سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۵۶۱۸

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۱۲/۱۸ ۱۴:۵۱

زیباکلام:

بیوتروریسمی بودن کرونا در ایران به دلایل تاریخی و ضعف علوم انسانی چیزی نیست جز تئوری توطئهزیباکلام درباره دلایل طرح موضوعاتی مانند بیوتروریسمی بودن شیوع کرونا گفت: بخشی از این اظهارات به واسطه پیشینه تاریخی و به نظر من بخش مهم‌تر آن به ضعف و عقب‌ماندگی علوم انسانی در ایران برمی‌گردد که چون نمی‌توانند خیلی از پدیده‌های سیاسی و اجتماعی را تبیین کنند این پیشامدها را توطئه تلقی می‌کنند.

صادق زیباکلام، استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل سیاسی، در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین درباره طرح بیوتروریسمی بودن کرونا و شدت آن در ایران و چین توضیح داد: در ایران چه قبل و چه بعد از انقلاب هم به دلایل تاریخی (که در حقیقت همان دخالت قدرت‌های بیگانه در ایران بوده) و هم به واسطه ضعف و عقب‌ماندگی علوم انسانی به جای فهم پدیده‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، فکری تاریخی و... همه چیز به تئوری‌های توطئه نسبت داده می‌شود.

 

امروز کروناویروس هم به تئوری‌های توطئه نسبت داده می‌شود

او با اشاره به طرح بیوتروریسمی بودن شیوع کرونا که از سوی برخی مطرح می‌شود گفت: حالا امروز کروناویروس هم به تئوری‌های توطئه نسبت داده می‌شود، اما اگر یادمان باشد درباره طالبان، داعش، القاعده، و حادثه یازده سپتامبر هم تئوری‌های توطئه مطرح بود. 

استاد دانشگاه تهران ادامه داد: شما هیچ پدیده مهم داخل و خارج از کشوری را پیدا نمی‌کنید که به شکلی به تئوری توطئه ارتباط پیدا نکند. البته این فقط در ایران نیست که هر چیزی را که با آن مخالف هستند به این تئوری پیوند می‌زنند.

زیباکلام همچنین ادامه داد: جالب است که این فقط عوام و لایحه‌های کمتر تحصیل‌کرده نیستند که به این تئوری پناه می‌برند؛ بسیاری از تحصیل‌کرده‌ها هم پدیده‌های سیاسی و اجتماعی را مانند نظام به تئوری‌های توطئه مربوط می‌دانند. جالب‌تر اینکه سلطنت‌طلب‌ها و مخالفان جمهوری اسلامی هم همین رفتار را دارند. آنها هم سقوط رژیم شاه، جمهوری اسلامی و... را به آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها نسبت می‌دهند.

فقط عوام و لایحه‌های کمتر تحصیل‌کرده نیستند که به تئوری توطئه پناه می‌برند؛ بسیاری از تحصیل‌کرده‌ها هم پدیده‌های سیاسی و اجتماعی را مانند نظام به تئوری‌های توطئه مربوط می‌دانند. 

این تحلیلگر مسائل سیاسی درباره دلایل طرح موضوعاتی مانند بیوتروریسمی بودن شیوع کرونا عنوان کرد: همان‌طور که گفتم، بخشی از این اظهارات به واسطه پیشینه تاریخی و به نظر من بخش مهم‌تر آن به ضعف و عقب‌ماندگی علوم انسانی در ایران برمی‌گردد که چون نمی‌توانند خیلی از پدیده‌های سیاسی و اجتماعی را تبیین کنند این پیشامدها را توطئه تلقی می‌کنند.

 

بیرون از ایران هم احتمال تئوری توطئه مطرح می‌شود

او با اشاره به شیوع ویروس کرونا علاوه بر ایران، در کشورهای اروپایی، آمریکا، چین، کشورهای آمریکای جنوبی و... تاکید کرد: نمی‌گویم در این کشورها و بیرون از ایران هیچ‌کس به دنبال تئوری توطئه نیست.

بیرون از ایران قشرهای تحصیل‌کرده هیچ وقت چنین مسائلی را نه مطرح می‌کنند و نه به آن اعتقاد دارند. در ایران بدبختانه افراد و لایه‌های تحصیل‌کرده تمایل بیشتری به تئوری‌های توطئه دارند.

استاد دانشگاه تهران در توضیح جمله فوق گفت: یعنی بیرون از ایران هم احتمال تئوری توطئه مطرح می‌شود؛ عده‌ای می‌گویند خود چینی‌ها این کار را کرده‌اند تا آمریکایی‌ها و اروپایی‌هایی که به چین آمده و سرمایه‌گذاری کرده‌اند بروند و چین سهام آنها را ارزان بخرد. عده‌ای می‌گویند آمریکایی‌ها مسبب این اتفاق هستند، اما تعدادشان در اقلیت محض است.

 

لایه‌های تحصیل کرده در ایران تمایل بیشتری به تئوری توطئه دارند

زیباکلام در پایان با اشاره به طرح تئوری توطئه در میان قشرهای پایین جامعه تاکید کرد: بیرون از ایران قشرهای تحصیل‌کرده هیچ وقت چنین مسائلی را نه مطرح می‌کنند و نه به آن اعتقاد دارند. در ایران بدبختانه افراد و لایه‌های تحصیل‌کرده تمایل بیشتری به تئوری‌های توطئه دارند.

تبلیغاتپربازدیدترین ها

هیچ‌کس صدای رومینا را نشنیدچرا انتقاد از دولت به آقای قالیباف نمی‌آید؟مهریه‌ گل‌ های‌ رز‌ دردسر ‌ساز ‌شد!آموزش احراز هویت غیرحضوری سجامزم: هنگامه شهیدی اخبار و مطالبی را ارسال می کرد/ هنگامه شهیدی: زم از من خواستگاری کردجزئیات تازه از قتل رومینا، دختر 14 ساله تالشیروحانی شیعه‌ای که با زنان خارجی دست می‌داد+عکسعارف: نقدها را می‌پذیرم/در دام هیاهوی تبلیغاتی گرفتار نمی‌شوم/برای رفع حصر تلاش کردماظهارات آیت‌الله ‌یزدی درباره بازرگانمجلس یازدهم نشان دهد تابع «هسته‌های قدرت»نیست
آخرین اخبار

موسوی دیدار ریچاردسون با ظریف درباره زندانی آمریکایی را تایید کرد«انصاف» زیر دست‌وپایمان تکه‌تکه شده است/ علیرضا بهشتیمقامات فرانسه به دخالت در امور داخلی ایران خاتمه دهندتبادل پیام میان تهران و واشینگتن درباره نفتکش‌های ایرانی/ آیا سیاست‌های ترامپ بی‌اثر شده است؟بحران نمایندگی دولت‌ها و درس‌های سیاسی آن برای ما ایرانیانعلیرضا بیرانوند نامزد حضور در تیم طلایی قاره آسیامبتلایان کرونا به ۱۶۷ هزار و ۱۵۶ نفر رسید/ ۶۳ نفر از مبتلای دیگر جان خود را از دست دادندامکان تعطیلی مدارس در پاییز در صورت رعایت نکردن بهداشت/ گرما پاشنه آشیل کرونا نیستبهبود دیابت با رژیم غذایی و ورزشطرح متری مسکن در بورس کالا منجر به افزایش سرمایه‌گذاری و تولید مسکنروسیه: فردا نشست اوپک پلاس در سطح وزیران برگزار می‌شودتورم سال ۹۹ چگونه مهار خواهد شد؟۱۷ خرداد، تاریخ قرعه کشی فروش فوق العاده/ آغاز پیش فروش 12 محصول ایران خودرو از یکشنبهجزییاتی از حادثه کشتی باری «بهبهان» در آب‌های عراقحیات سیاسی آقای علی لاریجانی به آخر خط رسیده استمبلغ: اصلاح‌طلبان آسیب دیده‌اند اما اصلاح‌طلبی نهتلاش‌ها برای رفع انسداد منابع ارزی کشور در بانک‌های خارجی را با جدیت ادامه دهیدمجازات نگهداری اسپری فلفل و شوکر چیست؟برای افزایش طول عمر باتری خودرو چه کار می توان کرد؟شرایط قانونی پذیرش فرزندخوانده برای زوجین چیست؟


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved