سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۵۵۹۸

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۱۲/۱۴ ۱۲:۳۷

امید واقعی با صداقت به دست می‌آید/محمود صادقی
روزنامه آرمان در یادداشتی به قلم محمود صادقی نماینده تهران در مجلس دهم آورده است: اتفاق اخیر یک پدیده مثل بقیه رویدادهای گذشته در عرصه سیاسی و اجتماعی است که متاسفانه مسئولان به همه این پدیده‌ها با نگاه سیاسی می‌نگرند و اعتماد عمومی به دستگاه‌های رسمی را ضعیف کرده‌اند. فراگیری پدیده کرونا ویروس برخلاف پدیده‌های دیگر در سطح کشور و حتی جهان از آنجایی که گریبان همه را گرفته و بلا، اپیدمی و دردی مشترک برای همه است، می‌تواند فرصت هم باشد.

به‌نظر می‌رسد که می‌شود این درد مشترک را به فرصتی برای کنار گذاشتن مجادلات بی‌حاصلی که معمولا برای کوچکترین مسائل رخ می‌دهد، تبدیل کرد. لازم است برای این تهدیدی که جان همه را هدف گرفته با این ویروس مقابله کنیم و این مقابله مستلزم همکاری، هماهنگی، ایثار و صمیمت بین همه اقشار است. با توجه به این نیاز باید به سمت بازسازی همبستگی ملی و اعتماد عمومی حرکت کنیم. الان برخی تلاش‌هایی که صورت می‌گیرد بیشتر برای ایجاد نوعی امید است که با انکار واقعیت‌ها امیدآفرینی می‌کنند اما باید بدانند که امید کاذب دیر پا نیست و باید امید واقعی ایجاد کرد.

امید واقعی نیز جز با صداقت و راستگویی به‌دست نخواهد آمد. فکر نکنیم که اگر آمارها را منظم کنیم ایجاد امید کرده‌ایم. روانشناسان اجتماعی نیز در خصوص همین ویروس کرونا گفتند که آنچه می‌تواند از نظر روانشناسی اجتماعی موثر واقع شده و ایجاد امید کند، راستگویی است. مردم اگر اعتماد کنند ولو اگر آمار جانباختگان 10 یا 20 نفر بالا و پایین باشد اثرش بیشتر است. به‌خصوص اینکه اختلاف آمار میان وزارت بهداشت و نماینده قم خیلی جنجال به پا کرد. اینها باعث می‌شود که احساس نگرانی مردم بیشتر شود و برای دریافت خبرهای درست به منابع دیگر مراجعه کنند و بیشتر بستری برای پذیرش شایعات فراهم شود که متاسفانه این روزها زیاد شده است.

از طرفی دولت نقش خیلی مهمی در این ارتباط دارد و خوشبختانه تاکید زیاد همه مقامات از جمله مقام معظم رهبری بر محوریت وزارت بهداشت به عنوان محور مدیریت این اپیدمی جای تقدیر دارد و وزارت بهداشت می‌تواند سیاستگذاری رسانه‌ای هوشمندانه‌ای انجام دهد. حتی سامانه بین المللی نیز وجود دارد که آمار به طور لحظه‌ای در کل دنیا درج می شود. از این رو پیشنهاد می‌شود که خود وزارت بهداشت سامانه‌ای برای اعلام آنلاین مبتلایان، جانباختگان و بهبود یافتگان ایجاد کند تا اینکه اعتماد مردم را جلب و تقویت کند.

البته کادر پزشکی و پرستاری بیمارستان‌ها این روزها با ایثارگری که می‌کنند تاثیر زیادی در اعتماد مردم به نظام سلامت داشتند. به‌رغم کمبودهایی که وجود داشت الان بعد از بحبوحه روزهای اول سیستم خیلی سریع خود را پیدا کرده و نظمی ایجاد شده است. این جامعه پزشکی و جامعه سلامت می‌تواند محور بازسازی اعتماد قرار بگیرد. نکته دیگر نیز تا جایی که ممکن است از بار سیاسی این مساله کم کنیم. با ادعیه، توسل و رویکرد به معنویت می‌توان از بعد روانی و استمداد از خداوند و توسل به ائمه اطهار برای خود و جامعه ایرانی آرامشی به ارمغان بیاوریم.

کلید واژگان

تبلیغات

پربازدیدترین ها

می‌خواستند ایران را زمین بزنند اما خودشان هم دیگر نیستندسقوط سنگین شاخص بورسپس از پایان مسئولیتم می‌توانم واقعیات را بگویم/هنوز هم می‌گویم مردم ما مقاومت را انتخاب کرده‌اندشدت آلودگی هوا/برای کاهش ساعت کاری و تعطیلی اقدام شودرئیس سازمان بورس استعفا دادبیانیهٔ جمعی از فعالان سیاسی در حمایت از نامهٔ ارکان دو نهاد علمی دربارهٔ تهیه و خرید واکسن کروناتا انتخابات ۱۴۰۰ مذاکره‌ای بین ایران و آمریکا اتفاق نمی‌افتدبیم و امید رایزنی اصلاح‌طلبانه / سنت نانوشته رایزنی انتخاباتی اصلاح‌طلبان با شورای نگهبان و حاکمیتاین مجلس محصول کناره‌گیری از انتخابات استروزنامه شرق: موضع ایران در آغاز دولت بایدن باید این باشد که آماده گفت وگو هستیم
آخرین اخبار

عبدی: در مورد بازی کردن یا نیمکت‌نشینی‌ام بهترین کسی که صاحب نظر است خود آقای گل‌محمدی استکرونا جان ۹۳ نفر دیگر را در ایران گرفتمی‌خواستند ایران را زمین بزنند اما خودشان هم دیگر نیستندامام جمعه کاشان: آشپزخانه های اپن نوامیس را در معرض دید دیگران قرار می‌دهدنوسان جزئی دلار در کانال 22 هزار تومانیافزایش قیمت طلا/ سکه ۱۰ میلیون و 400 هزار تومان شدمرعشی: خبری از نامزد اجاره‌ای در انتخابات 1400 نیستدرست کردن ماسک لایه بردار فوق العاده در خانهدو عضو جدید در هیات مدیره پرسپولیسکیفیت هوای تهران در وضعیت مطلوبوزیر آموزش و پرورش: آموزش حضوری اختیاری استزالی: خطر موج بعدی بیماری در نیمه بهمنکاهش قیمت طلای جهانیقیمت خودرو ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان دیگر ارزان می‌شودافزایش نرخ رسمی ۲۶ ارزبلومبرگ: ارزش ریال مقابل دلار ظرف دو هفته ۱۷ درصد بالا رفتتغییر اندک دلار در بازار جهانیلغو فرمان منع صدور ویزا از سوی بایدنروزنامه شرق: موضع ایران در آغاز دولت بایدن باید این باشد که آماده گفت وگو هستیم«لیبرال» برچسب حزب توده برای تخریب بازرگان بود


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved