سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۴۳۰۲

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۱۱/۲۸ ۱۱:۰۳

جوی‌های خالی/عباس عبدی
عباس عبدی در یادداشتی برای روزنامه اعتماد نوشت: نزدیک به بیست نفر از آقایان در نامه‌ای به رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی، از او خواسته‌اند پاسخ‌های «علمی و فلسفی» را در منابع درسی رشته فلسفه غرب قرار دهند، آنها معتقدند محتوای این کتاب‌ها حاوی شبهاتی است که در کلاس‌ها و متون به آنها پاسخ داده نمی‌شود، آنها مثال‌هایی از فلسفه کانت، سارتر و تاریخ فلسفه کاپلستون را ذکر کرده‌اند.

آقایان محترم نوشته‌اند که: «اینک بعد از گذشت سال‌ها، (از فرمایشات رهبری و چهل‌سالگی انقلاب اسلامی)، هیچ تحول مهم و سازنده‌ای، در متون «علوم انسانی» رخ نداده و همچنان تهاجم «بخشی از متون فلسفه غرب» به «وحی» و «خدا»، ادامه دارد و بعضی نظریه‌های به اصطلاح فلسفی براساس «پیش‌فرض‌های در درون متناقض» یا «پیش‌فرض‌هایی پوزیتیویسمی و ماده‌گرایی غیر‌قابل اثبات»، بلکه قطعا باطل، همچنان برای دانشجو، علمی فرض می‌شود و استاد و دانشجو را در یک سردرگمی قرار می‌دهد و بدون هیچ‌گونه پاسخی، تدریس می‌شود.» جالب است نمونه‌های مورد نظر آقایان علیه وجود خدا از کتاب مشهور یک کشیش مسیحی یعنی کاپلستون ذکر شده است. در اینجا بد نیست به چند نکته مهم اشاره شود. اول اینکه در کجای دنیا تا به حال دیده‌ایم که اعتقاد یا بی‌اعتقادی عمومی به خدا براساس این آموزه‌های فلسفی رخ دهد؟ بر فرض هم که در موارد بسیار معدودی چنین باشد؛ آن‌هم زمینه‌های دیگری غیر از آموزه‌های فلسفی دارد. اصولا چند درصد مردم با چنین افکار و استدلال‌هایی آشنایی دارند؟ از نکته فوق می‌گذریم. از کی تا به حال باید هر کتابی که منتشر می‌شود حتما ردّیه آن هم در کنارش باشد؟ اگر چنین باشد انتشار کتاب تعلیق به محال می‌شود. چون ردّیه بر ردّیه هم باید نوشته شود. به علاوه با نویسندگان فوت‌شده که نمی‌توانند پاسخ ردّیه‌ها را دهند، چه کار باید کرد؟ مثلا کتاب ارسطو و ابن‌سینا را که بعضا حرف‌های نادرستی در آن است چگونه باید منتشر کرد؟

از این گذشته مگر مردم و دانشجویان فقط یک کتاب می‌خوانند؟ خیلی راحت شما در اثبات آنچه فکر می‌کنید درست است بنویسید و در ردّ آنها منتشر کنید همه می‌خوانند. مردم یا دانشجو دنبال سخن صحیح هستند. آیا اگر کسی بخواهد انتشار کتاب آقایان را منوط به درج ردّیه کند می‌پذیرند؟ در کجای دنیا چنین کارهایی انجام می‌شود؟ فرض کنید بخواهید کتابی را در غرب چاپ و منتشر کنید. اگر بگویند شرطش اضافه کردن ردّیه است آن را زشت نخواهید دانست؟ از همه مهم‌تر اینکه اتفاقا این کار اثر معکوس دارد. آقایان خیال می‌کنند پاسخ‌هایی قاطع و روشن دارند تا بگویند همه متوجه بطلان نظر مقابل می‌شوند. این نوعی اعتماد به نفس کاذب است. چرا؟ اگر کسی چنین اعتمادی به افکارش دارد قطعا به خود اجازه نمی‌دهد که انتشار مطلب دیگران را منوط به درج پاسخ او کنند. اصولا افراد صاحب فکر در مقام ردّیه‌نویس ظاهر نمی‌شوند. سخن خودشان را می‌زنند و سخن حق مثل آب در دل کوه راه خود را برای تبدیل‌شدن به چشمه‌سار، باز و پیدا می‌کند. از سوی دیگر مگر کتاب کاپلستون را چند نفر می‌خوانند؟ آیا جز دانشحویان و اهل فلسفه کسی می‌خواند؟ خب آنان کتاب‌های شما را هم می‌خوانند. فرض کنیم در کتاب کاپلستون ردّیه هم نوشتید، اینترنت را که میلیون‌ها نفر می‌بینند و می‌خوانند چه می‌کنید؟ این فرق نگاه آقایان با دیگران است. اگر این کتاب‌ها موجب بی‌دینی می‌شد که غربی‌ها باید سراسر بی‌دین باشند در حالی که همه می‌دانند در چند دهه اخیر در مقاطعی رشد دین‌داری در غرب برجسته و آشکار بوده است. اینها همه ناشی از ترس و فقدان اعتماد به نفس است. اینکه تحول در علوم انسانی به درج ردّیه در کتاب‌های معتبر تقلیل داده شود مصداق روشن ادعای بالا است. به جای اینکه وقت خود را صرف ردّیه‌نویسی کنند بهتر است ایجابی بنویسند و بدانند مشکل جوانان و اهل فکر گزاره‌های کاپلستون و سارتر و راسل نیست. مشکل جای دیگری است که به آن کمتر توجه می‌شود شاید هم اصلا توجه نمی‌شود. با این شعر باید یادداشت را به پایان رساند:

گر نه تهی باشدی بیشترین جوی‌ها

خواجه چرا می‌دود، تشنه در این کوی‌ها؟

تبلیغاتپربازدیدترین ها

ترامپ در آستانه سقوط؛ آیا بایدن قادر به جذب آرای سندرز خواهد بود؟/ طرفداران سندرز در انتخابات ۲۰۲۰ تعیین کننده هستندرقابت پیچیده زاکانی و قالیباف در پارلمان؛ مجلس یازدهم چند فراکسیونی است؟چرا رای ندادیم؟ - چرا رای دادیم؟ / مناظره سیدمصطفی تاج‌زاده و غلامحسین کرباسچیسیر تا پیاز پرونده خواننده معروف/ اعدام در انتظار آقای خوش صدا؟رازگشایی از شکست بزرگ شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان؛ آیا متهم فقط محمد رضا عارف است؟«هانتا ویروس» را بشناسیم؛ آیا ویروس جدیدی جان انسان‌ها را تهدید می‌کند؟با تعطیلی صنوف غیرضرور و کنترل خروجی شهرها،زنجیره انتقال کرونا را قطع کنیدوزارت فرهنگ یک نفره/حسین گنجیزاکانی رئیس مجلس آینده می‌شود/ قالیباف مجبور خواهد بود پایین جایگاه هیأت رئیسه کنار سایر نمایندگان بنشیندبیشترین گروه خونی مورد حمله کرونا کدام است؟
آخرین اخبار

شطرنج با مرگلغو قرنطینه در «ووهان» چین آغاز شدتاکید مولوی عبدالحمید بر عدم برگزاری نماز جمعه تا زمان پایان شیوع کرونا استاخبار تایید نشده از ابتلای ملکه انگلیس به کروناعباس عبدی: ۹۸ سررسید همه بحران‌های قبلی بود؛ تا اینجا از جیب انقلاب و اسلام و نفت خوردیمربیعی: طرح فاصله‌گذاری اجتماعی تا ۲۰ فروردین ادامه خواهد داشتتعداد مبتلایان به ویروس کرونا به ۳۵۴۰۸ نفر افزایش یافت/قربانیان ۲۵۱۷ نفرسیر تا پیاز پرونده خواننده معروف/ اعدام در انتظار آقای خوش صدا؟کدام خودرو را می‌توانید با مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان بخرید؟نرخ ۴۷ ارز بین بانکی در ۹ فروردین؛ قیمت ۳۰ ارز رسمی افزایش یافت + جدولنرخ سکه و طلا در ۹ فروردین/ سکه تمام بهار آزادی به قیمت ۶ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان رسیدفرزند فردین: پدرم سه بار تختی را از خودکشی منصرف کردنمی‌شود با زیاد ترساندن یا نترساندن پیامی را به جامعه منتقل کردقرنطینه با زور عملی نیست/ روحانی خیلی خودش را دربند کسری بودجه نبیندائتلاف با روحانی؛ معامله‌ای برد- باخت به زیان اصلاح طلبان؟معاون وزیر بهداشت: هنوز به پیک کرونا در تهران نرسیده ایمنقشه تکراری مدیران پرسپولیس برای برانکو/ ایوانکوویچ کوتاه می‌آید؟رضا صادقی: کنسرت‌های مجازی می‌تواند از استرس جامعه بکاهدروایت یک فرمانده سپاه از فرار زندانیان در سقز /پای کرونا در میان است؟مجلس یازدهم مرا یاد مجلس هفتم می‌اندازد/ مجلسی‌ها برخورد تند و حذفی با دولت خواهند داشت


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved