سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۳۳۴۶

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۰۹/۱۲ ۱۵:۲۱

محمد کیانوش‌راد، فعال سیاسی اصلاح‌طلب:

شورای‌ نگهبان، قوه‌ قضاییه و سایر نهادها خود را ملزم به پاسخگویی به رئیس‌جمهوری بدانندمحمد کیانوش‌راد گفت: شورای‌ نگهبان باید به روح قانون اساسی که «حق حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش» است و اینکه همه امور کشور از طریق انتخاب مردم انجام می‌شود، توجه کند.

به گزارش اعتملدآنلاین، اظهارنظر حسن روحانی، رئیس‌جمهوری در کنفرانس خبری مبنی بر اینکه «رئیس‌جمهوری فقط رئیس اجرایی نیست» و همچنین بیان اینکه «همه باید بتوانند در انتخابات شرکت کنند» واکنش‌های مختلف و البته متناقضی را برانگیخت.

محمد کیانوش‌راد، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، درباره این اظهارات به سوال‌های طرح‌شده پاسخ گفت:

 

اینکه رئیس‌جمهوری اصرار داشتند فقط مجری قانون نیستند، واکنش به چه رفتاری بود؟

طبق اصل 113 قانون اساسی، رئیس‌جمهوری علاوه بر اینکه پس از رهبری عالی‌ترین مقام رسمی است، دارای دو شأن و جایگاه متفاوت هم هست. اول مسئولیت اجرای قانون اساسی؛ مسئولیتی که همه آحاد مسئولان و نهادهای حکومتی از صدر تا ذیل را شامل می‌شود. این حق و مسئولیت را هم به اتکا بر آرای ملت- قانون‌گذاران قانون اساسی و ملت- در همه‌پرسی قانون اساسی بر عهده رئیس‌جمهوری گذاشته‌اند.

در نتیجه شورای‌ نگهبان، قوه‌ قضاییه و سایر نهادها باید خود را ملزم به پاسخگویی به رئیس‌جمهوری و تذکرات ایشان بدانند و بی‌مسئولیتی در این خصوص خلاف قانون اساسی است.

عیار درستی هر سخنی انطباق رفتار با قانون اساسی است
سخنگوی شورای‌ نگهبان این‌طور می‌گویند که شورای نگهبان رفتاری منطقی دارد. با این حال روحانی همچنان خواستار تعدیل رد صلاحیت‌ها شد تا فضای انتخاباتی باز شود. به نظر شما این مهم عملی می‌شود؟ اساساً چه نهاد و ارگان یا مسئولی باید با شورای‌ نگهبان رایزنی کند؟  

هر کسی رفتار خود را منطقی می‌داند و هیچ‌کس نمی‌گوید من غیرمنطقی رفتار می‌کنم. ملاک و معیار درستی هر سخنی انطباق رفتار با قانون اساسی است. تشخیص این مساله هم بر عهده حقوقدانان و نهایتاً مردم است.

شورای‌ نگهبان باید به روح قانون اساسی که «حق حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش» است و اینکه همه امور کشور از طریق انتخاب مردم انجام می‌شود، توجه کند.

کشور متعلق به طبقه، قشر، صنف، قوم، دین و مذهب خاصی نیست. کشور متعلق به همه مردمی است که در آن حق زندگی و شهروندی دارند. در واقع کشور مثل یک شرکت سهامی است که مالک و سهامداران آن مردم‌اند و هر فرد یک سهم در اداره کشور دارد. هیچ‌ فرد یا صنف و طبقه و حزب و گروه خاصی هم سهام ممتاز ندارد. بنابراین مردم با هر سلیقه‌ای مالک ملک و کشور خودشان هستند. پس همه سلایق باید حضور داشته باشند. اکثریت مردم به هر سلیقه‌ای رأی دهند، باید با حفظ حقوق اقلیت حکومت کند.

سیاه‌نمایی‌هایی به کرات علیه دولت انجام می‌شود. کدام نهاد باید علیه آنهایی که سیاه‌نمایی می‌کنند برخوردهای تقابلی داشته باشند؟

نکته مهم ارتباط دولت با مردم و انتشار اخبار فعالیت‌هاست. پس آگاهی‌بخشی رسانه‌‌ها و نهایتاً حمایت نیروهای سیاسی ملی با نقد منطقی و بیان کاستی‌ها و اقدامات مفید و دلسوزانه مانع از بین رفتن امید مردم خواهد شد.

تنها راه، اجرای بدون تنازل قانون در همه حوزه‌هاست

عموم مردم این ذهنیت را دارند که در درون سیستم مدیریتی، عده‌ای خودی و ‌عده‌ای غیر خودی‌اند. این ذهنیت چقدر درست است و اگر درست است، چه هزینه‌هایی تحمیل می‌کند؟

متاسفانه این باور درست است. بسیاری از مردم اکنون فرقی میان عناصر گوناگون نظام و چپ و راست و اصلاح‌طلب و اصولگرا قائل نیستند. در موارد زیادی هم شاید حق با آنها باشد.

مردم فکر می‌کنند اگر مسئولان بخواهند، هر کاری امکان‌پذیر است ولو مخالف قانون باشد. مردم همچنین می‌گویند قانون یا نادیده گرفته می‌شود یا دور زده می‌شود که متاسفانه در اکثر موارد هم درست می‌گویند. تنها راه اطمینان دادن به افکار عمومی اجرای بی کم و کاست قانون است و لاغیر.

اگر همه مجری و تمکین‌کننده به قانون باشند، عدالت هم تحقق‌یافتنی است. شعار اجرای عدالت بدون اجرای قانون، فساد دیگری را می‌تواند در پی داشته باشد. نظام متعلق به مردم است نه مردم متعلق به نظام. مردم باید احساس کنند نظام و مسئولان در خدمت آنها هستند، اما اکنون چنین احساسی وجود ندارد. تنها راه، اجرای بدون تنازل قانون در همه حوزه‌هاست.

کلید واژگان

تبلیغاتپربازدیدترین ها

تندروها می‌خواهند خودشان با آمریکا توافق کنندوزارت نفت با عرضه پالایشگاه‌ها در صندوق ETF مخالف نیستنقد عباس عبدی بر تاثیرگذاری توییتر بر تصمیم‌گیری‌ها در قوه قضاییهایرادات دولت هیچ ربطی به اصلاح‌طلبان نداردتئوریسین‌های اصلاحات هنوز در حال و هوای سال ۷۶ هستند/ مردم می‌گویند این‌ها سر و ته یک کرباسندصدور قرار موقوفی تعقیب برای سردار نقدی غیرقانونی است/ درخواست اعاده دادرسی می کنیمتیمی که در حال شکست است، نفرات خود را تعویض می‌کندعده‌ای نمی‌خواهند واقعیت‌های جنگ اقتصادی و کرونا را ببینندمجلسی: وقت خوبی برای مذاکره نیستاصلاح‌طلبان با نامزد شناخته شده به صحنه انتخابات می‌آیند؟
آخرین اخبار

مجلسی: وقت خوبی برای مذاکره نیستجزئیات جدید از بازداشت عوامل تیراندازی در سعادت‌آباددارادوم را بیشتر بشناسیدپاسخ اسعدیان به حاشیه‌های انتخابات خانه سینما: وارد دعوا نشویمبرنامه مرحله نیمه نهایی جام حذفی اعلام شد / داربی ۵ شهریورچرا برخی افراد به نوع شدید کووید-۱۹ مبتلا می‌شوند؟عده‌ای نمی‌خواهند واقعیت‌های جنگ اقتصادی و کرونا را ببینندواکسن ایرانی کرونا بزودی ارزیابی بالینی می شوداحمدی‌نژاد به تاریخ پیوسته استاصلاحات ساختاری کلید نخورد، شاید خیلی زود دیر شود / جامعه مدنی ضعیف و مردم فرسوده شده‌اندنفت به جای طلا/ حسین مرعشیاصلاح‌طلبان تماشاچی انتخابات ۱۴۰۰؟ /خباز: سکوت بزرگان شایسته نیستعباس عبدی:حرفهای فتاح خنده دار بود/نقش‌بازی کردن هم قلق داردروزنامه «جهان صنعت» توقیف شدظریف: برای استرداد پول‌های بلوکه شده از روش‌های مختلف استفاده می‌کنیمتندروها می‌خواهند خودشان با آمریکا توافق کنندتوافق اولیه علی علیپور با باشگاه چینیفاش شدن جزئیات جدید درباره محموله مرگباری که بیروت را منفجر کردنقد عباس عبدی بر تاثیرگذاری توییتر بر تصمیم‌گیری‌ها در قوه قضاییهسقوط مرگبار دختر 16ساله از پشت بام مدرسه/ خواستگار او بازداشت شد


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved