سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۲۲۷۸

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۰۶/۲۷ ۱۷:۴۹

شبکه‌های اجتماعی مجازی چگونه صدای دختر آبی را به ورزشگاه‌ها رساندند؟/محمد رهبری
به گزارش اصلاحات پرس، محمد رهبری- پژوهشگر شبکه‌های اجتماعی مجازی در یادداشتی نوشت:

همه‌ی عالم بدونن، همه‌مون عین هم هستیم
مرد و زن فرقی نداره، عاشقای فوتبال هستیم

این شعاری بود که در عصر روز یکشنبه در ورزشگاه رشت توسط هواداران بازیکنان تیم داماش گیلان در حمایت از ورود زنان به ورزشگاه طنین انداز شد. شعاردهندگان، به دنبال خودسوزی سحر خدایاری، خواهان حضور زنان در ورزشگاه‌ها شده‌اند. اما چگونه است که حضور زنان در ورزشگاه‌ها برای فوتبال‌دوستانی که به ورزشگاه می‌روند و سال‌ها به غیبت زنان در ورزشگاه‌ها توجهی نداشتند برجسته شده و امروز این‌گونه به بیان مطالبه خود می‌پردازند؟ پاسخ را باید در تحولات ناشی از توسعه اینترنت و شبکه‌های اجتماعی مجازی جستجو کرد.


گسترش شبکه‌های اجتماعی مجازی و پیام‌رسان‌های مبتنی بر موبایل، به شکل‌گیری جنبش‌های خشونت‌پرهیز، خودجوش و بی‌رهبر کمک کرده است. جنبش اعتراضی «خشمگین‌ها» در اسپانیا، جنبش اشغال وال استریت، جنبش‌های اعتراضی در برزیل در سال 2015 و بسیاری از جنبش‌های اجتماعی دیگر در سالیان اخیر حاوی این ویژگی بوده‌اند. اما در ایران معمولا کمتر پیش آمده است که چنین جنبش‌هایی امکان شکل‌گیری پیدا کنند. اعتراضات معمولا در فضای مجازی مطرح می‌شوند و پس از مدتی به دست فراموشی سپرده می‌شوند.

مطالبه حضور زنان در ورزشگاه‌ها نیز یکی از مطالباتی است که می‌توان پس از مدتی به سرنوشت دیگر مطالبات عمومی دچار شود و مطالبه تحریم حضور در ورزشگاه به این فراموشی مقطعی می‌تواند کمک کند.

پس از خودسوزی سحر خدایاری و عمومی‌تر شدن مطالبه حضور زنان در ورزشگاه‌ها، بسیاری از کاربران فضای مجازی و فعالان رسانه‌ای و حتی بازیکنان فوتبال، خواستار تحریم حضور مردان در ورزشگاه‌ها شدند. آن‌ها معتقدند که بهترین واکنش به ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه، تحریم آن است. اما آیا واقعا تحریم بهترین راه حل است؟


واقعیت آن است که تحریم حضور در ورزشگاه اگرچه اقدامی همدلانه در اعتراض به ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه است، اما راه حل مناسبی برای تحقق مطالبه حضور زنان در ورزشگاه نیست. چرا که همان‌گونه که منتقدان این طرح می‌گویند، پر کردن ورزشگاه‌ها به سادگی امکان‌پذیر است و نمی‌توان جلوی حضور مردم در استادیوم‌ها را گرفت.

اما از سوی دیگر، برخی دیگر از کاربران فضای مجازی، پیشنهاد حضور در ورزشگاه و سر دادن شعار در راستای حمایت از حضور زنان در ورزشگاه‌ها را مطرح کردند. مشابه با آنچه پیش از بازی داماش گیلان شاهد آن بودیم. حامیان این ایده معتقدند که متقاعد کردن 20هزار نفر برای خریدن بلیط و سر دادن شعار یکسان، راحت‌تر از قانع کردن 15 میلیون نفر برای نخریدن 80هزار بلیط است.

اما چگونه آن 20هزار نفر متقاعد و هماهنگ می‌شوند؟

کاستلز معتقد است که موجودیت جنبش‌های اجتماعی در عصر جامعه شبکه‌ای در فضای آزاد اینترنت محقق می‌شود و به علت شبکه‌ای بودن این جنبش‌ها که در شبکه‌های اجتماعی مجازی شکل‌ می‌گیرند، کارکردهایی نظیر هماهنگی امکان‌پذیر می‌شود. به این ترتیب این جنبش‌ها از طریق ارتباطات افقی هماهنگ شده و نیازی به یک مرکز کنترل و فرد مشخص، رهبری رسمی یا سازمانی عمودی برای توزیع اطلاعات و دستورالعمل‌ها ندارند.

شعارهای دلنشین طرفداران تیم داماش گیلان نشان از همین هماهنگی از طریق ارتباطات افقی دارد. هیچ سازمان یا گروه مشخصی این تماشاگران را به حضور در ورزشگاه و دادن شعار دعوت نکرده است. در عوض، مطالبه حضور در ورزشگاه‌ها در فضای مجازی از طریق ارتباطات افقی پررنگ شده و به یک مطالبه فراگیر تبدیل شده و حالا در قالب این شعارها بروز پیدا کرده است.

حجم زیاد مطالب منتشر شده در تلگرام، اینستاگرام و توئیتر نیز حاکی از همین مسأله است که مطالبه حضور زنان در ورزشگاه‌ها از طریق ارتباطات افقی در فضای مجازی فراگیر شده است. به عنوان نمونه، در توئیتر در روزهای 19، 20 و 21 شهریور ماه شاهد انتشار 48هزار توئیت و 134هزار ریتوئیت و تولد پرلایک‌ترین توئیت به زبان فارسی در سال 98 با هشتگ #دختر_آبی حکایت از همین موضوع دارد.

بنابراین به نظر می‌رسد که با فراگیرتر شدن مطالبه حضور زنان در ورزشگاه‌ها، دعوت به تحریم شرکت در ورزشگاه، استراتژی غلطی بوده است. واقعیت نیز آن است که جنبش‌های اجتماعی معاصر اگرچه معمولا در شبکه‌های اجتماعی آغاز می‌شوند، اما تنها زمانی مورد توجه قرار می‌گیرند که در عرصه عمومی نیز بروز پیدا کنند. معمولا در تمامی جنبش‌های دوران جدید، یک مکان نمادین برای این امر انتخاب می‌شوند؛ در آمریکا وال استریت به عنوان نمادی برای اشغال انتخاب شد و در اسپانیا میدان «پوئرتا دل سول». فضای جنبش همیشه از تعامل بین فضای جریان‌ها در اینترنت از یک سو و فضای مکان‌های اشغال شده و ساختمان‌های نمادین از سوی دیگر ساخته می‌شود. کاستلز این پیوند فضای سایبر و فضای شهری را، فضای خودمختاری یا «فضای دورگه» می‌نامد که اجازه خودمختاری جنبش را از طریق فضای آزاد شبکه‌ها فراهم می‌کند.

ورزشگاه رشت در روز یکشنبه، تبدیل به یک فضای دورگه شده بود. یک مطالبه اجتماعی در شبکه‌های مجازی شکل گرفت و حالا در یک فضای شهری بروز پیدا کرد. امری که بدون هماهنگی هیچ سازمان و گروهی و صرفا از طریق تعاملات افقی در فضای مجازی امکان‌پذیر شده است. این فضاهای دورگه را نباید دست کم گرفت.

تبلیغاتپربازدیدترین ها

هیچ‌کس صدای رومینا را نشنیدبا زوج خودرویی محکوم به اعدام بیشتر آشنا شویدقیمت جدید محصولات سایپا اعلام شدسعودی کیست که در ایران آقایی کند؟ لجن می‌مالم بر سرش/ آمریکا غلط می‌کند جلوی قدرت موشکی ایران را بگیردقیمت هر متر خانه‌ در تهران به 17 میلیون تومان رسیدجمهوری خواهان از دونالد ترامپ نا امید شده اند؟ / بایدن همچنان پیشتاز آریزونا و فلوریداتوصیه‌ برجامی بهزاد نبوی به روحانی/درخواست شکوری‌راد برای بررسی دلایل کاهش مشارکت در انتخاباتخاتمی هیچ‌گاه نگفت سیاست را بوسیدم و کنار گذاشتم/عده‌ای معتقد بودند خاتمی باید رادیکال‌تر باشد23 سال بعد/ توییتری ها درباره دوم خرداد چه گفتند؟اصلاح طلبان اصلی سورنا ستاری را قبول ندارند
آخرین اخبار

تاکنون ۱۴۶ هزار و ۶۶۸ نفر در کشور به کرونا مبتلا شده‌اند/ جان باختگان ۷ هزار و ۶۷۷ نفرفواید باورنکردنی نوشیدن آب گرمهشدار ایران به آمریکا: یا باید شکست را بپذیرید یا همچنان تحقیر شویدواکنش وزارت ورزش به تهدید ۴ باشگاه لیگ برتری برای انصراف از لیگآث میلان به جمع مشتریان سردار آزمون اضافه شدوزیر دفاع: اگر خلیج فارس ناامن شود، برای همه‌ی کشورهای منطقه ناامن خواهد بودآخرین خبر از ادغام بانک‌ها از زبان رییس کل بانک مرکزیجولان موبایل‌های قاچاق در بازار با کد اتباع خارجی!نتیجه افراط و تفریط بروز تتلو و قتل‌های ناموسی استمادرکُشی فجیع در زنجان۲۳۰ رأی از کدام سمت به سبد قالیباف ریخته شد؟/۸ رأی باطله مشکوکنهادهایی در درون نظام کاملاً آشکارا از فعالیت اصلاح‌طلبان ممانعت به عمل می‌آورندروسیه لغو معافیت هسته‌ای ایران توسط آمریکا را تاسف‌آور خواند۲ راهکار کنفدراسیون فوتبال آسیا برای ادامه لیگ قهرمانانترامپ خطاب به معترضان آمریکایی: هدف تیراندازی ارتش قرار خواهید گرفت به ضرر آمریکا استآمادگی بورس کالا برای آغاز معاملات پیش فروش متری مسکنتیم‌های لیگ برتری چند - چند هستند؟خطر موج جدید کرونا با بازگشایی قهوه‌خانه‌هاگوشت قرمز گران شد؟سازمان انرژی اتمی: خبرهای خوشی از صنعت هسته‌ای ایران در راه است


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved