سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۲۱۷۴

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۰۶/۱۷ ۱۱:۴۶

انتخابات و اصلاحاتی که دور نیستسیاست‌ورزی نیز مشی و روندی است که قرار است ما را به یک ارتقا و منزلت اجتماعی و به عبارت دیگر همان زندگی «هر روز بهتر از دیروز» برساند. به باور من باید این سیاست‌ورزی در مسیر اصلاح‌طلبی به کار بسته شود و ما را به آن نقطه برساند.

محمد عطریانفر، فعال سیاسی، در روزنامه اعتماد مطرح کرد:

1- آیا سیاست‌ورزی ممکن است؟ آری

سیاست‌ورزی نیز مشی و روندی است که قرار است ما را به یک ارتقا و منزلت اجتماعی و به عبارت دیگر همان زندگی «هر روز بهتر از دیروز» برساند. به باور من باید این سیاست‌ورزی در مسیر اصلاح‌طلبی به کار بسته شود و ما را به آن نقطه برساند.

2- آیا اصلاح‌طلبی در ایران ممکن است؟ آری

هر گاه صحبت‌ از اصلاح‌طلبی و اصلاح‌گرایی مطرح می‌شود، ذهن ما بیشتر از آنکه در امر اصلاح‌طلبی و اصلاح‌گرایی، متمرکز حاکمیت نظام شود باید متوجه ذهن طبقه متوسط باشد. به عبارت دیگر اصلاح‌طلبی در ذهن طبقه متوسط جامعه توسعه و وزن نیرومندی پیدا کرده است.

در حقیقت این روند اصلاح‌طلبی را باید در جامعه توصیف کرد، روندی که بخشی از مطالبات جامعه است. حال وقتی چنین سوالی مطرح می‌شود که آیا اساسا اصلاح‌طلبی در جامعه امکان‌پذیر است، طرح این سوال می‌تواند از آن جهت باشد که این ذهن پرسشگر معطوف به اصلاح‌طلبی آمرانه
است.

این درحالی است که وزن اصلاح‌طلبی که برخاسته و برگرفته از جامعه ایرانی است و این جامعه منبع و منشأ آن است همچنان بالنده است و وقتی ذهن به این سوال می‌رسد برای این است که نهادهای قدرت به نوعی در فرآیند زندگی مردم به ‌ویژه در بخش مردم‌سالاری مشکلاتی را ایجاد می‌کنند که این تصور و این علامت سوال شکل می‌گیرد که آیا اساسا اصلاح‌طلبی می‌تواند در جامعه ما محقق شود و جنبه عملی به خود بگیرد.

به نظرم باید این باور را در خود تقویت کنیم از این امر قطعی که جزو خواست ملی است نباید مایوس شویم و باید به سمت رفع موانع قدم ‌برداریم.

3- آیا انتخابات در ایران ممکن است؟ آری

انتخابات به عنوان یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین رکن دموکراسی از زمان امام(ره) در کشور ما شکل گرفت و تا حدودی نهادینه شد. در طول این‌ سال‌ها دست‌اندازها و بن‌بست‌های بسیاری بر سر راه انتخابات قابل اعتماد قرار گرفت که با وجود همه ‌آنها باور من این است که ما می‌توانیم یک انتخابات واقعی داشته‌ باشیم.

البته این صحبت‌ به معنای این‌ نیست که در این مسیر هیچ مشکلی نخواهیم داشت؛ بلکه برعکس معتقدم برای رسیدن به این نقطه احتمالا با یک‌ سری مشکلات روبه‌رو باشیم که البته این مشکلات بیشتر به نهادهای اجرایی و نظارتی بازمی‌گردد که لازم است با گفت‌وگو و مذاکره سازنده و اعتمادآفرین با این نهادها بر بخشی از این مشکلات و گرفتاری‌ها فائق بیاییم.

طبیعی است که اگر بتوانیم این مشکلات را مرتفع کنیم، می‌توانیم با اعتماد بیشتری به این باور برسیم که انتخابات یعنی همان مهم‌ترین رکن دموکراسی در آینده به عنوان بهترین راه و تکیه‌گاه اصلی انتقال قدرت محسوب شود و با تحقق این امر اعتماد مردم به این فرآیند بیشتر شود.

کلید واژگان

تبلیغاتپربازدیدترین ها

همه‌ی آنچه درباره‌ی «جمشید شارمهد» و انجمنش می‌دانیمادامه واکنش‌ها به واگذاری تکه‌ای از جنگل هیرکانی به یک شخصهاشمی رفسنجانی نتوانست دانشگاه آزاد را وقف کند، جنگل‌های هیرکانی چطور وقف شدند؟صدور قرار موقوفی تعقیب برای سردار نقدی غیرقانونی است/ درخواست اعاده دادرسی می کنیمبرای ۱۴۰۰ نیاز به تغییر صحنه داریم/چه اشکالی دارد یک پایداری در سبد کاندیداهای ۱۴۰۰ باشد؟بورس چگونه از حباب خارج می‌شود؟«بی قدرتی» اصلاح‌طلبی به دلیل«درقدرتی» است/اصلاح‌طلبی حیات خود را به بند ناف قدرت گره زدهمحمد مهاجری: اصولگرایان از رسیدن به پاستور اطمینان دارندجنایت مرد قناد به خاطر همسر سابقسیاسیون عادل را برمی‌گردانند؟
آخرین اخبار

ایرادات دولت هیچ ربطی به اصلاح‌طلبان نداردبی‌اعتمادی بیشترین آسیب را در مواجهه با بحران و فشار به همراه خواهد داشت/ آذرمنصوریچه کسی می‌گوید که جامعه تاب اقتصاد ریاضتی را ندارد؟اصلاح‌طلبان با نامزد شناخته شده به صحنه انتخابات می‌آیند؟وحدت شرط کافی برای پیروزی اصلاح‌طلبان در انتخابات نیستبالاخره حجاریان از نماینده مجلس به هیات نظارت شکایت کرده است؟منشأ خیلی مفاسد آنجاست که قدرت انتخاب را از مردم سلب یا محدود کنیم / آیا می‌توان نماینده را از حق نمایندگی محروم کرد؟روزنامه کیهان یادش افتاد به سخنرانی چند سال قبل مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی حمله کنداصلاحات از کادرسازی و پوست‌اندازی غافل است/ برای رهبران سیاسی اصلاحات انتقاد از خود بی‌معناستانفجار مهیب در بیروت+تصاویراولین واکنش داماد نعمت زاده به فرارش از کشوربازداشت دو مدیر پرسپولیس تکذیب شدشکایت حجاریان از نماینده عضو جبهه پایداری به کجا رسید؟حسادت یک زن به شوهرش، او را بالای دار برداجیر کردن مرد ایدزی برای قتل مشاور املاک/ دفترچه ای که نقشه قتل را لو داد!القای ناکارآمدی دولت، محور اصلی جنگ روانی دشمن استعضو جامعه روحانیت مبارز: احمدی‌نژاد مهره سوخته استابلاغ پروتکل‌های بهداشتی ماه محرم تا هفته آیندهدلایل عمده نگرانی صهیونیست ها از سند همکاری ایران-چین از نگاه شبکه اسرائیلیتعرفه تست کرونا در بخش دولتی و خصوصی اعلام شد


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved