سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۴۲۶۱

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۱۱/۲۱ ۱۳:۰۶

علی تاجرنیا:

اصولگرایان دو لیست بدهند چهره‌های موثری از اصلاح طلبی به مجلس می‌روندفعال سیاسی اصلاح طلب گفت: اگر آقای انصاری به مجلس راه پیدا کند، به لحاظ مدیریت فراکسیون حتما یک گام رو به جلو خواهیم داشت. ضمن اینکه تشت اصولگرایان در مجلس آتی در اثرگذاری فراکسیون اصلاح طلبان موثر است.

نامه نیوز نوشت: چیزی به انتخابات و شکل‌گیری مجلس یازدهم باقی نمانده و اصلاح طلبان این مصاف را از پیش باخته می‌دانند. شاهد این مدعا اظهارات بسیاری از سیاسیون در این جریان سیاسی و مخالفت با ارائه لیست است. اصلاح طلبان ردصلاحیت‌های گسترده از سوی شورای نگهبان را عامل حذف بسیاری از نیروهای خود می‌دانند و با اشاره به اینکه در بسیاری از حوزه‌های انتخاباتی هیچ گزینه‌ای ندارند، از خیر موفقیت در انتخابات آتی گذشته‌اند.
به این وضعیت اما هنوز بارقه‌های امیدی برای این جریان سیاسی وجود دارد و برخی از تحلیل‌گران روی اختلافات درون جریان رقیب حساب می‌کنند. این اختلافات شاید در اصل قضیه یعنی رساندن اکثریت کرسی‌های بهارستان به اصولگرایان تاثیری نداشته باشد اما ترکیب مجلس آتی و وزن فراکسیون‌ها و طیف‌های سیاسی آن موثر است.
به اعتقاد برخی از کارشناسان اختلافت کنونی در مرحله ارائه لیست باقی نمانده و بعد از شروع به کار مجلس نیز خود را نشان خواهد دارد. بر این اساس وزن فراکسیون حداقلی اصلاح طلبان مشخص خواهد شد. علی تاجرنیا نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی از جمله کارشناسانی است که این روی این موضوع حساب می‌کند.
او در گفت‌وگو با «نامه نیوز» عوامل موثر بر فعال بودن نمایندگان و اعضای فراکسیون‌های مجلس را برشمرد و گفت: « عامل نخست، وجود هسته اولیه نمایندگانی است که مدیریت این کار را به عهده دارند. آشنایی با مسائل تشکیلاتی ، وابستگی حزبی و رفتار نظام‌مند و سازمان یافته عامل بسیار موثری است. بحث دوم نیز تعداد و همچنین کیفیت نمایندگانی است که در مجلس حضور پیدا می‌کنند. به هر حال باید دانست که نمایندگانی که در این دوره در رقابت‌ها حاضر می‌شوند محصول سخت‌ترین فیلترینگ در مجالس یازده‌گانه در کشور هستند و تا کنون نظارت استصوابی به لحاظ کمی و کیفی تا این اندازه گسترده پیدا نکرده بود. بنابراین انتظار از آنان باید یک انتظار منطقی باشد. نهایتا نیز فضای اجتماعی و سیاسی که نمایندگان در آن قرار دارند، بسیار اثرگذار و مهم است».
وی در توضیح دلیل اهمیت فضای اجتماعی و سیاسی گفت: «مثلا در مجلس پنجم جریان خط امام خیلی قوی نبودند اما به خاطر اینکه در آستانه 76 بودیم و افکارعمومی با آنان همراه بود، توانستند که اثرگذار عمل کنند.»
تاجرنیا تاکید کرد: « با توجه به این نوع موئلفه‌ها نمی‌توان از حالا درباره میزان نقش‌آفرینی اصلاح طلبان در مجلس آتی پیش‌بینی کرد اما قطعا یک اقلیت سازمان یافته می‌تواند خیلی بیشتر از یک اکثریت ناهماهنگ مانند آنچه در مجلس دهم در لیست امید داشتیم، می‌تواند اثربخش باشد.»
این فعال سیاسی اصلاح طلب همچنین تاکید کرد: «توجه داشته باشید که دوران مجلس یازدهم برای جامعه ما دوران بسیار حساسی است، انتخابات ریاست جمهوری که در پیش است و شرایطی که در کشور وجود دارد تا حد زیادی شرایط را حساس‌تر کرده و در عین حال نقش مجلس را پررنگ‌تر و برجسته‌تر می‌کند».
وی در پاسخ به اینکه آیا با توجه به نارضایتی افکار عمومی از عملکرد فراکسیون امید در مجلس دهم می‌توان گفت که اقلیت اصلاح طلبان در مجلس یازدهم بدتر عمل نمی‌کند و این جریان سیاسی چیزی را از دست نمی‌دهد؟ گفت: « من احساس می کنم که یکی از شانس‌های اقلیت اصلاح طلبان در مجلس پیش رو این است که اصولگرایان به شدت دچار تشدد و اختلاف هستند. همین الان تعدد لیست‌هایی که مطرح می‌شود نشان می‌دهد که این رویه در مجلس آتی نیز ادامه خواهد داشت. بدون شک اصولگرایان بستگی به اینکه چقدر بتوانند کرسی‌های مجلس آتی را به دست بگیرند در انتخاب هیات رئیسه و مسائل مهم دیگر با یکدیگر اختلاف نظر خواهند داشت. در آن زمان است که یک اقلیت منسجم می‌توان موثر بوده و حتی هدایت امور مجلس را به دست بگیرد. زیرا اگر این وزن در کنار هر یک از فراکسیون‌ها مجلس قرار بگیرد، اثرگذار خواهد بود ولو اینکه چهل، پنچاه نفر بیشتر نباشند».
تاجرنیا شکل‌گیری چند فراکسیون اصولگرا در مجلس آتی را قطعی دانست و گفت: « بدون شک اصولگرایان در مجلس آتی یکدست نخواهند بود. اگرچه ممکن است که نوعی مدیریت از بالا به پایین سعی کند که آنان را در کنار هم قرار دهد اما در ادامه مسیر حتما دچار تشت خواهند بود».
این نماینده پیشین مجلس در پاسخ به اینکه آیا می‌توان با نگاهی خوشبینانه مجلس یازدهم را برای اصلاح طلبان و سرمایه اجتماعی آنان مجلسی بهتر از مجلس دهم دانست؟ گفت: «به نظر من نتایج ترکیب بندی خیلی مهم است و نمی توان از حالا پیش بینی کرد. به عنوان مثال اگر در همین انتخابات جناح اصولگرایان در تهران دو لیست کاملا مشخص دهد، چه بسا که کاندیداهای موثری از اصلاح طلبان بتوانند به مجلس راه پیدا کنند. حضور این‌ها حتما شرایط را عوض می‌کند. همان طور که گفتم حضور یک فراکسیون قدرتمند نیازمند عواملی است که اگر محقق شود می‌تواند مجلس یازدهم را برای اصلاح طلبان یک مجلس موثرتر از مجلس دهم کند».
وی در اثرگذار جایگزینی مجید انصاری با محمدرضا عارف در مجلس یازدهم نیز گفت: «اگر آقای انصاری به مجلس راه پیدا کند، به نظر من به لحاظ مدیریت فراکسیون حتما یک گام رو به جلو خواهیم داشت و اگر شرایط دیگری که ذکر کردم محقق شود بدون شک این فراکسیون می‌تواند یک فراکسیون اثرگذار باشد».

تبلیغاتپربازدیدترین ها

ادعای روزنامه آمریکایی: ویروس کرونا از آزمایشگاه ویروس شناسی ووهان به بیرون درز کرده استبرادر یکی‌ از فوتی‌های کرونای قم: به‌اصرار من از برادرم تست کرونا گرفتند/چندنفر مثل برادرم بودند و مردندمجلس آینده شعاری و هیجانی می‌شود/با سناریو، دولت و اصلاح‌طلبان را تخریب کردندپیام مشارکت ۴۰ درصدی انتخابات مجلس یازدهم یک هشدار بزرگ بوددرباره جعبه سیاه هواپیما حرف‌های مرا تقطیع کردند/منطقه ما کمبود نیرو ندارد کمبود عقل داردکرباسچی: رای ندادن، رای به رقیب استحیف خون شهید مطهری که به زمین ریخت تا امروز من بیایم این حرفها را بشنومتاجرنیا: با وجود مشارکت اندک هم اصولگرایان پیروز انتخابات تهران نمی‌شوندآستان مقدس حضرت معصومه(س):مطلب منتشر شده در سایت نظر شخصی بود/با فرد خاطی برخورد کردیمرهبری به اصولگرایان اجازه نمی‌ دهند رئیس‌ جمهوری را استیضاح کنند
آخرین اخبار

برای سلامت جامعه خودمان را فدا می‌کنیم اما در برابر بی‌عدالتی سکوت نمی‌کنیم!نامه جمعی از فعالان سیاسی و مدنی در پی بازداشت چند فعال دانشجوییبازی 4 تیم ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا به تعویق افتاداستوکس ۱۰۰هزار دلار از پرسپولیس گرفت و فلنگ را بست!ربودن دختر صاحبکار برای ازدواج پنهانی/ پدر راز ناپدید شدن دخترش را برملا کرد؟مرگ عشق پشت میله های زندان/ به حرف های مادرشوهرم مشکوک شدمامواج سیل ۱۷۵ روستای لرستان را محاصره کرداسپیلبرگ می‌رود، هریسون فورد می‌ماندنامزدهای بهترین عکس‌ خبری جهان در سال ۲۰۲۰آستان مقدس حضرت معصومه(س):مطلب منتشر شده در سایت نظر شخصی بود/با فرد خاطی برخورد کردیمFATF و حل مشکل بانکی/هاشمی طبامشارکت و صندوق استیضاح/عباس عبدیآزمایش کرونای زن 55 ساله در ارومیه مثبت اعلام شدمصباحی‌مقدم: حضرت آقا گفتند این دولت، دولت خودمان است/ رأی به مجلس با رأی به نظام قابل قیاس نیستنقوی حسینی: باید صرف‌نظر از احساسات نسبت به تعطیلی مدارس تا پایان سال اقدام کرددرگذشت فوتسالیست قمی به دلیل ابتلا به کروناپژمان نوری و 8 بازیکن ملوان مشکوک به کروناکنعانی‌مقدم: باز شدن کانال مالی اینستکس موجب برداشتن گام‌های مثبت زیادی می‌شودفوت 3 فرد مبتلا به کرونا در لاهیجانحسن‌بیگی: قرنطینه تهران واجب است/ برخی با بیماری هم با مماشات برخورد می‌کنند


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved