سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۴۰۵۷

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۱۱/۰۶ ۱۸:۴۱

تحلیل جلائی‌پور از بحران‌های اخیر ایران

اعتراضات مردمی حرکتی آگاهانه است و نباید به حرکت‌های کور تقلیلش دهیم/جوامع مطالباتی ما حکمرانی پر مدعا داردیک جامعه شناس گفت:آمریکا فهمید اینجا سوریه نیست ایران است . بزنی مردم کف نمی زنند و به خیابان می آیند.

ایسنا نوشت: حمیدرضا جلائی‌پور در جلسه "بررسی بحران های اخیر و چالش‌های همبستگی در ایران امروز"  اظهارکرد: جنبش سبز بعد از یک سال مهار شد. در دی ماه ۹۶ اعتراضات مالباختگان در مشهد شروع شد و مهار شد. در آبان ماه ۹۸ اعتراضات مردمی خودجوش صورت گرفت . ده‌ها آمبولانس تخریب شد، این موضوع در سابقه ایران‌نبود، لذا محل تأمل است . سپس ترور ناجوانمردانه سردار سلیمانی را داشتیم . آن بدرقه در تشیع او را فقط برای امام(ره) دیده بودیم. بعد حادثه دلخراش اسقاط هواپیما.

وی با بیان این اعتقاد که «اعتراضات مردمی در ایران  حرکتی آگاهانه است و نباید به حرکت‌های کور تقلیلش دهیم» در تبیین ماهیت این اعتراضات گفت: همه اعتراضات را زیر یک قالب می آورند، در حالی که با وجود وجوه اشتراک‌شان باید به نقاط تفاوت‌شان توجه کرد. اسم جنبش اعتراضی را  روی همه آن‌ها می‌گذاریم، اشکالی ندارد، اما به تفاوت ها باید توجه کنیم. به چرایی آن هم باید توجه کرد.

این جامعه شناس با پیش بینی این‌که «حدس می زنم جامعه ایران تا اطلاع ثانوی جنبشی خواهد بود» مدعی شد: همه این خیزش‌ها ریشه در نارضایتی مردم دارد. مردم مشکل دارند و اعتراض می‌کنند. به جز استقبالی که از پیکر شهید قاسم سلیمانی کردند مابقی حضورشان در خیابان اعتراض به حاکمیت بود. اعتراضات همواره در جریان است، فقط گاهی اوقات به سطح جامعه می‌آید. این اعتراضات خصیصه‌های متفاوتی دارد. جنبش سبز جنبش مدنی بود، جنبش «رای من کو» بود. انرژی این جنبش بر این موضوع بود. به مطالبات پاسخی داده نشد.

وی با اشابه به زمینه‌های اعتراضات 10 روزه دی ماه 96  و نقش رسانه‌های غیر رسمی در انتشار زوایای این اعتراضات گفت: اعتراضات که تمام شد، دوباره همان شد که بود. همه گفتند این اعتراضات مهم است باید به آن توجه کنیم اما اتفاقی نیافتاد.

وی هم‌چنین با بیان این که «منشاء اتفاقات آبان 98 افزایش قیمت بنزین بود»  ابراز عقیده کرد: آبان‌ماه جنبش خودانگیخته معیشتی بود، من جنبش آبان را جنبش معیشتی می‌دانم کسانی بودند که از حرکتی نسنجیده آسیب دیدند.

این فعال سیاسی با اشاره به حضور میلیونی مردم در تشیع پیکر شهید قاسم سلیمانی گفت: آن حضور خیزشی بود در دفاع از ایران. ایرانیان دیدند ترامپ فرمانده ایران را زده احساس خطر کردند. قاسم سلیمانی فرمانده جنگ بود، با داعش جنگید و طرفدار فقرا بود .آمریکا فهمید اینجا سوریه نیست، ایران است . بزنی مردم کف نمی زنند و به خیابان می‌آیند. ایران که در برابر قدرت سخت امریکا نیرویی ندارد؛ ایرانیان قدرت نرمی را به رخ آمریکا کشیدند.  

این استاد دانشگاه در ادامه با اشاره به واکنش‌ها به سقوط هواپیمای اوکراینی نیز گفت: با اعتراضاتی که در ماجرای سقوط هواپیما رخ داد برخی می‌گفتند  جنبش دانشجویی بیدار شده است. اگر اینچنین  باشد که هزینه بسیار سنگینی است. آن سقوط و آن سکوت هر جامعه‌ای را ناراحت می‌کرد از جمله دانشجویان.

جلایی پور معتقد است: حرکت بعد از آن مثل بهار عربی بود، قرارها به سمت میدان آزادی بود مثل میدان التحریر. اما جمعیت بالا نگرفت.

این استاد جامعه شناسی معتقد است: همه این خیزش‌های مردمی را نمی‌توان در یک کاسه ریخت. این‌که چرا اتفاق می‌افتد یک عامل کوتاه مدت دارد، ماشه‌ای؛ عاملی است که اعتراضی را راه می‌اندازد. ممکن است باز هم اتفاق بیافتد.عوامل ریشه‌ای و بنیادین هم دارد. از دهه سی هرچه جلوتر می‌آییم جامعه ما مطالباتی‌تر شده و در معرض فساد است. اخیرا موبایلی هم شده است. یک زمینه مطالباتی اعتراضی در جامعه ما این است که با جامعه موبایلی صدایش اکو می‌شود.

وی با بیان این اعتقاد که «جوامع مطالباتی ما حکمرانی پر مدعا دارد» به شیوه اطلاع رسانی در مورد سقوط هواپیمای اوکراینی اشاره کرد و گفت: ما آنقدر نگران شدیم که جمعی جامعه شناس رفتیم به مقامات دولتی گفتیم دولت چرا نمی‌آید جلو، می‌گفتند سانحه است. چه کسانی می گفتند سانحه است؟ مقامات دولتی واقعا فکر می‌کردند سانحه است.

وی با اشاره به انتخابات پیش رو مجلس نیز مدعی شد: این طور که شنیدم ۱۶۰ صندلی و گرایش‌شان قطعی است. تندروهای اصولگرا هم تاییدشان می‌کنند.

این فعال سیاسی درباره برجام نیز تصریح کرد: ترامپ یک دفعه از برجام بیرون رفت و بحران اقتصادی را در جامعه ما تشدید کرد. این تحملی که ایران می‌کند قابل توجه است؛ چراکه ترامپ شدیدترین تحریم را علیه ما اعمال کرد.

وی در پایان گفت: مردم مشکل دارند. هر بخش یک مشکل دارد و هر بخش فرصتی پیدا کند، مشکلش را می‌گوید .

تبلیغاتپربازدیدترین ها

با مشارکت ۶۵ درصدی، اصلاح‌طلبان شانس اول پیروزی هستند/ شاید قالیباف اصلا به مجلس راه پیدا نکندبرادر یکی‌ از فوتی‌های کرونای قم: به‌اصرار من از برادرم تست کرونا گرفتند/چندنفر مثل برادرم بودند و مردنداصلاحات اساسا نمی‌خواهد و نباید با صندوق رای قهر کند/به اعتدال گرایان اعتمادی نیستحضرات آماده ریسک نبودند/شاید مردم بعدها از نرفتن پای صندوق رای پشیمان شوندپروژهٔ یک‌ دست‌ سازی حاکمیت به‌ نفع افراطی‌ ترین جریان سیاسی موجود کلیدخورده استدرباره جعبه سیاه هواپیما حرف‌های مرا تقطیع کردند/منطقه ما کمبود نیرو ندارد کمبود عقل داردروزنامه جمهوری اسلامی: ولخرجی‌های تبلیغاتی نامزدهای انتخابات مجلس از کجا می آید؟تاجرنیا: با وجود مشارکت اندک هم اصولگرایان پیروز انتخابات تهران نمی‌شوندمحسن هاشمی: تحریم انتخابات صدای افراطیون و براندازان را بلندتر می‌کندبرای هر سخنرانی درباره آیت‌الله هاشمی از او کسب رضایت کردید؟/خود را به تغافل زده‌اید؟
آخرین اخبار

پیامدهای تصمیمات سیاسی در اقتصاد/ حسین راغفرتاثیر «کرونا» بر فروش سینماهاشمار مبتلایان به کرونا به ۲۸ تن رسیدکرونا قدرت سرایت بیشتر، اما کشندگی کمتری از آنفلوانزا داردتوضیح وزارت بهداشت درباره انتقال 5 بیمار مشکوک به کرونا از قم به تهرانبرادر یکی‌ از فوتی‌های کرونای قم: به‌اصرار من از برادرم تست کرونا گرفتند/چندنفر مثل برادرم بودند و مردندربیعی: ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا تشکیل می‌شودتایید ابتلای سه مورد جدید به کروناویروس در قم و اراکخانه‌هایی روی قله‌ قاف!فلاحت‌پیشه: انتقاد یا اعتراض به رد صلاحیت‌ها، نسبتی با رأی ندادن نداردرعایت بهداشت فردی سدی در مقابل کروناکرونا ویروس جدید چگونه منتقل می‌شود؟توضیح اورژانس درباره تصاویر ماموران اورژانس با لباس‌های مخصوصفعالیت سامانه بارشی از امروز در کشورکرباسچی: رای ندادن، رای به رقیب استتوصیه‌های رییس دانشگاه علوم پزشکی قم به مردم درخصوص کروناحیف خون شهید مطهری که به زمین ریخت تا امروز من بیایم این حرفها را بشنومدرگذشت یک بیمار مشکوک به کرونا در قماعتراف زن جوان به قتل پیرمرد با همدستی همسر سومشحمله با کوکتل مولوتف به ستاد انتخاباتی یک کاندیدای مجلس در تهران


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved