سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۴۳۶۸

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۱۲/۰۴ ۱۰:۱۱

کوروش احمدی: راه خروج ایران از لیست سیاه FATF باز استدیپلمات پیشین تاکید کرد: راه خروج ایران از لیست سیاه FATF باز مانده و قرار نیست برای خروج از آن، همه چیز از ابتدا شروع شود بلکه کافی است کار از همان جا که متوقف شده ادامه یابد که یک مورد آن، الحاق به کنوانسیون‌های پالرمو و CFT است.

«کوروش احمدی» در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا، با اشاره به قرار گرفتن ایران در لیست سیاه گروه ویژه اقدام مالی گفت: گروه ویژه مالی به عنوان یک نهاد فنی و تخصصی بین‌الدولی استانداردهایی را برای مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم تعریف کرده است و از کشورهای مختلف جهان می‌خواهد آن استانداردها را در قوانین و عرف مراودات مالی و تجاری خویش اعمال کنند.  
وی با اشاره به چگونگی قرار گرفتن کشورها در لیست سیاه FATF اظهار داشت: در صورتی که کشوری استانداردها و توصیه های این نهاد را رعایت و اعمال نکند، آنگاه این کشور به عنوان کشور غیرهمکار نامیده شده و در لیست سیاه آن قرار می‌گیرد و این امر می‌تواند مراودات نهادهای مالی و تجاری آن کشور با نهادهای مالی و تجاری سایر کشورها را با خطر و ریسک زیاد همراه کند.  
این کارشناس مسائل بین المللی یادآورشد: قرار گرفتن در لیست سیاه به این معنی است که از نظر FATF روزنه هایی برای پولشویی و تامین مالی تروریسم در نظام مالی یک کشور وجود دارد و گروه اقدام مالی این احتمال را می‌دهد که پول آلوده ممکن است از این روزنه ها امکان سرایت به سایر بخش های نظام مالی بین المللی  را بیابد و قرار است که با محدود کردن مراوات با کشور مربوطه جلوی این سرایت گرفته شود.
احمدی با تاکید بر اینکه قرار گرفتن یک کشور در لیست سیاه FATF موجب دشوار شدن مراوده مالی و همکاری تجاری آن کشور با دیگر کشورها می‌شود، تصریح کرد: دلیل این دشواری آن است که عموم کشورها خود را ملزم به رعایت توصیه‌ها و استانداردهای FATF می بینند و به همین خاطر در انجام مراوده مالی با کشوری که در لیست قرار گرفته باشد، حداکثر احتیاط را می‌کنند و شرایط ویژه ای را بر آن اعمال می‌کنند.  
وی با بیان اینکه از نظر اقتصاد بین‌المللی، کشورها در قالب همکاری با هم یک سیستم اقتصادی واحد در عرصه جهانی را ایجاد می کنند، خاطرنشان کرد: اقتصاد کشورها در یک سیستم بین‌المللی به یکدیگر متصل و در ارتباط است بنابراین FATF فکر می‌کند که کشورها باید تدابیر و استانداردهای یکسانی را برای مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم اجرا کنند تا این سیستم آلوده نشود.  

همکاری مالی ایران با دنیا با رفتن به لیست سیاه دشوارتر شد

این دیپلمات پیشین افزود: اگر در کشوری استانداردها و تدابیر FATF  اجرا نشود، از منظر گروه ویژه اقدام مالی آن کشور غیر همکار تلقی می شود و این نهاد کشورهای همکار را تشویق می‌کند که مراوده با آن کشور غیرهمکار را محدود کنند و نسبت به کار با آن کشور سخت‌گیر باشند.  
احمدی درباره تبعات قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF ابراز داشت: قرار گرفتن کشور در لیست سیاه FATF موجب می‌شود همکاری و مراوده نظام مالی ایران با سایر نظام‌های مالی و تجاری کشورهای دیگر با مشکلاتی روبه‌رو شود یعنی نظام‌های مالی، بازارهای اعتباری و سرمایه‌گذاران بین‌المللی برای همکاری با ایران احتیاط‌هایی را در نظر می‌گیرند چراکه فرض بر آن است که همکاری با یک کشور غیرهمکار می‌تواند موجب آلوده شدن سیستم مالی آنها شود.  
وی با بیان اینکه اگر کشوری بخواهد با یک کشور غیرهمکار از نظر FATF همکاری کند، این همکاری تحت تدابیر خاص و مراقبت‌های ویژه انجام می‌شود که هزینه‌زا است، عنوان کرد: یادداشت تشریحی مربوط به توصیه شماره ۱۹ گروه ویژه مالی توصیه‌های ۹ گانه‌ای در قالب تدابیر تقابلی در ارتباط با کشورهای غیرهمکار تدوین کرده که طیف وسیعی از اقدامات از مراقبت‌های ویژه، قطع برخی همکاری‌ها، بستن شعب، کارگزاری‌ها و نمایندگی‌ها و حسابرسی‌های سختگیرانه و... را شامل می‌شود که پرداخت هزینه‌های آن برعهده کشور غیرهمکار است.  

حاکمیت ملی ایران اجازه نظارت خارجی را نمی‌دهد 

این تحلیلگر ارشد مسائل سیاست خارجی قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF را موجب خوشحالی کشورهایی دانست که به نحوی پیگیر افزایش فشار بر ایران هستند.
وی یادآور شد: کشورهایی که خواستار افزایش فشار بر ایران هستند، از طریق قرار گرفتن ایران در لیست سیاه حربه‌های مضاعفی را برای رسیدن به اهداف‌شان علیه ایران به دست می‌آورند.  
به گفته احمدی، دولت ترامپ نشان داده که با قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF، در پی بهانه جدیدی به اسم اعمال تدابیر تقابلی ۹ گانه FATF علیه ایران است و ممکن است از این پس به بانک‌ها، موسسات مالی و بیمه‌ای برای اجرای این تدابیر فشار آورد. یعنی لیست جدیدی را برای تشدید تحریم‌ها در دستور کار قرار دهد.  
 این کارشناس مسائل بین المللی درباره برخی نگرانی‌ها درباره رعایت استانداردهای FATF در ایران بیان کرد: اعمال استانداردهای FATF نه قرار است بخشی از حاکمیت ملی کشور را واگذار کند و نه همکاری ایران را با برخی از گروه‌ها و کشورها را متوقف می‌کند. آنها خواهان تصویب استانداردهای مدنظرشان به عنوان قوانین داخلی هستند و هیچ نهاد فراملی یا کشور خارجی‌ای در اجرای آن نظارت نمی‌کند.  

راه خروج از لیست سیاه باز مانده است 

این دیپلمات پیشین اضافه کرد: مطابق توصیه های FATF هیچ گاه قرار نبوده و نیست که ایران در مقام همکاری با FATF، گزارشی از وضعیت اجرای قوانین یا تراکنش های مالی خود را به یک نهاد فراملی بدهد و در توصیه‌های ۴۱ گانه گروه ویژه مالی چنین چیزی مطرح نیست. از سوی دیگر، الحاق به FATF، رابطه ایران با گروه‌ها و کشورها دیگر را تا زمانی که آنها در لیست گروه‌های تروریستی سازمان ملل متحد قرار نگرفته باشند، مختل نمی‌کند.  
احمدی با اشاره به بیانیه روز جمعه FATF درباره ایران گفت: خوشبختانه در بیانیه روز جمعه FATF، راه خروج از لیست سیاه باز مانده و قرار نیست برای خروج از آن، همه چیز از ابتدا شروع شود بلکه کافی است که کار از همان جا که متوقف شده ادامه یابد. FATF، شش نکته را برای خروج از این لیست مطرح کرده که یک مورد آن، الحاق به کنوانسیون‌های پالرمو و CFT است و موارد دیگر، شامل مسائل فنی و حقوقی و اجرایی است که هیچ‌گاه مقامات مالی و حقوقی ایران با اجرای آنها مشکلی نداشته‌اند.

تبلیغاتپربازدیدترین ها

ترامپ در آستانه سقوط؛ آیا بایدن قادر به جذب آرای سندرز خواهد بود؟/ طرفداران سندرز در انتخابات ۲۰۲۰ تعیین کننده هستندرقابت پیچیده زاکانی و قالیباف در پارلمان؛ مجلس یازدهم چند فراکسیونی است؟چرا رای ندادیم؟ - چرا رای دادیم؟ / مناظره سیدمصطفی تاج‌زاده و غلامحسین کرباسچیسیر تا پیاز پرونده خواننده معروف/ اعدام در انتظار آقای خوش صدا؟رازگشایی از شکست بزرگ شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان؛ آیا متهم فقط محمد رضا عارف است؟«هانتا ویروس» را بشناسیم؛ آیا ویروس جدیدی جان انسان‌ها را تهدید می‌کند؟با تعطیلی صنوف غیرضرور و کنترل خروجی شهرها،زنجیره انتقال کرونا را قطع کنیدوزارت فرهنگ یک نفره/حسین گنجیزاکانی رئیس مجلس آینده می‌شود/ قالیباف مجبور خواهد بود پایین جایگاه هیأت رئیسه کنار سایر نمایندگان بنشیندبیشترین گروه خونی مورد حمله کرونا کدام است؟
آخرین اخبار

شطرنج با مرگلغو قرنطینه در «ووهان» چین آغاز شدتاکید مولوی عبدالحمید بر عدم برگزاری نماز جمعه تا زمان پایان شیوع کرونا استاخبار تایید نشده از ابتلای ملکه انگلیس به کروناعباس عبدی: ۹۸ سررسید همه بحران‌های قبلی بود؛ تا اینجا از جیب انقلاب و اسلام و نفت خوردیمربیعی: طرح فاصله‌گذاری اجتماعی تا ۲۰ فروردین ادامه خواهد داشتتعداد مبتلایان به ویروس کرونا به ۳۵۴۰۸ نفر افزایش یافت/قربانیان ۲۵۱۷ نفرسیر تا پیاز پرونده خواننده معروف/ اعدام در انتظار آقای خوش صدا؟کدام خودرو را می‌توانید با مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان بخرید؟نرخ ۴۷ ارز بین بانکی در ۹ فروردین؛ قیمت ۳۰ ارز رسمی افزایش یافت + جدولنرخ سکه و طلا در ۹ فروردین/ سکه تمام بهار آزادی به قیمت ۶ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان رسیدفرزند فردین: پدرم سه بار تختی را از خودکشی منصرف کردنمی‌شود با زیاد ترساندن یا نترساندن پیامی را به جامعه منتقل کردقرنطینه با زور عملی نیست/ روحانی خیلی خودش را دربند کسری بودجه نبیندائتلاف با روحانی؛ معامله‌ای برد- باخت به زیان اصلاح طلبان؟معاون وزیر بهداشت: هنوز به پیک کرونا در تهران نرسیده ایمنقشه تکراری مدیران پرسپولیس برای برانکو/ ایوانکوویچ کوتاه می‌آید؟رضا صادقی: کنسرت‌های مجازی می‌تواند از استرس جامعه بکاهدروایت یک فرمانده سپاه از فرار زندانیان در سقز /پای کرونا در میان است؟مجلس یازدهم مرا یاد مجلس هفتم می‌اندازد/ مجلسی‌ها برخورد تند و حذفی با دولت خواهند داشت


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved