سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۳۸۲۵

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۱۰/۱۹ ۱۰:۳۳

زیباکلام:

ترامپ گفت ما زدیم شما زدید تمام شد/ایران و آمریکا مذاکره نخواهند کردصادق زیباکلام گفت: ترامپ با توجه به خاطره‌ی دو درگیری نظامی آمریکا با افغانستان و عراق به جنگ با ایران اصرار ندارد. نه ما و نه آمریکایی‌ها به هیچ وجه نمی‌خواهیم که بحران از این عمیق‌تر، جدی‌تر و خطرناک‌تر باشد.

این استاد دانشگاه تهران در گفت‌وگو با انصاف نیوز درباره‌ی اولین واکنش رییس جمهور آمریکا بعد از حمله‌ی موشکی ایران به پایگاه آمریکایی‌ها در عین الاسد در عراق گفت: آنچه مسلم است آقای ترامپ به طور غیر مستقیم به ایران پیغام داد که دیگر این دور تمام شد، ضربه‌ای که ما زدیم و این ضربه‌ای که شما زدید؛ خلاصه یک جور آتش بس اعلام کرد.

زیباکلام می‌گوید: من فکر می‌کنم بیش از ترامپ خود ایرانی‌ها به این آتش بس نیاز دارند؛ حالا هرجور درگیری نظامی بخواهد باشد، چه محدود باشد و چه نامحدود. ببینید! اگر درگیری نظامی رخ دهد گزینه‌ها مشخص است. احتمالا حزب‌الله تعدادی موشک به سمت اسرائیل پرتاب می‌کند و من فرض می‌گیرم که تعدادی اسرائیلی کشته شوند. مشابه حرکتی که شب گذشته انجام شد، یک سری موشک به سمت پایگاه‌های نظامیان آمریکا در عراق پرتاب می‌کنیم. یک سری به سمت تاسیسات پالایشگاه‌ها و تاسیسات نفتی عربستان، کویت، امارات و بحرین، یعنی متحدین آمریکا موشک پرتاب می‌کنیم و حتی من فرض می‌گیرم موفق شویم یک سری تلفات به نیروهای آمریکایی در افغانستان وارد کنیم؛ این غایت کار است. یعنی چند صد نفر آمریکایی از بین می‌روند، احتمالا یکی دوتا ناو آمریکایی در خلیج فارس غرق می‌شوند، چند صد اسرائیلی توسط موشک‌هایی که حزب‌الله شلیک می‌کند کشته شوند و یک مقداری خسارت به تاسیسات نفتی کشورهای حوزه‌ی خلیج فارس وارد خواهد شد. اما معتقدم آمریکایی‌ها یک سرباز و یک تفنگدار هم وارد ایران نخواهند کرد، از ناوهایشان در خلیج فارس و پایگاهشان در قطر و غیره می‌زنند. حتی فرض می‌گیرم که سعودی‌ها و اسرائیلی‌ها هیچ عملی انجام ندهند. بنابراین ما نمی‌خواهیم علیرغم تهدیدهایی که انجام می‌شود درگیری نظامی جدی و واقعی بین ما و آمریکایی‌ها پیش بیاد. من معتقدم ترامپ هم اصراری ندارد.

زیباکلام ادامه داد: ترامپ اصراری ندارد که یک درگیری نظامی با ایران داشته باشد. برای اینکه دو درگیری نظامی در افغانستان و بعد در عراق خاطره‌ی خیلی خوبی در افکار عمومی آمریکایی‌ها نگذاشته و  آمریکایی‌ها به هیچ وجه از یک درگیری سوم استقبال نمی‌کنند. ترامپ نگران این است که درگیری نظامی و جنگ با ایران ممکن است که روی شانس انتخاباتی‌اش تاثیر بگذارد. بنابراین نه ما و نه آمریکایی‌ها به هیچ وجه نمی‌خواهیم که بحران از این عمیق‌تر، جدی‌تر و خطرناک‌تر باشد. و این دقیقا پیغامی بود که ترامپ داد.

این استاد دانشگاه ادامه داد:  من فکر می‌کنم این موجی که بعد از شهادت سردار سلیمانی در ایران به وجود آمده در روزهای آینده به تدریج آرام خواهد شد و  اوضاع به روند عادی برمی‌گردد.

زیباکلام درباره‌ی اینکه از نظر او چرا ترامپ اصراری برای جنگ با ایران ندارد؟ گفت: برای اینکه واقعا می‌خواهد با تحریم‌ها اقتصاد ایران را به زانو درآورد. کافی است به بودجه نگاه کنید که چقدر بودجه‌ی سال آینده مصیبت بار است. بنابراین اگر هیچ اتفاقی دیگری هم نیافتد، ادامه‌ی تحریم‌ها به این شکلی که ظرف یک سال گذشته بوده اقتصاد ایران را از حرکت نمی‌اندازد؟!

وی درباره‌ی خواسته‌ی ایران برای خروج نیروهای نظامی آمریکا از عراق گفت: قبل از اینکه ایران چنین تقاضا و اصراری بکند و یا چنین تکلیفی برای آمریکا مقرر کند، ترامپ معتقد است که هیچ دلیلی ندارد که ما وارد جنگ جدیدی در خاورمیانه شویم و او اساسا به دنبال این بوده که نیروهایش را از خاورمیانه خارج کند. ما شاهد بودیم که ترامپ علیرغم اینکه کردها و دیگران خیلی اعتراض کردند، نیروهایش را از سوریه خارج کرد. شاهدیم آمریکایی‌ها به صورت خیلی جدی با طالبان مذاکره می‌کنند که نیروهایشان را از افغانستان خارج کنند. حالا چه ایران به آمریکا بگوید از عراق بیرون برود و چه نگوید، آمریکایی‌ها به هر حال بنا دارند همانطور که از سوریه و افغانستان بیرون آمدند از عراق هم بیرون بیایند.

زیباکلام که منتقد نوع سیاست خارجه در قبال آمریکاست، درباره‌ی احتمال مذاکره‌ی ایران و آمریکا با موضوع داعش که یکی از پیشنهادهای ترامپ در کنفرانس خبری جدید بود، گفت: این دو مذاکره نخواهند کرد؛ زیرا اگر ایران و آمریکا مذاکره کنند، نظام چه طور می‌خواهد این مذاکره را برای طرفدارانش توجیه کند؟ چهل سال است که ما گفتیم باید با آمریکا فقط دشمنی کنیم، فقط باید مرگ بر آمریکا بگوییم و پرچم آمریکا را آتش بزنیم. بنابراین نمی‌توانیم بیاییم بگوییم که با آمریکا مذاکره کنیم. این آمریکا ستیزی و دشمنی کور با آمریکا که از نظر من به نفع منافع ملی ما نبوده متاسفانه همچنان باید ادامه پیدا کند!

تبلیغاتپربازدیدترین ها

بیرانوند: من و سیدجلال قهرمانی را از پرسپولیس گرفتیم!نشت اطلاعات تلگرام چه تبعاتی دارد؟بهترین فیلم‌های درام سال را بشناسیدروحانی مسائل ساده‌تر از کرونا را هم نتوانست مدیریت کند/ راه‌حل کرونا قرنطینه است اما دولت نه انگیزه‌ دارد نه منابعماجرای قتل موبایل‌فروشی که نباید مغازه‌اش را باز می‌کردکدام مدل مهار کرونا بهتر است؛ دموکراسی کره جنوبی یا دیکتاتوری چین؟8 پیشنهاد دکتر معین به رییس‌جمهور برای پیشگیری و درمان کرونا در کشوروقتی با آمریکا می‌جنگیم باید هزینه‌اش را هم بدهیمآیا محمد جواد ظریف نامزد انتخابات ریاست جمهوری می شود؟علی نصیریان: وقتی اینقدر آسیب‌پذیریم، این‌همه غرور و قلدری چه معنایی دارد؟
آخرین اخبار

نگاه سیاست زده به هنر تمامی نداردمرعشی: واقعیات امروز کشور تعامل مجلس با دولت را می‌طلبدسرنوشت قاتل راننده تریلی البرزیدستگیری عاملان دار زدن یک سگدستاوردهای کرونا/عماد افروغآخرین وضعیت ترامپ : بایدن در 6 ایالت حساس پیشتاز است/ آیا ترامپ به راحتی انتخابات را می بازد؟سوزان رایس: به خاطر بی‌کفایتی ترامپ هزاران آمریکایی بی‌جهت جان خواهند باختاولین «خروج» کرونایی سینما؛ تصمیم «اوج» و حاتمی‌کیا برای خصوصی‌ها نمی‌صرفداستقبال ظریف از طرح روسیه برای ایجاد «گذرگاه سبز» در برابر تحریم‌هاصنوف تهران هفته آینده هم تعطیل اندارجاع بیش از ۷۰۰ متوفی به دلیل مسمومیت‌های‌ الکلیتعداد مبتلایان به ویروس کرونا به نفر ۶۴۵۸۶ افزایش یافت/قربانیان ۳۹۹۳ نفرتجربه حاکمیت یک دست تجربه شکست خورده‌ای است/تندروها چهره جدیدی برای ۱۴۰۰ معرفی می‌کننداحتمالات تعیین تکلیف لیگ نوزدهم فوتبال/ شانس برگزاری بیشتر استمتقاضیان وام یک میلیون تومانی در سایت هدفمندی یارانه‌ها ثبت‌نام کنندتداوم رشد شاخص بورس در بازار امروزنرخ سکه و طلا در ۲۰ فروردین/ سکه تمام بهار آزادی به قیمت ۶ میلیون و ۳۷۰ هزار تومان رسیدنرخ ارز آزاد در ۲۰ فروردین/ دلار به قیمت ۱۵ هزار و ۶۰۰ تومان رسیدبرداشتن تحریم‌های غیرقانونی آمریکا به نفع کل دنیا و یک ضرورت استپیگیری ماجرای ثروت‌های بادآورده در خاطرات سال ۷۶ هاشمی و واکنش جالب یزدی و رئیسی


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved