقیر می‌کند و زمینه‌ساز رشد جرم و جرایم می‌شود. اگر در جامعه همه فقیر بودند، امنیت عمومی بیشتر از وضعیتی بود که گروه کثیری گرفتار مسائل بزرگ و گروه اندکی در تجمل و اشرافیت غوطه‌ور باشند. راهنمای عمل سیاستگذاران، نه دغدغه به اصطلاح کارآفرینان که باید دغدغه‌های جویندگان کار باشد. این جابه‌جایی در سیاست‌های بخش عمومی یعنی توجه از نیازهای کارآفرینان به نیازهای جویندگان کار می‌تواند بازگشت مسوولان به تعهدات خود در قبال مردم باشد. آموزش رایگان همگانی، خدمات بهداشت و سلامت رایگان، حق اشتغال همگانی و... همه مسائلی است که مسوولیت تامین آن به عهده دولت است. در قدم اول باید این مسوولیت‌ها توسط مدیران پذیرفته شود و عهده‌دار آنها شوند و بعد از این پذیرش از این وظایف است که می‌شود از آزادسازی قیمت‌ها و اقتصاد آزاد حرف زد و تلاش کرد تا به این اتفاق مهم اقتصادی رسید.

اگر این پذیرش مسوولیت اتفاق بیفتد و مدیران و مسوولان بپذیرند که این حقوق باید کامل و درست در جامعه در دسترس همه مردم باشد، اگر بپذیرند که حق هر جوانی اشتغال است و حق هر پدرومادری، خیال جمع و آسوده از آینده فرزندشان یا حق هر بیماری دسترسی آسان به درمان و... شرط و ضرورت‌های واجب همه سیاستگذاری‌ها به سمت این خواسته‌ها باشد و نه تامین خواسته‌های سرمایه‌داران، برنامه‌ریزی‌های اقتصادی و اجتماعی هم تصحیح می‌شوند و این روند نادرست، اصلاح می‌شود. اما اگر همچنان تامین خواسته‌های صاحبان سرمایه، دغدغه سیاستگذاری‌های ما باشد، وضعیتی را می‌بینیم که امروز شاهدش هستیم. دغدغه‌های ما با سیاستگذاری‌های اشتباه، همچنان بیکاری جوانان باقی می‌ماند. همچنان رنج پدرومادری را می‌بینیم که نمی‌توانند داروی فرزند بیمارشان را تامین کنند، جوانانی را می‌بینیم که بعد از سال‌ها درس‌ خواندن و هزینه برای خانواده به دلیل بیکاری، گرفتار آسیب‌های اجتماعی مختلف می‌شوند. اخباری می‌خوانیم از فسادها و اختلاس‌های چند هزار میلیاردی که اموال عمومی را غارت می‌کند و پتک‌ ناامیدی بر سر فرزندان این سرزمین می‌کوبد و ... راه بازگشت همه این خطاکاری‌ها، بازگشت به مردم و حقوق اولیه مردم است. اگر به دغدغه‌های مردم بازگردیم و برای همان دغدغه‌های به ‌ظاهر چاره‌اندیشی کنیم و از این کرختی و بی‌مسوولیتی بیرون بیاییم، این آشفتگی آرام آرام رفع می‌شود، نظم باز می‌گردد و آن ‌وقت می‌شود برای اقتصاد آزاد و هر شرایط دیگری که ایران را به سمت توسعه می‌برد، قدم برداشت.

کلید واژگان

تبلیغات

پربازدیدترین ها

طرح اولیه مجلس قطعا در جهت کاهش مشارکت مردم خواهد بودغیرقابل پیش بینی ترین انتخابات: ایالت های سرنوشت ساز در انتخابات آمریکا کدامند؟سردار سلامی: آمریکایی‌ها بدانند هر کسی را که در ماجرای ترور ناجوانمردانه سردار سلیمانی نقش داشته است، می‌زنیمفریدون‌ مجلسی: اسرائیل می‌خواهد خود را تا پشت خاک ایران برساندعطریانفر: تصمیم نهایی را باید از زبان خاتمی بشنویمشهروندان بیش از حاکمیت آمادگی دارند به یک زن برای ریاست‌جمهوری رای بدهندسیاسی‌ها اول خیانت می‌کنند بعد می‌گویند «پرستو» بودچه کسانی اولین متهمان سیاسی تاریخ جمهوری اسلامی هستند؟مصطفی تاج‌زاده خطاب به رئیس قوه قضائیه: به ابهامات وکیل نوید افکاری پاسخ دهیدسانسور نام بازرگان / آیا بازرگان چهره ناشناس تاریخ و سیاست ایران است؟
آخرین اخبار

دلیل افزایش قیمت مسکن از زبان وزیر راه و شهرسازیروز پرنوسان برای بورس۱۶۶ فوتی کرونا در ۲۴ ساعت گذشته / ۱۱۴۹ تن بستری شدندغیرقابل پیش بینی ترین انتخابات: ایالت های سرنوشت ساز در انتخابات آمریکا کدامند؟سردار سلامی: آمریکایی‌ها بدانند هر کسی را که در ماجرای ترور ناجوانمردانه سردار سلیمانی نقش داشته است، می‌زنیمفریدون‌ مجلسی: اسرائیل می‌خواهد خود را تا پشت خاک ایران برساندعطریانفر: تصمیم نهایی را باید از زبان خاتمی بشنویمشهروندان بیش از حاکمیت آمادگی دارند به یک زن برای ریاست‌جمهوری رای بدهندطرح اولیه مجلس قطعا در جهت کاهش مشارکت مردم خواهد بودمعاون ارزیابی قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیاء (ص): حدس من این است شلیک به هواپیمای اوکراینی حاصل جنگ الکترونیک آمریکا بودکاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی در هفته‌های اخیر، نگران کننده استتروئیکای اروپا: همچنان به ادامه اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ متعهدیمطرز تهیه پیراشکی مرغ با خمیر فوری بدون مایعبرهانی: استقلال با حفظ بازیکنان امسال حتما جام می‌گیردچرا کودکان از خواب فراری هستند؟طرز تهیه بیسکوییت میوه‌ای با طعمی بی نظیر۱۶ خوراکی جایگزین قرص‌ها و مکمل‌های کلسیمرادیو اربعین راه‌اندازی شد۲ پرسپولیسی تست دوپینگ دادندموج سوم کرونا در کشور و خطر افزایش مرگ‌ و میرها


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved