سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۲۱۸۰

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۰۶/۱۷ ۱۲:۲۹

دوگانه اصلاح ‌طلبان دموکرات- بروکراتاصلاح‌طلبان در شرایط فعلی تنها می‌توانند پای خود را لای در بگذارند تا دری که جریان مقابل می‌خواهد ببندد، بسته نشود. اما نمی‌توانند منجر به باز شدن کامل آن در شوند و به این ترتیب نمی‌توانند رضایت بدنه اجتماعی اصلاحات را جلب کنند.

حسین نورانی‌نژاد در روزنامه اعماد مطرح کرد:

1- آیا سیاست‌ورزی در ایران ممکن است؟ مشروط

پاسخ این پرسش به نوع سیاست‌ورزی مدنظر نزد طراح این پرسش بستگی دارد. امروز سیاست‌ورزی اصلاح‌طلبانه پارلمانتاریستی که بخواهد به شیوه ایجابی اهدافی را دنبال کند تا حد بسیاری دشوار شده است. در واقع سیاست‌ورزی اصلاح‌طلبانه پارلمانتاریستی تا اطلاع ثانونی حداکثر می‌تواند سویه سلبی داشته باشد. اما به نظر می‌رسد، سویه‌های ایجابی با رویکرد اصلاح‌طلبی دموکراسی‌خواه در شرایط حاضر میسر نیست و هر نیرویی که به این سمت می‌رود بعد از رسیدن به قدرت، ساختار مانع تاثیرگذاری آن نیروها می‌شود. اما اگر مقصود سیاست‌ورزی اصلاح‌طلبانه جامعه‌محور مدنظر پرسشگر باشد، که خود آقای حجاریان این عبارت را در میان جامعه ایران جا انداخته‌اند، کماکان میسر است. البته جامعه‌محوری نهادگرا مبتنی بر نهادهای رسمی هم بدلیل محدودیت‌های موجود امکان تحرک چندانی ندارند اما در اشکال دیگر آن مانند سیاست‌ورزی جامعه‌محور شبکه‌ای یا مبتنی بر هسته‌ها که در درون جامعه شکل می‌گیرد و با استفاده از ابزارهای اطلاع‌رسانی شبکه‌ای جدید مانند شبکه‌های اجتماعی امکان شکل‌گیری می‌یابد کماکان امکان سیاست‌ورزی وجود دارد. البته معمولا شکل این نوع سیاست‌ورزی‌ها بیشتر رویکرد اعتراضی و سلبی دارد و در این رویکرد هم هر گاه سویه‌های ایجابی اصلاح‌طلبی دموکراسی‌خواه دنبال شود درنهایت باید به حضور در قدرت یا تاثیرگذاری بر آن جهت اعمال اصلاحات لازم ختم شود که تجاربی چون دولت روحانی به‌خصوص دولت دوم نشان می‌دهد که چندان امیدبخش نیست و ساختار واقعی قدرت مانع از تغییرات مطلوب می‌شود.

2- آیا اصلاح‌طلبی در ایران ممکن است؟ مشروط

باید ابتدا مشخص شود که کدام اصلاح‌طلبی مدنظر است؟ اگر اصلاح‌طلبی دموکراسی‌خواهان را مدنظر قرار دهیم در شرایط حاضر به نظر می‌رسد که بسیار دشوار باشد. اما اگر نیروهای بروکراتِ اصلاح‌طلبان مدنظرباشند که یک بخش اداری به وجود آورده‌اندو این شرکت یا اداره اصلاحات نسبتی حداقلی با بدنه اجتماعی اصلاحات دارد و در مسیر خود گام‌هایی حداقلی برمی‌دارند که بیشتر در بازه زمانی بلندمدت مسبب نارضایتی‌های می‌شود. به همین دلیل در شرایط حاضر می‌توان گفت با توجه به مشکلاتی که برای دولت روحانی به وجود آمد و اینکه خود اصلاح‌طلبان، پیشانی خود را از رفورمیست‌های گرفتند و به دست رفورمرها دادند، وضعیت اصلاح‌طلبان با مشکلاتی روبه‌رو شده است و به این ترتیب امروز اصلاح‌طلبان دموکرات، جای خود را به اصلاح‌طلبان بروکرات دادند و این افراد بیشتر یا با سکوت یا با گفت‌وگوهایی در پشت پرده به اهدافی حداقلی دست پیدا کرده‌اند که معمولا این یافته‌ها، رضایت بدنه اجتماعی اصلاح‌‌طلبان را جلب نمی‌کند و هر گاه اصلاحات بدنه اجتماعی خود را از کف بدهند، پایی در قدرت هم نخواهند داشت.

3- آیا انتخابات در ایران ممکن است؟ مشروط

در امتداد پاسخ‌های پیشین باید بگویم که اگر انتخابات به صورت معنادار برای دموکراسی‌خواهان که بتوانند خواسته‌های ایجابی بدنه اصلاح‌طلبان و تحول‌خواهان را برآورده کند، پاسخ خیر است. اصلاح‌طلبان در شرایط فعلی تنها می‌توانند پای خود را لای در بگذارند تا دری که جریان مقابل می‌خواهد ببندد، بسته نشود. اما نمی‌توانند منجر به باز شدن کامل آن در شوند و به این ترتیب نمی‌توانند رضایت بدنه اجتماعی اصلاحات را جلب کنند. این عمل منجر به درهای باز نمی‌شود و فقط جلوی بسته ‌شدن در را می‌گیرد.

کلید واژگان

تبلیغاتپربازدیدترین ها

تندروها می‌خواهند خودشان با آمریکا توافق کنندوزارت نفت با عرضه پالایشگاه‌ها در صندوق ETF مخالف نیستنقد عباس عبدی بر تاثیرگذاری توییتر بر تصمیم‌گیری‌ها در قوه قضاییهایرادات دولت هیچ ربطی به اصلاح‌طلبان نداردتئوریسین‌های اصلاحات هنوز در حال و هوای سال ۷۶ هستند/ مردم می‌گویند این‌ها سر و ته یک کرباسندصدور قرار موقوفی تعقیب برای سردار نقدی غیرقانونی است/ درخواست اعاده دادرسی می کنیمتیمی که در حال شکست است، نفرات خود را تعویض می‌کندعده‌ای نمی‌خواهند واقعیت‌های جنگ اقتصادی و کرونا را ببینندمجلسی: وقت خوبی برای مذاکره نیستاصلاح‌طلبان با نامزد شناخته شده به صحنه انتخابات می‌آیند؟
آخرین اخبار

مجلسی: وقت خوبی برای مذاکره نیستجزئیات جدید از بازداشت عوامل تیراندازی در سعادت‌آباددارادوم را بیشتر بشناسیدپاسخ اسعدیان به حاشیه‌های انتخابات خانه سینما: وارد دعوا نشویمبرنامه مرحله نیمه نهایی جام حذفی اعلام شد / داربی ۵ شهریورچرا برخی افراد به نوع شدید کووید-۱۹ مبتلا می‌شوند؟عده‌ای نمی‌خواهند واقعیت‌های جنگ اقتصادی و کرونا را ببینندواکسن ایرانی کرونا بزودی ارزیابی بالینی می شوداحمدی‌نژاد به تاریخ پیوسته استاصلاحات ساختاری کلید نخورد، شاید خیلی زود دیر شود / جامعه مدنی ضعیف و مردم فرسوده شده‌اندنفت به جای طلا/ حسین مرعشیاصلاح‌طلبان تماشاچی انتخابات ۱۴۰۰؟ /خباز: سکوت بزرگان شایسته نیستعباس عبدی:حرفهای فتاح خنده دار بود/نقش‌بازی کردن هم قلق داردروزنامه «جهان صنعت» توقیف شدظریف: برای استرداد پول‌های بلوکه شده از روش‌های مختلف استفاده می‌کنیمتندروها می‌خواهند خودشان با آمریکا توافق کنندتوافق اولیه علی علیپور با باشگاه چینیفاش شدن جزئیات جدید درباره محموله مرگباری که بیروت را منفجر کردنقد عباس عبدی بر تاثیرگذاری توییتر بر تصمیم‌گیری‌ها در قوه قضاییهسقوط مرگبار دختر 16ساله از پشت بام مدرسه/ خواستگار او بازداشت شد


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved