سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۲۱۶۳

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۰۶/۱۶ ۱۳:۵۴

آذرمنصوری: شاید در تهران و شهرهای بزرگ لیست ندهیمآذرمنصوری قایم مقام حزب اتحاد ملت ایران اسلامی می گوید: قطعا ما با هر وضعیتی در انتخابات شرکت نمی کنیم. اگر ببینیم در تهران فضا به گونه ای است که نمی توانیم نیروهای موثرمان را بفرستیم ممکن است در تهران اصلا لیست ندهیم یا در شهرهای بزرگ وقتی نفرات موثر ما حذف شوند ممکن است لیست ندهیم. امکان دارد در تهران مثلا تنها به پنج نامزد برسیم و از همان تعداد حمایت می کنیم.

به گزارش ایرنا، بخشی از نمایندگان لیست امیدباعث شده اند صدای مردم از تریبون خانه ملت شنیده شود، اما عملکرد بخشی دیگر از نمایندگان قابل دفاع نیست.

گفت و گو با آذر منصوری را در ادامه می‌خوانید:

تدبیر اصلاح طلبان برای این انتخابات چیست؟

آن بخشی که به اصلاح طلبان مربوط می شود و در این انتخابات، ارتباط مستقیم با مشارکت مردم دارد این است که اصلاح طلبان باید دستاوردهای خود در سه انتخابات گذشته به خصوص در انتخابات مجلس دهم را  به مردم گزارش و از آن دفاع کنند. برای مثال اگر قرار است اصلاح طلبان در این انتخابات هم، حضور حداکثری داشته باشند باید اثبات کنند حضور حداکثری شان در انتخابات سال ۹۴ و گسیل کردن لیست امید به مجلس چه دستاوردی برای کشور داشته است؟

در انتخابات سال ۹۴ هدف ما این بود که تا جایی که امکان دارد در تهران و شهرستان ها لیست انتخاباتی ارائه دهیم. اما این راهبرد در جاهایی موفقیت آمیز نبوده و ما را به نتیجه نرسانده است چرا که خیلی از کسانی که در لیست امید قرار گرفتند بعد از رای آوردن، به گونه ای دیگر عمل کردند.

در انتخابات پیش رو هم دو وضعیت ممکن است که راهبرد ما در هر کدام متقاوت است. یکی این که ما با یک انتخابات آزاد مواجه باشیم یعنی بتوانیم بهترین نیروهایمان را در فهرست های انتخاباتی خود قرار دهیم. اما وضعیت دوم این است که ما با همان صحنه ۹۴ مواجه باشیم و رد صلاحیت ها سر جای خود باشد و بخشی از نمایندگان فعلی مجلس هم رد صلاحیت شوند. ترجیح این است که یک اقلیت قدرتمند صاحب نفوذ در مجلس داشته باشیم، چرا که هدفمان فقط این است که صدایمان در مجلس ایران شنیده شود. یعنی دیگر کمیت برایمان مهم نیست بلکه کیفیت افرادی که به مجلس می فرستیم برای ما مهم است. البته این ها همه گزینه های روی میز اصلاح طلبان است و هنوز هیچ جمع بندی روی این موارد انجام نشده است.

اگر اصلاح طلبان بخواهند یک اقلیت قدرتمند به مجلس بفرستند این نیازمند مشارکت حداکثری مردم است. فکر می کنید بتوانید وضعیتی را به وجود آورید که طرفدارانتان حداکثری در انتخابات شرکت کنند؟

ما تلاش خود را خواهیم کرد. تعبیر من این است که مردم در انتخابات آینده با توجه به تجربه ای که در دو سه انتخابات گذشته داشته اند در کنار کمیت لیست به کیفیت لیست هم توجه می کنند. یعنی این که اصلاح طلبان مانند سال ۸۴ لیست هایی را به مردم معرفی کنند موجب جلب مشارکت مردم نخواهد شد. چون فضای رسانه ای و گسترش شبکه های اجتماعی، دسترسی مردم به این شبکه ها و اطلاعات و اخبار و تجربه انتخابات ۹۴ تا ۹۸ به مردم نشان داده است که آنهایی که رای مردم را به دست آورده اند تا چه حد توانسته اند در تحقق خواست مردم موفق عمل کنند؟

بخشی از نمایندگان لیست امید واقعا اثر گذار بوده اند و باعث شده اند صدای مردم از تریبون خانه ملت شنیده شود، همچنین در موقعیت های بسیار مهمی با دولت حداکثر همکاری را داشته اند. اما عملکرد بخشی دیگر از این نمایندگان اصلا قابل دفاع نیست. اگر ما بتوانیم نامزدهایی که موجه تر و شناخته شده تر هستند چه از نمایندگان فعلی و چه از نیروهای موثر دیگری که در فضای سیاسی کشور داریم را در برای انتخابات ترغیب و معرفی کنیم شاید بشود مردم را به مشارکت ترغیب کرد.

البته در سخت ترین شرایط ، این نقطه قوت وجود دارد که نگاه مردم برای بهبود امور کشور به درون است. نگاه به بیرون و این که یک نیروی خارجی بیاید و مشکلات ما را حل کند در بین ایرانیان طرفدار چندانی ندارد.

به هر صورت مردم دو واکنش  در اسفند ۹۸ خواهند داشت یا سکوت می کنند، کنار می کشند و مشارکت نمی کنند یا مشارکت می کنند و گزینه سومی وجود ندارد. اما نهادهای مسوول کشور نباید خیالشان راحت باشد چرا که این سکوت و بی میلی مردم به مشارکت در انتخابات خیلی نگران کننده است.

ولی مسئول بخش مهمی از فقدان یا کاهش مشارکت، اصلاح طلبان نیستنند و نمی توان آن را به گردن اصلاح طلبان انداخت. اگر بخواهیم با نگاهی منصفانه و دقیق به آسیب شناسی موضوع بپردازیم واقعیت این است که در طول سال هایی ۸۴ تا ۹۲ نهادهایی در کنار نهادهای انتخاباتی شکل گرفته اند - هر چند بعضی شان از قبل ۸۴ هم بودند- اما در طول سال های ۸۴ تا ۹۲ آن چنان قدرتی یافته اند که مانع انجام وظایف نهادهای انتخاباتی می شوند، به ویژه وقتی اصلاح طلبان نمی توانند بهترین نیروهایشان را به نهادهای انتخاباتی بفرستند. همین چیزهایی که تحت عنوان دولت موازی و مجلس موازی وجود دارد.

یعنی چه وقتی ما مجلس شورای اسلامی داریم نهادی بالادست مجلس شکل بگیرد که بخواهد کار قانون گذاری انجام دهد؟ تنها نهاد قانون گذاری کشور باید مجلس باشد. وقتی طرح هایی در مجلس درباره مسائلی مانند تابعیت ایرانی کودکانی که پدر غیرایرانی دارند یا کودک همسری یا مواردی در حوزه های امنیت ملی و سیاست خارجی توسط مجلس تصویب می شود ولی این موارد در نهادهای بالادستی با مخالفت روبرو و به قانون تبدیل نمی شود این حتما بر مشارکت مردم اثر منفی می گذارد.

اما به هر ترتیب ما به عنوان نیروهای دموکراسی خواه به هیچ وجه نمی توانیم از انتخابات و صندوق رای چشم پوشی کنیم. به دلیل این که خود همین انتخابات، در بدترین حالت فضایی برای آگاهی بخشی و ترغیب مردم به رصد کردن مسائل مهم کشور است و در بهترین حالت فضایی که بتوانیم بهترین نیروهایمان را چه به صورت حداقلی و چه حداکثری به نهادهای انتخاباتی بفرستیم.

خلاصه کنم. قطعا ما با هر وضعیتی در انتخابات شرکت نمی کنیم. اگر ببنییم در تهران فضا به گونه ای است که نمی توانیم نیروهای موثرمان را بفرستیم ممکن است در تهران اصلا لیست ندهیم. یا در شهرهای بزرگ وقتی نفرات موثر ما حذف شوند، ممکن است لیست ندهیم. امکان دارد در تهران مثلا تنها به ۵ نامزد برسیم و از همان ۵ نفر حمایت می کنیم. ما مسوول مشارکت حداکثری مردم نیستیم. ما با همین ظرفیتمان مردم را به مشارکت در انتخابات ترغیب می کنیم تلاش هم می کنیم این طور شود اما بحث من این است که مشارکت حداکثری مردم الزاماتی دارد و همه این الزامات دست اصلاح طلبان نیست.

کلید واژگان

اخبار مرتبط

آذرمنصوری-بیشترین-انتقادات-به-شورای-عالی-اصلاح-طلبان-درباره-لیست-های-انتخاباتی-است

آذرمنصوری: بیشترین انتقادات به شورای عالی اصلاح طلبان درباره لیست های انتخاباتی است


آذرمنصوری قایم مقام حزب اتحادملت ایران اسلامی و عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان به ایرنا می گوید: تصمیمات شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان شفاف نبوده و به اطلاع مردم نمی رسیده است. بیشترین انتقادات به نحوه بستن لیست های انتخاباتی بوده است. یعنی فرایندی که طی شده تا لیست های انتخاباتی نهایی شده و منتشر شود.

نمره-تک-تک-نمایندگان-فراکسیون-امید-را-به-افکار-عمومی-اعلام-می-کنیم

نمره تک تک نمایندگان فراکسیون امید را به افکار عمومی اعلام می کنیم


آذرمنصوری قایم مقام حزب اتحاد ملت ایران اسلامی و عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاحات می گوید: بر اساس شاخص هایی که در حال تدوین است به تک تک نمایندگان فراکسیون امید مجلس دهم، نمره داده می شود و این نمرات قبل از انتخابات مجلس یازدهم به اطلاع افکارعمومی می رسد.

تبلیغاتپربازدیدترین ها

هیچ‌کس صدای رومینا را نشنیدبا زوج خودرویی محکوم به اعدام بیشتر آشنا شویدقیمت جدید محصولات سایپا اعلام شدسعودی کیست که در ایران آقایی کند؟ لجن می‌مالم بر سرش/ آمریکا غلط می‌کند جلوی قدرت موشکی ایران را بگیردقیمت هر متر خانه‌ در تهران به 17 میلیون تومان رسیدجمهوری خواهان از دونالد ترامپ نا امید شده اند؟ / بایدن همچنان پیشتاز آریزونا و فلوریداتوصیه‌ برجامی بهزاد نبوی به روحانی/درخواست شکوری‌راد برای بررسی دلایل کاهش مشارکت در انتخاباتخاتمی هیچ‌گاه نگفت سیاست را بوسیدم و کنار گذاشتم/عده‌ای معتقد بودند خاتمی باید رادیکال‌تر باشد23 سال بعد/ توییتری ها درباره دوم خرداد چه گفتند؟اصلاح طلبان اصلی سورنا ستاری را قبول ندارند
آخرین اخبار

فواید باورنکردنی نوشیدن آب گرمهشدار ایران به آمریکا: یا باید شکست را بپذیرید یا همچنان تحقیر شویدواکنش وزارت ورزش به تهدید ۴ باشگاه لیگ برتری برای انصراف از لیگآث میلان به جمع مشتریان سردار آزمون اضافه شدوزیر دفاع: اگر خلیج فارس ناامن شود، برای همه‌ی کشورهای منطقه ناامن خواهد بودآخرین خبر از ادغام بانک‌ها از زبان رییس کل بانک مرکزیجولان موبایل‌های قاچاق در بازار با کد اتباع خارجی!نتیجه افراط و تفریط بروز تتلو و قتل‌های ناموسی استمادرکُشی فجیع در زنجان۲۳۰ رأی از کدام سمت به سبد قالیباف ریخته شد؟/۸ رأی باطله مشکوکنهادهایی در درون نظام کاملاً آشکارا از فعالیت اصلاح‌طلبان ممانعت به عمل می‌آورندروسیه لغو معافیت هسته‌ای ایران توسط آمریکا را تاسف‌آور خواند۲ راهکار کنفدراسیون فوتبال آسیا برای ادامه لیگ قهرمانانترامپ خطاب به معترضان آمریکایی: هدف تیراندازی ارتش قرار خواهید گرفت به ضرر آمریکا استآمادگی بورس کالا برای آغاز معاملات پیش فروش متری مسکنتیم‌های لیگ برتری چند - چند هستند؟خطر موج جدید کرونا با بازگشایی قهوه‌خانه‌هاگوشت قرمز گران شد؟سازمان انرژی اتمی: خبرهای خوشی از صنعت هسته‌ای ایران در راه استچرا ارزش برگه‌های یک میلیونی سهام عدالت، کم‌تر از یک میلیون است؟


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved