سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۲۷۰۵

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۰۸/۰۶ ۱۵:۰۳

احمد خرم:

امیدی به مذاکره با شورای نگهبان نیستاحمد خرم، وزیر دولت اصلاحات معتقد است: اصلاح‌طلب‌ها باید در انتخابات اسفندماه مجلس، تجربه تلخ انتخابات ۸۴ را مدنظر قرار دهند، از این‌رو ضمن خودداری از واگرایی، به‌سوی همگرایی حداکثری حرکت کنند.

خبرآنلاین نوشت، «اقلیت قدرتمند» یا «اکثریت خنثی»؟؛ بحثی که این روزها نقل محافل اصلاح‌طلبی شده است و آنچه که می‌توان از نشست‌های متعدد نهادهای سیاست‌گذار این جریان استنباط کرد، شیفت سیاسی از «ائتلاف‌محوری» سال ۹۴ با میانه‌روها به سوی ارائه یک «لیست اصلاح‌طلبانه» تمام‌عیار برای انتخابات اسفندماه مجلس است. 

احمد خرم، وزیر راه دولت اصلاحات هم، رهیافت سیاسی اصلاحات را عدم تکرار تجربه ناموفق ائتلاف، و حرکت به‌سوی بازسازی هویت اصلاح‌طلبی و ظهور و بروز آن در لیست انتخاباتی این جریان برای انتخابات مجلس می‌داند.

خرم بحث سرلیستی جریان اصلاح‌طلب در مجلس را هم وابسته به روزهای پس از اعلام تایید صلاحیت‌ها می‌داند و از احتمال جایگزینی فرد دیگری با محمدرضا عارف می‌گوید. مشروح گفت‌وگو با احمد خرم، وزیر راه دولت اصلاحات را در ادامه بخوانید؛

 

آقای خرم! پس از سلسله نشست‌هایی که میان تشکل‌های اصلاح‌طلبی و مشخصا مجمع روحانیون و شورای عالی سیاست‌گذاری انجام گرفته است به‌نظر می رسد اکثریت نظر به ارائه یک لیست تماما اطلاح‌طلب برای انتخابات اسفندماه مجلس دارند و اشتیاقی برای ائتلاف دوباره با میانه‌روها دیده نمی شود، شما با توجه به شرایط این روزها، بهترین گزینه را چه می‌دانید؟

در انتخابات سال ۹۴ چند تن از اصولگرایانی که مطمئن بودند دیگر رای نخواهند آورد، مذاکره کردند و در لیست اصلاح‌طلب تهران قرار گرفتند و به بهارستان راه یافتند. اما این اقدام دو طرفه نبود، این افراد زمانی که به مجلس راه یافتند هیچ امتیازی به اصلاح‌طلب‌ها ندادند. این یک تجربه جدی است که انعطاف نشان دادن و ائتلاف کردن یک طرفه انجام گرفته است.

هویت اصلاح‌طلبی باید در لیست انتخابات حفظ شود

معتقدم که جبهه اصلاحات باید با حفظ هویت اصلاح‌طلبی لیست ارائه دهد. باید قبول کنیم که کشور و جامعه ما دوقطبی است و هر قطب باید با یک هویت مستقل وارد صحنه شود تا در صورتی که شرایط فراهم شود، رقابت سالم صورت بگیرد. در این باره می‌توان انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۴ را مبنا قرار داد. اگر جبهه اصلاحات همگرایی داشته باشند و به سوی واگرایی حرکت نکنند، می‌تواند بسیار موفق‌تر عمل کند.

نباید به مذاکره با شورای نگهبان امیدوار بود

درحالی که برخی از استراتژیست‌های اصلاح‌طلب بحث شرط و شروط گذاشتن برای شورای نگهبان را مطرح می کنند، عده‌ای دیگر می‌گویند بهتر است وارد مذاکره با شورای نگهبان شد و حتی برخی چهره های اصولگرای میانه رو چون ابوترابی فرد یا وزارت کشور را میانجی کرد یا عارف قدرت میانجی گری دارد. نگاه شما به این نوع پیشنهادات چیست؟

مذاکره و تعامل با شورای نگهبان خوب است اما نباید امیدی به نتیجه آن داشت. در مجلس هفتم، شورای نگهبان سه هزار و ۴۰۰ نفر را رد صلاحیت کرد. در آن زمان من در دولت آقای خاتمی حضور داشتم. در آنجا تصمیم عاقلانه‌ای گرفته شد که هیئتی را برای مذاکره با شورای نگهبان تعیین و مامور کنیم.

برای مذاکره با شورای نگهبان رفتیم اما کسی نبود!

 پنج نفر از اعضای معتدل دولت خاتمی نیز مامور این کار شدند تا رد صلاحیت‌ها تعدیل شود. شورای نگهبان ساعت ۳ بعدازظهر را برای مذاکره تعیین کرد. زمانی که این هیئت به آنجا رفت حتی آبدارچی شورای نگهبان نیز در ساختمان حضور نداشت و همه رفته بودند. با توجه به چنین برخوردهایی امیدی به اینکه شورای نگهبان تعامل کند، نیست.

شرایط بسیار حساس‌تر از انتخابات ۹۴ است

شرایط جامعه را  چقدر متفاوت از سال ۹۴ و ادوار پیشین انتخابات مجلس می‌دانید؟ فکر می کنید اصلاح طلبان باید با استراتژی متفاوتی به انتخابات ورود کنند یا شرایط تقریبا مشابه همان سال است؟

شرایط امروز کشور متفاوت از دوره مجلس دهم و انتخابات سال ۹۴ است،اکنون ما در یک مرحله بحرانی قرار داریم. منطق حکم می‌کند که این شرایط درنظر گرفته شود و موجبات بی‌اعتمادی بین مردم بیش‌از پیش فراهم نشود. همه نیروهای معتقد به نظام باید امکان ظهور و بروز خود را پیدا کنند. نمی‌شود جبهه اصلاحات که دارای بدنه اجتماعی مهم‌تری نسبت به جبهه رقیب است، نادیده گرفته شود.

شاید فرد دیگری به جای عارف سرلیست شود

در صورت تایید صلاحیت چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب در انتخابات پیش‌رو، آیا آقای عارف کماکان از شانس سرلیستی اصلاح‌طلبان بهره‌مند خواهد بود؟

موضوع سرلیستی وابسته به شرایط روزهای پس از تایید صلاحیت کاندیداها است. ممکن است شرایط به گونه‌ای پیش رود که فرد دیگری که تایید شده است، سرلیست شود. اکنون نمی‌شود اظهارنظر درستی انجام داد. در رابطه با اینکه آقای عارف سرلیست بماند یا اینکه فردی بهتری از او در دسترس باشد، یک تصمیم جمعی است که باید با توجه به شرایط روزهای آتی انجام شود.

مردم مانع ورود جریان تندرو به مجلس می‌شوند

آقای خرم! رئیس دولت اصلاحات به دلیل پیام به مردم مبنی بر حضور در انتخابات ۹۴ و البته عملکرد نامساعد فراکسیون امید در مجلس، مورد انتقاد قرار می‌گیرد، از نظر شما آیا در این دوره هم می‌توان با یک امضا مردم را به پای صندوق‌های رای آورد؟

اگر مردم احساس کنند که وضعیت بهتر می شود، وعده‌های توخالی به مردم گفته نشود، واقعیت‌ها عیان شوند و راهکارهای عملیاتی مطرح شوند مردم به پای صندوق‌ها می‌آیند. موضوع دیگر آن است که مردم نسبت به روی کار آمدن یک جریان تندرو احساس خطر کنند. نماینده‌ها به مردم وعده‌هایی می دهند که قابل اجرا نیست و مردم از این وضع خسته شده‌اند. این در حالی است که بعد از انقلاب، دولت‌ اصلاح‌طلب بهترین عملکرد را داشته است.

کلید واژگان

تبلیغاتپربازدیدترین ها

هیچ‌کس صدای رومینا را نشنیدچرا انتقاد از دولت به آقای قالیباف نمی‌آید؟آموزش احراز هویت غیرحضوری سجاممهریه‌ گل‌ های‌ رز‌ دردسر ‌ساز ‌شد!زم: هنگامه شهیدی اخبار و مطالبی را ارسال می کرد/ هنگامه شهیدی: زم از من خواستگاری کردروحانی شیعه‌ای که با زنان خارجی دست می‌داد+عکسجزئیات تازه از قتل رومینا، دختر 14 ساله تالشیعارف: نقدها را می‌پذیرم/در دام هیاهوی تبلیغاتی گرفتار نمی‌شوم/برای رفع حصر تلاش کردماظهارات آیت‌الله ‌یزدی درباره بازرگانمجلس یازدهم نشان دهد تابع «هسته‌های قدرت»نیست
آخرین اخبار

موسوی دیدار ریچاردسون با ظریف درباره زندانی آمریکایی را تایید کرد«انصاف» زیر دست‌وپایمان تکه‌تکه شده است/ علیرضا بهشتیمقامات فرانسه به دخالت در امور داخلی ایران خاتمه دهندتبادل پیام میان تهران و واشینگتن درباره نفتکش‌های ایرانی/ آیا سیاست‌های ترامپ بی‌اثر شده است؟بحران نمایندگی دولت‌ها و درس‌های سیاسی آن برای ما ایرانیانعلیرضا بیرانوند نامزد حضور در تیم طلایی قاره آسیامبتلایان کرونا به ۱۶۷ هزار و ۱۵۶ نفر رسید/ ۶۳ نفر از مبتلای دیگر جان خود را از دست دادندامکان تعطیلی مدارس در پاییز در صورت رعایت نکردن بهداشت/ گرما پاشنه آشیل کرونا نیستبهبود دیابت با رژیم غذایی و ورزشطرح متری مسکن در بورس کالا منجر به افزایش سرمایه‌گذاری و تولید مسکنروسیه: فردا نشست اوپک پلاس در سطح وزیران برگزار می‌شودتورم سال ۹۹ چگونه مهار خواهد شد؟۱۷ خرداد، تاریخ قرعه کشی فروش فوق العاده/ آغاز پیش فروش 12 محصول ایران خودرو از یکشنبهجزییاتی از حادثه کشتی باری «بهبهان» در آب‌های عراقحیات سیاسی آقای علی لاریجانی به آخر خط رسیده استمبلغ: اصلاح‌طلبان آسیب دیده‌اند اما اصلاح‌طلبی نهتلاش‌ها برای رفع انسداد منابع ارزی کشور در بانک‌های خارجی را با جدیت ادامه دهیدمجازات نگهداری اسپری فلفل و شوکر چیست؟برای افزایش طول عمر باتری خودرو چه کار می توان کرد؟شرایط قانونی پذیرش فرزندخوانده برای زوجین چیست؟


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved