سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۲۹۸۱

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۰۸/۲۰ ۱۲:۵۹

محمدرضا شفیعی‌کدکنی در کلاس درسش برای مظاهر مصفا بزرگداشت گرفت

بغضی که به اشک تبدیل شد‌/ حسین گنجیفرهنگ متکی است بر نما و جلا؛ درست مانند ساختمان که بر معمارش، ساز که بر نوازنده‌اش، باغ که بر باغبانش و شعر که بر کلماتش متکی است. فرهنگ با سازندگان خود و کسانی که هر هجایش را با زحمت از میان انبار کاه و کوه، کشف، چینش و معنا کرده‌اند، ساخته می‌شود و به صورت یک کل واحد در جامعه‌ و جغرافیا، شناسنامه و مؤلفه‌های معرفی خود را می‌جوید و بر دوش انسان‌های کمیاب و پر مایه، شناخته و شناسانده می‌شود.

حسین گنجی، روزنامه نگار طی یادداشتی نوشت: مظاهر مصفا بی‌شک یکی از همین دوش‌های قابل اتکا برای منظومه فرهنگی ماست. در فضایی که هیچ نهاد و ارگان و انجمن و گروهی جای خالی مظاهر مصفا را تکریم نکرد و بزرگداشتی در معرفی ارزش‌های او و الگوی فاخر زیستی او بجا نیاورد، این محمدرضا شفیعی کدکنی بود که یک تنه برای او بزرگداشت گرفت و در کلاس درس خود توجهات را به سمت او برد، مصفا را استاد خود خواند و جای خالی او را نمایان کرد؛ کاری که در میان بزرگان ما اندک و در میان اصحاب اندیشه ما کمرنگ و در میان نهاد‌های متولی فرهنگ این کشور بی‌متولی است.
مظاهر مصفا زاده ۱۳۱۱ در تفرش، استاد دانشگاه، شاعر و مصحح برجسته معاصر بود.
او سال‌های متمادی به‌عنوان استادتمام رشته زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه تهران و بعدها دانشگاه آزاد به‌خدمت مشغول بود. مصفا یکی از قصیده‌سرایان شاخص ایرانی هم بود. تاکنون چند مجموعه شعر از او به‌چاپ رسیده که از آن جمله است: «ده فریاد»، «سی سخن»، «توفان خشم»، «سپیدنامه» و «سی‌پاره».
خداوند خیر دهد علی دهباشی سردبیر خستگی ناپذیر بخارا را که با شب‌های بخارا توانست خلأ بزرگ نهادی ما را در پاسداشت اهالی فرهنگ و اندیشه پر کند و برای مظاهر مصفا نیز همچون بسیاری از بزرگان این کشور که نهاد بالنده و فراگیر فرهنگ از آنها تغذیه و وام‌دار آنها است، شب بزرگداشت برگزار کند. جهان پیش رو جهان تغذیه از ریشه‌ها و تکیه بر شانه بزرگان و نگاه و توجه به افق‌های بلند‌تر است و نه نادیده انگاشتن گذشته و بی‌اعتنایی به سرمایه‌های نمادین و بزرگان اندیشه و فرهنگ و ادب. دستیابی به افق‌های تازه و دستیابی به فرهنگ قابل بسط و ارزشمند و قابل تفاخر تنها از شناخت گذشته و آموختن آن ممکن است. اگر سعدی نبود، حافظ  نبود. امروز هم انبان فرهنگ ایران چیزی برای گفتن و شنیدن کم داشت، اگر مظاهر مصفا هم نبود ما در سخن گفتن و شنیدن چیزی برای ارائه کم داشتیم. تجلیل این داشته‌ها افق‌های وسیع‌تر و قله‌های مرتفع‌تری پیش روی جامعه پرمسأله امروز قرار می‌دهد.‌

تبلیغاتپربازدیدترین ها

تأملی بر یک نامه/سعید حجاریانروایت دست اول از شب تولد دلار ۴۲۰۰ تومانی/ روحانی نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی را تعیین کرد نه جهانگیری!دفاع عجیب کمیسیون تحقیق مجلس از تاجگردونکرونا باعث شد دولت ناچار به پناه بردن به بورس شود/ نهادها در برابر تغییر مقاومت می‌کننداکران فیلم‌های خارجی؛ فرمولی تازه برای نجات سینمای ایران!؟کمیسیونی کاملا فرهنگی بدون کتاب و فیلم!رسانه بلژیکی: کاوه رضایی با "کلوب بروژ" به پایان خط رسیده استسیف: برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد/«تقریبا هیچ» حرف دلم بودفرمانده ستاد مدیریت کرونا در تهران اعلام کرد: پیشنهاد تعطیلی یک هفته‌ای تهرانچه نوع ماسکی ما را در برابر کرونا محافظت می‌کند؟
آخرین اخبار

وزیر بهداشت: ویروس کرونا از طریق هوا منتقل نمی‌شودفوت ۱۸۸ بیمار کووید۱۹ در کشور/ مجموع بیماران در کشور به ۲۵۵ هزار نفر رسیدترامپ: در انتخابات پیروز می‌شوم/من مجوز حمله سایبری به روسیه در سال ۲۰۱۸ را صادر کردمسخنگوی شورای نگهبان: نظر مجلس درباره رد یا تایید اعتبارنامه ها برای ما محترم استرییس اتاق فکر کرونای تهران: موج دوم کرونا در پاییز می‌آید و ممکن است بسیار کشنده‌تر باشدرونمایی از کیفی اعجاب انگیز در اولین جلسه دادگاه برخی از مدیران سابق بانک مرکزیترابیان: در قرارداد ویلموتس جملاتی هست که به نفع اوستکارگزاری بورس بیمه ایران در خرداد ۹۹ به جمع ۸ کارگزار برتر بورسی راه یافتپوران درخشنده: چطور به یک بازیگر برای یک ماه یک میلیارد دستمزد می‌دهند؟ضبط برنامه «عصر جدید» متوقف شددایی: تا وقتی آقازاده‌ها تصمیم‌گیرنده هستند بازگشت من به فوتبال ممکن نیست!چگونه تست‌ کرونای بازیکنان استقلال که مثبت اعلام شده بود، منفی شد؟افزایش نرخ سود بانکی تا سقف ۲۰ درصدمینو محرز: بیماری طاعون خیارکی وارد کشور نشده استهمه چیز درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعیزنگنه: تسلیم تحریم ها نمی شویم/توجه به میدان های نفتی مشترک یک ضرورت است«بتمن» سریال می‌شود/ زندگی در دنیای گاتهامکیانوش اسلامی: دستمزدبازیگران مثل قیمت مسکن بالا می‌روداصلاحات به اصل خود بازگردد مردم حمایت می کنند/تندرویهای اصولگرایان اوضاع را نابهنجار خواهدکردکرونا هراسی همانند عادی سازی کرونا خطرناک است/تعطیلی کامل فعالیت‌های اقتصادی غیر ممکن است


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved