سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۳۹۳۶

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۱۰/۲۷ ۱۵:۵۹

صادق زیباکلام:

اصلا معلوم نیست چه کسی لیدر اصلاح طلبان است؟/اکنون اصلاح‌طلبان با اصولگرایان چه تفاوتی دارند؟صادق زیباکلام گفت: من در چند نامه سرگشاده به آقای خاتمی نوشتم که سرمایه اجتماعی اصلاح‌طلبان درحال از بین رفتن است و اگر تلاشی برای ترمیم آن صورت نگیرد نابود خواهد که اکنون همین اتفاق هم افتاد.

نامه‌نیوز نوشت: اصلاح‌طلبان گرچه با بحران انتخاباتی مواجه‌اند و با ردصلاحیت برخی از چهره‌هایشان برای ارائه لیست انتخاباتی با مشکل روبه‌رو شده‌اند اما به نظر می‌رسد بحران این روزهای آنها صرفا به مقوله سیاست‌های انتخاباتی بازنمی‌گردد و  مشکل بزرگ به کاهش شدید سرمایه اجتماعی آنها مربوط است؛ به‌نحوی که با انتقادهای گسترده‌ای که بدنه اجتماعی جبهه اصلاحات به عملکرد دولت و لیست امید مجلس داشت احتمال این موضوع در میان بود که حتی اگر شورای نگهبان هم بخش عمده‌ای از نامزدهای اصلاح‌طلبان را تأیید می‌کرد، بازهم مشکل کاهش اقبال عمومی از بین نمی‌رود.

صادق زیباکلام، استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران درباره اوضاع فعلی اصلاح‌طلبان از منظر سرمایه اجتماعی به «نامه‌نیوز» گفت: «برای هرگونه تغییر و تحول در مناسبات اصلاح‌طلبان با مردم دیر شده است. من در چند نامه سرگشاده به آقای خاتمی نوشتم که سرمایه اجتماعی اصلاح‌طلبان درحال از بین رفتن است و اگر تلاشی برای ترمیم آن صورت نگیرد نابود خواهد که اکنون همین اتفاق هم افتاد. مهم‌ترین مشکل در جبهه اصلاحات این است که نتوانستند با نسل جوان، دهه‌ هفتادی‌ها، نخبگان و تحصیلکردگان ارتباط خود را حفظ کنند و از مقطعی به بعد دیگر یارای پاسخ گفتن به مطالبات مردم را نداشتند».

این استاد دانشگاه عدم موضع‌گیری اصلاح‌طلبان در قبال مسائل مختلف را یکی دیگر از مشکلات نیروهای اصلاح‌طلب دانست و اظهار کرد: «اصلاح‌طلبان هیچگاه در قبال مسائل اصلی کشور و خواسته‌های روشن مردم موضع‌گیری نمی‌کنند. اگر یکی از مهم‌ترین خواسته‌های جامعه ایران را دموکراسی‌خواهی بدانیم که از قضا اصلاح‌طلبان هم همیشه شعار آن را داده‌اند، اکنون در قبال این مهم مهر سکوت بر دهان زده‌اند و هیچ اقدامی نمی‌کنند و هیچ تحرکی ندارند. اکنون جریان اصلاحات به‌عنوان یک جریان آزادی‌خواه شناخته نمی‌شود و این بزرگ‌ترین ایراد است. جریان اصلاحات چه هویتی دارد؟ واقعا اکنون اصلاح‌طلبان با اصولگرایان چه تفاوتی دارند؟ اگر قرار به بررسی باشد اصلاح‌طلبان کدام مشخصه را دارند که اصولگرایان ندارند یا بالعکس؟»

او در پاسخ به این پرسش که اکنون اصلاح‌طلبان می‌توانند چه راهبردی در انتخابات داشته باشند، خاطرنشان کرد: «اصلاح‌طلبان باتوجه به ردصلاحیت‌ها باید با هم مشورت کنند و یک تصمیم معقول بگیرند که می‌خواهند در انتخابات شرکت کنند یا نه یا می‌خواهند لیست انتخاباتی بدهند یا نه. حتی این موضوعات را هم مشخص نمی‌کنند و مدام می‌گویم مشغول رایزنی با شورای نگهبان، وزارت کشور و رئیس‌جمهور هستیم و هنوز درنیافته‌اند که برای چنین اقداماتی دیر است».

زیباکلام در پایان درخصوص بحران عدم وجود رهبری در میان اصلاح‌طلبان گفت: «اولین و مهم‌ترین استراتژی اصلاح‌طلبان برای آنکه بتوانند همچنان هویت دموکراسی‌خواهی جریان خود را حفظ کنند، تعیین تکلیف بحث رهبری جریان اصلاحات است. اکنون مشخص نیست که در این جریان رهبر کسیت و تصمیم نهایی را که شخصی یا گروهی می‌گیرد. اصلاح‌طلبان نظرات یکدیگر را هم قبول ندارند و نمی‌توانند به یک جمع‌بندی واحد برسند. این نقیصه باعث می‌شود که اصلاح‌طلبان نتوانند در هیچ زمینه‌ای موضع‌گیری کنند؛ آنها نه درباره دولت، نه درباره سیاست خارجی و نه حتی در موضوع افزایش قیمت بنزین هیچ موضع منسجمی نداشتند. این مشکلات که به اصولگرایان مربوط نیست و کاملا به درون اصلاح‌طلبان بازمی‌گردد».

تبلیغاتپربازدیدترین ها

با مشارکت ۶۵ درصدی، اصلاح‌طلبان شانس اول پیروزی هستند/ شاید قالیباف اصلا به مجلس راه پیدا نکندبرادر یکی‌ از فوتی‌های کرونای قم: به‌اصرار من از برادرم تست کرونا گرفتند/چندنفر مثل برادرم بودند و مردنداصلاحات اساسا نمی‌خواهد و نباید با صندوق رای قهر کند/به اعتدال گرایان اعتمادی نیستحضرات آماده ریسک نبودند/شاید مردم بعدها از نرفتن پای صندوق رای پشیمان شوندپروژهٔ یک‌ دست‌ سازی حاکمیت به‌ نفع افراطی‌ ترین جریان سیاسی موجود کلیدخورده استدرباره جعبه سیاه هواپیما حرف‌های مرا تقطیع کردند/منطقه ما کمبود نیرو ندارد کمبود عقل داردروزنامه جمهوری اسلامی: ولخرجی‌های تبلیغاتی نامزدهای انتخابات مجلس از کجا می آید؟تاجرنیا: با وجود مشارکت اندک هم اصولگرایان پیروز انتخابات تهران نمی‌شوندمحسن هاشمی: تحریم انتخابات صدای افراطیون و براندازان را بلندتر می‌کندبرای هر سخنرانی درباره آیت‌الله هاشمی از او کسب رضایت کردید؟/خود را به تغافل زده‌اید؟
آخرین اخبار

پیامدهای تصمیمات سیاسی در اقتصاد/ حسین راغفرتاثیر «کرونا» بر فروش سینماهاشمار مبتلایان به کرونا به ۲۸ تن رسیدکرونا قدرت سرایت بیشتر، اما کشندگی کمتری از آنفلوانزا داردتوضیح وزارت بهداشت درباره انتقال 5 بیمار مشکوک به کرونا از قم به تهرانبرادر یکی‌ از فوتی‌های کرونای قم: به‌اصرار من از برادرم تست کرونا گرفتند/چندنفر مثل برادرم بودند و مردندربیعی: ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا تشکیل می‌شودتایید ابتلای سه مورد جدید به کروناویروس در قم و اراکخانه‌هایی روی قله‌ قاف!فلاحت‌پیشه: انتقاد یا اعتراض به رد صلاحیت‌ها، نسبتی با رأی ندادن نداردرعایت بهداشت فردی سدی در مقابل کروناکرونا ویروس جدید چگونه منتقل می‌شود؟توضیح اورژانس درباره تصاویر ماموران اورژانس با لباس‌های مخصوصفعالیت سامانه بارشی از امروز در کشورکرباسچی: رای ندادن، رای به رقیب استتوصیه‌های رییس دانشگاه علوم پزشکی قم به مردم درخصوص کروناحیف خون شهید مطهری که به زمین ریخت تا امروز من بیایم این حرفها را بشنومدرگذشت یک بیمار مشکوک به کرونا در قماعتراف زن جوان به قتل پیرمرد با همدستی همسر سومشحمله با کوکتل مولوتف به ستاد انتخاباتی یک کاندیدای مجلس در تهران


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved