سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۲۲۷۸

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۰۶/۲۷ ۱۷:۴۹

شبکه‌های اجتماعی مجازی چگونه صدای دختر آبی را به ورزشگاه‌ها رساندند؟/محمد رهبری
به گزارش اصلاحات پرس، محمد رهبری- پژوهشگر شبکه‌های اجتماعی مجازی در یادداشتی نوشت:

همه‌ی عالم بدونن، همه‌مون عین هم هستیم
مرد و زن فرقی نداره، عاشقای فوتبال هستیم

این شعاری بود که در عصر روز یکشنبه در ورزشگاه رشت توسط هواداران بازیکنان تیم داماش گیلان در حمایت از ورود زنان به ورزشگاه طنین انداز شد. شعاردهندگان، به دنبال خودسوزی سحر خدایاری، خواهان حضور زنان در ورزشگاه‌ها شده‌اند. اما چگونه است که حضور زنان در ورزشگاه‌ها برای فوتبال‌دوستانی که به ورزشگاه می‌روند و سال‌ها به غیبت زنان در ورزشگاه‌ها توجهی نداشتند برجسته شده و امروز این‌گونه به بیان مطالبه خود می‌پردازند؟ پاسخ را باید در تحولات ناشی از توسعه اینترنت و شبکه‌های اجتماعی مجازی جستجو کرد.


گسترش شبکه‌های اجتماعی مجازی و پیام‌رسان‌های مبتنی بر موبایل، به شکل‌گیری جنبش‌های خشونت‌پرهیز، خودجوش و بی‌رهبر کمک کرده است. جنبش اعتراضی «خشمگین‌ها» در اسپانیا، جنبش اشغال وال استریت، جنبش‌های اعتراضی در برزیل در سال 2015 و بسیاری از جنبش‌های اجتماعی دیگر در سالیان اخیر حاوی این ویژگی بوده‌اند. اما در ایران معمولا کمتر پیش آمده است که چنین جنبش‌هایی امکان شکل‌گیری پیدا کنند. اعتراضات معمولا در فضای مجازی مطرح می‌شوند و پس از مدتی به دست فراموشی سپرده می‌شوند.

مطالبه حضور زنان در ورزشگاه‌ها نیز یکی از مطالباتی است که می‌توان پس از مدتی به سرنوشت دیگر مطالبات عمومی دچار شود و مطالبه تحریم حضور در ورزشگاه به این فراموشی مقطعی می‌تواند کمک کند.

پس از خودسوزی سحر خدایاری و عمومی‌تر شدن مطالبه حضور زنان در ورزشگاه‌ها، بسیاری از کاربران فضای مجازی و فعالان رسانه‌ای و حتی بازیکنان فوتبال، خواستار تحریم حضور مردان در ورزشگاه‌ها شدند. آن‌ها معتقدند که بهترین واکنش به ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه، تحریم آن است. اما آیا واقعا تحریم بهترین راه حل است؟


واقعیت آن است که تحریم حضور در ورزشگاه اگرچه اقدامی همدلانه در اعتراض به ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه است، اما راه حل مناسبی برای تحقق مطالبه حضور زنان در ورزشگاه نیست. چرا که همان‌گونه که منتقدان این طرح می‌گویند، پر کردن ورزشگاه‌ها به سادگی امکان‌پذیر است و نمی‌توان جلوی حضور مردم در استادیوم‌ها را گرفت.

اما از سوی دیگر، برخی دیگر از کاربران فضای مجازی، پیشنهاد حضور در ورزشگاه و سر دادن شعار در راستای حمایت از حضور زنان در ورزشگاه‌ها را مطرح کردند. مشابه با آنچه پیش از بازی داماش گیلان شاهد آن بودیم. حامیان این ایده معتقدند که متقاعد کردن 20هزار نفر برای خریدن بلیط و سر دادن شعار یکسان، راحت‌تر از قانع کردن 15 میلیون نفر برای نخریدن 80هزار بلیط است.

اما چگونه آن 20هزار نفر متقاعد و هماهنگ می‌شوند؟

کاستلز معتقد است که موجودیت جنبش‌های اجتماعی در عصر جامعه شبکه‌ای در فضای آزاد اینترنت محقق می‌شود و به علت شبکه‌ای بودن این جنبش‌ها که در شبکه‌های اجتماعی مجازی شکل‌ می‌گیرند، کارکردهایی نظیر هماهنگی امکان‌پذیر می‌شود. به این ترتیب این جنبش‌ها از طریق ارتباطات افقی هماهنگ شده و نیازی به یک مرکز کنترل و فرد مشخص، رهبری رسمی یا سازمانی عمودی برای توزیع اطلاعات و دستورالعمل‌ها ندارند.

شعارهای دلنشین طرفداران تیم داماش گیلان نشان از همین هماهنگی از طریق ارتباطات افقی دارد. هیچ سازمان یا گروه مشخصی این تماشاگران را به حضور در ورزشگاه و دادن شعار دعوت نکرده است. در عوض، مطالبه حضور در ورزشگاه‌ها در فضای مجازی از طریق ارتباطات افقی پررنگ شده و به یک مطالبه فراگیر تبدیل شده و حالا در قالب این شعارها بروز پیدا کرده است.

حجم زیاد مطالب منتشر شده در تلگرام، اینستاگرام و توئیتر نیز حاکی از همین مسأله است که مطالبه حضور زنان در ورزشگاه‌ها از طریق ارتباطات افقی در فضای مجازی فراگیر شده است. به عنوان نمونه، در توئیتر در روزهای 19، 20 و 21 شهریور ماه شاهد انتشار 48هزار توئیت و 134هزار ریتوئیت و تولد پرلایک‌ترین توئیت به زبان فارسی در سال 98 با هشتگ #دختر_آبی حکایت از همین موضوع دارد.

بنابراین به نظر می‌رسد که با فراگیرتر شدن مطالبه حضور زنان در ورزشگاه‌ها، دعوت به تحریم شرکت در ورزشگاه، استراتژی غلطی بوده است. واقعیت نیز آن است که جنبش‌های اجتماعی معاصر اگرچه معمولا در شبکه‌های اجتماعی آغاز می‌شوند، اما تنها زمانی مورد توجه قرار می‌گیرند که در عرصه عمومی نیز بروز پیدا کنند. معمولا در تمامی جنبش‌های دوران جدید، یک مکان نمادین برای این امر انتخاب می‌شوند؛ در آمریکا وال استریت به عنوان نمادی برای اشغال انتخاب شد و در اسپانیا میدان «پوئرتا دل سول». فضای جنبش همیشه از تعامل بین فضای جریان‌ها در اینترنت از یک سو و فضای مکان‌های اشغال شده و ساختمان‌های نمادین از سوی دیگر ساخته می‌شود. کاستلز این پیوند فضای سایبر و فضای شهری را، فضای خودمختاری یا «فضای دورگه» می‌نامد که اجازه خودمختاری جنبش را از طریق فضای آزاد شبکه‌ها فراهم می‌کند.

ورزشگاه رشت در روز یکشنبه، تبدیل به یک فضای دورگه شده بود. یک مطالبه اجتماعی در شبکه‌های مجازی شکل گرفت و حالا در یک فضای شهری بروز پیدا کرد. امری که بدون هماهنگی هیچ سازمان و گروهی و صرفا از طریق تعاملات افقی در فضای مجازی امکان‌پذیر شده است. این فضاهای دورگه را نباید دست کم گرفت.

تبلیغاتپربازدیدترین ها

دفاع عجیب کمیسیون تحقیق مجلس از تاجگردونکرونا باعث شد دولت ناچار به پناه بردن به بورس شود/ نهادها در برابر تغییر مقاومت می‌کنندماجرای جهانبخش، داماش و فدراسیون فوتبال چیست؟/ بوی پول می‌آید!بهترین روش ها برای افزایش طول عمر باطری لپ‌تاپاصلاح طلبان بر سر دو راهی/گردش از نوری به نبویآخرین جزئیات از حکم اعدام 3 بازداشت‌شده اعتراضات آبان/وکلا امکان دسترسی به پرونده را نداشته‌انداکران فیلم‌های خارجی؛ فرمولی تازه برای نجات سینمای ایران!؟قاضی مسعودی مقام: علیه مدیران هر بانکی که اسناد کذب ارائه دهد اعلام جرم می‌کنیممصباحی مقدم : اقتصادکشور نه دست اصولگراها بوده نه اصلاح طلبهابا دانستن این موارد کمتر به تعمیرکاران خودرو مراجعه کنید
آخرین اخبار

سعادتمند: محرومیت استقلال از پنجره نقل و انتقالات صحت نداردپرسپولیس در آستانه محرومیت از ۳ پنجره نقل و انتقالاتیتکذیب صدور دستور اعاده دادرسی سه محکوم اعدامی حوادث آبان ماهجشنواره حمایت از جهش تولید بیمه ایران از اول مرداد آغاز می شودنامه دبیر‌کل حزب اتحاد به رئیس قوه قضاییه: اعدام نکنیدشورای نگهبان تصمیم می‌گیرد چه کسی کاندیدای اصلاحات باشد/دست اصلاح‌طلبان در انتخابات باز نیستقاضی مسعودی مقام خطاب به متهم سجاد: از سوابقتان می‌گویید درحالیکه باید درباره منزل مسکونی در یکی از کشورها و ۸۰۰ سکه بگوییدبازپرس پرونده آنتونف 140خبر داد: دست‌کاری در پرونده سقوطقاتل : دوستم را کشتم چون با یک زن متأهل رابطه داشتجنایت در نیمه شب/ جنازه زن جوان را به آتش کشیدندتوضیح همایون شجریان درباره ادعای احمدی نژادوزیر بهداشت اعلام کرد: عرضه تولید داخلی "رمدسیویر" از هفته آیندهدرخواست تمدید محدودیت‌های کرونایی در تهرانسرایت ویروس کرونا در قم سه تا پنج برابر افزایش یافته استصعود بورس تا کجا؟تست پنج بازیکن کرونایی استقلال منفی شدرییس سازمان مدیریت بحران: دعا کنیم زلزله در تهران نیایدکلیات طرح مالیات بر خانه‌های خالی تصویب شدمقصر اصلی مشکلات برجام قانون‌شکنان ‌آمریکا هستندشیر و اژدها


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved