سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۴۰۴۳

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۱۱/۰۶ ۱۷:۲۹

سقفی برای طلاق یا سقفی بر درآمدهای میلیاردیتعیین سقف طلاق از روز گذشته(شنبه) کلید خورد، طرحی که کارشناسان حقوقی آن را در جهت نفی رانت و انحصار برخی دفاتر و رفع کسادی دیگر دفاتر عنوان می‌کنند که دستی بر آتش طلاق دارند.

ایرنا نوشت: بررسی و دقت نظر در آمارهای رسمی ارائه شده، حکایت از آن دارد که افزایش بی رویه طلاق در کشور همانند موجی سهمگین، خانواده و جامعه را تهدید می کند و فوریت اجرای طرح هایی به عنوان مانع بر سر راه فراگیر شدن آن و واپس زدن عوامل تشدید کننده این روند همچون همسر آزاری را دو چندان کرده است.

ایجاد محدودیت در ثبت طلاق، یکی از همین طرح ها است که به‌دنبال بررسی‌های شورای انقلاب فرهنگی صورت گرفته است؛ بررسی هایی که حکایت از این دارد افزایش طلاق در اثر زد و بندهای برخی دلالان با بعضی از دفاتر ازدواج و طلاق مربوط می شود.

با در نظر گرفتن این مساله، بر اساس بخشنامه تعیین محدودیت در ثبت طلاق، در هر شهر میانگین ثبت طلاق در سال گذشته به نسبت دفاتر طلاق همان‌ شهر به اضافه 20 درصد تعیین شده است. در این شرایط با قفل شدن خودکار سامانه، امکان ثبت بیش از عدد یاد شده برای دفاتر وجود ندارد و به این ترتیب راه برای دلالان بسته خواهد شد.

اقدامی که از نگاه «شهناز سجادی» دستیار حقوق شهروندی معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده، امری به جا و مدبرانه از سوی کانون سر دفتران ازدواج و طلاق و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و قوه قضاییه است و می‌تواند در جهت نفی رانت و انحصار برخی دفاتر و کسادی دیگر دفاتر باشد.

وی در توضیح این مساله یادآور می شود: برخی دفاتر ثبت طلاق به لحاظ داشتن ارتباط، با هدایت زوجین دارای حکم طلاق به دفاتر مذکور به مشتریان بیشتری خدمات ثبت احکام طلاق ارائه می‌کنند یا در اطراف محاکم خانواده مبادرت به گشایش دفاتر می کنند و زوجین زمانی که از دادگاه خارج می‌شوند برای سهولت کار خود به این گونه دفاتر مراجعه و خدمات دریافت می کنند؛ با این انحصار، در نتیجه بیشتر دفاتر ثبت طلاق دچار کسادی کار می‌شوند و تعدادی انگشت شماری در این حرفه رشد می‌کنند.

سجادی تاکید می کند: بنابراین این اقدام مدبرانه قوه قضاییه و کانون سردفتران طلاق و ازدواج نه تنها بیانگر توجه به «امر اشتغال» و «توزیع عادلانه خدمات و دستمزد» است بلکه نوعی حمایت از متصدیان با صداقت حرف خاص است.

اگر هدف از این طرح، کاهش آمار طلاق باشد نوعی پاک کردن صورت مساله است

موضوعی که «شهیندخت مولاوردی» دبیرکل جمعیت حمایت از حقوق بشر زنان و معاون پیشین رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده هم بر آن اذعان دارد و این طرح را عامل ایجاد رقابتی عادلانه میان دفاتر ازدواج و طلاق می داند.  

مولاوردی روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار حوزه زنان و خانواده ایرنا تصریح می کند: این طرح ایجاد سهمیه برای دفاتر است نه مراجعه کنندگان اما متاسفانه برداشت عامه مردم از این طرح به گونه ای دیگر است و عنوان می کنند که دیگر برای طلاق باید رفت در نوبت! و طلاق هم سهمیه بندی شد!

وی تشریح می کند: عنوان می شود که هدف کاهش آمار طلاق است در حالیکه از این بخشنامه کاهش رشد طلاق استنباط نمی شود. بلکه قرار است درآمدهای میلیاردی ناعادلانه ای که این عرصه را جولانگاه مافیا کرده و فساد انگیز است، تعدیل کند.

دبیر کل جمعیت حمایت از حقوق بشر زنان با بیان اینکه برخی دفاتر ازدواج و طلاق به دلیل زد و بندهای خاص، مملو از درآمد هستند و برخی دیگر در نان شب خود مانده اند، خاطرنشان می کند: مشابه این روش غیر اخلاق حرفه‌ای و تبعیض آمیز را در دفاتر اسناد رسمی ثبت خودرو شاهد هستیم؛ دفاتری که با تعویض پلاک و غیره مراوداتی دارند دقیقا این وضعیت را دارا هستند به طوری که انحصار و رانت، تعداد بیشتری از شاغلان آن حرفه را که دارای رانت و ارتباط نیستند زمین گیر کرده است.

وی با اشاره به تجربیات خود به عنوان سردفتر اسناد رسمی، ابراز امیدواری می کند چنین تدبیری در مورد این موضوع هم اندیشیده شود.

مولاوردی در ادامه این گفت وگو تصریح می کند: اگر هدف برقراری عدالت میان دفاتر ازدواج و طلاق باشد، این اقدام بسیار شایسته و مدبرانه ای خواهد بود اما منجر به کاهش آمار طلاق نمی شود.

وی توضیح می دهد: اگر هدف صرفا کاهش آمار طلاق باشد نوعی پاک کردن صورت مساله است زیرا ممکن است مردم برای طلاق گرفتن شهر خود را عوض کنند. پس بعید است قوه قضاییه با چنین هدفی این بخشنامه را ابلاغ کرده باشند بلکه عدالت اجتماعی و عدالت قضایی حکم می کند که مقامات قضایی ورود و نظارت خود را به این قبیل حرف از جمله دفاتر طلاق و نیز دفاتر اسناد رسمی و دفاتر وکلای دادگستری بیشتر کنند.

تبلیغاتپربازدیدترین ها

با مشارکت ۶۵ درصدی، اصلاح‌طلبان شانس اول پیروزی هستند/ شاید قالیباف اصلا به مجلس راه پیدا نکندبرادر یکی‌ از فوتی‌های کرونای قم: به‌اصرار من از برادرم تست کرونا گرفتند/چندنفر مثل برادرم بودند و مردنداصلاحات اساسا نمی‌خواهد و نباید با صندوق رای قهر کند/به اعتدال گرایان اعتمادی نیستحضرات آماده ریسک نبودند/شاید مردم بعدها از نرفتن پای صندوق رای پشیمان شوندپروژهٔ یک‌ دست‌ سازی حاکمیت به‌ نفع افراطی‌ ترین جریان سیاسی موجود کلیدخورده استدرباره جعبه سیاه هواپیما حرف‌های مرا تقطیع کردند/منطقه ما کمبود نیرو ندارد کمبود عقل داردروزنامه جمهوری اسلامی: ولخرجی‌های تبلیغاتی نامزدهای انتخابات مجلس از کجا می آید؟حیف خون شهید مطهری که به زمین ریخت تا امروز من بیایم این حرفها را بشنومتاجرنیا: با وجود مشارکت اندک هم اصولگرایان پیروز انتخابات تهران نمی‌شوندمحسن هاشمی: تحریم انتخابات صدای افراطیون و براندازان را بلندتر می‌کند
آخرین اخبار

پیام مشارکت ۴۰ درصدی انتخابات مجلس یازدهم یک هشدار بزرگ بودرئیس‌جمهور وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی را به مجلس معرفی کردربودن دختر 2ساله به‌خاطر آرزوی دختردارشدنامیر قرایی به اتهام قتل، غیابی محاکمه می‌شودمجلس آینده شعاری و هیجانی می‌شود/با سناریو، دولت و اصلاح‌طلبان را تخریب کردندبرگزاری محاکم بازداشت‌شدگان آبان‌ادعای روزنامه آمریکایی: ویروس کرونا از آزمایشگاه ویروس شناسی ووهان به بیرون درز کرده استکامبیز دیرباز: وای به حال ما که فرامرز قریبیان دیگر نمی‌خواهد بازی کندبهشتی‌پور: مبادله با کشور حاضر در لیست سیاه FATF مبادله‌ای مساله‌ساز و مشکل‌ساز استتشکر عمیق رهبر انقلاب از ملت ایران در پی امتحان بزرگ انتخاباتکروناویروس جدید چگونه منتقل می‌شود و چه علائمی دارد؟از "کرونا" نترسید، پیشگیری کنیدطبعِ سردِ "کرونا"/ توصیه‌های طب ایرانی برای تقویت ریه‌هادخل و خرج‌های انتخاباتی زیر ذره‌بین قانونکدام دموکرات می‌تواند ترامپ را شکست دهد؟کوروش احمدی: راه خروج ایران از لیست سیاه FATF باز استتاثیر کوتاه مدت FATF بر روند معاملات بورسمسابقات ورزشی بدون تماشاگر برگزار می‌شودبازار ارز؛ از سرمستی دلالان تا ترس از ریزش قیمت‌هاوزیر صنعت: تنظیم بازار شب عید با همکاری اصناف


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved