سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۳۱۵۷

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۰۸/۲۹ ۱۵:۱۰

آیا دولت برای جبران کسری بودجه بنزین را گران کرد؟یکی از سوالات مهم افکار عمومی این است که آیا دولت برای کسب درآمد اقدام به افزایش قیمت بنزین کرده است؟

ایرنا نوشت: حالا چهار روز از زمان آغاز سهمیه‌بندی مجدد و افزایش قیمت بنزین می‌گذرد. در این روزها، حرف و حدیث در خصوص چرایی اتخاذ چنین تصمیمی از سوی شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوای سه گانه، مطرح شده است.

یکی از فرضیه‌هایی که توسط برخی از مردم و اقتصاددانان مطرح شده این است که این تصمیم برای جبران کسری بودجه دولت گرفته شده است. برای اینکه ببینیم آیا این فرضیه صحیح است یا نه؛ یک راه حل خیلی ساده داریم: بیایید با هم ببینیم که میزان درآمد دولت از این طرح چقدر است؟

۱. برای این کار تعداد خودروها را بر مبنای آمار سال ۱۳۹۶ از گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس با عنوان «مسئله بنزین، رویکردها و مخاطرات» که در ۲۱ آذر ۱۳۹۷ تهیه شده است، استخراج کرده و در نهایت جمع میزان سهمیه تخصیص یافته شده برای هر خودرو را پیدا کردیم. نتیجه این شد که دولت باید هر ماه معادل یک میلیارد و ۶۵۴ میلیون لیتر بنزین را به صورت سهمیه‌ای بفروشد و مجموع درآمد اضافی‌اش نسبت به بنزین هزار تومانی در این وضعیت حدودا ۸۲۸ میلیارد تومان است. ریز میزان محاسبه ما در جدول زیر آمده است:

 

 

۲. با درنظر داشتن میزان تولید ۱۰۰ میلیون لیتر برای هر روز، به این نتیجه می‌رسید که دولت ۱۶.۵ روز از تولید بنزین را به صورت سهمیه‌ای در اختیار مردم گذاشته و ۱۳.۵ روز بنزین معادل ۱ میلیارد و ۳۵۰ میلیون لیتر را به صورت آزاد خواهد فروخت. این میزان بنزین برای دولت چقد درآمد اضافی خواهد داشت؟ با در نظرگرفتن مابه‌التفاوت ۲ هزار تومانی باید گفت که دولت از این طریق نیز ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان دیگر درآمد خواهد داشت.

۳. بنابراین مجموع درآمد اضافی دولت از این طرح جدید بنزینی چقدر است؟ حدودا ۳ هزار و ۵۳۰ میلیارد تومان. حالا بیایید با هم ببینیم که دولت چقدر باید به مردم پرداخت کند. گفته شده که به ۶۰  میلیون نفر ماهانه حدودا ۵۵ هزار تومان پرداخت خواهد شد. بنابراین دولت ۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان ماهیانه به مردم پرداخت خواهد کرد.

۴. مابه‌التفاوت درآمد و هزینه دولت در محاسبه ما ۲۰۰ میلیارد تومان است. این مابه‌التفاوت البته دلایلی دارد مثل اینکه تعداد خودروها در محاسبه ما برای دو سال پیش است یا مواردی مثل بنزین خودروهای حاکمیتی (دولتی و نظامی) محاسبه نشده و ... با این حال حتی اگر این ۲۰۰ میلیارد تومان خالص درآمد دولت با اجرای این طرح بوده باشد؛ باید این سوال را از نظریه‌پردازان «اجرای طرح بنزین برای جبران کسری بودجه» پرسید که آیا عاقلانه است که این همه هزینه مادی و معنوی، بابت ماهیانه ۲۰۰ میلیارد تومان داده شود؟

کلید واژگان

تبلیغاتپربازدیدترین ها

همه‌ی آنچه درباره‌ی «جمشید شارمهد» و انجمنش می‌دانیمایرادات دولت هیچ ربطی به اصلاح‌طلبان نداردصدور قرار موقوفی تعقیب برای سردار نقدی غیرقانونی است/ درخواست اعاده دادرسی می کنیمبرای ۱۴۰۰ نیاز به تغییر صحنه داریم/چه اشکالی دارد یک پایداری در سبد کاندیداهای ۱۴۰۰ باشد؟تئوریسین‌های اصلاحات هنوز در حال و هوای سال ۷۶ هستند/ مردم می‌گویند این‌ها سر و ته یک کرباسنداصلاح‌طلبان با نامزد شناخته شده به صحنه انتخابات می‌آیند؟بورس چگونه از حباب خارج می‌شود؟اصلاحات از کادرسازی و پوست‌اندازی غافل است/ برای رهبران سیاسی اصلاحات انتقاد از خود بی‌معناستمحمد مهاجری: اصولگرایان از رسیدن به پاستور اطمینان دارندجنایت مرد قناد به خاطر همسر سابق
آخرین اخبار

احمدی نژاد میان اقشار طرفدار شخصیت های پوپولیست کاریزما دارد/ جامعه از جریانات سیاسی ناامید شدهجهان، پس از کرونا چگونه خواهد بود؟/ محمود سریع‌القلمتحلیلی از سرگذشت علمی و کارآفرینی استاد عالی نسب/ چرا با گران شدن ارز مخالفت کرد؟چه کسی رئیس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان می‌شود؟تئوریسین‌های اصلاحات هنوز در حال و هوای سال ۷۶ هستند/ مردم می‌گویند این‌ها سر و ته یک کرباسندرقابت قیمت کاغذ با قیمت طلا و ارز!/ علت گرانی کتاب چیست؟آخرین خبر از پرونده‌های وقف جنگل ها در آق‌مشهد و کوه دماوندسه نسخه‌ برای نظارت بر نمایندگان/ ردصلاحیت چند مرحله‌ای می‌شود؟به خاطر حمایت از عمه ام، با اسید به شوهرش حمله کردمسخنگوی قوه قضاییه: آزادی در انتظار یکی از فعالان محیط‌زیستی/ عفو شامل او شدچرا فیفا جواب فدراسیون فوتبال را نمی‌دهد؟نتایج طرح مالیات خانه‌های خالی دو سال دیگر بروز می‌کندتغییر پروتکل‌های بهداشتی برگزاری کنکور/استفاده از مصلی‌ها و ورزشگاه‌هامسکن ارزان می شود؟مردم با رعایت مقررات بهداشتی، مانع بروز موج جدید کرونا شوندتیم‌های اروپایی به دنبال جذب «حسینی»جان باختگان کرونا در کشور به ۱۷ هزار و ۹۷۶ نفر رسیدعماد افروغ: با محرم برخورد صفر و یک نکنیمایرادات دولت هیچ ربطی به اصلاح‌طلبان نداردبی‌اعتمادی بیشترین آسیب را در مواجهه با بحران و فشار به همراه خواهد داشت/ آذرمنصوری


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved