سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۳۳۰۹

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۰۹/۰۹ ۱۳:۵۸

چراغپور: فدراسیون چه‌کار کرد که ویلموتس بی‌انگیزه شد؟/ آوردن برانکو اشتباه استیک کارشناس فوتبال می‌گوید زمانی که کی‌روش سرمربی ایران بود با قدرت مدیریتش خیلی از ضعف‌های فدراسیون را پوشش می‌داد اما ویلموتس دلبستگی چندانی به کارش ندارد.

جلال چراغپور، کارشناس فوتبال در گفت‌وگو با ایسنا درباره وضعیت تیم ملی اظهار کرد: برای صحبت درباره ماجرای اختلاف فدراسیون و ویلموتس باید داده‌های کاملی داشته باشیم و متن قرارداد در اختیارمان باشد. ما چنین چیزی نداریم و نمی‌دانیم دقیقا چطور بوده و چه کسی این وسط بدقولی کرده است. این که فدراسیون در پرداخت کوتاهی کرده یا ویلموتس کمتر از میزان تعیین شده در ایران حضور داشته است، همه این‌ها به نوع قرارداد برمی‌گردد. آیا می‌شود قرارداد طوری باشد که ما فیفادی را به این راحتی از دست بدهیم؟ اطلاعات ما کامل نیست و نمی‌توانیم قضاوت درستی بکنیم.

او ادامه داد: وقتی جزییاتی از قرارداد اعلام نشده هر کسی از ظن خود مساله را تحلیل می‌کند. هر کسی یک حدس و گمانی دارد اما اگر قرارداد را سخنگوی فدراسیون در یک نشست مطبوعاتی اعلام می‌کرد یا در سایت به زبان اصلی قرار می‌دادند خیلی راحت می‌توانستیم قضاوت کنیم ولی الان باید چشم بسته حرف بزنیم.

چراغپور با بیان اینکه مشکل اول، ندانستن نوع قرارداد فدراسیون با ویلموتس است، گفت: اگر این را می‌دانستیم تازه می‌شد درباره اینکه حق با چه کسی است صحبت کرد. ما تا حالا ندیده‌ایم متن قرارداد مربیان قبلی یا مثلا مربیان والیبال را منتشر کرده باشند. حتی آخر کار نمی‌فهمیم مربیان خارجی باشگاه‌ها میزان قراردادشان چه قدر بوده و چه قدر پول گرفتند. کی‌روش هشت سال در ایران بود، قراردادش یکی دو بار فسخ و تمدید شد اما آخر سر نفهمیدیم این اتفاقات چگونه و با چه جزییاتی رخ داد. این کار را نمی‌کنند و مثل اینکه باب نیست. در شهرستان‌ها مربی خارجی‌ می‌آورند اما نمی‌فهمیم با چه شرایطی. الان کسی نمی‌داند دنیزلی چه قدر گرفته است. گویا این کار باب نیست. ما هم نمی‌توانیم قضاوت کنیم حق با کیست. ویلموتس الان رفته و نمی‌آید، این‌ها هم می‌گویند تا نیایی نمی‌شود. فکر می‌کنم تنها بازنده این ماجرا تیم‌ملی باشد.

این کارشناس فوتبال درباره احتمال حضور برانکو در راس تیم ملی هم توضیح داد: نظر شخصی من این است که برانکو آمادگی کار مجدد در فوتبال را فعلا ندارد. او را در عربستان اخراج کردند و این یک شوک برای او بود در حالی که موفق‌ترین مربی ایران بود و مردم به او علاقه داشتند و خیلی با پرسپولیس هماهنگ بود و با قدرت اول می‌شد. تیمش را تا فینال لیگ قهرمانان برد و یک سابقه مستحکم برای خودش درست کرد اما با یک انتخاب غلط، رفت جایی که در بازی چهارم عوضش کردند. معمولا در دنیا وقتی مربیان در این شرایط قرار می‌گیرند به اعصاب و روانشان استراحت می‌دهند. مثلا وقتی مورینیو را اخراج کردند هشت ماه استراحت کرد، نه حرف زد و نه مصاحبه‌ای کرد. بعدش هم که برگشت گفت خودم و اشتباهاتی داشتم را در این مدت بررسی کردم و از این مدل حرف‌ها... زیدان را رئال عوض می‌کند و یک سال و نیم ورزش‌های حاشیه‌ای می‌کند و زندگی عادی‌اش را می‌کند. وقتی یک مربی عوض می‌شود فشار وحشتناکی را تحمل می‌کند. این‌جا یک سوال بزرگ مطرح می‌شود؛ چطور می‌شود یک مربی که بعد از چهار هفته از یک تیم باشگاهی اخراج می‌شود برای تیم ملی یک کشور دیگر مفید باشد؟ هم از نظر روحی و هم فنی. فکر می‌کنم در این مقطع که ما در آن گیر کرده‌ایم و مربی تیم ملی ما از لحاظ روحی این‌گونه از آب درآمده و فدراسیون هم تقریبا دستش به چیزی بند نیست تا  او را برگرداند، آن وقت یک آدم دیگر بیاید آن هم با آن شکلی که از اینجا رفت، به نظر من معادله جالبی نیست.

چراغپور درباره مقصر رسیدن تیم ملی به این وضعیت هم بیان کرد: ما همیشه در درون فوتبال‌مان مشکلات ریز و درشت مدیریتی داشتیم اما کی‌روش خودش یک جعبه دنده بود. خودش، مکانیزمش، وقتی که می‌گذاشت و علاقه‌ای که داشت، کرکری خاصی که نسبت به فوتبال و اهمیتی که نسبت به اسم خودش در سطح جهان داشت، یا اینکه شغلش برایش خیلی اهمیت داشت و حتی بیشتر از خود ما به تیم ملی و بازیکنان اهمیت می‌داد، برای خواسته‌هایش مبارزه می‌کرد و حتی با خبرنگاران تندی می‌کرد یا حتی با رییس و دبیر فدراسیون ممکن بود بحث کند. او تصمیمیات درشتی هم می‌گرفت و ناگهان به چند بازیکن می‌گفت ساکتان را بردارید و بروید. به همین خاطر ما هشت سال تقریبا مشکلی به این شکل نداشتیم و خیالمان راحت بود آدمی وجود دارد که جلودار مبارزه برای بازی تدارکاتی و مدیریت است. او زمانی عقیلی را نخواست که از بهترین مدافعان ایران بود. زمانی رحمتی را کنار گذاشت که به جز او دروازه‌بان شاخصی نداشتیم. وقتی می‌خواست یک بازیکن جدید را جایگزین بازیکنی قدیمی کند این کار را با برنامه‌ریزی دقیق انجام می‌داد.

او ادامه داد: او روی همه فوتبال ما تاثیر گذاشت. او خیلی از حوادث را پوشش می‌داد، بعضی‌ها حق دارند که می‌گویند او ضعف‌های فدراسیون را پوشش می‌داد. او نمی‌گذاشت خیلی از اتفاقات رخ بدهند و با قدرت مدیریت، خیلی چیزها را برای تیم ملی می‌گرفت. کی‌روش به جای اینکه فقط یک دنده باشد، به نوعی چندین دنده درگیر با هم و یک موتور بود. حالا بعد از او آدمی آمده که دلبستگی چندانی به تیم ملی نشان نداده است و قبل از مهم‌ترین بازی گروه ایران نشست تا پولش را بگیرد. سه روز مانده به مسابقه تمرینات را شروع می‌کند و بلافاصله به کشورش برمی‌گردد. کی‌روش می‌جنگید و لیگ را تعطیل می‌کرد.

این کارشناس درباره چرایی رفتار ویلموتس در قبال تیم ملی اظهار کرد: من فکر می‌کنم فدراسیون در قبال ویلموتس غافلگیر شده است چون او سابقه کاری چندانی نداشت. او مربی تیم ملی بلژیک بوده یا وقتی در ساحل عاج بود بازی پنجم او را عوض کردند. با بلژیک هم در جام ملت‌ها نتیجه نگرفت. مطبوعات خود بلژیک هم به عنوان یک مربی تنبل از او اسم برده‌اند که در کارش تنبل است و دلبستگی کاری‌ کمی دارد. با همه این تفاسیر وقتی به اینجا آمد مثل یک پکیج در بسته بود. اول هم خوب شروع کرد و خود من اوایل از او تعریف کردم. مثلا تشکیل تیم ملی "ب" اقدام خوبی بود چون یک مزرعه برای تیم ملی اصلی محسوب می‌شد. بازی دوستانه با تیم ملی امید انجام داد و گفتیم چه خوب است که این قدر توجه دارد. یا مثلا برای تماشای بازی لیگ به سیرجان رفت. گفتیم که خوب حرکت می‌کند اما ناگهان نمی‌دانم چه تنشی شکل گرفت که به ما هم نمی‌گویند. یک سکته در کارش افتاد. او خیلی هم کارش را با بی‌خیالی شروع نکرد. به همراه کادرش لیگ را تعقیب می‌کرد. چند بازیکن جدید به تیم ملی دعوت کرد که گفتیم در حال نوسازی تیم ملی است. کارش را واقعا خوب شروع کرد اما ناگهان مثل اینکه انگیزه‌اش آسیب خورد و ما نمی‌دانیم چرا.

او ادامه داد: ویلموتس از کار عقب کشیده و این کاملا به چشم می‌آید. من در یکی از مصاحبه‌هایم از فدراسیون به خاطر انتخاب او تمجید کردم چون کارش را با انگیزه شروع کرد ولی ناگهان در وادی جدایی افتاد. الان هم کشمکشی به وجود آمده که هر دو طرف بیانیه دادند. بهتر است فدراسیون اطلاعات بیشتری به مطبوعات بدهد و مقداری از این حالت جزم‌اندیشی که دارد و سکوتی که کرده بیرون بیاید و یک پنجره باز کند تا مطبوعات بفهمند چه خبر است. شاید بتوانند نظری بدهند و کمک کنند. الان معلوم نیست حق با چه کسی است. اطلاعات خیلی قطره‌چکانی می‌آید و همین‌ اطلاعت هم از دستشان در می‌رود.

تبلیغاتپربازدیدترین ها

هیچ‌کس صدای رومینا را نشنیدبا زوج خودرویی محکوم به اعدام بیشتر آشنا شویدقیمت جدید محصولات سایپا اعلام شدسعودی کیست که در ایران آقایی کند؟ لجن می‌مالم بر سرش/ آمریکا غلط می‌کند جلوی قدرت موشکی ایران را بگیردقیمت هر متر خانه‌ در تهران به 17 میلیون تومان رسیدجمهوری خواهان از دونالد ترامپ نا امید شده اند؟ / بایدن همچنان پیشتاز آریزونا و فلوریداتوصیه‌ برجامی بهزاد نبوی به روحانی/درخواست شکوری‌راد برای بررسی دلایل کاهش مشارکت در انتخاباتخاتمی هیچ‌گاه نگفت سیاست را بوسیدم و کنار گذاشتم/عده‌ای معتقد بودند خاتمی باید رادیکال‌تر باشد23 سال بعد/ توییتری ها درباره دوم خرداد چه گفتند؟اصلاح طلبان اصلی سورنا ستاری را قبول ندارند
آخرین اخبار

تاکنون ۱۴۶ هزار و ۶۶۸ نفر در کشور به کرونا مبتلا شده‌اند/ جان باختگان ۷ هزار و ۶۷۷ نفرفواید باورنکردنی نوشیدن آب گرمهشدار ایران به آمریکا: یا باید شکست را بپذیرید یا همچنان تحقیر شویدواکنش وزارت ورزش به تهدید ۴ باشگاه لیگ برتری برای انصراف از لیگآث میلان به جمع مشتریان سردار آزمون اضافه شدوزیر دفاع: اگر خلیج فارس ناامن شود، برای همه‌ی کشورهای منطقه ناامن خواهد بودآخرین خبر از ادغام بانک‌ها از زبان رییس کل بانک مرکزیجولان موبایل‌های قاچاق در بازار با کد اتباع خارجی!نتیجه افراط و تفریط بروز تتلو و قتل‌های ناموسی استمادرکُشی فجیع در زنجان۲۳۰ رأی از کدام سمت به سبد قالیباف ریخته شد؟/۸ رأی باطله مشکوکنهادهایی در درون نظام کاملاً آشکارا از فعالیت اصلاح‌طلبان ممانعت به عمل می‌آورندروسیه لغو معافیت هسته‌ای ایران توسط آمریکا را تاسف‌آور خواند۲ راهکار کنفدراسیون فوتبال آسیا برای ادامه لیگ قهرمانانترامپ خطاب به معترضان آمریکایی: هدف تیراندازی ارتش قرار خواهید گرفت به ضرر آمریکا استآمادگی بورس کالا برای آغاز معاملات پیش فروش متری مسکنتیم‌های لیگ برتری چند - چند هستند؟خطر موج جدید کرونا با بازگشایی قهوه‌خانه‌هاگوشت قرمز گران شد؟سازمان انرژی اتمی: خبرهای خوشی از صنعت هسته‌ای ایران در راه است


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved