سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۲۴۰۶

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۰۷/۱۵ ۱۲:۵۷

ارزیابی تاکتیک های انتخاباتی جناح های سیاسی در رسانه های داخلیانتخابات پیش روی مجلس شورای اسلامی از اکنون جریان های سیاسی را به تکاپوی انتخاباتی واداشته و از همین رو در این گزارش تازه ترین نگاه جریان های سیاسی به انتخابات در رسانه های داخلی بررسی شده است.

به گزارش ایرنا؛ فرصت زیادی تا یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی باقی نمانده، شواهد دال بر آن است که افراد و جریان‌های سیاسی به نوبه خود درصدد برنامه‌ریزی و تدوین استراتژی‌های بهتر برای حضور پر قدرت در این دوره انتخابات هستند.  

بررسی امروز روزنامه‌ها، تارنماها و خبرگزاری‌های داخلی نشان می‌دهد که رسانه های منسوب به جریان اصلاح طلب بیش از رسانه های نزدیک به جریان اصولگرا به موضوع  انتخابات پرداخته اند.

در حالی که رسانه های نزدیک به جریان اصلاح طلب در موضوع انتخابات بیشتر به بررسی راهبردها و وضعیت طیف متبوعشان (اصلاحات) توجه داشته، رسانه های اصولگرا به واکاوی تاکتیک های جریان مقابل خود یعنی اصلاح طلبان متمرکز شده اند.

بازگشت علی اکبر ناطق نوری به عرصه سیاست، ‌ لزوم مشارکت همگانی، پول کثیف در انتخابات، ‌ امکان ظهور جریان سوم، ‌ بی تحرکی احزاب، چگونگی تشکیل اتحاد ملی، ‌ تحرکات انتخاباتی قالیباف و تجربه انتخابات از دیگر محورهای مورد بررسی رسانه های نزدیک به جریان اصلاح طلب در زمینه انتخابات است.

رسانه های اصولگرا در مطالب انتخاباتی خود ضمن رصد فعالیت های جناح رقیب به محورهایی همچون جریان های نفوذی در انتخابات، ‌ رعایت بی طرفی و تخلفات انتخاباتی اشاره کرده اند.

رسانه‌های اصلاح طلب

راهبردها و وضعیت اصلاح‌طلبان در انتخابات

به گزارش روزنامه آرمان ملی، محسن آرمین نایب رییس مجلس ششم معتقد است: اصلاح‌طلبان دیگر نمی‌توانند با راهبرد انتخاباتی گذشته وارد انتخابات شوند. راهبرد شرکت در انتخابات با هدف جلوگیری از ورود نیروهای افراطی به مجلس یعنی راهبرد انتخاب میان بد و بدتر اگر در چهار سال پیش راهبرد ‌بهنگام و کارآمدی بود، با توجه به تحولات سال‌های اخیر به نظر می‌رسد کارآمدی گذشته را نداشته باشد و نتواند جامعه را به حضور در پای صندوق‌های رأی ترغیب کند. اصلاح‌طلبان در این انتخابات باید با کاندیداهای اختصاصی خود شرکت کنند. کاندیداهایی که اگر هم جزو شخصیت‌های برجسته و شناخته شده اصلاحات نیستند صلاحیت نمایندگی خواسته‌ها و مطالبات اصلاح‌طلبانه را داشته باشند. به نظر من لازم نیست اصلاح‌طلبان شعار شرکت مشروط در انتخابات بدهند، کافی است با توجه به این که انتخابات مجلس یک انتخابات متکثر است و در هر حوزه انتخاباتی تعداد کاندیدای مشخصی به رقابت می‌پردازند، اصلاح‌طلبان بتوانند نسبت به هر حوزه انتخابیه متناسب با شرایط همان حوزه تصمیم بگیرند. به این ترتیب اصلاح‌طلبان هم فرصت انتخابات را برای پیگیری اهداف اصلاح‌طلبانه خود از دست نداده‌اند و هم تن به شرکت در انتخابات با هر شرایطی نخواهند داد.

روزنامه اعتماد در یادداشتی نوشت: درحالی که در هفته‌های گذشته صحبت‌ها و مواضعی درخصوص رایزنی اصلاح‌طلبان با شورای نگهبان در بحث تایید صلاحیت کاندیداهای انتخابات پیش‌رو مطرح شده باید توجه داشته باشیم که این رایزنی‌ها حتما و قاعدتا به ‌معنای دور زدن قانون و اتکا به روش‌های فراقانونی نیست. معتقدیم اتفاقا اگر مُر قانون، محور بررسی صلاحیت‌ کاندیداهای انتخاباتی قرار بگیرد، امکان تشکیل پارلمانی توانمند و آزاده میسر خواهد بود. استراتژی اقلیت تاثیرگذار در مجلس بعدی می‌تواند لااقل به عنوان یکی از راهکارهای جریان اصلاحات جهت عدم تکرار این تجربه در مجلس دهم مورد توجه باشد تا ضمن حضور در عرصه سیاست و مشارکت در انتخابات پیش ‌رو امکان تاثیرگذاری حداکثری و عمل به وظایف مورد انتظار رای‌دهندگان نیز محقق شود و اصلاح‌طلبان ناچار نباشند، مسوولیت اقدامات غیراصلاح‌طلبان را نیز به دوش بکشند.

این روزنامه در مطلبی با تیتر نسخه‌هایی برای درمان آورد: محسن آرمین یکی از کنشگران سیاسی است که گرچه ارتباط چندانی با رسانه‌ها ندارد اما این‌بار در مصاحبه‌ای با ایرنا در قالب پاسخ به پرسش‌های خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی، پیشنهادات خود را برای بهبود شرایط جریان اصلاحات و اصلاح‌طلبان مطرح کرده و جالب اینکه خطی مشترک میان پیشنهادات او و برخی دیگر از چهره‌های شناخته ‌شده اصلاح‌طلب وجود دارد و جملگی بر اصلاح ‌اصلاحات، حفظ فاصله مطلوب از قدرت و حضور اقلیت موثر تاکید می‌کنند.

یداله طاهرنژاد عضو سابق شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان به خبرگزاری ایلنا گفت: حزب کارگزاران از ابتدا گفته که انتخابات مشروط را نمی‌پذیریم، از طرفی در شورای عالی اصلاح‌طلبان پذیرفته شده است که شرکت در انتخابات مستلزم شرط‌گذاری و پیش شرط نیست. ما قائل به انتخابات مشروط نیستیم و اصولاً شرط‌گذاری برای انتخابات که طبیعی‌ترین مسیر دستیابی به توسعه سیاسی است را خیلی وارد نمی‌دانیم.

محمد میرزایی سخنگوی شورای اصلاح‌طلبان استان کرمان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا از اقدامات اصلاح‌طلبان و میزان آمادگیشان برای حضور در انتخابات مجلس، سخن به میان آورد و اظهار کرد: شوراهای اصلاح‌طلبان در استان و شهرستان‌ها تشکیل شده است و اکنون در حال برنامه‌ریزی‌های بعدی هستیم ضمن آنکه برتهذب و انسجام سیاسی بیشتر اصرار داریم. در بسیاری از مراکز استان‌ها اکثریت اعضای شورای شهرها را اصلاح‌طلبان تشکیل می دهند و آنها در حد خودشان تلاش کردند گرچه مشکلاتی وجود دارد و آنگونه که انتظار می‌رفت کار نشده ولی نسبت به شوراهای قبلی وضع بهتر است.

آرایش سیاسی انتخابات مجلس آینده

حجت‌الاسلام محمد اشرفی‌اصفهانی نماینده دوره دوم و سوم مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با روزنامه آرمان ملی بیان داشت: عملکرد هر دو جریان سیاسی در گذشته غیرقابل‌قبول بوده است. امروز برخی به عملکرد جریان اصلاحات در مجلس انتقاد دارند. با این وجود این سوال مطرح است که آیا عملکرد مجلس گذشته که در اختیار اصولگرایان قرار داشت قابل قبول بود؟ پاسخ به این سوال نیز منفی است. با این وجود افکار عمومی عملکرد مجلس گذشته را فراموش کرده و تنها ضعف‌های مجلس کنونی را می‌بیند. بدون‌شک یکی از مهم‌ترین مشکلات جامعه ما تقسیم جامعه به دو بخش اصولگرا و اصلاح‌طلب بوده است. این در حالی است که منافع ملی و آرمان‌های انقلاب بر هر چیزی اولویت دارد و دغدغه‌های جناحی و حزبی در مرحله بعدی قرار می‌گیرد. جریان‌های سیاسی اگر می‌خواهند در انتخابات آینده به نتیجه دلخواه برسند باید مشکلات مردم را حل کنند.  

بازگشت ناطق نوری

روزنامه آرمان ملی ذیل عنوان راز بازگشت شیخ نور نوشت: از ۱۳۸۴ به این سو و از زمانی که اصولگرایان تندرو قدرت را در کشور قبضه کردند، چندان در عرصه سیاست فعال نبود و حضورش محدود به جلسات جامعه روحانیت مبارز می‌شد. نه در انتخاباتی شرکت می‌کرد و نه مسئولیت اجرایی خاصی را می‌پذیرفت با این وجود به سبب مرام و روش خاصش در دوران مسئولیت، هنوز در یاد مردم باقی مانده بود و حضورش در هر انتخاباتی می‌توانست معادلات معمول را برهم زند. بعد از مناظرات انتخاباتی ۱۳۸۸ که محمود احمدی‌نژاد از طریق رسانه ملی تهمت‌هایی به او و خانواده‌اش زد، از جامعه روحانیت هم به دلیل عدم حمایتشان از او در برابر تهمت‌ها فاصله گرفت و دوری از صحنه اول سیاست را ترجیح داد. ناطق نوری از آن زمان مرد پشت پرده‌های سیاست است که در آستانه هر انتخابات دو جریان اصلی سیاسی کشور می‌کوشند تا حمایتش را جلب کنند و گامی بزرگ به سوی پیروزی بردارند. شواهد نشان می‌دهد تا پایان انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۶ ناطق نوری که روزگاری مرد اول اصولگرایان بود و در انتخابات‌ها برای این جریان میدان‌داری می‌کرد، به حمایت از چهره‌های معتدل نظیر حسن روحانی می‌پرداخت و توجهی به اصولگرایان نداشت. حال اما زمزمه‌هایی از بازگشت شیخ نور به عرصه آشکار سیاست به گوش می‌رسد. علی‌اکبر ناطق نوری هفته گذشته پس از ۱۰ سال با دعوت اعضای جامعه روحانیت مبارز در جلسه این نهاد حاضر شد

به گزارش آرمان، عبدالله ناصری فعال سیاسی اصلاح‌طلب در این باره معتقد است: حضور نیروهای فراجناحی نظیر آقای ناطق نوری در بزنگاه‌هایی که گروه‌ها و احزاب سیاسی دچار بحران می‌شوند یا افکار عمومی در کارایی آن‌ها تردید پیدا می‌کنند، می‌تواند بسیار مؤثر باشد... این چهره‌ها می‌توانند به بازیگردانی و تجمیع شخصیت‌های اصلی و اثرگذار کمک کنند. او مکانیسم انتخاباتی و رفتار برخی نهادها را از جمله دلایل عدم حضور چهره‌های تأثیرگذار در عرصه سیاست می‌داند و می‌گوید: اشخاصی چون آقای ناطق نوری می‌توانند زمینه‌ساز ایجاد یک تفاهم مشترک و ملی میان حکومت و مردم شوند.

روزنامه همدلی نوشت: به نظر می‌رسد اصولگرایان تحرکات زیرپوستی خود را شروع کرده‌اند. هفته گذشته دعوت از حجت‌الاسلام علی‌اکبر ناطق نوری حکایت از تحرکات و آماده شدن این جبهه برای انتخابات پیش رو دارد. ناطق نوری پس از ۱۰ سال غیبت دوباره به دامن این نهاد سیاسی روحانیت بازگشت. هر چند که این بازگشت به نظر نمی‌رسد به معنای مشارکت سیاسی باشد.  

سهم اصلاح طلبان در جامعه

روزنامه آرمان ملی در یادداشتی می نویسد: چندی است که در ماه‌های منتهی به انتخابات این ادعا مطرح می‌شود که سرمایه اجتماعی جریان اصلاحات در جامعه بسیار ریزش کرده، اما به وضوح می‌توان گفت که این گفته، ادعای اغراق‌آمیزی است. یعنی جریان‌های مقابل برای اینکه از شرایط موجود در جامعه و اوضاع اقتصادی مردم بهره‌برداری کنند، تمام مسائل و ناکامی‌های موجود را به گردن اصلاح‌طلبان می‌اندازند تا از طرفی به تخریب و سیاه‌نمایی علیه این جریان سیاسی پرداخته باشند و از طرف دیگر برای خود نوعی برد سیاسی رقم بزنند. باید اذعان داشت اینگونه هم نیست و مردم می‌فهمند که بیشترین عامل این مشکلات چه افراد و جریانات فکری هستند... مسلما در جامعه انسان‌های هوشمندی نیز پیدا می‌شوند که بدانند در بروز چنین وضعیتی در کشور سهم اصلاح‌طلبان چقدر بوده...

لزوم مشارکت همگانی

این روزنامه در مطلبی آورد: برای اصلاح امور و التیام درد مشترک، راهی جز مشارکت موثر در انتخابات و رأی دادن وجود ندارد. حل مشکلات معیشتی و اقتصادی کشور در گرو حل مشکلات سیاسی و مدیریتی است. هیچ شهروند آگاه و توانمندی نمی‌تواند دچار یأس، دلمردگی و دلزدگی شود. در مکتب ما یأس با ایمان قابل جمع نیست. بی‌تردید حضور چشمگیر مردم در پای صندوق‌های رأی، پلی است برای تحقق حکمرانی خوب با دین‌باوری و سیره علوی؛ اجرایی شدن عموم اصول قانون اساسی در مورد اقوام و سایر حقوق اساسی شهروندان و عدالت در توزیع ثروت ملی در همه مناطق کشور و نیز پل بین ملل، ثروت و سرمایه‌گذاری‌ها و ظرفیت‌های فراوان اشتغال جوانان را می‌توان برای ایرانیان به ارمغان آورد.

مطالبه از جریان بهار برای حضور در انتخابات

وحید هِرُو آبادی یک کنشگر رسانه‌ای منتسب به جریان بهار در گفت و گو با خبرگزاری ایلنا اظهار داشت: من معتقدم که جریان بهار با تمام قوا در همه‌ شهرها، استان‌ها و شهرهای کوچک باید حضور تمام قد داشته باشد و تمام سعی خودم را هم می‌کنم که این اتفاق بیفند؛ اما همانطور که می‌دانید همه مولفه‌های سیاسی در دست ما نیست و ما بر اساس تلقی‌هایی که داریم کارهایی می‌کنیم، اما باید جلوتر برویم تا ببینیم فضا چگونه خواهد بود.  وی درباره پیش‌بینی رد صلاحیت افراد منتسب به جریان بهار در انتخابات با بیان اینکه سعی می‌کنیم  نگاهمان به قشر جوان جامعه باشد چون فقط از آنها کار بر می‌آید، گفت: مگر به اتهام اینکه احمدی‌نژادی هستند، آنها را رد صلاحیت کنند.

پول کثیف در انتخابات

 به گزارش روزنامه آرمان ملی، اولین بار در اسفندماه ۱۳۹۳، عبدالرضا رحمانی فضلی درباره ماجرای پول‌های کثیف در فعالیت‌های انتخاباتی سخن گفت. او در یازدهمین جشنواره سراسری معرفی و انتخاب آثار مکتوب در حوزه مواد مخدر و روانگردان‌ها و پیش‌سازها، گفت: زمانی که زیرمیزی، حق حساب، رانت، قاچاق کالا، نابرابری و امتیازات نابجا را در اقتصاد نام می‌بریم، به این منابع مالی غیررسمی اشاره داریم که اسمش را پول کثیف می‌گذاریم. ما با حضور و ورود این پول‌ها به حوزه سیاست نیز روبه‌رو هستیم. اگر این پول‌ها کنترل نشود به همه حوزه‌ها وارد خواهد شد. قاچاق و تروریسم به دنبال کسب قدرت برای ایجاد حاشیه امن است و حتماً برای این موضوع پول خرج می‌کند. اگر هوشیار نباشیم و مواظبت نکنیم، حتماً بخشی از این پول کثیف، عزم ورود به حوزه قدرت و سیاست را خواهد کرد. اولین گام برای این مبارزه این است که جامعه، مسئولان و مجریان امر را آگاه کنیم. مسئولان باید اثر این پول کثیف را در جریان‌های مختلف اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و... بدانند.

بی تحرکی احزاب سیاسی

روزنامه ابتکار در مطلبی می نویسد: طی سال‌های اخیر ما شاهد معرفی نیروی جدید از سوی احزاب و یا جریان‌های سیاسی نبوده‌ایم. این امر در درازمدت به یک بحران تبدیل می‌شود که از آن به عنوان بحران بازتولید در جریان‌های سیاسی یاد می‌کنند که البته مشخصا این بحران بین احزاب سیاسی موجود در کشور عیان است و نمی‌شود از آن چشم‌پوشی کرد؛ بحرانی که پیش از این بارها فعالان سیاسی درباره آن هشدار داده‌اند. بحران بازتولید در واقع ادامه حیات فعالیت حزبی را دچار مشکل می‌کند و در ادامه ناامیدی سرمایه اجتماعی را به دنبال دارد. در این میان جریان‌های سیاسی برای ایجاد تحرک و تحریک سرمایه اجتماعی خود به مشارکت سیاسی، دست به دامان نخبگانی شده است که پیش از این شاهد عملکرد او بوده‌اند.  

القاسم رئوفیان فعال سیاسی اصولگرا در گفت‌وگو با روزنامه ابتکار گفت: در احزاب و جریان‌های سیاسی با بحران بازتولید مواجه هستیم دلیلش این است که احزاب سیاسی در کشور ما جایگاه اصلی خودشان را پیدا نکرده‌اند. در ادامه علت اینکه احزاب جایگاه اصلی خود را پیدا نکرده‌اند، اعمال سیاست‌های سلیقه‌ای حاکمی بر آن است. برای مثال در راس هرم مدیریتی یک رییسجمهوری برخورد مناسبی با احزاب ندارد و یا اصلا آنها را قبول ندارد. این رفتار به رده‌های پایین‌تر نیز رسوخ پیدا می‌کند. یا اینکه به نام توسعه سیاسی بدون توجه به عمق قضیه، قائل به صدرو مجور به احزاب و افزایش تعداد احزاب سیاسی در کشور است، یا به شکل دیگری احزاب را سرگرم می‌کند.

لزوم همبستگی ملی

روزنامه شرق در گزارشی نوشت:‌ بر همه نیروهای سیاسی ملی‌اندیش و وفادار به سرنوشت کشور فرض است تا بیش از گذشته بر انسجام ملی و همبستگی ملی پای بفشارند. مجلس شورا باید نمونه و مکانی برای اعتلای همبستگی ملی باشد. همان‌گونه که آرمان مشروطه‌خواهان در تأسیس مجلس شورا چنین بود. توافق نیروهای سیاسی و جناحی کشور بر سر ارزش‌های مشترکی نظیر همبستگی و انسجام ملی، امنیت ملی، قانون‌گرایی، برابری شهروندان در برابر قانون، عدالت اجتماعی و مفاهیمی مشابه می‌تواند بیش از هر زمان دیگری فرصت‌های تازه‌ای برای بسیج ملی در دوره انتخابات پیش‌روی بر جای گذارد. درک شرایط پیچیده منطقه و التهاب ...، تشدید رقابت‌های منطقه‌ای میان کشورهای منطقه با ایران، تشدید مشاجرات کلامی با دولت آمریکا، نارضایتی شهروندان از مشکلات اقتصادی و اجتماعی کشور، تدوین و ارائه شعارهای ملی‌اندیشانه، ارائه برنامه‌های کارشناسی‌شده برای خروج از مدار پیچیده مسائل پیش‌رو از جمله مقدماتی است که ضمن تعمیق ارزش‌های ملی و همبستگی ملی، می‌تواند مشوق حضور مردم در پای صندوق‌های رأی و جلب توجه به نامزدهای انتخاباتی باشد. انتخابات مجلس یازدهم فرصتی برای تعمیق همبستگی ملی است.

چگونگی شکل‌گیری اتحاد ملی

سیدمصطفی هاشمی‌طبا تحلیلگر مسایل سیاسی به تبیین شکل‌گیری اتحاد ملی و زمینه‌های بروز آن در عالم سیاست پرداخت و به روزنامه شرق گفت: اتحاد ملی بحثی بالاتر از مسایل سیاسی است. اتحاد ملی یعنی اینکه مقامات اصلی کشور به مردم تفهیم کنند و بگویند که باید این‌گونه عمل شود تا آینده‌ و اقتصاد کشور شکوفا شود که متأسفانه تاکنون چنین رویکردی رخ نداده است. لازمه چنین تصمیمی نیز این است که تصمیمات خاص اقتصادی در کشور اتخاذ شود. در چنین شرایطی است که اتحاد ملی شکل می‌گیرد. ‌ در جریان اتحاد ملی در ابتدا باید این سؤال را پرسید که اتحاد چه کسانی مدنظر است؟ مگر می‌شود در دل آدم‌ها یک اتحاد بزرگ ایجاد کرد، درحالی‌که تضادهای مختلفی در جامعه وجود دارد. برخی صرفا می‌خواهند در سطوح تصمیم‌گیر سیاسی کشور اتحاد موجود باشد؛ به‌عنوان‌مثال اصولگرایان و اصلاح‌طلب‌هایی مثل سازندگی‌ها و... با هم متحد شوند. مشخصا این رویکرد، مصداق اتحاد ملی نیست. این یک اتحاد سیاسی بین گروه‌های مدعی است...

تحرکات انتخاباتی قالباف

روزنامه همدلی با تیتر کاندیدای همیشه در صحنه می نویسد: در ماه‌های منتهی به انتخابات اسفندماه مجلس، رایزنی‌های سیاسی بالا می‌گیرد و افراد، جناح‌ها و احزاب سیاسی تلاش می‌کنند تا هر کدام فاتح کارزار انتخابات شوند. محمدباقر قالیباف هم یکی از این چهره‌هاست گاه‌بی‌گاه در صحنه‌های سیاسی کسور جولان می‌دهد اما موفقیتی به دست نمی‌آورد.  بعد از گذشت بیش از دو سال از آخرین انتخاباتی که قالیباف در آن کاندیدا شده بود، به نظر می‌سد بازهم دست به کار شده و برای آنچه تحت عنوان «نواصولگرایی» در سر می‌پروراند نه منتظر رخصت اصولگرایان شده نه در او عزمی دیده می‌شود که دنباله‌رو تصمیمات و فرمان‌هایی باشد که از درون اردوگاه اصولگرایی صادر می‌شود.
هرچه به انتخابات نزدیک می‌شویم اصرار قالیباف بر عملیاتی کردن ایده‌هایش در قالب دو کلید واژه «نو اصولگرایی» و «مجلس نو» بیشتر از قبل می‌شود. او تا به امروز چندین‌بار خطاب به جوانان اصولگرا نامه‌های سرگشاده نوشته و بارها از تریبون‌های مختلف تلاش کرده نگاه‌ها و تحلیل‌ها را به سمت خود و این دو کلیدواژه بچرخاند. تلاشی که به نظر نمی‌رسد چندان موفقیت‌آمیز بوده باشد. با این وجود قالیباف گویی قرار نیست پا پس بکشد و مانند انتخابات ۹۶ نظاره‌گر لحظه آخر انتخابات شود.

رسانه‌های اصولگرا

رعایت بی طرفی در انتخابات

به گزارش خبرگزاری تسنیم، مدیرکل دفتر سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری آذربایجان‌شرقی با تاکید بر لزوم هم‌افزایی برای برگزاری انتخابات سالم در اسفند ماه امسال گفت: رعایت بی‌طرفی در انتخابات زمینه‌ساز تقویت هر چه بیشتر اعتماد مردم به نظام و حاکمیت است. نباید بگذاریم در این فضای سیاسی و اجتماعی، احساسات جای واقعیت‌ها را بگیرد بلکه باید با بازگو کردن واقعیات راه را بر دسیسه‌های دشمن بست.

تخلفات انتخاباتی

روزنامه صبح نو گزارش داد: در دوران پیش از انتخابات، معمولا برخی نامزدها تخلفاتی می‌کنند؛ تخلفاتی که گه‌گاه رنگ شائبه‌های مالی نیز به‌خود می‌گیرد و اصل موضوع، یعنی انتخابات را با حواشی جدی مواجه می‌کند. آقای عبدالرضا رحمانی‌فضلی، وزیر کشور، اسفند۱۳۹۳، یعنی یک سال قبل از انتخابات مجلس دهم، درباره گردش پول‌های ناپاک در عرصه سیاسی گفته بود: گردش مالی باعث اعمال قدرت قاچاقچیان در حوزه سیاست نیز می‌شود. بی‌شک، بخشی از پول کثیف قاچاق موادمخدر در حوزه سیاست، انتخابات و انتقال قدرت سیاسی در کشور وارد می‌شود. به‌عنوان ‌مثال، فردی که به‌عنوان نامزد شورای شهر وارد این عرصه شده بود، برای جریان انتخاباتی خود دومیلیارد تومان هزینه کرده و مدعی است دوستان و رفقایش این هزینه‌ها را متقبل شده‌اند؛ ولی سوال اینجاست که دوستان و رفقای وی چه نذری داشته‌اند که این پول را برای انتخابات این فرد هزینه کرده‌اند. دراین‌باره، مقیمی معاون سیاسی پیشین وزارت کشور با اشاره به مصادیق خریدوفروش رأی به‌عنوان یکی از تخلفات دوران انتخابات گفت: مثلا عده‌ای را سفر می‌برند و به عده‌ای دیگر شام و ناهار می‌دهند. درادامه گفت‌وگوی مشروح صبح‌نو با محمدحسین مقیمی، رییس پیشین ستاد انتخابات کشور را از نظر خواهید گذراند.

تبلیغاتپربازدیدترین ها

چرا انتقاد از دولت به آقای قالیباف نمی‌آید؟آموزش احراز هویت غیرحضوری سجاممهریه‌ گل‌ های‌ رز‌ دردسر ‌ساز ‌شد!زم: هنگامه شهیدی اخبار و مطالبی را ارسال می کرد/ هنگامه شهیدی: زم از من خواستگاری کردروحانی شیعه‌ای که با زنان خارجی دست می‌داد+عکسجزئیات تازه از قتل رومینا، دختر 14 ساله تالشیعارف: نقدها را می‌پذیرم/در دام هیاهوی تبلیغاتی گرفتار نمی‌شوم/برای رفع حصر تلاش کردماظهارات آیت‌الله ‌یزدی درباره بازرگانمجلس یازدهم نشان دهد تابع «هسته‌های قدرت»نیستآغاز گمانه‌زنی ها در مورد گزینه‌های انتخابات ریاست‌جمهوری/احمدی نژاد، رییسی، ظریف و دیگران
آخرین اخبار

نظامیان میدان سیاست را ترک کنندموسوی دیدار ریچاردسون با ظریف درباره زندانی آمریکایی را تایید کرد«انصاف» زیر دست‌وپایمان تکه‌تکه شده است/ علیرضا بهشتیمقامات فرانسه به دخالت در امور داخلی ایران خاتمه دهندتبادل پیام میان تهران و واشینگتن درباره نفتکش‌های ایرانی/ آیا سیاست‌های ترامپ بی‌اثر شده است؟بحران نمایندگی دولت‌ها و درس‌های سیاسی آن برای ما ایرانیانعلیرضا بیرانوند نامزد حضور در تیم طلایی قاره آسیامبتلایان کرونا به ۱۶۷ هزار و ۱۵۶ نفر رسید/ ۶۳ نفر از مبتلای دیگر جان خود را از دست دادندامکان تعطیلی مدارس در پاییز در صورت رعایت نکردن بهداشت/ گرما پاشنه آشیل کرونا نیستبهبود دیابت با رژیم غذایی و ورزشطرح متری مسکن در بورس کالا منجر به افزایش سرمایه‌گذاری و تولید مسکنروسیه: فردا نشست اوپک پلاس در سطح وزیران برگزار می‌شودتورم سال ۹۹ چگونه مهار خواهد شد؟۱۷ خرداد، تاریخ قرعه کشی فروش فوق العاده/ آغاز پیش فروش 12 محصول ایران خودرو از یکشنبهجزییاتی از حادثه کشتی باری «بهبهان» در آب‌های عراقحیات سیاسی آقای علی لاریجانی به آخر خط رسیده استمبلغ: اصلاح‌طلبان آسیب دیده‌اند اما اصلاح‌طلبی نهتلاش‌ها برای رفع انسداد منابع ارزی کشور در بانک‌های خارجی را با جدیت ادامه دهیدمجازات نگهداری اسپری فلفل و شوکر چیست؟برای افزایش طول عمر باتری خودرو چه کار می توان کرد؟


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved