سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۳۱۶۸

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۰۸/۲۹ ۱۵:۳۱

روانخواه: استراماچونی و دستیارانش یک میلیون ۶۰۰ هزار دلار برای دو فصل می گیرندسعید اکبری امروز در این برنامه میزبان امید روانخواه بازیکن سابق استقلال برای صحبت درباره مسیر رو به رشد استقلال و حضور این تیم در بالای جدول بود.

ایلنا نوشت: امید روانخواه در ابتدا درباره رشد تدریجی استقلال از ابتدای فصل تاکنون اظهار کرد: نمی شود یک نسخه پیچید و گفت فقط این دلیل موفقیت یا عدم نتیجه گیری استقلال بود. در شروع فصل ما یک مربی سطح بالا  از فوتبال کشوری دیگر داشتیم که هیچ شناختی از فوتبال ما نداشت و همین دلیل کافی است تا شما فصل را با مشکلات شروع کنید.

وی افزود: عدم شناخت تاثیرگذارترین بخش در نتیجه نگرفتن در فوتبال است؛ عدم شناخت نسبت به لیگی که در آن فعالیت می کنی، عدم شناخت نسبت به بازیکنانی که در اختیار داری و عدم شناخت نسبت به فرهنگ فوتبالی جامعه، تمام اینها مواردی بود که می توانست مشکلات را برای استقلال به وجود آورد و چون شناخت هم از طرف سرمربی تیم وجود نداشت و سرمربی همیشه تاثیرگذارترین شخص در یک باشگاه فوتبال است، این نتایج به دست آمد اما در ادامه نتایج درست شد و من از روز اول نسبت به این موضوع ایمان داشتم.

بازیکن سابق استقلال که در جذب استراماچونی نقش داشته، ادامه داد: در آن مقطع ما کمیته فنی بودیم که در آن انسان هایی بودند که صداقت کامل را نسبت به باشگاه استقلال داشتند؛ پرویز مظلومی، بهتاش فریبا، مجید مطلق و بنده که کوچکترین عضو این کمیته بودیم سعی بر این بود که مربی انتخاب کنیم و بحث تحقیقات در این زمینه به بنده داده شد و آقای خطیر واقعا تلاش کردند و آوردن شخصی مثل استراماچونی به فوتبال ایران واقعا سخت بود. مربیان زیادی جزو گزینه های ما بودند.

روانخواه یادآور شد: گزینه هایی که شاید بشود درباره آنها صحبت کرد آقای پسیرو بودند؛ سرمربی عربستان و دستیار کیروش در رئال مادرید. مربیانی بودند که اسم بردنشان شاید جالب نباشد چون بالاخره یک سرمربی دیگری آمده است اما اولویت خود من و باشگاه و مسیری که انتخاب کردیم این بود که نتیجه گیری صرفا ملاک نبود. شاید یک مربی روی کارنامه موفق باشد اما صرفا نتیجه گیری مطرح نبود و ما مربی می خواستیم که مشکلاتی که استقلال در فصل های قبل داشت حل کند.

وی تصریح کرد: اساسی ترین مشکل استقلال مربوط به تمرینات تیم بود و روزی که کمیته فنی تشکیل شد من به صراحت به این نکته اشاره کردم. در تمرین نیازهای بازیکنان باید تامین شود تا بازیکن به مسابقه برسد. نیازهای بدنی، تاکتیکی و فنی و... از نظر روانشناسی هم بازیکنان باید به جایی برسند که در مسابقه مشکلی نداشته باشند. اما بازیکنان استقلال پیش از این با مشکلات پا به مسابقه می گذاشتند. هم خودمان متوجه می شدیم هم بعضی از بازیکنان واقعا گله می کردند که در تمرین حتی عرقشان هم در نمی آمد و شرح وظایفشان مشخص نیست. ما تاکید داشتیم مربی که می آوریم از نظر تمرینی تمام مشکلات استقلال را حل کند.

این بازیکن سابق استقلال درباره دوره ای که شفر در فصل اول نتیجه گرفت، اظهار کرد: فقط بحث نتایج نیست و اگر نتایج مقطعی باشد، به درد نمی خورد. ما می خواستیم نقش شانس را در موفقیت استقلال کمتر کنیم و تیمی باشد که بازی های در خانه را به راحتی ببرد. در فوتبال ایران شاید نیازی نباشد از نظر تاکتیک و فلسفه بازی، شیوه بازی پیچیده ای برای موفقیت داشته باشید و همین که تمرینات سازمان دهی شده و خوبی را بازیکنان پشت سر بگذارند و تمام نیازهایشان برآورده شود به موفقیت می رسد. برانکو در پرسپولیس چنین شرایطی داشت و شیوه بازی پیچیده نبود اما بیشترین موفقیت را کسب کرد.

روانخواه در پاسخ به اینکه چرا علی رغم این ضعف ها قرارداد شفر دو ساله تمدید شد، تاکید کرد: این را باید مدیران وقت جواب بدهند. من با صراحت می گویم متاسفانه در بدنه فوتبال ما بیشترین تصمیمات را مدیران می گیرند، تصمیماتی که درباره سرمربی به عنوان تاثیرگذارترین شخص است می گیرد. در فوتبال دنیا سمتی به نام مدیر ورزشی است که فرق می کند با مدیری که بیزینس انجام میدهد، بودجه را می بندد و کارهای تجاری انجام می دهد.

وی اضافه کرد: مدیر ورزشی کسانی هستند که بازیکن، مربی یا سرمربی فوتبال بوده و هستند و کسانی که فوتبال را واقعا درک می کنند. آنها وقتی با یک سرمربی صحبت می کنند بهتر می فهمند او چه کاری را قرار است در آینده انجام بدهد. درباره استراماچونی دقیقا همین بود. ما نمی خواستیم مربی را بیاوریم که اسم بزرگی دارد نتیجه هم گرفته اما تمرینات تیم را به کسان دیگری واگذار کرده. ما دوست داشتیم مربی مان پای تمرین باشد و صفر تا صد کار را خودش انجام بدهد. حالا کمک هم بیاورد. طراحی و مدیریت کند. آقای استراماچونی واقعا این پارامتر را داشت و از نظر قیمتی هم شرایط مناسبی داشت.

سرمربی تیم نیروی زمینی در پاسخ به اینکه آیا شایعه دستمزد یک میلیون و 500، 600 هزار دلاری استراماچونی صحت دارد، گفت: صحت دارد ولی برای دو فصل است و او سه دستیار هم دارد. به نظر من کار آقای خطیر اینجا خیلی سخت بود که استراماچونی را راضی کند. من شاهد این قضیه بودم. من اطلاعاتی درباره استراماچونی دادم و تصمیم گرفته شد از نظر کمیته فنی او در اولویت باشد، آقای فتحی هم نظرش این بود که استراماچونی بهترین گزینه است. اما آوردن او بحث دیگری بود.

روانخواه درباره پیغام هایی که برای سرمربی فعلی استقلال فرستاده بودند تا او را از آمدن به ایران منصرف کنند توضیح داد: بلکه در تایمی داشت حضور او کنسل می شد و او نمی خواست بیاید. به خاطر حواشی که به وجود آوردند ضمن اینکه برای او مبهم بود دارد به کجا می رود. او یک بار دستیارانش را به ایران فرستاد تا شرایط تمرینی را ببینند. آقای خطیر شبانه روز کمپ انقلاب را آماده می کرد تا آنها با شرایط بدی روبرو نباشند. امضا گرفتن استراماچونی داستانهای جالب خودش را دارد اما بالاخره این اتفاق افتاد و فکر نمی کنم فقط برای باشگاه استقلال بلکه نظرم این است که بودن آقای استراماچونی به فوتبال کشورمان کمک می کند.

وی در پاسخ به اینکه چرا حالا که استقلال می برد همچنان علیه فتحی شعار داده می شود، اظهار کرد: شعار دادن علیه مدیریت همیشه دلایل خاص خودش را داشته است و واقعا مربوط به نتیجه گیری نبودهد. در سالهایی هم که ما بازی می کردیم این اتفاق برای مدیران قبلی هم می افتاد. یکی اینکه من فکر می کنم در بحث مدیریت از سهم خواهی فاصله بگیریم. یک سری فوتبالیست ها می آیند در استقلال بازی می کنند و تکلیفشان مشخص است و وقتی به سنی می رسند می روند و دیگر نمی توانند ادعایی داشته باشند. وقتی 35 ساله شدی نمی توانی بگویی من هنوز با بهترین شرایط می توانیم بازی کنم. اما در بحث مدیریت سن مطرح نیست و کسانی دوست دارند همیشه در استقلال مدیریت کنند و این حواشی به وجود می آید. آقای فتحی قرار نیست بین هواداران محبوب باشد و اگر نزد سرمربی و بازیکنان محبوب باشد این محبوبیت به سکوها هم کشیده می شود و احساس می کنم این اتفاق در تیم است.

این بازیکن سابق استقلال در پاسخ به اینکه چه مشکلاتی بین فتحی و بازیکنانی چون فرشید باقری، فرشید اسماعیلی، روزبه چشمی و... بود، گفت: آقای فتحی آدم خیلی خوبی است و دارد کارش را انجام می دهد اما مشکلی است که باید با کسانی که مستقیما با آنها کار می کند مثل هیات مدیره، کمیته فنی، بازیکنان و سرمربی، صداقت کاری بیشتری داشته باشد. من به شخصه این صداقت را احساس نکردم. مثلا شما با من صحبت می کنید می گویید تحقیقات درباره انتخاب سرمربی را انجام بدهید، بعد می بینید از جاهای دیگر هم دارند با مربیان دیگر صحبت می کنند. می بینید مسئولیتی که به تو سپرده شده کسان دیگری هم دارند آن را انجام می دهند یا درباره جذب بازیکن هم همینطور.

روانخواه در این باره که شنیده می شد خود او بازیکنان تیم را بسته، بعد اسم فرهاد مجیدی مطرح شد و فایل صوتی او علیه مظلومی منتشر شد و...، توضیح داد: برخی مسائل تمام شده و رفته و نمی خواهم این ها را بیرون بیاورم حالا که شرایط تیم خوب است و دارد کارش را انجام می دهد. اگر بخواهیم آن مسائل پیش نیاید هیچ چیزی جای آن صداقت کاری را نمی گیرد و آدمهایی که با هم یک هدف مشخص را جلو می برند، صادقانه با هم رفتار و صحبت کنند. من فکر می کنم اگر مدیریت همین را انجام بدهد، بازیکنان ما کسانی نیستند که اگر پولشان هم دیر شود به خاطر پول کاری کنند.

وی درباره اعتصاب بازیکنان به دلیل دستمزد تاکید کرد: این موضوع به وعده وعیدهایی که به آنها داده می شود برمیگردد. من هم کنارشان بوده ام و دیده ام و همیشه به صداقت مربوط می شود. بحث مجیدی و مظلومی هم نباید پیش می آمد. اینها بزرگتر از من هستند و من در جایگاهی نیستم که با آنها صحبت کنم و خودشان بهتر می دانند درباره مسائل شخصی شان چطور صحبت و برخورد کنند. شاید از این اتفاقات برای ما هم بیفتد و در عصبانیت صحبتی کنیم. بالاخره کسانی که در باشگاه استقلال پرسپولیس فعالیت می کنند می دانند که چشم میلیون ها هوادار به دهان آنها است. هر مکالمه مرا می توانند ضبط کنند اما فکر نکنم اتفاقی بیفتد.

این بازیکن سابق استقلال درباره بازیکنان خارجی استقلال و مشکلات مالی که به همین خاطر به وجود آمده از جمله هزینه 40 میلیارد تومانی برای این بازیکنان، تصریح کرد: من به شخصه در بحث بازیکن همیشه گفته ام و الان که استقلال نتیجه می گیرد هم می گویم در جذب بازیکن هیچ نقشی نداشتم و نخواهم داشت. کار من مربی گری و در حوزه فنی است. اما گرفتن بازیکن خارجی با شرایط فعلی مالی ما، اشتباه محض است و شما با 100 هزار یورو هیچوقت نمی توانی بازیکن خارجی باکیفیت بگیری. با 550 هزار دلار هم نمی شود بازیکن خارجی باکیفیت به لیگمان بیاوریم. وقتی باید بازیکن خارجی بیاوریم که او بازیکن بتواند امتیاز بیاورد و حداقل 15 گل و 7 پاس گل بدهد. چنین بازیکنی می توانی بیاور. ولی ما با شرایط پولی فعلی مان نمی توانیم بازیکن خارجی جذب کنیم اما متاسفانه سواستفاده دلال ها و مدیران برنامه و مدیرانی که احساس می کنند با بازیکن خارجی آوردن می توانند بین هواداران محبوب باشند در هر باشگاهی فرقی نمی کند. این وسط هم بازیکن خارجی آن پولی را که می دهید دریافت نمی کند.

روانخواه تصریح کرد: در لیگ برتر هم این اتفاق می افتد. این اتفاق روی کاغذ  خلاف نیست و همه می دانند و نیازی به استناد نیست. بازیکنی را می آوری که می توانی آن را با 2 درصد یا 10 درصد به کشور بیاوری. بازیکن با 250 هزار دلار هم راضی است بیاید و کاری ندارد باقی اش به چه کسی می رسد. من از روی دلسوزی می گویم حیف است باشگاهی که داریم به سختی روی آن کار می کنیم و در فوتبال این همه مشکلات سخت افزاری و مشکلات ساختاری داریم و با 5 میلیارد می توانیم آکادمی استقلال را زیر و رو کنیم این اتفاقات بیفتد.

وی درباره رقابت بین استقلال و پرسپولیس و صحبت های کالدرون درباره استقلال و پاسخ های استراماچونی و صحبت های فتحی و پاسخ انصاری فرد اظهار کرد: جذاب ترین بخش فوتبال ما این است که استقلال و پرسپولیس در بالاترین سطح با هم در حال رقابت باشند. رقابت فنی و فوتبالی. اینکه کالدرون این مدت صحبت هایی درباره استقلال صحبت می کرد و حواشی به وجود آمده بود تا حدی جذاب است. همانطور که در لیگ برتر انگلیس می بینیم مورینیو با آرسن ونگر مشکل پیدا می کرد و جذابیت و هیجان فوتبال را بیشتر می کرد تا جایی که مراقب باشیم بی احترامی به هواداران نشود. رقابت از نظر فنی در سطح بالا همیشه باشد اگر فوتبال زنده است و هنوز نفس می کشد با وجود استقلال و پرسپولیس و تیم های پرطرفدار شهرستانی مثل تراکتور و سپاهان است که بسیار قابل احترام هستند.

سرمربی تیم نیروی زمینی در لیگ 1 که یک بار درباره شرط بندی در فوتبال به ویژه در لیگ 1 و 2 صحبت کرد که به جریمه شدن منجر شد، توضیح داد: کمیته اخلاق لطف داشتند و اعتراض مرا قبول کردند و ممکن است کاهش پیدا کند. صحبت من هم به قصد تشویش اذهان عمومی نبود و همه می دانند چنین واقعیتی هست. شرط بندی وجود دارد. در فوتبال پایه هم این اتفاق می افتد و امیدوارم با حضور کمیته اخلاق و انضباطی این مشکل رفع شود. تنها نگرانی که من برای فوتبال دارم این شرط بندی است که بین هواداران در همه جای دنیا هست. برخی از باشگاه های اروپایی حتی بنگاه های شرط بندی را تبلیغ می کنند اما این مرز باید توسط فوتبالیست ها رعایت شود.

روانخواه در پایان در پاسخ به اینکه آیا این موضوع بین فوتبالیست ها وجود دارد، گفت: متاسفانه این اتفاق می افتد، به ویژه در سطح پایین تر. در لیگ برتر رقم قرارداد بازیکن ها قابل توجه است و نیازی ندارند اما در لیگ های پایین تر متاسفانه این اتفاق می افتد. پارسال نظارت بیشتر شد اما امسال کمتر است. اگر قرار باشد فوتبال به کلی از بین برود به این شکل است که فوتبالیست ها وارد این چرخه شود. امیدوارم در آخر فصل امسال بتوانیم قهرمانی استقلال را داشته باشیم.

کلید واژگان

تبلیغاتپربازدیدترین ها

جنجال نامه آیت‌الله موسوی خوئینی‌ها به رهبری و انتقادش از وضع کنونی جمهوری اسلامیلیست کارهایی که اکبر طبری برایش رشوه گرفته بودمی‌ترسیدم ظریف مخ ترامپ را بزندپاسخ موسوی به ادعای احمدی‎ نژاد: توافق ۲۵ ساله ایران و چین درحد پیش‌نویس استتأملی بر یک نامه/سعید حجاریانکمیسیونی کاملا فرهنگی بدون کتاب و فیلم!«ملک جماران» ریاست جمهوری؛ بهانه ای برای هجمه دوباره به خاتمی و اطرافیانش؟!هاشم آقاجری: کارنامه مصدق نشان می‌دهد که در ایران امکان یک توسعه دموکراتیک ملی و مستقل وجود داردعاقبت اصولگرایان بعد از دولت روحانی چه خواهد بود؟واکنش گل‌محمدی به شایعه نخواستن سیدجلال
آخرین اخبار

متن طرح سؤال از رئیس‌جمهور منتشر شدکمیسیونی کاملا فرهنگی بدون کتاب و فیلم!حضور بهرام توکلی در «نون.خ ۳» تکذیب شدبررسی طرح جدید مجلس برای تعویق در برگزاری کنکور ۹۹تأملی بر یک نامه/سعید حجاریانمحمدعلی کامفیروزی تبرئه شدارائه خدمات به افراد بدون ماسک در ادارات دولتی ممنوع شدآخرین قیمت طلا، سکه و ارز در بازار شنبهسعادتمند: به هیچ وجه به جم سفر نخواهیم کردروز پرنوسان بورسهمه مسافران باید از فردا ماسک بزنندآذری: فوتبال بازی کنیم تا یک عده بمیرند؟اولین واکنش باشگاه استقلال به ابتلای ۶ عضو این تیم به کروناسیف: برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد/«تقریبا هیچ» حرف دلم بود۱۴۸ فوتی کرونا در ۲۴ ساعت گذشته / ۱۸ استان در وضعیت قرمز و هشدارنظر استاندار تهران در خصوص اجاره پشت بام: غیرممکن است!صدور کد آنلاین بورسی غیرحضوری می‌شود؟وارد انتخابات ۱۴۰۰ نشویم، حذف خواهیم شد/شورای‌ عالی سیاستگذاری اثرگذاری خود را از دست دادمیلاد با وعده دروغ ازدواج معتادم کرد تا از من راحت سوءاستفاده کند!تولید سریال «ارباب حلقه‌ها» از سر گرفته می‌شود


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved