سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۴۱۴۶

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۱۱/۱۵ ۱۸:۳۹

تأملی در کنش انتخاباتی اصلاح‌طلبان در روزهای اخیر

اصلاح‌طلبان اشتباه می‌کنند/ محمد رهبریبا نزدیک شدن به ایام انتخابات مجلس، بحث در محافل اصلاح‌طلبان حول نحوه مواجهه با این انتخابات به اوج رسیده است.

به گزارش ایرناپلاس محمد رهبری، دانشجوی دکتری جامعه‌شناسی سیاسی طی یادداشتی نوشت: آن‌گونه که به نظر می‌رسد، اقلیتی مدافع شرکت در انتخابات و ارائه لیست هستند و اکثریتی مخالف ارائه لیست بوده و برخی از آن‌ها حتی از تحریم انتخابات دفاع می‌کنند. با این وجود، فارغ از تصمیم انتخاباتی اصلاح‌طلبان، آنچه به نظر می‌رسد تداوم همان اشتباهات گذشته است که در فرایند تصمیم‌گیری‌ها مشهود است. نگارنده این یادداشت اگرچه خود را یک اصلاح‌طلب می‌داند، اما بیان اشتباهات این جریان را برای حیات آن لازم می‌داند. برخی از این اشتباهات به این شرح هستند:

اشتباه اول: فقدان استراتژی میان‌مدت و بلندمدت

مهمترین اشتباه اصلاح‌طلبان، فقدان استراتژی میان مدت و بلند مدت است. اکثریت آن‌ها در حالی انفعال در انتخابات را تئوریزه می‌کنند که در نهان به انتخابات سال ۱۴۰۰ می‌اندیشند و این در حالی است که این دو با هم نسبتی ندارند. جریانی که خواهان مشارکت جدی در انتخابات ریاست جمهوری است، اگر در این انتخابات منفعل باشد و نتواند با استفاده از فرصت انتخابات پیوندش با مردم را تقویت کند، فرصت‌سوزی کرده است.

آن‌ها به بهانه ردصلاحیت‌های گسترده، می‌گویند در انتخابات از کسی حمایت نمی‌کنند. اما به این پرسش پاسخ نمی‌دهند که اگر در سال ۱۴۰۰ نیز کاندیداهای مطلوبشان رد صلاحیت شدند، در قبال آن انتخابات چه موضعی می‌گیرند که با مواضع امروزشان هم‌خوانی داشته باشد.

پیش از این هم نوشته بودم که اصلاح‌طلبان اگر می‌خواهند در عرصه سیاسی کشور باقی بمانند، باید تکلیف خودشان با انتخابات در جمهوری اسلامی را روشن کرده و از حرکات زیکزاکی پرهیز کنند. آن‌ها به جای این که «چو فردا شود فکر فردا کنند» باید بگویند برنامه‌شان برای بعد از انتخابات مجلس چیست و آنگاه بر همان مبنا در مورد انتخابات تصمیم‌گیری کنند.

اشتباه دوم: انفعال و فقدان خلاقیت

اشتباه اکثریت اصلاح‌طلبان، انفعال در قبال انتخابات است. آن‌ها با این استدلال که بیشتر کاندیداهایشان ردصلاحیت شده‌اند و در اکثر حوزه‌ها کاندیدا ندارند، عرصه انتخابات را به طور کلی رها کرده‌اند. گویی در انتخابات یا باید لیست ۳۰ نفره داد یا اساسا منفعل و بی‌برنامه عمل کرد و هیچ راه میانه‌ای در این بین وجود ندارد. خلاقیتی در تصمیمات این اصلاح‌طلبان مشاهده نمی‌شود. حال آن که متناسب با یک استراتژی میان مدت و بلند مدت (که امروز فقدان آن حس می‌شود)، می‌توان تصمیمات خلاقانه‌ای در مورد انتخابات گرفت و از انفعال خارج شد. این تصمیمات لزوما نباید با هدف پیروزی در انتخابات باشد؛ بلکه باید در خدمت استراتژی‌های این جریان قرار بگیرد. آن‌ها می‌توانند برنامه‌های سنجش‌پذیری که برای حضور در مجلس تهیه کرده بودند را منتشر کنند، شهرستان‌ها را جدی‌تر بگیرند، لیستی محدود حاوی زنان و جوان متخصص و کمتر شناخته شده ارائه کنند و یا مکانیزمی برای رأی اعتراضی تعیین کنند.

اشتباه سوم: سرمایه‌ساز دانستن عدم شرکت در انتخابات

بسیاری از اصلاح‌طلبان، به غلط، می‌اندیشند که در صورت عدم ارائه لیست در انتخابات، سرمایه اجتماعی آن‌ها تقویت شده یا حداقل حفظ می‌شود. حال آن که رویگردانی مردم از اصلاح‌طلبان، فقط به خاطر کنش انتخاباتی آن‌ها نیست و دلایل فرا انتخاباتی دارد. عملکرد نیروهای نسل گذشته اصلاح‌طلب و بیگانگی با جامعه و عموم مردم، فقدان سازوکارهای دموکراتیک و شفاف، فقدان رسانه‌های قدرتمند، نداشتن استراتژی و برنامه و ... سهم به مراتب مهمتری در کاهش اقبال عمومی به اصلاحات داشته است که با شرکت در انتخابات یا تحریم آن نیز این موضوع حل نمی‌شود. اصلاح‌طلبان به جای آن که افزایش سرمایه اجتماعی خود را در انفعال انتخاباتی جستجو کنند، باید ایرادات خود را مرتفع نمایند.

اشتباه چهارم: توقف پشت درهای بسته شورای عالی

شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان، که روز به روز ناکارآمدی خود را بیشتر نشان داده و از کرختی و عدم خلاقیت رنج می‌برد، مانعی در تصمیم‌گیری اصلاح‌طلبان شده است. حال آن که بدنه‌ جوان اصلاحات، بدون آن که نیاز به تصمیمات این شورا داشته باشد، خود می‌تواند فعالانه وارد میدان شده و متناسب با استراتژی‌های میان مدتی که در ذهن دارد، در ایام انتخابات کنشگری داشته باشد. کنشگری نه معطوف به پیروزی، بلکه معطوف به آنچه می‌خواهد در آینده محقق کند که برخی از این اقدامات در بالا اشاره شد.

در کنار اشتباهات مذکور می‌توان موارد دیگری را نیز برشمرد. اما آنچه واضح است آن است که نیروی سیاسی باید نسبت به تبعات تصمیم خود مطلع باشد. شرکت کردن یا نکردن در انتخابات هریک تبعاتی دارد که به قدر کافی در مورد آن اندیشیده نشده است. یکی از تفاوت‌های مهم یک نیروی سیاسی با دیگران آن است که نیروی سیاسی نمی‌تواند بگوید من در انتخابات منفعل هستم و کاری به آنچه بعد از انتخابات می‌افتد ندارم. یک نیروی سیاسی حتی اگر تصمیم به انفعال می‌گیرد، باید بداند متناسب با آن تصمیمش چه برنامه‌ای برای آینده دارد. انفعال انتخاباتی اصلاح‌طلبان نمی‌تواند تصمیم مناسبی برای آینده باشد چرا که ظاهرا آن‌ها همچنان قصد مشارکت در آینده سیاسی کشور را دارند.

کلید واژگان

تبلیغاتپربازدیدترین ها

ادعای روزنامه آمریکایی: ویروس کرونا از آزمایشگاه ویروس شناسی ووهان به بیرون درز کرده استبرادر یکی‌ از فوتی‌های کرونای قم: به‌اصرار من از برادرم تست کرونا گرفتند/چندنفر مثل برادرم بودند و مردندمجلس آینده شعاری و هیجانی می‌شود/با سناریو، دولت و اصلاح‌طلبان را تخریب کردندپیام مشارکت ۴۰ درصدی انتخابات مجلس یازدهم یک هشدار بزرگ بوددرباره جعبه سیاه هواپیما حرف‌های مرا تقطیع کردند/منطقه ما کمبود نیرو ندارد کمبود عقل داردکرباسچی: رای ندادن، رای به رقیب استحیف خون شهید مطهری که به زمین ریخت تا امروز من بیایم این حرفها را بشنومتاجرنیا: با وجود مشارکت اندک هم اصولگرایان پیروز انتخابات تهران نمی‌شوندآستان مقدس حضرت معصومه(س):مطلب منتشر شده در سایت نظر شخصی بود/با فرد خاطی برخورد کردیمرهبری به اصولگرایان اجازه نمی‌ دهند رئیس‌ جمهوری را استیضاح کنند
آخرین اخبار

برای سلامت جامعه خودمان را فدا می‌کنیم اما در برابر بی‌عدالتی سکوت نمی‌کنیم!نامه جمعی از فعالان سیاسی و مدنی در پی بازداشت چند فعال دانشجوییبازی 4 تیم ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا به تعویق افتاداستوکس ۱۰۰هزار دلار از پرسپولیس گرفت و فلنگ را بست!ربودن دختر صاحبکار برای ازدواج پنهانی/ پدر راز ناپدید شدن دخترش را برملا کرد؟مرگ عشق پشت میله های زندان/ به حرف های مادرشوهرم مشکوک شدمامواج سیل ۱۷۵ روستای لرستان را محاصره کرداسپیلبرگ می‌رود، هریسون فورد می‌ماندنامزدهای بهترین عکس‌ خبری جهان در سال ۲۰۲۰آستان مقدس حضرت معصومه(س):مطلب منتشر شده در سایت نظر شخصی بود/با فرد خاطی برخورد کردیمFATF و حل مشکل بانکی/هاشمی طبامشارکت و صندوق استیضاح/عباس عبدیآزمایش کرونای زن 55 ساله در ارومیه مثبت اعلام شدمصباحی‌مقدم: حضرت آقا گفتند این دولت، دولت خودمان است/ رأی به مجلس با رأی به نظام قابل قیاس نیستنقوی حسینی: باید صرف‌نظر از احساسات نسبت به تعطیلی مدارس تا پایان سال اقدام کرددرگذشت فوتسالیست قمی به دلیل ابتلا به کروناپژمان نوری و 8 بازیکن ملوان مشکوک به کروناکنعانی‌مقدم: باز شدن کانال مالی اینستکس موجب برداشتن گام‌های مثبت زیادی می‌شودفوت 3 فرد مبتلا به کرونا در لاهیجانحسن‌بیگی: قرنطینه تهران واجب است/ برخی با بیماری هم با مماشات برخورد می‌کنند


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved