سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۲۶۰۸

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۰۷/۲۹ ۱۶:۲۶

علی شکوری راد:

در مورد کاندیداتوری عارف برای ۱۴۰۰ هیچ بحث تشکیلاتی نشده است/شورای نگهبان در حق مردم جفا می‌کنددبیرکل حرب اتحاد ملت ایران اسلامی تاکیدکرد: در کشور احزاب را تهدید یا مزاحم تلقی می‌کنند این را هم در قانون و هم در عمل می‌بینیم در حالی که احزاب باید فرصت تلقی شوند.

به گزارش امتداد، علی شکوری راد، دبیرکل حرب اتحاد ملت ایران اسلامی در نشستی خبری با حضور اصحاب رسانه گفت: بیش از چهارسال از تاسیس حزب اتحاد می‌گذرد و در آستانه دومین کنگره حزبی یا مجمع عمومی حزب هستیم. قانون احزاب خوب نبود و در مجلس نهم قانونی تصویب شد که شرایط را سخت‌تر کرد. در ادامه بخش هایی از سخنان شکوری راد در این نشست را می خوانید:

در کشور احزاب را تهدید یا مزاحم تلقی می‌کنند این را هم در قانون و هم در عمل می‌بینیم در حالی که احزاب باید فرصت تلقی شوند.

احزاب در اداره کشور به حاکمیت و جامعه کمک می‌کنند و طبیعتا باید احراب را فرصت تلقی کرد، اما همچنان از فقدان نگاه مثبت به احزاب رنج می‌بریم.

در کنگره‌ی 30 آبان شورای مرکزی جدید انتخاب می‌شود.

در 30 استان و 150 شهرستان شعب حزب فعال هستند و مقدمات برای افزایش این آمار فراهم است. حزب اتحاد عضو شورای هماهنگی و شورای عالی اصلاحات است و تعامل مثبتی با سایر احزاب داریم.

در حال حاضر خانم آذر منصوری به عنوان نماینده حزب در این دو شورا حضور و فعالیت دارند.

مواضع حزب از طریق دبیرکل، قائم مقام، سخنگو و بیانیه‌ها اعلام می‌شود. در اکثر رویدادهای کشور نیز حضور داریم و اعلام نظر می‌کنیم.

پرسشگری منجر به پویایی و حرکت رو به جلوی جامعه است این موضوع را در کنگره قبلی نیز عنوان کردم و به سهم خود آماده‌ایم به پرسش‌ها پاسخ دهیم.

(واکنش شورای عالی اصلاحات نسبت به مواضع انتخاباتی شما چه بوده و از سی نماینده تهران چند نفر نمره قبولی گرفته اند؟)نامه‌ی ما به کمیسیون مربوطه ارجاع شده و برآورد ما این است که رویکردهایمان مورد قبول اکثریت اعضای شورای سیاست‌گذاری قرار خواهد گرفت. نقطه نظرات احزاب به شورای عالی ارائه شده و این شورا به دلیل ماهیت جبهه‌ای چابکی لازم را ندارد. شورا درصدد است ستاد انتخابات را شکل دهد و این ستاد به موارد جدی‌تر می‌پردازد. بر اساس معیارهایی فعالیت نمایندگان را بررسی کرده ایم. در مورد تهران معتقدیم وضعیت نمایندگان از مجموع کل کشور بهتر بوده‌است. افزاد شاخصی بوده‌اند که مطالبات مردم را بیان کرده‌اند. نام نمی‌برم اما حتما بدون ملاحظه نظرمان را اعلام خواهیم کرد. معمولا نمایندگان علاقه دارند دوره بعد هم حضور داشته باشند. از نظر ما در مورد نمایندگان تهران نیمی از نمایندگان فعلی ملاک لازم برای حضور مجدد در لیست را دارند.در تهران افرادی انتخاب شدند که از سبد تایید صلاحیت‌ها قابل انتخاب بودند. شرایط در تهران به نسبت بهتر بود تا بتوانیم لیست انتخاب کنیم اما در شهرستان‌ها متاسفانه اینگونه نبود و بعضا افرادی انتخاب شدند که بدوا نمی‌توانستند در لیست باشند.

در انتخابات مجلس ائتلاف دقیقه نودی شکل گرفت که اصلاح‌طلبان هم از آن راضی نبودند اما مصلحت بود. در انتخابات ریاست جمهوری دور دوره دوم و شوراها ائتلافی صورت نگرفت.

در این دوره به حزب اعتدال و توسعه گفته شده اگر تمایل دارند می‌توانند به عنوان یکی از احزاب در جلسات حاضر باشند. ما 28 حزب در جلسات داریم که آنها هم می‌توانند حزب 29‌ام باشند. اما اینکه یک طرف مذاکره آنها باشند و یک طرف اصلاح‌طلبان باید بگویم به هیچ وجه چنین اتفاقی نخواهد افتاد.

اگر مفهوم انتخابات شکل بگیرد حتما شرکت می‌کنیم

نظرسنجی‌های مختلفی انجام شده و در همه این‌ها میزان مشارکت پایین برآورد می‌شود اما وضعیت اینگونه نیست که جناح مقابل دست بالا را داشته باشد.

هواداران آنها از اول تصمیم به شرکت دارند و نگاهشان به انتخابات مناسکی است و نه آگاهی سیاسی. بنابراین اصولگراها برای آرودن هوادارانشان مشکل کمتری دارند هرچند در آنها هم ریزش اتفاق افتاده است.

سال گذشته فضا برای انتخابات بسیار منفی بود اما امروز به مرحله‌ای رسیده‌ایم که بخشی از مردم آمادگی دارند درباره انتخابات صحبت کنند. پس شرایط نسبت به سال گذشته برای ما بسیار بهتر شده اما به هیچ وجه مطلوب نیست. هرچه به انتخابات نزدیک‌تر شویم گوش‌ها هم شنواتر خواهد شد.

ما رویکردهایمان روشن است اگر مفهوم انتخابات شکل بگیرد حتما شرکت می‌کنیم اصل بر شرکت است اما همانطور که آقای خاتمی گفتند شرکت در انتخابات لزوما به معنای ارائه لیست نیست.

ما اصلاح‌طلب‌ها مشکل اصلیمان نظارت استصوابی و امکان حضور نامزدهای اصلی در انتخابات است. ما مشکل چندانی برای انسجام نداریم. فرایند رسیدن به انسجام در ما کارامدتر از اصولگرایان است. مشکل اصلی آنها بدست آوردن انسجام است و هیچ ساز و کاری برای آنها ندارند.

احمدی نژاد اصولگرایان را منفجر و آنها را به شاخه‌های مختلف تقسیم کرد. بعد از ایت الله مهدوی کنی هم آنها نتوانستند دیگر کسی را پیدا کنند که این نقش را ایفا کند.

بخشی از سهم پیروزی اصلاح‌طلبان مرهون انسجام است و بخشی از دلیل شکست اصولگرایان تشتت میان آنها بوده و هیچ چشم اندازی هم برای انسجامشان نیست. طرح موضوع راه اندازی یک جریان سوم از سوی بعضی اصولگراها هم چشم انداز روشنی ندارد.

برای ما مهم است مردم با آمادگی بیابند تا جدی‌تر به انتخابات فکر کنند.

ارزیابی من از عملکرد شورای شهر عملکرد موفقی است. دوره پنجم شورای تهران مقارن شده با وضعیت فعالی اقتصادی کشور و عملکرد دولت. این شورا شورای موفقی است و کسانی که به خصوص در آن عضو هستند کارنامه موفقی داشتند.

اما اگر انتخاب شهردار را بگوییم بله مشکلاتی پیش آمد. انتخاب اول انتخاب مثبتی بور که به خاطر فشارهای بیرونی و اشتباه فردی خود او به مشکل پیدا کرد. انتخاب دوم هم فرد شایسته‌ای بود اما مجالی پیدا نشد برای خدماتش و شهردار سوم هم رو به جلو در حال حرکت است.

به هر حال اینها میراث‌دار 12 سال شهرداری قالیباف هستند. سه دوره شورای شهر داشتیم و اصلا کسی از عملکرد آنها خبری نداشت چون فضای پرسشگری وجود نداشت امروز این فضا وجود دارد.

الان از شما بپرسند شورای سوم و چهارم چه کرده اصلا یادتان نمی‌آید و خاطره‌ای از عملکردشان نداریم چون وجود نداشتند که عملکردی داشته باشند. اما شورای پنجم زیر ذره‌بین است. در مجموع شورای پنجم را موفق می‌دانم.

اصلاحات واژه‌ای کلی است برای اینکه یک احساس عمومی این بود در سال 57 ارمان‌هایی برای انقلاب وجود داشت که بر اساس ان انقلاب صورت گرفت. احساس می‌شد ان ارکان‌ها در ریل خودش نیست.

دوم خرداد 76 نو شدن دوباره آن ارمان‌ها بود. مردم تحقق همان ارمان‌ها را می‌خواستند. علت این انگیزه هم عملکردها و رویکردهایی بود که از ارمان ها فاصله گرفته بود.

اصلاح اصلاحات معطوف به توجهات جدیدی است که لازم بود اصلاح‌طلبان داشته باشند مشخصا مطالبات مردم را می‌گویم که از آن غفلت شده بود. گفتمان اصلاحات بسته و محدود نیست. این گفتمان سیال بودن خاص خود را دارد.

ما این نظارت استصوابی را قبول نداریم

من مستقیما از اقای دکتر عارف چنین چیزی نشنیده‌ام ولی شنیده‌هایی وجود دارد که اجتمالا بر اساس همان شنیده‌ها چنین مباحثی مطرح می‌شود. چندی پیش هم میزبان ایشان بودیم در حزب و خانم منصوری هم عضو هیئت رییسه شورای عالی هستند و جلسات نزدیکی با ایشان دارند اما چنین چیزی مستقیما نشنیده‌ام البته برداشت من دور از این خبر نیست.

 ما هم متولی تایید یا رد اخبار دیگران نیستیم. وقتی هنوز لیستی نداریم طبیعتا سرلیست هم نمی‌توانیم داشته باشیم.

انقدر شورای نگهبان از حد خودش فراتر رفته که انتخابات عملا دو مرحله‌ای شده است. به هر حال ما این نظارت استصوابی را قبول نداریم و فکر می‌کنیم شورای نگهبان به مردم جفا می‌کند.

نهایتا اگر افرادی که می‌خواهیم در صحنه حضور داشته باشند حتما افرادی که قابلیت سرلیستی داشته باشند را داریم. اگر شرایط به گونه‌ای پیش رفت که تصمیم گرفتیم در تهران لیست بدهیم و دامنه انتخابمان آنقدر بسته باشد که تنها از میان همین نمایندگان تهران حق انتخاب داشته باشیم آن وقت فکر می‌کنم اصلا شرایط لیست دادن وجود دارد یا خیر؟

در مورد کاندیداتوری اقای دکتر عارف برای 1400 هیچ بحث تشکیلاتی نشده است.

کسانی به عرش نشسته اند که به ملت فرش نشین مجال گفت و گو نمی‌دهند

هرکسی در هر کاری برای خودش شرط می‌گذارد شما جایی هم بخواهید بروید برای خودتان شرط می‌گذارید که احترامتان حفظ شود. این یک معنا است.

یک معنا هم شرط گذاری برای دیگران است. ما در انتخابات برای کسی شرط نمی‌گذاریم. سطح تعامل درون نظام خیلی پایین است. کسانی به عرش نشسته اند که به ملت فرش نشین مجال گفت و گو نمی‌دهند.

شورای نگهبانی که اصلا مجال گفت و گو نمی‌دهد شرطی گذاشتن و تعامل کردن با او معنا ندارد. ما هم برای کسی شرطی نمی‌گذاریم که اراده‌مان منوط به تصمیم دیگران باشد. ما شرایط را بررسی می‌کنیم و تصمیممان را می‌گیریم. سال 92 این تصمیم طرف مقابل را آچمز کرد و غافلگیر شدند. ما با شرط گذاشتن اختیارمان را به کسی نمی‌دهیم. اما می‌گوییم بر اساس این حجم از اراده و تصمیم وارد انتخابات می‌شویم.

در شورای عالی بحثهایی درباره‌ی چگونگی رسیدن به لیست وجود دارد و طرح‌هایی هم ارائه شده است که می‌تواند منجر به مشارکت گسترده‌تر بدنه اصلاحات برای تعیین لیست نامزدها شود.

این طرح‌ها با توجه به امکانات تکنولوژی وجود دارد و در حال بحث روی آن هستیم.

هنوز چیزی قطعی نیست و تا کنون دو جلسه پیرامون این طرح‌ها برگزار شده و هنوز جمع‌بندی صورت نگرفته است.

ما در شرایط ایران سیاست‌ورزی می‌کنیم. یکی از ایراداتی که می‌گیرند این است که چرا مماشات می‌کنید. من منکر این مماشات نیستم اما علتش باقی ماندن فضای سیاست ورزی است. اصلاحات نه به سمت انقلاب می‌رود نه محافظه کاری. ما باید امکان اصلاح را فراهم کنیم. مماشات و خویشتنداری به معنای صرف نظر از مطالبات مردم نیست. تلاش سخت و سنگینی را اصلاح‌طلبان انجام می‌دهند. ما دستاوردهایی هم داشته ایم.

انتخابات همچنان امکان بدست آوردن دستاورد را می‌دهد. تا زمانی که مفهوم انتخابات شکل بگیرد امکان کسب دستاورد وجود دارد.

 در 2 خرداد 76 در انتخابات مجلس ششم و 92 و 94 و 96 نشان داده‌ایم از حداقل شرایط و در چنین شرایطی دستاوردهایی کسب شده که به نظر من نشان افتخار باید داد اما در ازای قسمت خالی لیوان مورد انتقاد هستیم و آن را قبول داریم که نمیوتوانیم به حداکثر مطالبات رسیدگی کنیم.

انتقادی که می‌شود این است که به وضعیت معیشتی مردم کمتر توجه می‌شود و اصولگرایان روی این محور و شعارها بیشتر کار می‌کنند ما می‌دانستیم طرح شعارهای احمدی‌نژاد صادقانه نیست اما ببینید نتیجه درامدهای دولت احمدی‌نژاد و شعارهای عدالت‌خواهانه چه بود؟ طرح مسکن مهر بنا بود مشکل مسکن مردم را حل کند اما نتیجه‌اش چه بود؟ ایا مردم توانمند شدند؟

ما در معرض این سوال هستیم که چرا در شعارهایمان کمتر به عدالت توجه کرده‌ایم. تبار ما به چپ اسلامی برمی‌گردد که منادی شعارهای عدالت‌طلبانه و به نفع طبقات محروم بود و جنگ فقر و غنا اصلا شعار جناح چپ بود.

این شعارهای طرفداری از طبقات محروم جامعه در دوم خرداد به شعارهای توسعه سیاسی بیشتر سوق پیدا کرد و شعار اقتصادی کمتر داده شد اما کارنامه اقتصادی دولت اصلاحات بسیار بهتر و پربارتر از سایر ادوار است و ایران اماده یک جهش اقتصادی به نفع طبقات محروم بود. این انقاد به ما وارد است که همواره در شعارهایمان حمایت از طبقات محروم کمتر بوده.

شعار آنان که گدر خانه شاهانند از رنج ملت ناآگاهندگ از طرف ما مطرح می‌شد و دوباره هم باید مطرح شود.

در همین جمع بندی ما راهکارهایی داریم که اگر جبهه اصلاحات این راهبردها را مورد قبول قرار نداد چه کنیم. ما از شورای عالی پشتیبانی می‌کنیم و از بزرگترین احزاب حاضر در مجموعه هستیم. ما وحدت شکن نخواهیم بود. تلاشمان این است که به حداکثر انسجام برسیم. اگر نظراتمان تامین نشود ممکن است خیلی آهسته کنار بنشینیم اما معارض تصمیمات جبهه‌ای نخواهیم بود.

پارامترهای متعددی در شکل‌گیری فضای انتخابات موثر است ما در ذهنمان می‌دانیم چه خواهیم کرد اما تصمیم عملی را به وقتش اتخاذ و اعلام می‌کنیم. ما در سال گذشته هیچ دفاعی از عملکرد دولت نداشتیم. در ماه‌های اخیر شرایط بهتر شده است. اینکه به وضعیت بغرنج نرسیدیم و دولت توانست نرخ ارز و تورم را کنترل کند یعنی شرایط رو به بهبود است دولت اگر اقدامات امیدآفرین انجام دهد طبیعتا روی مشارکت مردم در انتخابات هم تاثیر می‌گذارد.

هنگام روی کار آمدن آقای رئیسی ما اعلام کردیم که علی رغم آنکه عوامل خوشبین کننده وجود ندارد اما خوش بینانه نکاه می‌کنیم.

فعلا در حال ارزیابی هستیم در بعضی زمینه ‌ها جدیتی را می‌بینیم اما ناخرسندیم که حتی در زمینه مبارزه با فساد اقتصادی هم احساس می کنیم وجود دارد چرا که بدون تبعیض انجام برخوردها صورت نمی گیرد.

دیدن برخی چهره‌ها در فرایند مبارزه با فساد اقتصادی ما را ناامید می‌کند کسانی که در دادگاه های پیشین داوری مناسبی از آنها نبوده و در راس این دادگاه ها نشسته‌اند.

اگر برای قضات دادگاه های اقتصادی چهره های مثبت یا لااقل ناشناخته تر انتخاب می‌شدند شاید داوری مردم هم بهتر می‌بود.

در ارزیابی‌ها در مجموعه اصولگراها طیف احمدی‌نژاد دست بالا را در سهم آراء دارد ولی اینها حداکثر میزان حمایتی که می‌توانند جلب کنند همین است.

احمدی‌نژاد سقف رایش همین است. به طریق اولی قالیباف هم همین است. او بین اصولگرایان هم تقریبا سوخته است. تعداد هوادارانش بعد از احمدی نژاد دوم است اما جمع این دو هم عدد قابل ملاحظه‌‌ای نمی‌شد و اساسا ائتلاف این دو هم به این راحتی نیست. آنها ساز و کاری برای رسیدن به اتفاق نظر ندارند.

بخشی از آنها به این نتیجه رسیده‌اند که با این چهره‌ها هیچ کاری نمی‌توانند بکنند پس یک جریان جدید راه بیاندازید تحت عنوان جریان جوان مومن انقلابی و همه مسن‌ها و میان‌سال‌هایشان را پس بزنند اما باید ببینند چه چیزی قرار است عرضه کنند که برای مردم جذابیت داشته باشد.

احمدی نژاد خودش را در تضاد با هاشمی به عنوان نماینده حاکمیت معرفی کرد. این جوانان مومن انقلابی قرار است اپوزیسیون چه کسی شوند تا از مردم رای بگیرند و دلبری کنند؟ انها البته ابزار و امکانات فراوانی در اختیارشان است. در سال‌های اخیر اصولگراها توانسته‌اند در فضای رسانه‌ای مزیت نسبی اصلاح‌طلبان را بگیرند و عملا دست بالا دارند اما این کار با صرف هزینه بسیار بالا اتفاق افتاده اما در عین حال پیام‌هایشان گیرا نیست و نمی‌توانند بدنه را مجاب کنند.

 حتما با یک ارایش جدید مواجه خواهیم بود اما برای ما منفی نیست.

متاسفانه انتخابات در کشور ما دو مرحله‌ای شده است ابتدا شورای نگهبان انتخاب می‌کند بعد به مردم دیکته می‌شود از بین منتخبین آن‌ها انتخاب کنند! شورای نگهبان در حق مردم جفا می‌کند.

همان روزی که خبر دستگیری آقای زم مطرح شد بحث مفصلی کردیم و به این جمع بندی رسیدیم که موضع ما عدم ورود به موضوع است. در ماهیت و وابستگی‌های اقای زم هیچ چیز شفافی وجود ندارد. نظری که قابل ابراز باشد نداریم. هیچ خبر رسمی درباره بازداشت ایشان را هم باور نمی‌کنیم.

آقای خاتمی ایده‌اش ایده رشد مردم و جامعه است و به دنبال نقش رهبری اصلاحات نیست. ما باید اگاهی دهیم و مردم راهشان را انتخاب کنیم. اگر رهبری به معنای انسجام بخشی باشد اقای خاتمی با شورای عالی اصلاحات این ساز و کار را پیش پای اصلاح‌طلبان گذاشته است. وقتی ایشان را ممنوع التصویر کرده‌اند ایشان هم به اقتضای شرایط کار خودش را می‌کند. ایشان نیاز ی به امر و نهی کردن ندارد.

من هم معتقدم اقای جهانگیری در دولت دوم روحانی سوخت اما نه این معنا که از دست رفت اما لطمه دید و خودش را قربانی دولت کرد ما هم توصیه کردیم از دولت خارج شود اما این کار را ایشان نکرد.

تصمیم ایشان به ماندن در دولت تصمیم شخصی خودش بود. ما هم از ساز و کارهای درون دولت راضی نیستیم حلقه اطراف اقای روحانی خیلی بسته است و تعامل ما با دولت در حد همین افطاری سالانه است. ما هنوز از دولت حمایت می‌کنیم و چوبش را هم می‌خوریم. اما همچنان معتقدیم خیر جامعه و بهبود شرایط در همین دولت رقم می‌خورد.

برجام 2 اگر رقم بخورد در حوزه بین المللی دست دولت هم بازتر می‌شود.

رهبری در سال 73 گفتند خدا لعنت کند آنهایی که دانشگاه‌های ما را غیر سیاسی کردند. من هم می‌گویم واقعا خدا لعنتشان کند.

سال 64 یا 65 من شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشگاه تهران بودم که رفتیم دیدار مفصل دو ساعته‌ای با مقام رهبری که ان زمان رییس جمهور بودند. ان زمان اقای طبرزدی مشغول معارضه با تحکیم بود، ما از طبرزدی شکایت کردیم ایت الله خامنه‌ای گفتند شما رفتید از یک دانشجو شکایت کردید؟ خیلی ما را تخطئه کردند و گفتند دانشجو باید حرفش را بزند.

اما برخوردهای امنیتی سنگینی با دانشجویان می‌شود. دانشجو تهدید امنیتی نیست. کشوری که دانشجو تهدید امنیتی‌اش شود باید یک فکری به حال امنیتش بکند. من نمی‌فهمم 6 سال زندان برای یک دانشجو چه معنی دارد؟ متاسفانه این اتفاق افتاده و دانشجوها حق دارند منفعل باشند. اگر هم چهار دانشجو فعالیتی کنند فوری با انها برخورد می‌شود.

ما که دانشجو بودیم آیت الله خامنه‌ای دوشنبه‌ها یک هفته در میان ظهر به مسجد دانشگاه می‌آمدند بعد ها که رییس جمهور شدند هم این رویه به گونه‌ای دیگر ادامه داشت. اعتماد میان دانشجو و نظام به طور متقابل خدشه دار شده است.

من یادم است که در مراسم افتتاحیه دانشگاه هر سال یک دانشجو بدون هیچ چک کردنی بلند می‌شد و حرفش را می‌زد. من حتی اسامی آن دانشجوها را هم یادم است. در دوره اقای هاشمی سال اول من حرف زدم که اقای هاشمی نیامد پای حرف ما بنشیند. سال دومش هم خواستند متن را چک کنند و از سال سوم هم این سنت کلا برچیده شد. ما این صحنه‌ها را داشتیم. دانشگاه‌ها نبض تپنده جامعه بودند اما الان سرخورده‌اند.

جمعیت دانشجوی ما چند برابر اول انقلاب است اما نقش آفرینی آنها یک بیستم آن است.

همه پرسی یک اصل در قانون اساسی است و دیده شده که مردم اساس و پایه نظام را تشکیل دهند و انتخاب مردم شرط مشروعیت است. عده‌ای به لفظ همه‌پرسی حساسیت دارند. جایی که در ساز و کار عادی درون کشور به نتیجه نرسیم به نظر مردم رجوع می‌کنیم به ویژه جایی که دو گزینه داریم.

من اگر بخواهم مقایسه کنم می‌گویم همه پرسی نوعی مباهله است. آنجا حقانیت از جانب خدا روشن می‌شود و اینجا عموم مردم نظرشان را می‌گویند.

همه پرسی هم می‌تواند افتخار آمیز باشد. بگذاریم این حقانیت از جانب مردم صورت بگیرد. حساسیت نشان دادن درست نیست. بر اساس تفسیرهای شورای نگهبان قانون اساسی از شکل خود خارج شده. یکی از انها اختیار رییس جمهور در اجرای قانون اساسی است آن را طوری تفسیر کرده‌اند که عملا رییس جمهور کاری نمی‌تواند انجام دهد. این تهی کردن نظام از پشتوانه خودش است.

 چطور اصلا پیش بینی نشده که اعضای شورای نگهبان قسم بخورند به قانون اساسی وفادار باشند؟ چرا همه باید قسم بخورند الا اعضای شورای نگهبان. من فکر می‌کنم اگر روزی قرار شود اعضای شورای نگهبان هم به قانون اساسی قسم بخورند احتمالا چند نفر از آنها حاضر به اینکار نخواهند شد.

کلید واژگان

تبلیغاتپربازدیدترین ها

همه‌ی آنچه درباره‌ی «جمشید شارمهد» و انجمنش می‌دانیمایرادات دولت هیچ ربطی به اصلاح‌طلبان نداردصدور قرار موقوفی تعقیب برای سردار نقدی غیرقانونی است/ درخواست اعاده دادرسی می کنیمبرای ۱۴۰۰ نیاز به تغییر صحنه داریم/چه اشکالی دارد یک پایداری در سبد کاندیداهای ۱۴۰۰ باشد؟تئوریسین‌های اصلاحات هنوز در حال و هوای سال ۷۶ هستند/ مردم می‌گویند این‌ها سر و ته یک کرباسنداصلاح‌طلبان با نامزد شناخته شده به صحنه انتخابات می‌آیند؟بورس چگونه از حباب خارج می‌شود؟اصلاحات از کادرسازی و پوست‌اندازی غافل است/ برای رهبران سیاسی اصلاحات انتقاد از خود بی‌معناستمحمد مهاجری: اصولگرایان از رسیدن به پاستور اطمینان دارندجنایت مرد قناد به خاطر همسر سابق
آخرین اخبار

احمدی نژاد میان اقشار طرفدار شخصیت های پوپولیست کاریزما دارد/ جامعه از جریانات سیاسی ناامید شدهجهان، پس از کرونا چگونه خواهد بود؟/ محمود سریع‌القلمتحلیلی از سرگذشت علمی و کارآفرینی استاد عالی نسب/ چرا با گران شدن ارز مخالفت کرد؟چه کسی رئیس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان می‌شود؟تئوریسین‌های اصلاحات هنوز در حال و هوای سال ۷۶ هستند/ مردم می‌گویند این‌ها سر و ته یک کرباسندرقابت قیمت کاغذ با قیمت طلا و ارز!/ علت گرانی کتاب چیست؟آخرین خبر از پرونده‌های وقف جنگل ها در آق‌مشهد و کوه دماوندسه نسخه‌ برای نظارت بر نمایندگان/ ردصلاحیت چند مرحله‌ای می‌شود؟به خاطر حمایت از عمه ام، با اسید به شوهرش حمله کردمسخنگوی قوه قضاییه: آزادی در انتظار یکی از فعالان محیط‌زیستی/ عفو شامل او شدچرا فیفا جواب فدراسیون فوتبال را نمی‌دهد؟نتایج طرح مالیات خانه‌های خالی دو سال دیگر بروز می‌کندتغییر پروتکل‌های بهداشتی برگزاری کنکور/استفاده از مصلی‌ها و ورزشگاه‌هامسکن ارزان می شود؟مردم با رعایت مقررات بهداشتی، مانع بروز موج جدید کرونا شوندتیم‌های اروپایی به دنبال جذب «حسینی»جان باختگان کرونا در کشور به ۱۷ هزار و ۹۷۶ نفر رسیدعماد افروغ: با محرم برخورد صفر و یک نکنیمایرادات دولت هیچ ربطی به اصلاح‌طلبان نداردبی‌اعتمادی بیشترین آسیب را در مواجهه با بحران و فشار به همراه خواهد داشت/ آذرمنصوری


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved