سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۳۵۶۴

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۱۰/۰۱ ۱۲:۰۳

تصویب FATF در جریان گذاشتن مردمهاشمی طبا می گوید: این کلاف سر در گم حاکی از این است که در عین حالی که کشور از لحاظ بین‌المللی تحت فشارهای بسیار شدید است و با عدم تصوئیب FATF دچار مشکلات بیشتری می‌شود متاسفانه مسئولان مردم را در بی‌خبری می‌گذارند.

در بخشی از گفت و گوی روزنامه آرمان‌ملی با سیدمصطفی هاشمی‌طبا فعال سیاسی اصلاح‌طلب، آمده است: هرچند که صدای اعتراضات خوابیده و ناآرامی‌ها فروکش کرده، اما نارضایتی‌های مردم زیر پوست جامعه وجود دارد و هر عملی که منجر به نارضایتی عمومی شود قطعا می‌تواند جرقه‌ای بر این آتش زیر خاکستر باشد. در این بین عده‌ای دولت را مقصر می‌دانند و دسته‌ای دیگر نیز قصور سایر بخش‌ها را به رخ می‌کشند. این در حالی است که وقتی همه در یک کشتی نشسته‌ایم ابتدا به ساکن باید تامین امنیت کشتی حفظ شود و سپس به برنامه یا آسیب‌شناسی مشکلات پرداخت. اینکه جامعه از روندهای موجود در حوزه اجتماعی و اقتصادی ناراضی است امری واضح و مبرهن است، اما همین مساله را نیز می‌توان به اقدامات تاثیرگذار مثل آزاد گذاشتن فضای جامعه برای بیان اعتراضات مسالمت‌آمیز، عدم تبعیض و نابرابری و ایجاد عدالت در شئون و شقوق مختلف چاره کرد. البته در این میان هستند کسانی که درکی از منافع ملی ندارند و به هر عنوان به‌دنبال منویات جریانی و جناحی خود می‌روند. از این روست که روزی از پایین کشیدن رئیس‌جمهور سخن می‌گویند و روز دیگر از لزوم استیضاح وی سخن به میان می‌آورند. به هر صورت باید شرایطی فراهم آورد تا میزانی از رضایتمندی در مردم حاصل شود تا اعتماد و امید از دست رفته باز گردد و مردم به آینده خود امیدوار شوند. برای بررسی شرایط جامعه، تاثیر تحریم‌ها بر وضع زندگی مردم، FATF، آسیب شناسی ناآرامی‌های آبان‌ماه و آنچه در سپهر سیاست ایران می‌گذرد «آرمان ملی» با سیدمصطفی هاشمی‌طبا معاون رئیس‌جمهور، رئیس سازمان تربیت بدنی در دولت اصلاحات و فعال سیاسی اصلاح‌طلب به گفت‌وگو پرداخته است که می‌خوانید.

 ارزیابی شما از شرایط سیاسی، اجتماعی و معیشتی فعلی جامعه چگونه است؟
این مساله را می‌توان از چند بعد بررسی کرد. ما درطول ۴۰ سال گذشته به خاطر سیاست‌های بعضا اشتباه به توسعه و بهسازی کشور توجه کافی نکردیم. البته در جهاد سازندگی اقداماتی برای خیلی از روستاها انجام دادیم، لوله‌کشی، آب‌رسانی و جاده‌های آسفالت ایجاد کردیم، اما همه اینها جزئی از کار بوده است. نمونه برخی تصمیمات غلط هم این است که به‌دلیل اینکه خواستیم آزادی‌هایی به مردم دهیم تا امکانات اقتصادی برای خود فراهم کنند محیط زیستمان از جمله آب، خاک، جنگل‌ها و از همه بدتر مساله فاضلاب‌ها یا اتفاقاتی که اخیرا در اهواز و بوشهر دیدیم دگرگون شده و بعضا در معرض خطر قرار گرفته است. اینها نتیجه سیاستگذاری‌های نادرست و هزینه‌هایی است که در جاهای دیگر شده در حالی که آن هزینه‌ها می‌شد کارهای بسیاری انجام داد. مثلا در دوره آقایان احمدی‌نژاد و روحانی ۱۵‌میلیارد دلار اتومبیل وارد این کشور شد که بخش خاصی از جامعه از آن اتومبیل‌های گران قیمت استفاده کنند. در حالی که این سرمایه می‌توانست در جاهای دیگری مثل توسعه زیستگاه‌های کشور، کشاورزی و حتی مسائل عمرانی و زیرساختی به نحو بهتری هزینه گردد و نتایج بهتری از آن برداشت شود. اما با توجه ناکافی به این بحث عمومی و غفلت از آن موجب شد که با این درآمد سرشار نفتی در بازسازی روستاها و ایجاد سر پناه برای مردم موفق عمل نشود که در نوع خود نوعی فاجعه است.

شرایط بین‌المللی بر این وضعیت چه تاثیری می‌گذارد و مسئولان در قبال این وضع باید چگونه عمل کنند؟
ما اکنون با تحریم‌های شدید آمریکا روبه‌رو هستیم و اینگونه نبوده که نخواهیم با دنیا ارتباط برقرار نکنیم و همفکرانی داشته باشیم. ما برجام را امضا کردیم. برجام نیز یعنی مذاکره‌ که هر از چندی جلسه می‌گذارند و در مورد مسائل مد نظر صحبت می‌کنند. آمریکا نیز اگر نظر یا موضعی داشت در درون برجام می‌توانست آن را مطرح کند، اما به‌دلیل دشمنی‌هایی که آمریکا، صهیونیست‌ها و تکفیری‌ها دارند چنین فشاری را بر کشور فراهم کردند. مشکل این است که در داخل به مردم نمی‌گوییم که شرایط چگونه است و بر عکس آن برخی از ائمه جمعه و گروه‌هایی خود را انقلابی می‌نامند به جای اینکه شرایط را برای مردم روایت کنند با شعار معیشت بهتر برای مردم ایجاد نارضایتی می‌کنند تا دولت را تحت فشار قرار دهند. البته خود دولت نیز با اینکه بارها گفته شده با مردم صحبت نمی‌کند و شرایط را توضیح نمی‌دهد. دولت امید دارد که به‌نحوی راه باز شود و دوباره ارتباطی با اروپایی‌ها برقرار شود تا بتواند نفت بفروشد و به نوعی رضایت نسبی جامعه را نسبت به شرایط اقتصادی و اجتماعی فراهم آورد. این در حالی است که تاکنون همه این رویکردها به بن‌بست خورده و دولت نیز نگفته که مشکل کجاست. بنابراین کشور از چند جنبه دچار فشار است؛ حال بحث فضای مجازی، تحریکات و بی‌اخلاقی‌های درون آن نیز به‌نحوی علت‌العلل آنها شده است. در چنین شرایطی مسئولان نمی‌خواهند قبول کنند که جامعه با این مشکلات روبه‌روست تا این مسائل را بازکرده بشکافند و از مردم کمک بگیرند. متاسفانه برخی مسئولان فکر می‌کنند خود عقل کل هستند و می‌توانند همه مسائل را به تنهایی حل کنند. این در حالی است که راه‌حل بدون مشارکت مردم چه در مقاومت چه سایر مسائل با شکست روبه‌رو می‌شود.

در حال حاضر شاهد دو نوع رویکرد نسبت به شریط موجود هستیم؛ از سویی رویکرد جامعه که نمایانگر نارضایتی‌های اجتماعی و اقتصادی است و از سوی دیگر برخی که شرایط را با ثبات نشان می‌دهند؛ این تناقض رویکردی را چطور ارزیابی می‌کنید؟
من معتقدم که برخی‌ها دچار روزمره‌گی شدند و به قول خودشان چون می‌خواهند نارضایتی ایجاد نشود به مردم وعده آینده‌ای مطلوب می‌دهند در حالی که وعده آینده خوب بدون واقعیات ممکن نیست. مثلا برای اینکه نشان دهند شرایط مقداری رو به پیشرفت رفته چند شرکت استارت‌آپی را تبلیغ می‌کنند. ما باید واقعیات و سراشیبی‌ها را به مردم بگوییم و اعلام کنیم برای اینکه از این شرایط عبور کنیم و همزمان نخواهیم زیر بار زور برویم باید مقاومت کنیم. مقاومت هم این نیست که حلوا خیرات کنند بلکه جامعه و مسئولان باید فشار را با رضایت و عدالت احساس کنند. در زمینه عدالت و اجرای آن اشتباه کردیم؛ یعنی فکر کردیم اگر به همه ۴۵ یا ۵۰ هزارتومان پول بدهیم راضی می‌شوند این چه عدالتی است؟ لذا راه‌های بسیار اشتباهی رفتیم و به جای اینکه با سرمایه‌های در اختیار اشتغال ایجاد کنیم پول را تقسیم کردیم. به جای اینکه گردشگری را رونق دهیم که ایجاد شغل می‌کند با این فکر اشتباه که مساله حل می‌شود به مردم پول دادیم. حتی در اتفاقات اخیر بنزین را گران کردیم و به اسم کمک معیشت به مردم دادیم. در حالی که پولی که به مردم داده می‌شود بازهم صرف بنزین می‌شود و کمکی به معیشت آنها صورت نمی‌گیرد. این کلاف سر در گم حاکی از این است که در عین حالی که کشور از لحاظ بین‌المللی تحت فشارهای بسیار شدید است و با عدم تصوئیب FATF دچار مشکلات بیشتری می‌شود متاسفانه مسئولان مردم را در بی‌خبری می‌گذارند. به جای اینکه وضع خود و جامعه را شرح دهند و برای خروج از آن راهکارهای مشخص و کارشناسی شده ارائه دهند و بگویند که با این شرایط آینده خوبی نداریم و باید مقاوت کنیم می‌گویند که کارها درست می‌شود. حتی آنهایی که خود را انقلابی و ولایی نشان می‌دهند هم باز دنبال وعده و عید هستند تا با منبسط کردن مسائل اقتصادی دولت را زمین بزنند که دولت هم به روی خود نمی‌آورد.

تبلیغات

پربازدیدترین ها

بیزینس یک ابربدهکار بانکی از داخل زندان؟خداروشکر که شرِ ترامپ از سر مردم آمریکا و دنیا کم شد/ ایران و آمریکا می توانند به شرایط قبل بازگردندپاسخ به سوالات و ابهامات محدودیت‌های جدید کروناییکوثری: رئیس‌جمهور نظامی یک جنگ روانی علیه بچه‌های سپاه استبرجام۱۴۰۰ از برجام۹۴ موفق‌تر خواهد بود/امکان نرمش قهرمانانه با بایدن فراهم شده استپیغام عراقچی از طریق واسطه‌ها به تیم بایدن: بدون پیش شرط به برجام بازگردیددموکراتیک‌تر شدن فضای انتخابات، شعارها را واقعی‌تر می‌کنددکتر ملک‌زاده: به جای اظهارات بی پایه و اساس کرونا را کنترل کنیدکسانی که به ظریف حمله و اهانت می‌کنند حرف مفت می‌زنندانتقاد تند روحانیِ‌ اصولگرا از فراخوان علیه دولت روحانی در قم
آخرین اخبار

خوزستان زیر سایه کروناپیروزی تیم ملی بسکتبال ایران مقابل عربستان در انتخابی کاپ آسیاتداوم ریزش‌های میلیاردی در بازار خودروهای خارجیتجمع اعتراض آمیز جمعی از طلاب و دانشجویان قم و تهران علیه ترور شهید فخری زادهواکنش خطیب‌زاده به اخبار منتشر شده درخصوص حکم ۲۰ سال حبس برای دیپلمات ایرانیکمالوندی: عوامل ترور فخری‌زاده و حادثه نطنز یکی استهشدار هواشناسی نسبت به تداوم بارش برف و باراناحتمال از سرگیری صدور مجوز سریال‌های شبکه خانگیواکنش صمد مرفاوی به اختلاف مظاهری و حسینی: حل شد!درددل‌های اکبر زنجانپور در غم پرویز پورحسینیسلیمی در چه شرایطی پرسپولیسی می‌شود؟مهاجم جوان پرسپولیس هنوز صد درصد آماده نیستانتخابات ریاست فدراسیون فوتبال اوایل اسفند برگزار می‌شودسیامک نعمتی: شرمنده هوادران پرسپولیس هستمامتحانات دانش آموزان حضوری است مگر اینکه متخصصان بهداشت اجازه ندهندتوقف پروژه ۱۰۰ قسمتی در ۲۵ قسمت!کرونا جان ۳۹۱ نفر دیگر را در ایران گرفتاحتمال بازگشت ترابی به پرسپولیس«امیری» و «پهلوان» بخشیده نشدندتحلیل مطهری از دلایل ترور شهید فخری زاده


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved