Telegram Instagram Twitter Tags Rss
24188
1398/11/16 12:56

غرویان:  باید همه دیدگاه‌های موجود جامعه در مجلس حضور داشته باشند/این جریان فکری انحصارطلب و انحصارگراست که با تک محوری به قدرت نگاه می‌کند

غرویان: باید همه دیدگاه‌های موجود جامعه در مجلس حضور داشته باشند/این جریان فکری انحصارطلب و انحصارگراست که با تک محوری به قدرت نگاه می‌کند

استاد حوزه علمیه و دانشگاه گفت: اگر برخی به دنبال این هستند که بادلایل مختلف تنها یک جریان فکری و سیاسی خاص در مجلس وجود داشته باشد برخلاف فرمایش حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری عمل کرده‌اند. در شرایط کنونی نگرانی‌های جدی در بین نخبگان دانشگاهی و حوزوی و سطوح مختلف مردم به وجود آمده که با توجه به ردصلاحیت‌های گسترده آیا مجلس آینده می‌تواند به یک مجلس کارآمد و گره‌گشا تبدیل شود و یا خیر.

روزنامه آرمان نوشت: در حالی کشور در وضعیت انتخاباتی قرار گرفته که اما و اگرهای زیادی درباره انتخابات آینده وجود دارد. از یک طرف هنوز مطالبات مطرح شده در اعتراض آبان ماه به نتیجه نرسیده و چالش‌های معیشتی مردم همچنان کما فی‌السابق وجود دارد و از سوی دیگر عدم حضور واقعی نیروهای یک جریان سیاسی مهم در انتخابات امیدها و انگیزه‌ها را برای حضور انتخابات آینده در هاله‌ای از ابهام قرار داده است. در چنین شرایطی برخی از احزاب رسمی کشور با نوشتن نامه به رئیس‌جمهور خواستار برگزاری همه‌پرسی در زمینه مسائل مربوط به نظارت‌ها شده‌اند. این در حالی است که به عقیده بسیاری از تحلیلگران سیاسی حسن روحانی به عنوان رئیس‌جمهور و منتخب ملت باید در چنین بزنگاه‌های حضور فعال‌تر و موثرتری از خود نشان بدهد و با رایزنی با ارکان مهم قدرت مانع از ریزش یا خانه‌نشین شدن نخبگان جامعه شود. به همین دلیل و برای تحلیل و بررسی این موضوع «آرمان ملی» با محسن غرویان استاد حوزه علمیه و دانشگاه گفت‌وگو کرده است. آیت‌ا... غرویان معتقد است: «قرآن مجید و روایات اسلامی امر حکومت را به خود مردم واگذار کرده است. درقرآن مجید آمده: «وشاورهم فی الامر». خداوند به پیامبر اسلام می‌فرمایند در امور حکومت با مردم مشورت کن. در شرایط با مردم مشورت کردن به معنای مشورت کردن با نمایندگان آنهاست. به همین دلیل باید همه دیدگاه‌های موجود جامعه در مجلس حضور داشته باشند تا این آیه قرآن مجید محقق شود. آیه دیگر قرآن بیان می‌کند: «وامرهم شوری بینهم». آیت‌ا... جوادی آملی در تفسیر این آیه عنوان می‌کنند ضمیر «هم» در این آیه به مردم اشاره دارد. این آیه به معنای این است که امر مردم به شکل شورایی محقق شود».

در ادامه ماحصل این گفت‌وگو را می‌خوانید:

ردصلاحیت اصلاح‌طلبان چه تأثیری در انتخابات مجلس خواهد داشت؟ این ردصلاحیت‌ها براساس چه مبنایی صورت گرفته است؟

حضرت امام بارها عنوان کردند که مجلس در رأس همه امور است. هنگامی مجلس در رأس همه امور است که انعکاس دهنده آرای همه تفکرات و دیدگاه‌های موجود در جامعه باشد. همه کسانی که در کشور زندگی می‌کنند باید در مجلس به عنوان یکی از نهادهای مهم تصمیم‌گیری در کشور نماینده داشته باشند. این دیدگاه‌هایی است که مقام معظم رهبری نیز بارها به آن تأکید کرده‌اند. ایشان حتی عنوان کردند کسانی که نظام را قبول ندارند اما به ایران علاقه دارند در انتخابات حضور پیدا کنند. این فرمایش مقام معظم رهبری زمانی محقق می‌شود که همه اقشار جامعه در مجلس نماینده و وکیل داشته باشند. در نتیجه در رأس امرو بودن مجلس به همین معناست که نمایندگان بازگو کننده تفکرات همه اقشار جامعه باشند. اگر برخی به دنبال این هستند که بادلایل مختلف تنها یک جریان فکری و سیاسی خاص در مجلس وجود داشته باشد برخلاف فرمایش حضرت امام و مقام معظم رهبری عمل کرده‌اند. در شرایط کنونی نگرانی‌های جدی در بین نخبگان دانشگاهی و حوزوی و سطوح مختلف مردم به وجود آمده که با توجه به ردصلاحیت‌های گسترده آیا مجلس آینده می‌تواند به یک مجلس کارآمد و گره‌گشا تبدیل شود و یا خیر.

منشأ این نوع نگاه در کجاست؟ آیا منشأ آن در درون قدرت وجود دارد و یا اینکه برخی افراد به نام قدرت چنین تصمیماتی را اتخاذ می‌کنند؟

این یک جریان فکری انحصار‌طلب و انحصارگراست که با تک محوری به قدرت نگاه می‌کند. بنده معتقدم این نوع نگاه صحیح نیست و با رویکرد مردمسالاری دینی در تضاد قرار دارد. زمانی قدرت ملی تحقق پیدا می‌کند که همه اقشار جامعه احساس کنند در صحنه تصمیم‌گیری کشور نقش دارند. اینکه برخی افراد تلاش کنند دیدگاه‌های خود را به عنوان دیدگاه همه مردم جامعه قلمداد کنند، در راستای تحقق قدرت ملی نیست و بلکه در تضاد با آن قرار دارد. انتخابات باید حرف باطن و درون مردم را منعکس کند. بدون شک اگر حرف ظاهر مردم را منعکس کند شکل صوری و تشریفاتی به خود خواهد گرفت. حرف مردم باید به شکلی در انتخابات ظهور و بروز داشته باشد که مردم با انگیزه و امیدواری در صحنه حضور پیدا کنند. نباید شرایط به شکلی پیش برود که تنها عده خاصی در مجلس و قدرت حضور پیدا کنند. نگاه تک محوری در نهایت به ضرر منافع ملی تمام خواهد شد.

مبانی جمهوری اسلامی برگرفته از قرآن کریم و مبانی اسلامی است. دیدگاه اسلام درباره حقوق مردم برای حضور در صحنه تصمیم‌گیری حکومت اسلامی چیست؟

قرآن مجید و روایات اسلامی امر حکومت را به خود مردم واگذار کرده است. درقرآن مجید آمده: «وشاورهم فی الامر». خداوند به پیامبر اسلام می‌فرمایند در امور حکومت با مردم مشورت کن. در شرایط با مردم مشورت کردن به معنای مشورت کردن با نمایندگان آنهاست. به همین دلیل باید همه دیدگاه‌های موجود جامعه در مجلس حضور داشته باشند تا این آیه قرآن مجید محقق شود. آیه دیگر قرآن بیان می‌کند: «وامرهم شوری بینهم». آیت‌ا... جوادی آملی در تفسیر این آیه عنوان می‌کنند ضمیر «هم» در این آیه به مردم اشاره دارد. این آیه به معنای این است که امر مردم به شکل شورایی محقق شود. امر مردم نیز زمانی محقق می‌شود که همه اقشار و طیف‌های فکری حضور داشته باشند. به همین دلیل هر گونه انحصار طلبی و انحصار گرایی با فرمایشات قرآن در تضاد قرار دارد.

این وضعیت که یک جریان سیاسی با اغلب نیروهای خود در انتخابات حضور دارد و از سوی دیگر جریان دیگر با ردصلاحیت اغلب نیروهای خود مواجه شده چه آسیبی به هر دو جریان سیاسی اصولگرا و اصلاح‌طلب خواهد زد؟

بدون شک مهم‌ترین پیامد چنین وضعیت تشدید تفرقه درفضای سیاسی خواهد شد. این شرایط سبب می‌شود که چهره‌های معتدل و اصلاح‌طلب به دلیل ناامیدی از صحنه کناره‌گیری کنند و در مقابل افرادی که از صلاحیت و توانایی کافی برای حضور در مجلس برخوردار نیستند از جریان مقابل در صحنه باقی بمانند. به هر حال اصلاح‌طلبان دارای نیروهای متخصص و متعهد زیادی هستند که علاقه‌مند هستند به صورت جدی در صحنه حضور داشته باشند. بدون شک اگر از این انرژی و تخصص استفاده نشود در نهایت کشور متضرر خواهد شد. متأسفانه با شرایطی که براثر ردصلاحیت‌ها به وجود آمده چهره‌های سیاسی و علمی امید خود را نسبت به گذشته از دست داده‌اند که شاید حضور آنها در صحنه بتواند باعث تغییر رویه در مدیریت کشور شود. بدون شک این یک خطر بزرگ است که کشور را تهدید می‌کند. شرایط باید به شکلی برای مردم ترسیم شود که مردم احساس کنند کسانی که مورد تأیید قرار گرفته‌اند همه سلایق فکری و سیاسی جامعه را نمایندگی می‌کنند. اگر این اتفاق رخ ندهد، در میزان مشارکت در انتخابات آینده تأثیر خواهد گذاشت.

آقای روحانی در سخنرانی اخیر خود نسبت به ردصلاحت‌ها انتقاد داشتند. آیا دولت نمی‌توانست تأثیر گذاری بیشتری در این زمینه داشته باشد و نقش فعال‌تری ایفا کند؟

آقای روحانی به عنوان رئیس‌جمهور و به پشتوانه رأیی که از مردم گرفته‌اند باید با جدیت بیشتری با این موضوع مواجه می‌شد. مردم از ایشان انتظار دارند حضور موثر‌تری در چنین مقاطعی داشته باشند و به پشتوانه رأی مردم گام‌های بلندتری در راستای تحقق مطالبات مردم بردارند. آقای روحانی باید از نفوذ خود در مراکز تصمیم‌گیری استفاده کنند و اجازه ندهند که برخی جریان‌های فکری که در اقلیت قرار دارند برای اکثریت جامعه تصمیم‌گیری کنند. این وضعیت درباره آقای علی لاریجانی به عنوان رئیس مجلس نیز وجود دارد. به هر حال آقای لاریجانی به عنوان رئیس مجلس باید از قداست مجلس صیانت کنند و از نمایندگانی که در مجلس حضور داشتند دفاع کنند. به نظر بنده در شرایط کنونی آقایان روحانی و لاریجانی باید با هم‌اندیشی و همدلی با مسئولان دیگر رایزنی کنند و شرایط را برای برگزاری یک انتخابات عادلانه و منصفانه بین جریان‌های سیاسی ایجاد کنند. بنده معتقدم حتی ارکان دیگر نیز باید به این موضوع ورود کنند و تلاش کنند سعه‌صدر بیشتری درباره ردصلاحیت‌ها به جامعه نشان داده شود. در چنین شرایطی است که زمینه برای حضور پررنگ‌تر مردم در انتخابات آینده فراهم خواهد شد. اگر قرار است جمهوریت نظام تأمین شود باید ارکان قدرت با هم گفت‌وگو کنند و اجازه دهند همه جریان‌های فکری بر سرنوشت کشور سهیم شوند.

آیا در شرایطی که نخبگان جامعه احساس تأثیرگذاری بر مناسبات سیاسی و اجتماعی را تا حدودی از دست داده‌اند، فضا برای ظهور و بروز تندروها در مجلس مهیا نمی‌شود؟

عدم ثبت نام گسترده چهره‌های معتدل و اصلاح‌طلب نباید سبب ناامیدی شود. به هر حال این وضعیت فرصت بیشتری در اختیار جوانان قرار می‌دهد تا توانایی‌ها و استعدادهای خود را بروز بدهند. بااین وجود مردم نباید صحنه را خالی کنند و به صورت حداکثری در انتخابات حضور پیدا کنند. مردم نباید صحنه را به شکلی خالی کنند که یک جریان خاص بتواند از این وضعیت به سود خود استفاده کند و وارد مجلس شود. حضور در انتخابات یک وظیفه شرعی و عقلی است. به همین دلیل باید در بین افرادی که در انتخابات ثبت نام کرده‌اند «خیر الموجودین» را انتخاب کرده و از آنها حمایت کنیم تا فرصت برای تندروها فراهم نشود. با این وجود مردم باید از افرادی در انتخابات حمایت کنند که دارای تعهد و تخصص لازم در زمینه حل مشکلات کشور باشند و دغدغه‌های مردم را بشناسند. توصیه بنده این است که مردم در انتخابات آینده شرکت کنند و به افرادی رأی بدهند که از توانایی لازم برای حل مشکلات مردم برخوردار باشند. مردم از دعواهای سیاسی خسته شده‌اند. به همین دلیل دنبال افراد کارآمدی هستند که بتوانند باری را از روی دوش مردم بردارند. این وضعیت هم درباره موضوعات سیاسی و هم درباره مسائل اقتصادی وجود دارد. اگر جریان‌های سیاسی به صورت منفصانه به قضیه نگاه کنند باید بپذیرند که با دعواهای سیاسی که با یکدیگر داشتند مردم را اذیت کرده‌اند. این در حالی است که مردم در این دعواهای سیاسی نقشی نداشته‌اند و همواره متضرر شده‌اند. متأسفانه در سال‌های گذشته جریان‌های سیاسی همه مسائل را سیاسی کرده‌اند و به گردن جناح یا دولت رقیب انداخته و تلاش کردند با تخریب وجهه جریان رقیب، برای خود وجهه ایجاد کنند. این در حالی است که مشکلات مردم همچنان باقی است و روزبه روز نیز پررنگ‌تر از گذشته می‌شود.

برخی تحلیلگران سیاسی از تردید در زمینه حضور جدی مردم در انتخابات مجلس آینده خبر می‌دهند. برای افزایش حضور مردم در انتخابات چه باید کرد؟

به صورت طبیعی هنگامی که مردم احساس کنند رأیی که به صندوق می‌اندازند در سرنوشت آنها تأثیر چندانی ندارد انگیزه حضور در انتخابات را از دست می‌دهند. این یک امر واضح و مسلم است. به عنوان مثال اگر به انتخابات مجلس خبرگان در قم نگاه کنیم سوالات متعددی در این زمینه مطرح شده است. در قم نزدیک به هفتاد نفر از مدرسین و علما به دلایلی مختلف تأیید صلاحیت نشده‌اند. نکته جالب اینکه یک جوان 29 ساله را تأیید صلاحیت کرده‌اند که در مقابل آیت‌ا... یزدی انتخابات خبرگان در قم را برگزار کنند. بدون شک این اتفاق سوالات زیادی را در بین مردم قم ایجاد کرده است. این در حالی است که چنین مسائلی در میزان مشارکت مردم در انتخابات تأثیر مثبت نخواهد داشت. این وضعیت درباره مناطق دیگر کشور و در انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز وجود دارد. این اتفاقات در تاریخ ثبت خواهد شد و به همین دلیل مسئولان کشور و کسانی که چنین تصمیم‌گیری‌هایی را انجام می‌دهند باید خود را پیشگاه ملت ایران و تاریخ پاسخگو بدانند. نکته دیگر اینکه در شرایط کنونی مهم‌ترین دغدغه‌های مردم مشکلات معیشتی، فقر و بیکاری است و همین عوامل نیز سبب اعتراضات اخیر بود. امروز مردم به دنبال پاسخ روشن و اقدام عملی مسئولان هستند تا نتیجه آن را در زندگی خود احساس کنند. پاسخ گفتاری مسئولان مشکل مردم را حل نمی‌کند و مردم باید به صورت عملی اقدام مسئولان را در زندگی خود لمس کنند. در شرایط کنونی زندگی مردم تحت الشعاع فشار اقتصادی است که بخش‌هایی از آن به سوء مدیریت داخلی و بخش‌هایی نیز به تحریم‌های بین‌المللی باز می‌گردد. در چنین شرایطی اگر مسئولان نمی‌تواند فشار زندگی را از روی دوش مردم به صورت کامل بردارند حداقل تلاش کنند این فشار‌ها نسبت به گذشته کاهش پیدا کند. بدون شک این مهم‌ترین پیام اعتراضات اخیر برای مسئولان کشور بوده است. در نتیجه مجموعه مدیریت کشوردر زمان باقی مانده تا انتخابات کشور باید به صورت عملی در زندگی مردم تغییر ایجاد کند تا مردم نسبت به آینده امیدوار باشند. تغییر عملی وضعیت زندگی مردم نیز در شرایطی اتفاق می‌افتد که برخی رویکردهای اشتباه در تصمیم‌گیری‌ها تغییر پیدا کند. تنها در چنین شرایطی است که می‌توان به حضور حداکثری مردم در انتخابات امیدوار بود.

نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
آخرین اخبار :

درباره ما

اصلاحات پرس (اصلاحات نو) رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

با ما در تماس باشید

info[@]eslahaatpress.com
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
Copyright © 2020 , All rights reserved.