سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۳۱۷۶

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۰۸/۲۹ ۱۵:۵۷

فائزه هاشمی: آقای روحانی بگوید مردم چگونه می‌توانند از حق اعتراض خود استفاده کنند؟مسئولین نباید فرصت سوزی کرده و به خواسته‌های مردم کم توجهی کنند. آنها به مردم می‌گویند می‌توانید اعتراض کنید، ولی زمانی که مردم دست به اعتراض می‌زنند تهدید می‌شوند که مانیتور و دوربین دارند و یا از قوه قضائیه می‌خواهند که با معترضین به شدت برخورد شود.

جماران نوشت: شامگاه پنجشنبه، شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در ایران اعلام کرد که از آغاز روز جمعه ۲۴ آبان سهمیه‌بندی بنزین آغاز شده و قیمت هر لیتر بنزین سهمیه‌بندی ۱۵۰۰ تومان و هر لیتر بنزین آزاد ۳ هزار تومان است.

در پی این تصمیم، اعتراضاتی در گوشه و کنار جامعه اتفاق افتاد که حوادث تلخی برای کشور رقم زد. در همین راستا، یک فعال سیاسی گفت: می‌گویند در کشورهای دیگر نرخ بنزین فلان مبلغ است و نتیجه می‌گیرند که قیمت آن در ایران ارزان است. این حرفی درست است ولی آیا درآمدهای مردم ما هم با درآمدهای مردم آن کشورها یکسان است؟

فائزه هاشمی رفسنجانی در گفت و گو با خبرنگار جماران گفت: اینکه باید قیمت بنزین یا هر کالای دیگر در کشور واقعی شود، جزو اصول اقتصادی درست و سالم بوده و باید این اتفاق بیفتد. ولی این موارد یکسری اما و اگر به دنبال دارد که اگر فراهم نشود، می‌تواند برهم زننده یا اخلال‌گر اقتصاد کشور باشد و حتی مشکلاتی را در کل جامعه به وجود آورد.

 

چرا این کار تدریجی صورت نگرفت؟

وی افزود: قیمت بنزین قرار بود واقعی شود؛ اولا چرا این کار تدریجی صورت نگرفت؟ دولت از چند سال قبل مکلف شده بود که قیمت بنزین را تدریجی افزایش دهد. دوم اینکه، آیا واقعی شدن قیمت بنزین به معنای آن است که از مردم پول بیشتری بگیریم و در ازایش به آنها کمک مالی کنیم؟ مگر این همان کاری نبود که آقای احمدی‌نژاد کرد؟ واقعی شدن قیمت‌ها یعنی جلو یارانه‌ها گرفته شود و درآمد حاصل از آن به تولیدکنندگان بخش صنعت برسد تا تولید و «پول ملی» تقویت شود.

فائزه هاشمی بیان کرد: اینکه از مردم پول بیشتری بگیریم و دوباره همان را به آنها بازگردانیم چه معنا دارد؟ اینکه به 18 میلیون خانوار کمک مالی تعلق گیرد کجای «اقتصاد سالم» است؟ از همه مهم‌تر، می‌گویند در کشورهای دیگر نرخ بنزین فلان مبلغ است و نتیجه می‌گیرند که قیمت آن در ایران ارزان است. این حرفی درست است ولی آیا درآمدهای مردم ما هم با درآمدهای مردم آن کشورها یکسان است؟ اینجا اکثر مردم حدود بیشتر از 100 دلار حقوق می‌گیرند درصورتی که در آن کشورها پایه حقوق زیر 2000 دلار نیست.

 

نمی‌توانیم از میان 10 شاخصه اقتصادی تنها به یکی درست عمل کنیم

وی ادامه داد: در اقتصاد باید همه موارد با هم همخوانی داشته باشد. ما نمی‌توانیم از میان 10 شاخصه اقتصادی تنها به یکی درست عمل کنیم. متاسفانه امروز دولت به تمام سیاست‌های پوپولیستی احمدی نژاد که با آنها مخالف بود، جامه عمل می‌پوشاند. البته شاید مقصر این موضوع آقای روحانی نباشد. زیرا نمی‌توان نقش تحریم‌ها و فشارهای ناشی از آن را نادیده گرفت و شاید همین فشارها دولت را مجبور کرده تا بنزین را گران کند.

فائزه هاشمی گفت: سیاست‌های ما کار را به اینجا رسانده است. حتی مواردی چون یک شبه اعلام کردن گرانی بنزین و بالابردن 300 درصدی قیمت آن، به پای آقای روحانی نوشته خواهد شد و امروز شاهدیم که سایر مسئولین پای خود را از این اقدام بیرون می‌کشند و می‌گویند؛ افزایش این شکلی قیمت بنزین کار درستی نبوده است.

 

مگر مردم موضوعی جز حق خودشان را طلب کرده‌اند؟

وی ادامه داد: اما در رابطه با وقایع اخیر و مدل واقعی‌سازی قیمت بنزین، بیان چند نکته ضروری‌است. نخست اینکه، آیا سیاستمداران متوجه نیستند مدتی است که برخی تصمیم‌گیری ها بر یکسری اصول اشتباه استوار شده است؟ مگر مردم موضوعی جز حق خودشان را طلب کرده‌اند؟

وی افزود: آیا مردم در شروع هر اعتراضی، رفتارهای مسالمت آمیز و مدنی نداشته‌اند؟ آیا مسئولان نمی‌دانند که نحوه نادرست مدیریت اعتراضات، کار را به اینجا می‌رساند؟ نمی‌توانیم بگوییم که اعتراضات نسبت به گرانی بنزین یک مرتبه بوده یا اینکه هیچ پایه‌ای نداشته است. سوال اصلی اینجاست که چرا باید به این شکل بنزین را گران می‌کردیم؟

 

بالاخره مواردی چون استعفاء، نجابت و شرمندگی هم داریم

فائزه هاشمی رفسنجانی ادامه داد: چرا باید سیاست‌های ما به نحوی تنظیم شوند که کشوری با این همه منابع به سهمیه بندی سوخت فکر کند؟ و به جایی برسیم که به 80 میلیون ایرانی کمک مالی کنیم؟ آقای روحانی مگر شما نگفتید یارانه‌ها برخلاف عزت و کرامت مردم است؟ باید پرسید چه اتفاقی افتاده که همه این حرف‌ها یادتان رفت؟

وی بیان کرد: باید پرسید چرا به این شرایط رسیده‌ایم؟ آقای روحانی اگر معترضین عددی نیستند، چرا اینترنت را قطع کرده‌اید؟ چرا این برخوردها اتفاق می‌افتد؟ بالاخره ما مواردی چون استعفاء، نجابت و شرمندگی هم داریم که می‌توانیم در مواقعی از آنها استفاده کرده و مشکلات را کاهش دهیم و به سوی نجات کشور و مردم حرکت کنیم. چه زمانی می‌خواهیم به خود آییم و با تغییر سیاست، راه درست را انتخاب کنیم؟

 

آقای روحانی بگوید مردم چگونه می‌توانند از حق اعتراض خود استفاده کنند؟

هاشمی گفت: مسئولین نباید فرصت سوزی کرده و به خواسته‌های مردم کم توجهی کنند. آنها به مردم می‌گویند می‌توانید اعتراض کنید، ولی زمانی که مردم دست به اعتراض می‌زنند تهدید می‌شوند که مانیتور و دوربین دارند و یا از قوه قضائیه می‌خواهند که با معترضین به شدت برخورد شود.

وی افزود: آقای روحانی می‌گوید اعتراض حق مردم است. لااقل بگوید مردم چگونه می‌توانند از این حق خود استفاده کنند؟ در حالی که در قانون اساسی آمده که تجمعات نیاز به اخذ مجوز ندارد، ولی متاسفانه این موضوع مانند برخی دیگر از موارد قانونی دچار استحاله شده و به شیوه دیگری در قبال آن عمل می‌شود.

 

باید شرایطی را برای مردم فراهم کرد تا اعتراض خود را مطرح کنند

فائزه هاشمی گفت: باید پرسید اصلا مگر مجوز تجمعی صادر می‌شود که افراد بتوانند اعتراض خود را از طُرق قانونی و با مجوز انجام دهند؟ اما با وجود همه این مشکلات، مردم نجیبانه اعتراض می‌کنند.

وی در پایان گفت: باید شرایطی را برای مردم فراهم کرد تا آنها بتوانند اعتراض خود را مطرح کنند. تنها با ایجاد این شرایط است که مردم می‌توانند اعتراض خود را بیان کنند و خط معترضان واقعی از خشونت طلبان جدا می شود.

تبلیغاتپربازدیدترین ها

جنجال نامه آیت‌الله موسوی خوئینی‌ها به رهبری و انتقادش از وضع کنونی جمهوری اسلامیلیست کارهایی که اکبر طبری برایش رشوه گرفته بودمی‌ترسیدم ظریف مخ ترامپ را بزندپاسخ موسوی به ادعای احمدی‎ نژاد: توافق ۲۵ ساله ایران و چین درحد پیش‌نویس استتأملی بر یک نامه/سعید حجاریانکمیسیونی کاملا فرهنگی بدون کتاب و فیلم!«ملک جماران» ریاست جمهوری؛ بهانه ای برای هجمه دوباره به خاتمی و اطرافیانش؟!هاشم آقاجری: کارنامه مصدق نشان می‌دهد که در ایران امکان یک توسعه دموکراتیک ملی و مستقل وجود داردعاقبت اصولگرایان بعد از دولت روحانی چه خواهد بود؟واکنش گل‌محمدی به شایعه نخواستن سیدجلال
آخرین اخبار

متن طرح سؤال از رئیس‌جمهور منتشر شدکمیسیونی کاملا فرهنگی بدون کتاب و فیلم!حضور بهرام توکلی در «نون.خ ۳» تکذیب شدبررسی طرح جدید مجلس برای تعویق در برگزاری کنکور ۹۹تأملی بر یک نامه/سعید حجاریانمحمدعلی کامفیروزی تبرئه شدارائه خدمات به افراد بدون ماسک در ادارات دولتی ممنوع شدآخرین قیمت طلا، سکه و ارز در بازار شنبهسعادتمند: به هیچ وجه به جم سفر نخواهیم کردروز پرنوسان بورسهمه مسافران باید از فردا ماسک بزنندآذری: فوتبال بازی کنیم تا یک عده بمیرند؟اولین واکنش باشگاه استقلال به ابتلای ۶ عضو این تیم به کروناسیف: برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد/«تقریبا هیچ» حرف دلم بود۱۴۸ فوتی کرونا در ۲۴ ساعت گذشته / ۱۸ استان در وضعیت قرمز و هشدارنظر استاندار تهران در خصوص اجاره پشت بام: غیرممکن است!صدور کد آنلاین بورسی غیرحضوری می‌شود؟وارد انتخابات ۱۴۰۰ نشویم، حذف خواهیم شد/شورای‌ عالی سیاستگذاری اثرگذاری خود را از دست دادمیلاد با وعده دروغ ازدواج معتادم کرد تا از من راحت سوءاستفاده کند!تولید سریال «ارباب حلقه‌ها» از سر گرفته می‌شود


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved