سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۴۳۷۹

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۱۲/۰۴ ۱۱:۴۰

محمود صادقی:

مجلس آینده شعاری و هیجانی می‌شود/با سناریو، دولت و اصلاح‌طلبان را تخریب کردندعضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان گفت:‌ «نتیجه این دوره از انتخابات، برخلاف دوره قبل که برنده‌شدن 30 بر هیچ لیست امید همه را غافلگیر کرد، چندان غیرمنتظره و غیر قابل پیش‌بینی نبود و تقریبا هیچ‌کس را دچار شگفتی نکرد.

روزنامه شرق نوشت: نتایج اولیه انتخابات مجلس شورای اسلامی نشان می‌دهد گویا اصلاح‌طلبان از کل کرسی‌های مجلس سهم ناچیزی خواهند داشت و در تهران هم هیچ نصیبی ندارند. این در حالی است که اصولگرایان با طیف‌های مختلف، احتمالا اکثریت درخور توجهی از مجلس آینده را در اختیار خواهند داشت. نکته شایان توجه در انتخابات اخیر، این است که حتی مستقلین هم تعداد ویژه‌ای از کرسی‌های مجلس را از آن خود نکرده‌اند و این گزاره نشان می‌دهد مجلس آینده کاملا یکدست خواهد بود. البته حضورنداشتن اصلاح‌طلبان در مجلس به دلایل مختلف از‌جمله ردصلاحیت‌های گسترده و حاضرنبودن چهره‌های شاخص و کاهش مشارکت رأی‌دهندگان نسبت به دوره قبل مجلس نیز مربوط می‌شود.

محمود صادقی، عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان، درباره این موضوع به «شرق» گفت:‌ «نتیجه این دوره از انتخابات، برخلاف دوره قبل که برنده‌شدن 30 بر هیچ لیست امید همه را غافلگیر کرد، چندان غیرمنتظره و غیر قابل پیش‌بینی نبود و تقریبا هیچ‌کس را دچار شگفتی نکرد. به نظر من، از چند سال پیش سناریویی طراحی‌شده علیه دولت و اصلاح‌طلبان اجرا شد و به صورت عامدانه در تمام مقاطع کوشش شد این مجلس و دولت مورد تهدید قرار بگیرند. برای مثال، برخی نیروها زمینه‌های دی‌ماه 96 را ایجاد می‌کنند و از مردم می‌خواهند علیه دولت اعتراض کنند یا در موضوع FATF مدام مخالفت کردند و دیدیم که چه سرنوشتی بر سر لوایح آن آورند یا آنکه در بحث برجام، همنوا با آمریکا شدند و بر بحران‌های داخلی و بین‌المللی افزودند و به‌تازگی نیز در موضوع افزایش قیمت بنزین دامنه اعتراضات را گسترش دادند. آنها با این هدف که دولت و اصلاحات را در نگاه مردم تخریب کنند، چند سال کار کردند تا در نهایت در راهپیمایی خود پلاکاردی بالا بردند که اساس انتخاب‌کردن نادرست است و حتی این تفکر را پنهان هم نمی‌کنند. در حقیقت آنها مترصد آن بودند که علاوه بر کاهش مشارکت در انتخابات، مردم را نسبت به تأثیرگذاری در امور کشور مأیوس کنند. آنها اصلا نگران کاهش آرا نبودند و حتی نگران سرنوشت کشور هم نیستند. از سوی دیگر، شورای نگهبان با شیوه‌ای که صلاحیت‌ها را بررسی کرد، عملا عموم چهره‌های شاخص را از صحنه رقابت کنار گذاشت. در چنین شرایطی، انتظاری نمی‌رفت که اصلاح‌طلبان بتوانند رأی بیاورند».

این نماینده مجلس در پاسخ به این پرسش که مجلس آینده را با توجه به اینکه اکثریت آن در اختیار اصولگرایان است، چطور ارزیابی می‌کنید، تصریح کرد: «به‌جز تعدادی از چهره‌ها که در زمینه‌هایی تخصص دارند، بقیه افراد رویکردی هیجانی و شعاری خواهند داشت و صرفا سعی خواهند کرد برای بدنه محدود اجتماعی خود کار کنند و به تعبیری در این دوره جمعشان جمع شده است و در ادامه هم می‌خواهند همین روند را برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال1400 پیاده کنند. البته این را هم بگویم قوه مقننه در کل تضعیف شده است و این موضوع چندان فرقی ندارد که اصلاح‌طلبان یا اصولگرایان اکثریت را در اختیار داشته باشند».

او درباره این موضوع که در چنین شرایطی آیا صلاح بود که اصلاح‌طلبان حتی در قالب ائتلاف حزبی یا به صورت احزاب مستقل لیست بدهند، گفت: «این نظر من است و ممکن است برخی آن را قبول نداشته باشند؛ اما من باور دارم که نتیجه فعلی را کاملا می‌شد پیش‌بینی کرد و تخمین زد. با چنین تحلیلی، شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان شرایط انتخابات را فاقد معیارهای لازم برای رقابت دانست و اعلام کرد هیچ لیستی نخواهد داد. این سیاست اعمال هم شد و شورا تا آخرین لحظه لیستی نداد. بعد از مصوبه شورای عالی، هشت‌ حزب یک لیست ائتلافی منتشر کردند و حزب کارگزاران نیز لیست مستقل خود را ارائه کرد. شورا از نظر حقوقی نمی‌توانست به احزاب امر و نهی کند که لیست ندهند؛ به همین دلیل گفت که می‌توانند به صفت حزبی خود لیست بدهند. در برابر نظر شورا، برخی نیروها از‌جمله کارگزاران باور داشتند و دارند که باید به هر قیمتی در قدرت باقی بمانیم و در هیچ ‌شرایطی نباید رشته اتصال با قدرت قطع شود. آنها با چنین راهبردی لیست دادند و هشت حزب هم در یک ائتلاف لیستی دیگر منتشر کردند. من بیانیه کارگزاران را به‌شدت نقد کردم؛ اما به‌هر‌حال آنها اختیار داشتند که لیست بدهند و دادند. نیروهای این حزب مثال‌هایی می‌زنند و می‌گویند نباید به سرنوشت نهضت آزادی دچار شویم یا نباید شرایطی را ایجاد کنیم که مانند بعد از رخدادهای سال 88 از قدرت به بیرون پرت شویم».

او در پایان، راه تأثیرگذاری نسبی اصلاح‌طلبان در مجلس را بسته ندانست و گفت: «با همه مسائلی که گفتم، نباید آن‌قدرها هم فضای سیاسی را سیاه ببینیم؛ زیرا تقریبا 15 درصد از چهره‌های اصلاح‌طلب  و مستقل به مجلس راه یافته‌اند. اگر اینها همدیگر را پیدا کنند و به اقلیتی را شکل بدهند، می‌توانند اثربخش باشند».

تبلیغاتپربازدیدترین ها

ترامپ در آستانه سقوط؛ آیا بایدن قادر به جذب آرای سندرز خواهد بود؟رقابت پیچیده زاکانی و قالیباف در پارلمان؛ مجلس یازدهم چند فراکسیونی است؟سیر تا پیاز پرونده خواننده معروف/ اعدام در انتظار آقای خوش صدا؟چرا رای ندادیم؟ - چرا رای دادیم؟ / مناظره سیدمصطفی تاج‌زاده و غلامحسین کرباسچیساکتان انتخابات ۹۸؛ از لاریجانی و ناطق نوری تا باهنر و احمدی‌نژادوزارت فرهنگ یک نفره/حسین گنجیرازگشایی از شکست بزرگ شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان؛ آیا متهم فقط محمد رضا عارف است؟«هانتا ویروس» را بشناسیم؛ آیا ویروس جدیدی جان انسان‌ها را تهدید می‌کند؟قرنطینه با زور عملی نیست/ روحانی خیلی خودش را دربند کسری بودجه نبیند« ۹۸» سال برآیش نیروهای مردمی بود/ «کرونا» حذف نهاد خانواده از چرخه‌ اجتماع ایرانی را متوقف کرد
آخرین اخبار

تعداد مبتلایان به ویروس کرونا به ۳۸۳۰۹ نفر افزایش یافت/قربانیان ۲۶۴۰ نفرکعبی: اهدای جام قبل از پایان لیگ غیرقانونی است/ غفوری بهترین دفاع راست چند سال اخیر استطبیعت چشم نواز دشت‌های کلزا - مازندرانبا ۳۰۰ میلیون تومان کدام خودرو را می‌توان خرید؟نرخ سکه و طلا در ۱۰ فروردین/ سکه تمام بهار آزادی به قیمت ۶ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان رسیدعابدزاده: گیاه خوار شده ام/ باید از تمام اتفاق‌های زندگی درس گرفتنرخ ۴۷ ارز بین بانکی در ۱۰ فروردین؛ قیمت تمامی ارزها ثابت ماند + جدولافت ۶ درصدی ترامپ/ آیا کرونا به اسم رمز شکست ترامپ در انتخابات تبدیل می‌شود؟ساکتان انتخابات ۹۸؛ از لاریجانی و ناطق نوری تا باهنر و احمدی‌نژاداولین اظهارات محمدرضا خاتمی بعد از مبتلا شدن به کروناترامپ از قرنطینه نیویورک منصرف شدفتوای آیت‌الله سیستانی درباره نحوه غسل و دفن متوفیان کرونامیرزایی: امروز زمان دامن زدن به شکاف‌ها نیست/ همه باید برای مقابله با کرونا به میدان بیایندکرونا و خواب غفلت مسئولان فوتبال ایرانوزیر آموزش و پرورش: زمان بازگشایی مدارس متناسب با آمار و اطلاعات استان‌ها اعلام می‌شودچرا افزایش ۵۰ درصدی حقوق بازنشستگان اعمال نشد؟تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در آمریکا از ۱۱۶ هزار نفر فراتر رفتساعت کاری بانک‌ها تا ۲۱ فروردین اعلام شدرامبد جوان: عادت کرده‌ایم خبرهای بد را تزیین کنیمتداوم بارش‌ها تا دوشنبه / ورود سامانه بارشی جدید از چهارشنبه


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved