سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۴۲۴۴

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۱۱/۲۱ ۱۲:۰۴

نقش زنان در پیروزی انقلابانقلاب اسلامی سال ۵۷ و بدنبال آن پیروزی حق بر باطل در حالی در سایه حرکت خودجوش مردمی به انفجار نور رسید که بویی از تفکیک جنسیتی از آن به مشام نمی‌رسید.

پیروزی انقلاب اسلامی به دور از تفکیک جنسیتی، تحولی بود که بنیانگذار انقلاب همواره بر آن صحه می گذاشتند و می فرمودند: ما مفتخریم که بانوان و زنان پیر و جوان و خرد و کلان در صحنه های فرهنگی و اقتصادی و نظامی حاضر و هم دوش مردان یا بهتر از آنان در راه تعالی اسلام و مقاصد قرآن کریم فعالیت دارند.

پیگیری خط سیر اندیشه امام خمینی(ره)، ما را به اینجا رهنمون می کند که امام(ره) از ژرفای عقیده و اندیشه خویش بر نقش سازنده و ارزنده زنان در عرصه‌ های سیاسی و اجتماعی تاکید و نوعی خودباوری و اعتماد به نفس را تبلیغ می کنند و می فرمایند، زن باید در مقدرات اساسی مملکت دخالت کند و جایی دیگر فرمودند خانم‌ ها حق دارند در سیاست دخالت بکنند و تکلیفشان این است.

در جای دیگری نیز بر مشارکت زنان تاکید می‌کنند: ... و شما زنان باید در همه‌ صحنه‌ها و میدان‌ها آن قدری که اسلام اجازه داده، وارد باشید؛ مثل انتخابات که امروز عملی است که باید انجام بگیرد ...‌ همان طوری که مردها فعالیت می‌کنند برای انتخابات، خانم‌ها هم فعالیت می‌کنند برای اینکه فرقی بین شما و سرنوشت‌تان با دیگران نیست.

سیره عملی، فرمایش‌ ها، مواضع روشنگر و فتاوای راهگشای حضرت امام (ره) درباره زن که ضمن وفاداری تام به اصول و محکمات دین، در چارچوب حقوق مسلّم شرعی بیان شده‌ اند، می‌ توانند راهنمای عملی نسلی باشند که به جایگاه حقیقی زن می‌اندیشند.

موضوعی که «مریم قدس» فعال سیاسی در گفت وگو با خبرنگار حوزه زنان و خانواده ایرنا از آن یاد می کند و می گوید: بنیانگذار انقلاب بارها با تکریم و تحسین از نقش فعال و موثر بانوان در پیروزی و شکل‌گیری انقلاب اسلامی یاد کرده‌اند.

وی ادامه می دهد: ایشان با تیزبینی و درایت خاص خود اذعان داشتند که انقلاب اسلامی ایران بدون شرکت بانوان به ثمر نخواهد رسید و در آستانه اوج گیری انقلاب، شرکت زنان را واجب اعلام کردند و حتی موافقت پدر یا شوهر را لازم ندانستند. پس می توان نتیجه گرفت زنان به عنوان نیمی مؤثر از جامعه نقشی اساسی در تمامی عرصه های انقلاب ایفا داشتند و چه بسا اگر زنان حضور نمی داشتند انقلابی با آن وسعت و عظمت شکل نمی گرفت.

به گفته این فعال سیاسی، امام راحل همواره تاکید داشتند که «نهضت اسلامی به برکت اسلام چنان تحولی در نفوس زن و مرد جامعه به وجود آورد... که شما ملت شریف دیدید که زن های محترم متعهد ایران پیشاپیش مردان به میدان رفته و سد عظیم شاهنشاهی را در هم شکستند و ما همه مرهون قیام و اقدام آنها هستیم.»

قدس در بخشی دیگر از این گفت وگو، سرچشمه تلاش زنان برای تحول و تغییر وضعیت خود را اینگونه توضیح می دهد: این تحول مربوط به دهه‌های اخیر و مقطع انقلاب نبوده و به نظر بنده همیشه وجود داشته است. به این معنا که در مقاطعی از تاریخ، زنان در جوامع کوچک خود، سکاندار و تصمیم‌گیرانی قوی بوده اند و با روی‌آوردن به شهرها و جذب مردان به صنعت و بازارهای کارِ صرفا مردانه، این نقش و هویت مقتدرانه به وابستگی و ضعف زنان منجر شده و باز در دوره‌های بعد با پیشرفت های علمی، فرهنگی و سیاسی شاهد تغییراتی در هویت زنان هستیم. طبیعتا این تغییرات همچنان ادامه خواهد داشت.

وی اضافه می کند: تحول مانا و همیشگی برای حضور و فعالیت چشمگیر دختران و زنان در عرصه های مختلف آموزشی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی مستلزم سلب برخوردهای بازدارنده و اصلاح باورها و به روزرسانی فرهنگ ها است.

از نگاه این فعال سیاسی، از آنجا که زنان به عنوان نیمی از جامعه می توانند در کمیت آرا و میزان مشارکت از طریق نامزدی نقشی بسیار مؤثر ایفا کنند، از این رو اگر فرصت هایی برای حضور در صحنه‌ها و عرصه‌ها یابند می‌توانند در جهت احقاق بخش‌هایی از حقوقِ از دست‌رفته‌ خود تلاش کنند اما معضل دیگری که متاسفانه لطمه‌هایی اساسی به اعتماد جامعه می زند استفاده‌ ابزاری از نام و جایگاه زنان است که بخصوص در تمام فصول انتخاباتی شاهد هستیم و شعارهای تبلیغاتی در مورد زنان نقش نردبان ترقی را ایفا می‌کند.

قدس با تاکید بر این که اگر زنانی که اکنون جایگاه خود را شناخته اند در به دست آوردن آن موفق نشوند ممکن است مجبور به واکنش‌هایی در جامعه شوند که لطمات، جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد، یادآور می شود: بهترین راهکار برای استفاده از تمام ظرفیت ها و توان همه اقشار أعم از زن و مرد، زدودن منیت ها و خودخواهی های جنسیتی از ذهن ها و افکار و به تبع آن اقدام در این مسیر پر تلاطم است.

وی ادامه می دهد: نیمی از پیکره جامعه ما را زنان تشکیل می دهند پس نیاز است برای دور کردن ساختارهای مردانه حاکم، صفت های لطیف زنانه به آن تزریق شود؛ ساختار مردانه ای که نشات گرفته از سنت و فرهنگی است که به غلط و با سوءتفسیر از شرع، رنگ و لعاب توجیه دینی هم به خود گرفته تا آن جا که کسانی که داعیه دار برابری حقوق زن و مرد هستند نیز در عمل به گونه ای دیگر رفتار می کنند.

کلید واژگان

تبلیغاتپربازدیدترین ها

ادعای روزنامه آمریکایی: ویروس کرونا از آزمایشگاه ویروس شناسی ووهان به بیرون درز کرده استبرادر یکی‌ از فوتی‌های کرونای قم: به‌اصرار من از برادرم تست کرونا گرفتند/چندنفر مثل برادرم بودند و مردندمجلس آینده شعاری و هیجانی می‌شود/با سناریو، دولت و اصلاح‌طلبان را تخریب کردندپیام مشارکت ۴۰ درصدی انتخابات مجلس یازدهم یک هشدار بزرگ بوددرباره جعبه سیاه هواپیما حرف‌های مرا تقطیع کردند/منطقه ما کمبود نیرو ندارد کمبود عقل داردکرباسچی: رای ندادن، رای به رقیب استحیف خون شهید مطهری که به زمین ریخت تا امروز من بیایم این حرفها را بشنومتاجرنیا: با وجود مشارکت اندک هم اصولگرایان پیروز انتخابات تهران نمی‌شوندآستان مقدس حضرت معصومه(س):مطلب منتشر شده در سایت نظر شخصی بود/با فرد خاطی برخورد کردیمرهبری به اصولگرایان اجازه نمی‌ دهند رئیس‌ جمهوری را استیضاح کنند
آخرین اخبار

برای سلامت جامعه خودمان را فدا می‌کنیم اما در برابر بی‌عدالتی سکوت نمی‌کنیم!نامه جمعی از فعالان سیاسی و مدنی در پی بازداشت چند فعال دانشجوییبازی 4 تیم ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا به تعویق افتاداستوکس ۱۰۰هزار دلار از پرسپولیس گرفت و فلنگ را بست!ربودن دختر صاحبکار برای ازدواج پنهانی/ پدر راز ناپدید شدن دخترش را برملا کرد؟مرگ عشق پشت میله های زندان/ به حرف های مادرشوهرم مشکوک شدمامواج سیل ۱۷۵ روستای لرستان را محاصره کرداسپیلبرگ می‌رود، هریسون فورد می‌ماندنامزدهای بهترین عکس‌ خبری جهان در سال ۲۰۲۰آستان مقدس حضرت معصومه(س):مطلب منتشر شده در سایت نظر شخصی بود/با فرد خاطی برخورد کردیمFATF و حل مشکل بانکی/هاشمی طبامشارکت و صندوق استیضاح/عباس عبدیآزمایش کرونای زن 55 ساله در ارومیه مثبت اعلام شدمصباحی‌مقدم: حضرت آقا گفتند این دولت، دولت خودمان است/ رأی به مجلس با رأی به نظام قابل قیاس نیستنقوی حسینی: باید صرف‌نظر از احساسات نسبت به تعطیلی مدارس تا پایان سال اقدام کرددرگذشت فوتسالیست قمی به دلیل ابتلا به کروناپژمان نوری و 8 بازیکن ملوان مشکوک به کروناکنعانی‌مقدم: باز شدن کانال مالی اینستکس موجب برداشتن گام‌های مثبت زیادی می‌شودفوت 3 فرد مبتلا به کرونا در لاهیجانحسن‌بیگی: قرنطینه تهران واجب است/ برخی با بیماری هم با مماشات برخورد می‌کنند


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved