سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۳۴۸۲

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۰۹/۲۳ ۱۴:۴۲

عبدالکریم حسین‌زاده:

اینترنت ملی، جلوگیری از دسترسی آزاد مردم به اطلاعات و خلاف قانون اساسی استرئیس فراکسیون حقوق شهروندی مجلس گفت: اینترنت ملی، جلوگیری از دسترسی آزاد مردم به اطلاعات و خلاف قانون اساسی است. همچنین طبق اصل 79 قانون اساسی، دور زدن مجلس هم به حساب می‌آید. ایجاد هر نوع محدودیتی به هر طریقی در کشور باید از مصوبات مجلس باشد و بعد اجرا شود. اما شئون تصمیم‌گیری در کشور آرام‌آرام به سمت آشفتگی می‌رود و هیچ کس حاضر نیست کار خود را انجام دهد.

به گزارش اعتمادآنلاین، عبدالکریم حسین‌زاده، نماینده نقده و اشنویه و رئیس فراکسیون حقوق شهروندی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به بحث‌های مطرح‌شده در خصوص راه‌اندازی اینترنت ملی گفت: باید با موضوعات برخوردهای منطقی و واقعی کرد چه با برخوردهای احساسی و غیرواقعی به نتیجه‌ای نمی‌رسیم. اگر بخواهیم آسیب‌شناسی دقیقی از گذشته تاکنون داشته باشیم می‌بینیم یک زمانی ویدئو و فیلم‌های ویدئویی را ممنوع کردیم، اما مردم به صورت مخفیانه از ویدئو استفاده می‌کردند. بعد فیلم‌های فشرده آمد و مردم فیلم‌ها را با فلش یا از طریق ایمیل برای یکدیگر می‌فرستادند. یک زمانی دیش‌های ماهواره را از پشت‌بام‌ها پایین می‌آوردیم، اما در حال حاضر کمتر مسئولی است که ماهواره نداشته باشد.

با ایجاد هر محدودیت آنتی‌محدودیت آن به وجود آمد

او ادامه داد: بعد از آن اعلام کردند اینستاگرام و تلگرام را فیلتر می‌کنند و چیزی خلق شد به نام فیلترشکن. بنابراین ما هر محدودیتی که ایجاد کردیم آنتی‌محدودیت آن در بستر جهانی، فضاهای مجازی و فضای کنش‌های ارتباطی به وجود آمد. به فرض اینکه اینترنت ملی هم راه‌اندازی کنیم... در اعتراضات اخیر 2 سه روز بعد از راه افتادن اعتراضات دیدیم اینترنت که نقش پیش‌اندازانه و انسجام‌بخش در اعتراضات دارد قطع شد.

این نماینده مجلس تاکید کرد: فرض کنید پنج سال آینده اینترنت جهانی تولید شود و نتوانیم جلوی آن را بگیریم و فیلترش کنیم، آن زمان چه اقدامی می‌توانیم انجام دهیم؟ زمانی که دست ما از محدود کردن و قطع کردن کوتاه شد چه نوع برخوردی خواهیم داشت؟ به جای اینکه به دنبال راهکارهای مقطعی و کوتاه‌مدت باشیم که آنتی آن تولید می‌شود، باید به دنبال این باشیم که جامعه خودمان را با شفاف‌سازی و برخورد دقیق و درست در مقابل همه این موارد «آنتی» کنیم.

حسین‌زاده با اشاره به اعتراضات آبان‌ماه گفت: در اعتراضات اخیر بعد از قطع شدن اینترنت بزرگ‌ترین پایگاه رسانه مردم شبکه‌های خارجی بود. ما با اقدامات‌مان مردم را هول می‌دهیم که اخبار را از شبکه‌های خارجی بگیرند. اگر فضای مجازی باز باشد و ما در آن فعالیت پویا داشته باشیم، می‌توانیم با منشأ و ریشه اعتراضات مردم روبه‌رو شویم و این منشأها را حل کنیم.

او ادامه داد: ما در همه اعتراضاتی که رخ می‌دهد به دنبال جمع کردن موضوع هستیم نه حل کردن آن. اگر ما دنبال حل کردن موضوع برویم، نگاه حذفی به اینترنت نخواهیم داشت. بلکه نگاه فرصت‌طلبانه به اینترنت خواهیم داشت و به دنبال پروژه‌هایی نمی‌گردیم که هزینه‌های زیادی برایمان می‌تراشد اما نتیجه‌ای به دنبال ندارد؛ مانند شبکه‌های اجتماعی داخلی که هزینه‌های بسیاری برای آن پرداخت کردیم، اما خروجی نداشت. ما باید با ریشه‌ها برخورد کنیم و اگر مشکل اقتصادی داریم آن را حل کنیم. اگر بیکاری داریم منشاء آن را حل کنیم. اگر در جاهایی از  رویکردها، راهکارها و عملکردهای سیاسی ما انتقاد می‌شود و حق با مردم است آن را در خودمان حل کنیم. در این شرایط اگر هر کسی در فضای مجازی علیه کشور کار کند، به نتیجه‌ای نخواهد رسید. راهکار جمع کردن ماجرا نیست بلکه حل کردن ماجراست.

اینترنت ملی، جلوگیری از دسترسی آزاد مردم به اطلاعات و خلاف قانون اساسی است

رئیس فراکسیون حقوق شهروندی با گفتن اینکه اینترنت ملی خلاف حقوق مردم در قانون اساسی است اظهار کرد: اینترنت ملی، جلوگیری از دسترسی آزاد مردم به اطلاعات و خلاف قانون اساسی است. همچنین طبق اصل 79 قانون اساسی، دور زدن مجلس هم به حساب می‌آید. ایجاد هر نوع محدودیتی به هر طریقی در کشور باید از مصوبات مجلس باشد و بعد اجرا شود. اما شئون تصمیم‌گیری در کشور آرام‌آرام به سمت آشفتگی می‌رود و هیچ کس حاضر نیست کار خود را انجام دهد.

حسین‌زاده گفت: ملی کردن اینترنت ضمن اینکه خلاف قانون اساسی بر اساس حق ملت است، خلاف قانون اساسی بر اساس اصل 79 است، چون حتماً باید مصوبه مجلس را هم داشته باشد.

تبلیغاتپربازدیدترین ها

همه‌ی آنچه درباره‌ی «جمشید شارمهد» و انجمنش می‌دانیمایرادات دولت هیچ ربطی به اصلاح‌طلبان نداردصدور قرار موقوفی تعقیب برای سردار نقدی غیرقانونی است/ درخواست اعاده دادرسی می کنیمبرای ۱۴۰۰ نیاز به تغییر صحنه داریم/چه اشکالی دارد یک پایداری در سبد کاندیداهای ۱۴۰۰ باشد؟تئوریسین‌های اصلاحات هنوز در حال و هوای سال ۷۶ هستند/ مردم می‌گویند این‌ها سر و ته یک کرباسنداصلاح‌طلبان با نامزد شناخته شده به صحنه انتخابات می‌آیند؟جهان، پس از کرونا چگونه خواهد بود؟/ محمود سریع‌القلماصلاحات از کادرسازی و پوست‌اندازی غافل است/ برای رهبران سیاسی اصلاحات انتقاد از خود بی‌معناستچرا فیفا جواب فدراسیون فوتبال را نمی‌دهد؟اصلاح‌طلبان دیگر از کسی که از اعلام وابستگی به جریان اصلاحات ابا دارد حمایت نمی‌کنند
آخرین اخبار

احمدی نژاد میان اقشار طرفدار شخصیت های پوپولیست کاریزما دارد/ جامعه از جریانات سیاسی ناامید شدهجهان، پس از کرونا چگونه خواهد بود؟/ محمود سریع‌القلمتحلیلی از سرگذشت علمی و کارآفرینی استاد عالی نسب/ چرا با گران شدن ارز مخالفت کرد؟چه کسی رئیس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان می‌شود؟تئوریسین‌های اصلاحات هنوز در حال و هوای سال ۷۶ هستند/ مردم می‌گویند این‌ها سر و ته یک کرباسندرقابت قیمت کاغذ با قیمت طلا و ارز!/ علت گرانی کتاب چیست؟آخرین خبر از پرونده‌های وقف جنگل ها در آق‌مشهد و کوه دماوندسه نسخه‌ برای نظارت بر نمایندگان/ ردصلاحیت چند مرحله‌ای می‌شود؟به خاطر حمایت از عمه ام، با اسید به شوهرش حمله کردمسخنگوی قوه قضاییه: آزادی در انتظار یکی از فعالان محیط‌زیستی/ عفو شامل او شدچرا فیفا جواب فدراسیون فوتبال را نمی‌دهد؟نتایج طرح مالیات خانه‌های خالی دو سال دیگر بروز می‌کندتغییر پروتکل‌های بهداشتی برگزاری کنکور/استفاده از مصلی‌ها و ورزشگاه‌هامسکن ارزان می شود؟مردم با رعایت مقررات بهداشتی، مانع بروز موج جدید کرونا شوندتیم‌های اروپایی به دنبال جذب «حسینی»جان باختگان کرونا در کشور به ۱۷ هزار و ۹۷۶ نفر رسیدعماد افروغ: با محرم برخورد صفر و یک نکنیمایرادات دولت هیچ ربطی به اصلاح‌طلبان نداردبی‌اعتمادی بیشترین آسیب را در مواجهه با بحران و فشار به همراه خواهد داشت/ آذرمنصوری


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved