سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۲۷۵۵

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۰۸/۰۸ ۱۶:۰۱

ثبات لبنان و دشمنانش/ احمد دستمالچیانسعد حریری، نخست‌وزیر لبنان بعد از اعتراضات مردمی و سنگ‌اندازی گروهی از سیاستمداران معلوم‌الحال و وابسته در حکومت لبنان، عاقبت مجبور به اعلام رسمی استعفای خود شد اما همچنان راه درازی تا تعیین سرنوشت لبنان بعد از این دوره از اعتراضات مردمی در این کشور وجود دارد.

روزنامه اعتماد در قسمتی از یادداشتی به قلم احمد دستمالچیان، آورده است:  اعتراضات اخیر در لبنان دو جنبه مشخص دارد، یکی اعتراض به فساد، رانت‌خواری و ویژه‌خواری به ویژه از سوی مقام‌های دولتی که وجهه بحق اعتراضات است. مطالبات مردم در این زمینه کاملا مشروع است. بخش بزرگی از مردم لبنان سال‌هاست از خدمات‌رسانی و مدیریت دولت ناراضی هستند. همین مدتی پیش بود که شاهد بودیم مردم بیروت در اعتراض به ناتوانی دولت از جمع‌آوری صحیح و منظم زباله‌ها دست به اعتراض زدند.

عملکرد ضعیف و ناصحیح دولت، عامل اصلی این نارضایتی‌هاست که همه مردم لبنان، فارغ از دین و مذهب و جناح سیاسی را تحت تاثیر خود قرار داده است اما جنبه پنهانی هم در این اعتراضات وجود داشت. عده‌ای از وابستگان به برخی دولت‌های خارجی که سال‌هاست در امور لبنان دخالت‌های غیرمشروع و بی‌جا می‌کنند و حتی شخص نخست‌وزیر، سعد حریری هم از توهین‌های بزرگ و زننده آنها بی‌نصیب نماند امروز تلاش می‌کنند تا ثبات و استقراری که در لبنان ایجاد شده را به هم بزنند. لبنان بعد از مدت‌ها تاخیر شاهد برگزاری یک انتخابات عمومی بود که در نتیجه آن دولت جدید سعد حریری تشکیل شد. این دولت با حمایت نمایندگان منتخب مردمی عملا بر اساس اجماع و آرای عمومی باعث ایجاد یک پایداری نسبی در فضای لبنان شده‌ بود. اما اعتراضات اخیر باعث شد تا گروهی از دولت‌های خارجی فرصت‌طلب با سوار شدن بر موج نارضایتی مردمی از عملکرد دولت، تلاش کنند از آب گل‌آلود ماهی بگیرند. این دولت‌ها که نیت‌های سویی برای آینده لبنان دارند، تلاش می‌کنند تا بار دیگر لبنان را به سمت هرج و مرج و درگیری‌های طولانی‌مدت دیگری بکشانند.

سعد حریری از دو جهت تحت فشار بود. از یک طرف نارضایتی عمومی از عملکرد دولت و فساد باعث شده ‌بود تا نخست‌وزیر لبنان از سوی افکار عمومی احساس فشار کند. از سوی دیگر دیکته‌های کشورهای خارجی که در لبنان نفوذ دارند، دلیل دیگری بود که سعد حریری را تحت فشار گذاشته ‌بود. کشورهایی که با عوامل شناخته ‌شده و معلوم‌الحال خود تلاش می‌کنند تا دولت و حکومت را به سمت فروپاشی میل دهند. فردی مانند سمیر جعجع که فردی وابسته و معلوم‌الحال است و ولید جنبلاط از کناره‌گیری سعد حریری و اجرای نیت‌های خارجی حمایت می‌کنند. حمایت این گروه‌ها از سوءنیت دولت‌های خارجی باعث می‌شود که حتی با کناره‌گیری سعد حریری، فرآیند تعیین دولت بعدی هم با مشکلات متعددی روبه‌رو شود. هر چند این احتمال وجود دارد که تا تعیین دولت جدید توسط پارلمان لبنان، آقای حریری همچنان مقام ریاست کابینه را به عنوان نخست‌وزیر موقت در اختیار داشته ‌باشد. در صورتی که سعد حریری بار دیگر به عنوان نماینده مکلف برای نخست‌وزیر معرفی نشود، افراد دیگری در میان اهل سنت لبنان وجود دارند که توانایی در اختیار گرفتن مقام نخست‌وزیری را دارند.

تبلیغاتپربازدیدترین ها

همه‌ی آنچه درباره‌ی «جمشید شارمهد» و انجمنش می‌دانیمایرادات دولت هیچ ربطی به اصلاح‌طلبان نداردصدور قرار موقوفی تعقیب برای سردار نقدی غیرقانونی است/ درخواست اعاده دادرسی می کنیمبرای ۱۴۰۰ نیاز به تغییر صحنه داریم/چه اشکالی دارد یک پایداری در سبد کاندیداهای ۱۴۰۰ باشد؟تئوریسین‌های اصلاحات هنوز در حال و هوای سال ۷۶ هستند/ مردم می‌گویند این‌ها سر و ته یک کرباسنداصلاح‌طلبان با نامزد شناخته شده به صحنه انتخابات می‌آیند؟جهان، پس از کرونا چگونه خواهد بود؟/ محمود سریع‌القلماصلاحات از کادرسازی و پوست‌اندازی غافل است/ برای رهبران سیاسی اصلاحات انتقاد از خود بی‌معناستچرا فیفا جواب فدراسیون فوتبال را نمی‌دهد؟اصلاح‌طلبان دیگر از کسی که از اعلام وابستگی به جریان اصلاحات ابا دارد حمایت نمی‌کنند
آخرین اخبار

احمدی نژاد میان اقشار طرفدار شخصیت های پوپولیست کاریزما دارد/ جامعه از جریانات سیاسی ناامید شدهجهان، پس از کرونا چگونه خواهد بود؟/ محمود سریع‌القلمتحلیلی از سرگذشت علمی و کارآفرینی استاد عالی نسب/ چرا با گران شدن ارز مخالفت کرد؟چه کسی رئیس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان می‌شود؟تئوریسین‌های اصلاحات هنوز در حال و هوای سال ۷۶ هستند/ مردم می‌گویند این‌ها سر و ته یک کرباسندرقابت قیمت کاغذ با قیمت طلا و ارز!/ علت گرانی کتاب چیست؟آخرین خبر از پرونده‌های وقف جنگل ها در آق‌مشهد و کوه دماوندسه نسخه‌ برای نظارت بر نمایندگان/ ردصلاحیت چند مرحله‌ای می‌شود؟به خاطر حمایت از عمه ام، با اسید به شوهرش حمله کردمسخنگوی قوه قضاییه: آزادی در انتظار یکی از فعالان محیط‌زیستی/ عفو شامل او شدچرا فیفا جواب فدراسیون فوتبال را نمی‌دهد؟نتایج طرح مالیات خانه‌های خالی دو سال دیگر بروز می‌کندتغییر پروتکل‌های بهداشتی برگزاری کنکور/استفاده از مصلی‌ها و ورزشگاه‌هامسکن ارزان می شود؟مردم با رعایت مقررات بهداشتی، مانع بروز موج جدید کرونا شوندتیم‌های اروپایی به دنبال جذب «حسینی»جان باختگان کرونا در کشور به ۱۷ هزار و ۹۷۶ نفر رسیدعماد افروغ: با محرم برخورد صفر و یک نکنیمایرادات دولت هیچ ربطی به اصلاح‌طلبان نداردبی‌اعتمادی بیشترین آسیب را در مواجهه با بحران و فشار به همراه خواهد داشت/ آذرمنصوری


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved