سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۲۹۸۱

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۰۸/۲۰ ۱۲:۵۹

محمدرضا شفیعی‌کدکنی در کلاس درسش برای مظاهر مصفا بزرگداشت گرفت

بغضی که به اشک تبدیل شد‌/ حسین گنجیفرهنگ متکی است بر نما و جلا؛ درست مانند ساختمان که بر معمارش، ساز که بر نوازنده‌اش، باغ که بر باغبانش و شعر که بر کلماتش متکی است. فرهنگ با سازندگان خود و کسانی که هر هجایش را با زحمت از میان انبار کاه و کوه، کشف، چینش و معنا کرده‌اند، ساخته می‌شود و به صورت یک کل واحد در جامعه‌ و جغرافیا، شناسنامه و مؤلفه‌های معرفی خود را می‌جوید و بر دوش انسان‌های کمیاب و پر مایه، شناخته و شناسانده می‌شود.

حسین گنجی، روزنامه نگار طی یادداشتی نوشت: مظاهر مصفا بی‌شک یکی از همین دوش‌های قابل اتکا برای منظومه فرهنگی ماست. در فضایی که هیچ نهاد و ارگان و انجمن و گروهی جای خالی مظاهر مصفا را تکریم نکرد و بزرگداشتی در معرفی ارزش‌های او و الگوی فاخر زیستی او بجا نیاورد، این محمدرضا شفیعی کدکنی بود که یک تنه برای او بزرگداشت گرفت و در کلاس درس خود توجهات را به سمت او برد، مصفا را استاد خود خواند و جای خالی او را نمایان کرد؛ کاری که در میان بزرگان ما اندک و در میان اصحاب اندیشه ما کمرنگ و در میان نهاد‌های متولی فرهنگ این کشور بی‌متولی است.
مظاهر مصفا زاده ۱۳۱۱ در تفرش، استاد دانشگاه، شاعر و مصحح برجسته معاصر بود.
او سال‌های متمادی به‌عنوان استادتمام رشته زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه تهران و بعدها دانشگاه آزاد به‌خدمت مشغول بود. مصفا یکی از قصیده‌سرایان شاخص ایرانی هم بود. تاکنون چند مجموعه شعر از او به‌چاپ رسیده که از آن جمله است: «ده فریاد»، «سی سخن»، «توفان خشم»، «سپیدنامه» و «سی‌پاره».
خداوند خیر دهد علی دهباشی سردبیر خستگی ناپذیر بخارا را که با شب‌های بخارا توانست خلأ بزرگ نهادی ما را در پاسداشت اهالی فرهنگ و اندیشه پر کند و برای مظاهر مصفا نیز همچون بسیاری از بزرگان این کشور که نهاد بالنده و فراگیر فرهنگ از آنها تغذیه و وام‌دار آنها است، شب بزرگداشت برگزار کند. جهان پیش رو جهان تغذیه از ریشه‌ها و تکیه بر شانه بزرگان و نگاه و توجه به افق‌های بلند‌تر است و نه نادیده انگاشتن گذشته و بی‌اعتنایی به سرمایه‌های نمادین و بزرگان اندیشه و فرهنگ و ادب. دستیابی به افق‌های تازه و دستیابی به فرهنگ قابل بسط و ارزشمند و قابل تفاخر تنها از شناخت گذشته و آموختن آن ممکن است. اگر سعدی نبود، حافظ  نبود. امروز هم انبان فرهنگ ایران چیزی برای گفتن و شنیدن کم داشت، اگر مظاهر مصفا هم نبود ما در سخن گفتن و شنیدن چیزی برای ارائه کم داشتیم. تجلیل این داشته‌ها افق‌های وسیع‌تر و قله‌های مرتفع‌تری پیش روی جامعه پرمسأله امروز قرار می‌دهد.‌

تبلیغاتپربازدیدترین ها

هیچ‌کس صدای رومینا را نشنیدقیمت جدید محصولات سایپا اعلام شدمهریه‌ گل‌ های‌ رز‌ دردسر ‌ساز ‌شد!جزئیات تازه از قتل رومینا، دختر 14 ساله تالشیسعودی کیست که در ایران آقایی کند؟ لجن می‌مالم بر سرش/ آمریکا غلط می‌کند جلوی قدرت موشکی ایران را بگیردقیمت هر متر خانه‌ در تهران به 17 میلیون تومان رسیدتوصیه‌ برجامی بهزاد نبوی به روحانی/درخواست شکوری‌راد برای بررسی دلایل کاهش مشارکت در انتخاباتعارف: نقدها را می‌پذیرم/در دام هیاهوی تبلیغاتی گرفتار نمی‌شوم/برای رفع حصر تلاش کردمآغاز گمانه‌زنی ها در مورد گزینه‌های انتخابات ریاست‌جمهوری/احمدی نژاد، رییسی، ظریف و دیگران23 سال بعد/ توییتری ها درباره دوم خرداد چه گفتند؟
آخرین اخبار

تداوم روند کاهشی قیمت‌های خودرو در بازارجهانگیری: موانع اعطای اقامت به سرمایه‌گذاران خارجی به سرعت رفع شودشرایط تصویب یک قانون مؤثر و کارآمد در تأمین امنیت زنان فراهم شودبه مردم برای کاهش مشارکت در انتخابات حق می‌دهمبهبودخواهی و ضرورت تقویت طبقه متوسط/ علی جمالیتهیه طرحی برای تعیین تکلیف جا ماندگان سهام عدالتتدارک اکران «کشتارگاه» در «درایوین سینما» و حکایت یک راه دور زدن برای تماشاگربرای اولین بار در ۳۰ سال گذشته ارتش به خیابان‌های آمریکا آمد/ اعتراضات در قاب تصاویرتداوم رشد شاخص بورسپیشنهاد عجیب نماینده مجلس: روزانه یک ختم کامل قرآن داشته باشیمامکان خرید و فروش سهام عدالت برای مشمولان مهیاستتاکنون ١۴٨ هزار و ٩۵٠ نفر در کشور به کرونا مبتلا شده‌اند/ جان باختگان ۷ هزار و ٧٣۴ نفربهای هفت میلیون و ۴۲۰ هزار تومانی سکه در بازار آزادخلیل‌زاده: بازیکنان گول برخی مدیران را نخورندزنوزی: شرکتهای حاشیه فوتبال اصرار به برگزاری دارند/برگزاری لیگ نیاز مبرم مردم نیستکاهش اندک نرخ دلارتروئیکای اروپایی به «ابراز تاسف» در قبال لغو معافیت‌های هسته‌ای ایران بسنده کردوزیر آموزش و پرورش: آماده برگزاری امتحانات پایان سال هستیممتن پاسخ تهدیدآمیز فیفا به فدراسیون ایران/فرصت برای فرار از تعلیقحقوق سربازان ۲۰ درصد اضافه شد/ خبر خوش برای مشمولان غایب


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved