سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۴۲۳۹

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۱۱/۱۹ ۱۳:۰۰

گرامی مقدم: اصلاح‌طلبان بیش از ۵، ۶ کرسی به دست نمی‌آورند/ مردم وفاداری اصلاح‌طلبان به مطالبات را فراموش نمی‌کنندسخنگوی حزب اعتماد ملی در پیش‌بینی نتیجه انتخابات آتی گفت: تصور نمی‌کنم که اصلاح طلبان بیش از 5 الی 6 کرسی به دست آوردند. دلیلش نیز روشن است، در حالت معمول برای موفقیت باید حداقل سه برابر کرسی‌ها نامزد داشته باشیم. ما با ذره‌بین گشته‌ایم اما تعداد نامزدهای ما به بیست نفر هم نمی‌رسد.

نامه نیوز نوشت: اصلاح‌طلبان بالاخره تصمیم خود را گرفته و علی‌رغم اصرار برخی از چهره‌ها مثل محمدرضا عارف و موسوی لاری به ارائه لیست بنا را بر عدم ارائه لیست گذاشتند. به این ترتیب احزاب اصلاح طلب درصورت تمایل از داوطلبان حمایت خواهند کرد اما شورای عالی اصلاح طلبی و با بزرگان اصلاح طلبان از تجربه ائتلاف در انتخابات 94 درس گرفته و دیگر از همین سوراخ گزیده نمی‌شود.
تحلیل‌گران اصلاح طلب معتقد در شرایطی که   امکان پیروزی در انتخابات مجلس را نداشتند، با این رویه حداقل گامی در جهت حفظ سرمایه اجتماعی برخواهند داشت.

اسماعیل گرامی‌مقدم، سخنگوی حزب اعتماد ملی یکی از همین افراد است و در گفت‌وگو با «نامه‌نیوز» گفت: « ما در شورای عالی سیاست گذاری ماه‌ها درباره راهبرد اصلاح طلبان بحث و بررسی کردیم. کارگروه‌های مختلف در این خصوص کار کردند و نهایتا تصمیم بر این شد که حفظ هویت اصلاح طلبی در منشور اساسی ما قرار گرفت. با این راهبرد صرفا باید نیروهای اصلاح طلب در لیست قرار می‌گرفت و این نیز حق بدیهی هر جریان سیاسی است که از نامزدهای خود استفاده کند. اما به دلیل اینکه شورای نگهبان با نظارت استصوابی تمامی نیروهای اصلاح‌طلب را رد صلاحیت کرد عملا امکان ارائه لیست را نداشتیم. به همین دلیل هم با درس گرفتن از تجربه مجلس دهم تصمیم گرفتیم که لیست ارائه نکنیم و هر حزبی در حمایت از کاندیدای مورد نظر خود مختار باشد».

وی در پاسخ به اینکه این رویکرد اصلاح طلبان چه نتایجی برای این جریان خواهد داشت؟ گفت: «مهم‌ترین نتجیه این است که سرمایه اجتماعی و هویت ما حفظ می‌شود، یعنی اگر ما لیستی با حضور افرادی از جناح متفاوت ارائه دهیم، معیارهای اصلاح طلبی زیر سوال می‌رود و بعدها نمی توان از اصلاح طلبی دفاع کرد یا آن را در معرض انتخاب مردم گذاشت. به همین دلیل می‌توان گفت که حفظ هویت اصلاح طلبی مهم‌ترین دستاورد ما از این تصمیم است».

گرامی‌مقدم در پاسخ این پرسش که آیا اصلاح طلبان با این تصمیم از خیر مجلس گذشته تا در انتخابات 1400 شانسی داشته باشند؟ گفت: «در حقیقت این یک احتمال است که با اصلاح‌طلبان با حفظ سرمایه اجتماعی خود در انتخابات بعدی پیروز باشند اما به هر حال ابعاد و احتمالات دیگری هم موجود است. اما آنچه در حال حاضر می توان گفت این است که مردم از اصللاح طلبان توقع دارند که به مطالبات و توقعات آنان پاسخ داده شود. بنابراین باید با حفظ هویت که حفظ سرمایه‌اجتماعی را در پی دارد به شرط آنکه در انتخابات آتی رد صلاحیت‌ها به این شکل نباشد، می‌توانیم شانس بیشتری داشته باشیم و قطعا مردم این روزها و وفاداری اصلاح طلبان به مطالبات مردم را فراموش نخواهند کرد.»

وی در واکنش به اینکه اصلاح طلبان سعی دارند با این اقدام دلخوری مردم از عملکرد روحانی، فراکسیون امید و شورای شهر تهران را جبران کنند، گفت: « ممکن است که این هم باشد اما توجه داشته باشید که به هرحال آقای روحای حداقل در دوره اول خود اقداماتی مثل برجام داشت که رضایت مردم را پدید آورد. در حال حاضر هم روحانی اقدامات مثبتی نیز داشته و اینطور نیست که حمایت اصلاح طلبان از آقای روحانی بدون دستاورد بوده باشد. مهم‌ترین دستاورد آن همین که اگر روحانی نیود، معلوم نیست تندروها چه خسارت سنگینی را به کشور وارد می‌کردند. همیناقدام آخر روحانی در قضیه روشن شدن وضعیت سقوط هواپیما نیز بزرگترین ارمغان این روزهای دولت حسن روحانی است».

گرامی مقدم در پیش‌بینی دستاورد اصلاح طلبان در انتخابات مجلس یازدهم، با تاکید بر اینکه «تقریبا اصلاح طلبان در تمام حوزه‌ها رد صلاحیت شده‌اند» گفت: « تصور نمی‌کنم که اصلاح طلبان بیش از 5 الی 6 کرسی به دست آوردند. دلیلش نیز روشن است، در حالت معمول برای موفقیت باید حداقل سه برابر کرسی‌ها نامزد داشته باشیم. ما با ذره‌بین گشته‌ایم اما تعداد نامزدهای ما به بیست نفر هم نمی‌رسد. در این انتخابات که رقابت وجود دارد. رقابت درون جریانی برای اصولگرایان وجود دارد اما چیزی به عنوان رقابت انتخاباتی نیست که ما در آن شرکت داشته باشیم».

تبلیغاتپربازدیدترین ها

ادعای روزنامه آمریکایی: ویروس کرونا از آزمایشگاه ویروس شناسی ووهان به بیرون درز کرده استبرادر یکی‌ از فوتی‌های کرونای قم: به‌اصرار من از برادرم تست کرونا گرفتند/چندنفر مثل برادرم بودند و مردندمجلس آینده شعاری و هیجانی می‌شود/با سناریو، دولت و اصلاح‌طلبان را تخریب کردندپیام مشارکت ۴۰ درصدی انتخابات مجلس یازدهم یک هشدار بزرگ بوددرباره جعبه سیاه هواپیما حرف‌های مرا تقطیع کردند/منطقه ما کمبود نیرو ندارد کمبود عقل داردکرباسچی: رای ندادن، رای به رقیب استحیف خون شهید مطهری که به زمین ریخت تا امروز من بیایم این حرفها را بشنومتاجرنیا: با وجود مشارکت اندک هم اصولگرایان پیروز انتخابات تهران نمی‌شوندآستان مقدس حضرت معصومه(س):مطلب منتشر شده در سایت نظر شخصی بود/با فرد خاطی برخورد کردیمرهبری به اصولگرایان اجازه نمی‌ دهند رئیس‌ جمهوری را استیضاح کنند
آخرین اخبار

برای سلامت جامعه خودمان را فدا می‌کنیم اما در برابر بی‌عدالتی سکوت نمی‌کنیم!نامه جمعی از فعالان سیاسی و مدنی در پی بازداشت چند فعال دانشجوییبازی 4 تیم ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا به تعویق افتاداستوکس ۱۰۰هزار دلار از پرسپولیس گرفت و فلنگ را بست!ربودن دختر صاحبکار برای ازدواج پنهانی/ پدر راز ناپدید شدن دخترش را برملا کرد؟مرگ عشق پشت میله های زندان/ به حرف های مادرشوهرم مشکوک شدمامواج سیل ۱۷۵ روستای لرستان را محاصره کرداسپیلبرگ می‌رود، هریسون فورد می‌ماندنامزدهای بهترین عکس‌ خبری جهان در سال ۲۰۲۰آستان مقدس حضرت معصومه(س):مطلب منتشر شده در سایت نظر شخصی بود/با فرد خاطی برخورد کردیمFATF و حل مشکل بانکی/هاشمی طبامشارکت و صندوق استیضاح/عباس عبدیآزمایش کرونای زن 55 ساله در ارومیه مثبت اعلام شدمصباحی‌مقدم: حضرت آقا گفتند این دولت، دولت خودمان است/ رأی به مجلس با رأی به نظام قابل قیاس نیستنقوی حسینی: باید صرف‌نظر از احساسات نسبت به تعطیلی مدارس تا پایان سال اقدام کرددرگذشت فوتسالیست قمی به دلیل ابتلا به کروناپژمان نوری و 8 بازیکن ملوان مشکوک به کروناکنعانی‌مقدم: باز شدن کانال مالی اینستکس موجب برداشتن گام‌های مثبت زیادی می‌شودفوت 3 فرد مبتلا به کرونا در لاهیجانحسن‌بیگی: قرنطینه تهران واجب است/ برخی با بیماری هم با مماشات برخورد می‌کنند


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved